Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev, Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan, shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vazirining oʻrinbosari, Prezident ishlari boʻyicha vazir shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat va hukumat rahbarlari Shavkat Mirziyoyevni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mamlakatda tarixiy yangilanishlar kechayotgan bugungi muhim davrda baxt-saodat va ulkan zafarlar, koʻp millatli Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan suhbatda ikki tomonlama munosabatlarga doir va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Oʻzbekiston – Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda birgalikdagi saʼy-harakatlar tufayli ikki tomonlama aloqalar aniq mazmun bilan boyigani taʼkidlandi.
Tovar ayirboshlash hajmi izchil ortmoqda, Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Hududlarning bevosita hamkorligi faollashdi. Taʼlim va madaniy-gumanitar sohalardagi almashuvlar boʻyicha sheriklik gʻoyat yuksak darajaga koʻtarildi.
Davlat rahbarlari mamlakatlarimiz xalqlarining farovonligi yoʻlida, butun Markaziy Osiyo barqarorligi va taraqqiyotini taʼminlash maqsadida keng koʻlamli sheriklikni yanada rivojlantirish borasidagi intilishlari qatʼiy ekanini tasdiqladilar.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovbilan muloqot chogʻida Oʻzbekiston – Turkmaniston munosabatlarining istiqboli, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatga doir dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Davlat rahbarlari qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklik izchil mustahkamlanib, koʻp qirrali hamkorlik munosabatlari, avvalo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda kengayib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Shuningdek, Prezidentimiz Turkmaniston rahbariga joriy yil avgust oyining boshida “Avaza” milliy turizm zonasida boʻlib oʻtadigan birinchi Kaspiy iqtisodiy forumini oʻtkazishda muvaffaqiyat tiladi.
Shavkat Mirziyoyev Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyevga koʻp qirrali Oʻzbekiston – Qozogʻiston hamkorligining rivojlanishi va mustahkamlanishini har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Keyingi yillarda ikki mamlakat oʻrtasida savdo hajmi bir necha karra ortdi, ustuvor yoʻnalishlarda istiqbolli kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, transport kommunikatsiyalari va tranzit sohasidagi hamkorlik kengaymoqda. Ishbilarmonlik aloqalari va hududlararo almashuvlar faollashdi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni, jumladan, Oʻzbekiston va Qozogʻiston Bosh vazirlari raisligidagi qoʻshma Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonbilan muloqotda oʻzaro hamohang siyosiy iroda va faol saʼy-harakatlar ikki tomonlama doʻstlik, yaxshi qoʻshnilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilgani alohida qayd etildi.
Bugungi kunda ikki tomonlama manfaatli Oʻzbekiston –Tojikiston hamkorligi yuksak darajaga koʻtarilib, barcha soha va yoʻnalishlarni qamrab olgan.
Davlat rahbarlari oʻzaro savdo hajmini oshirish va iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiyani kengaytirish, faol gumanitar almashuvlarni, jumladan, chegaradosh hududlar oʻrtasidagi aloqalarni davom ettirish muhimligini taʼkidladilar.
Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevbilan Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shu munosabat bilan oʻtgan hafta ikki mamlakat hukumat delegatsiyalari ishtirokida “Beyneu – Akjigit – Oʻzbekiston chegarasi” avtomobil yoʻlining ochilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bundan tashqari, Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili doirasida birgalikdagi madaniy-gumanitar tadbirlarni muvaffaqiyatli oʻtkazishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev vaQirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov muloqot chogʻida Oʻzbekiston – Qirgʻiziston strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Turli darajadagi aloqalar faollashgani, tovar ayirboshlash hajmi ortayotgani, gumanitar almashuvlar jadallashgani alohida taʼkidlandi.
Mamlakatlarimiz va xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va yaxshi qoʻshnilik munosabatlarini mustahkamlash maqsadida birgalikdagi saʼy-harakatlarni, jumladan, hukumatlararo komissiyalar doirasida davom ettirishga kelishib olindi.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻandavlatimiz rahbarining mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarni bugungi yuksak darajaga koʻtarishga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Hukumatlararo komissiyaning kuni kecha Anqara shahrida boʻlib oʻtgan navbatdagi yigʻilishi va Oʻzbekiston – Turkiya biznes-forumi samarali boʻlgani katta mamnuniyat bilan taʼkidlandi.
Turli yoʻnalishlarda, avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion va madaniy-gumanitar sohalarda erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni keng koʻlamda amalga oshirish borasida tomonlarning intilishi qatʼiy ekani qayd etildi.
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vazirining oʻrinbosari, Prezident ishlari boʻyicha vazir shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon BAA Prezidenti shayx Xalifa bin Zoid Ol Nahayon, Abu-Dabi Amirligi valiahdi, BAA Qurolli Kuchlari Oliy bosh qoʻmondoni oʻrinbosari shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon va BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay Amirligi hokimi shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktumning samimiy tabriklari va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Suhbatda joriy yil mart oyida BAAga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif yakunlari yuksak baholandi.
Moliya va innovatsiyalar sohalarida, energetika, neft-gaz va kimyo sanoatida, transport, turizm va ishbilarmonlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish, sogʻliqni saqlash va boshqa yoʻnalishlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari BAA yetakchi kompaniya va tashkilotlarining ilgʻor tajribasi va ilmiy yutuqlar foydalangan holda oʻzaro manfaatli hamkorlikka doir qoʻshma dastur va loyihalarni faol ilgari surish muhim ekanini taʼkidladi.
Tavallud kuni munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar, hukumatlar va xalqaro tashkilotlar rahbarlaridan tabrik maktublari kelmoqda.
Qutlovlarda milliy taraqqiyotimizning yangi bosqichida aholi turmush sifati va darajasini tubdan yuksaltirish, xalqaro maydonda mamlakatimiz nufuzini mustahkamlashga qaratilgan keng koʻlamli islohotlarni amalga oshirishda davlatimiz rahbarining beqiyos roli qayd etilgan, koʻp millatli Oʻzbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilab, samimiy istaklar izhor etilgan.
Tavallud kuningiz munosabati bilan samimiy tabrigimni qabul qilgaysiz.
Siz yurtdoshlaringiz orasida va xorijda Oʻzbekistonning iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyoti uchun ulkan ishlarni amalga oshirayotgan tajribali va uzoqni koʻra biladigan davlat arbobi sifatida haqli ravishda yuksak hurmatga sazovorsiz. Mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga Sizning shaxsan qoʻshgan hissangiz beqiyosdir.
Konstruktiv muloqotimiz va yaqin hamkorlikdagi faoliyatimizni davom ettirish menga mamnuniyat bagʻishlaydi. Ishonchim komil, Sizning Rossiyaga boʻlajak tashrifingiz qardosh xalqlarimiz farovonligi yoʻlida barcha sohalarda ikki tomonlama oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, chin dildan mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va muvaffaqiyat tilayman.
Tavallud kuningiz munosabati bilan Sizga samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni izhor etishga ijozat bergaysiz.
Keyingi yillarda Xitoy bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida ijobiy oʻsish tendensiyasi namoyon boʻlmoqda – siyosiy oʻzaro ishonch muttasil mustahkamlanmoqda, “Bir makon, bir yoʻl”ni birgalikda bunyod etish borasidagi saʼy-harakatlar kengaymoqda, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi gumanitar aloqalar hamda mintaqaviy va xalqaro masalalardagi oʻzaro hamkorlik faollashmoqda.
Shu yil aprel oyida Pekin shahrida “Bir makon, bir yoʻl” ikkinchi xalqaro hamkorlik forumi doirasida boʻlib oʻtgan samarali uchrashuvimiz ikki tomonlama munosabatlarga yangi surʼat bagʻishladi. Men Xitoy – Oʻzbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta eʼtibor beraman, oʻrtamizdagi qalin doʻstlikni gʻoyat qadrlayman, davlatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yoʻlida koʻp tomonlama hamkorlikning yangi marralariga erishish uchun Siz bilan birgalikda bor saʼy-harakatni ishga solishga tayyorman.
Sizga mustahkam sogʻlik va masʼuliyatli davlat lavozimidagi faoliyatingizda yangi zafarlar tilayman.

24 июля состоялись телефонные беседы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, Первым Президентом Республики Казахстан — Елбасы Нурсултаном Назарбаевым, Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном, Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым, Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым, Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, а также заместителем Премьер-министра, министром по делам Президента Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мансуром бин Заидом Аль Нахаяном.
Главы государств и правительств искренне поздравили Шавката Мирзиёева с днем рождения, выразив пожелания благополучия и больших успехов в столь важный период исторических преобразований в стране, а также мира и процветания – многонациональному народу Узбекистана.
В ходе беседы с Президентом Российской Федерации Владимиром Путинымобсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений и международной повестки.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый уровень узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. Подчеркнуто, что благодаря совместным усилиям в последние годы двусторонние связи наполнились конкретным содержанием.
Растут объемы товарооборота, с участием ведущих российских компаний и банков реализуются крупные проекты в различных отраслях экономики страны. Активизировалось практическое взаимодействие регионов, беспрецедентного уровня достигло сотрудничество в сфере образовательных и культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств подтвердили взаимную приверженность дальнейшему развитию полномасштабного партнерства на благо народов двух стран, в интересах обеспечения стабильности и процветания всего региона Центральной Азии.
С Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым состоялся предметный обмен мнениями по перспективам узбекско-туркменских отношений, а также актуальным вопросам международной и региональной политики.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили последовательное укрепление отношений стратегического партнерства и расширение многопланового сотрудничества между двумя братскими странами, прежде всего в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Президент Узбекистана также пожелал Президенту Туркменистана успешного проведения первого Каспийского экономического форума, который состоится в начале августа этого года в Национальной туристической зоне «Аваза».
Шавкат Мирзиёев искренне поблагодарил Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Нурсултана Назарбаева за всемерную поддержку развития и укрепления узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества.
За последние годы в разы увеличились объемы товарооборота, реализуются перспективные проекты кооперации в приоритетных отраслях, расширяется сотрудничество в области транспорта и транзитных коммуникаций. Активизировались деловые контакты и межрегиональные обмены.
Особое внимание было уделено вопросам практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии, возглавляемой премьер-министрами Узбекистана и Казахстана.
В ходе беседы с Президентом Республики ТаджикистанЭмомали Рахмоном особо отмечено, что взаимная политическая воля и активные усилия позволили укрепить двусторонние отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Сегодня узбекско-таджикское взаимовыгодное сотрудничество достигло беспрецедентного уровня, охватывая все сферы и направления.
Главы государств подчеркнули важность наращивания объемов взаимной торговли и усиления кооперации в разных отраслях экономики, продолжения активных гуманитарных обменов, в том числе между приграничными регионами.
С Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым обсуждены перспективы расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.
С удовлетворением отмечено открытие автомобильной дороги «Бейнеу — Акжигит — граница Узбекистана», состоявшееся на прошлой неделе с участием правительственных делегаций наших стран.
Кроме того, большое внимание уделено успешному проведению совместных культурно-гуманитарных мероприятий в рамках Года Казахстана в Узбекистане.
В ходе беседы Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской РеспубликиСооронбай Жээнбеков с удовлетворением подчеркнули поступательное развитие узбекско-кыргызских отношений стратегического партнерства.
Особо отмечены активные взаимные контакты на разных уровнях, положительная динамика товарооборота, интенсивные гуманитарные обмены.
Достигнута договоренность о продолжении совместных усилий, в том числе в рамках действующих межправительственных комиссий, с целью укрепления отношений дружбы и добрососедства между нашими странами и народами.
Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган особо отметил личный вклад главы нашего государства в достижение современного уровня узбекско-турецких многоплановых отношений.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества. Выражено глубокое удовлетворение плодотворными результатами очередного заседания Межправительственной комиссии и совместного бизнес-форума, которые прошли накануне в Анкаре.
Подчеркнута взаимная приверженность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и культурно-гуманитарной сферах.
Заместитель Премьер-министра, министр по делам Президента Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мансур бин Заид Аль Нахаян передал искренние поздравления и добрые пожелания Президента ОАЭ шейха Халифы бин Заида Аль Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами ОАЭ шейха Мухаммеда бин Заида Аль Нахаяна и вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, правителя эмирата Дубай шейха Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума.
В ходе беседы высоко оценены плодотворные итоги визита на высшем уровне в ОАЭ в марте этого года.
Особое внимание уделено практической реализации инвестиционных проектов в сфере финансов и инноваций, энергетики, нефтегазовой и химической отрасли, модернизации транспортной, туристической и деловой инфраструктуры, здравоохранения и других направлениях.
Глава нашего государства подчеркнул важность активного продвижения совместных программ и проектов взаимовыгодного сотрудничества на основе привлечения передового опыта и знаний ведущих компаний и организации ОАЭ.
В связи с днем рождения на имя Президента Республики Узбекистан поступают поздравительные послания глав зарубежных государств, правительств и международных организаций.
В посланиях отмечается ключевая роль главы нашего государства в осуществлении на новом этапе национального развития широкомасштабных реформ, направленных на кардинальное повышение уровня и качества жизни населения, укрепление авторитета страны на международной арене, а также выражаются искренние пожелания мира и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Примите искренние поздравления по случаю дня рождения.
Вы по праву пользуетесь высоким уважением среди соотечественников и за рубежом как опытный и дальновидный государственный деятель, многое делающий для экономического и социального развития Узбекистана. Трудно переоценить Ваш личный вклад в укрепление отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами.
Буду рад продолжению нашего конструктивного диалога и тесной совместной работы. Уверен, что Ваш предстоящий визит в Россию послужит дальнейшему развитию взаимовыгодного двустороннего сотрудничества во всех областях на благо наших братских народов.
От дyши желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, счастья, благополучия и успехов.
Ваше Превосходительство господин Президент,
Позвольте выразить Вам искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю Вашего дня рождения.
В последние годы китайско-узбекские отношения всестороннего стратегического партнерства демонстрируют благоприятную тенденцию развития – непрерывно укрепляется политическое взаимодоверие, углубленно продвигается совместное строительство «Одного пояса, одного пути», интенсивно усиливаются гуманитарные связи и взаимодействие между нашими странами в региональных и международных делах.
В апреле этого года мы провели плодотворную встречу на полях Второго форума международного сотрудничества «Одного пояса, одного пути» в городе Пекине, что придало новый импульс двусторонним отношениям. Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений, весьма дорожу сложившейся между нами глубокой дружбой и готов вместе с Вами прилагать усилия к достижению новых результатов многопланового сотрудничества во благо двух стран и народов.