Gʻalla hosildorligini yanada oshirish boʻyicha dolzarb chora-tadbirlar belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 25 fevral kuni oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda muhim boʻlgan gʻalla parvarishini tizimli tashkil etish va hosilga-hosil qoʻshish boʻyicha dolzarb vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Oʻtgan yili ob-havo oʻta issiq va quruq kelgani, janubiy viloyatlarda suv tanqis boʻlganiga qaramay, fermerlarimizning fidokorona mehnati tufayli har gektardan oʻrtacha 45 sentnerdan hosil olinib, jami 5 million 200 ming tonnadan ortiq gʻalla yetishtirildi.
Bu yil esa yogʻingarchilik miqdori oʻtgan yilga nisbatan ikki marta, avvalgi yillarga qiyosan 1,3 barobar yuqori boʻlmoqda. Misol uchun, Tollimarjon suv omborida 1 milliard kub metr, Chimqoʻrgʻon, Pachkamar va boshqa suv omborlarida oʻtgan yilga nisbatan 2-3 barobar koʻp suv yigʻildi. Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida suv taʼminotini yaxshilash uchun Sardoba suv ombori ishga tushirildi. Bu oʻtgan yilga nisbatan ancha koʻp hosil olish imkonini yaratadi.
Yana bir muhim jihat – fermerlarni ragʻbatlantirish uchun 2019 yilda bugʻdoyning har bir tonnasi uchun 1 million 200 ming soʻm yoki oʻtgan yilga nisbatan 1,6 barobar yuqori xarid narxi belgilandi. Yuqori hosil olgan fermerlarga davlat xarid narxiga 25 foizgacha, yaʼni har bir tonna don uchun 300 ming soʻmgacha ustama qoʻllash tizimi joriy qilindi. Bu esa moʻl hosil yetishtirishga katta turtki boʻladi.
Qolaversa, azotli, fosforli va kaliyli oʻgʻitlar oʻz vaqtida joylarga yetkazib berilmoqda. Bir soʻz bilan aytganda, hosildorlikni va don yetishtirish hajmini oʻtgan yilga nisbatan kamida 30 foizga oshirish uchun barcha imkoniyat mavjud.
Yigʻilishda gʻalla rivoji holati har bir hudud misolida tanqidiy tahlil qilinib, yoʻl qoʻyilgan kamchiliklar koʻrsatib oʻtildi.
Masalan, Qashqadaryo viloyatining Mirishkor, Qarshi, Gʻuzor, Chiroqchi va Koson tumanlari, Samarqand viloyatining Bulungʻur, Jomboy, Pastdargʻom tumanlari, Jizzax viloyatining Doʻstlik, Sharof Rashidov, Zafarobod tumanlari, Sirdaryo viloyatining Xovos, Oqoltin va Guliston tumanlarida gʻalla rivoji ortda qolgan. Toshkent, Namangan va boshqa viloyatlarda ham zarur agrotexnik tadbirlar talab darajasida amalga oshirilmagan.
Videoselektor yigʻilishida bu kabi kamchiliklarni bartaraf etish, hosildorlikni oshirish, qoʻshimcha don ishlab chiqarish boʻyicha topshiriqlar berildi. Joriy yil gʻallachilik uchun qulay kelayotgani, bundan oqilona va samarali foydalanib, oziq-ovqat mahsulotlarining moʻl-koʻl va arzon boʻlishini taʼminlash zarurligi taʼkidlandi.
Yurtimiz tabiati – Yaratganning inʼomi. Gʻalla, don esa asosiy isteʼmol tovarlaridan biri. Gʻalladan moʻl hosil yetishtirsak, don ishlab chiqarish koʻpayadi, oziq-ovqat mahsulotlari arzon boʻladi. Bu judayam muhim, xalqimiz farovonligi bilan bogʻliq masala, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz paxtachilikda oʻzini oqlayotgan tajribadan kelib chiqib, gʻallachilik boʻyicha ham klasterlar tashkil etish zarurligini taʼkidladi. Mutasaddi rahbarlar va viloyatlar hokimlariga bu borada tegishli topshiriqlar berdi.
50bad531-7e58-7cd1-2d24-56d7ccbcb694.jpg
Fermerlar ham, klasterlar ham iqtisodiy manfaat bilan ishlashi, shartnoma rejasidan orttirib hosil olishi va daromadini koʻpaytirishi kerakligi qayd etildi.
Gʻallachilik qishloq xoʻjaligining boshqa tarmoqlari uchun ham muhim ahamiyatga ega. Xususan, parrandachilik va baliqchilik xoʻjaliklarida ozuqaga doimiy ehtiyoj mavjud. Endi bunday xoʻjaliklar bilan fermerlar oʻrtasida gʻalla hosilining muayyan qismini sotib olish boʻyicha toʻgʻridan-toʻgʻri shartnoma tuzilishi yoʻlga qoʻyiladi. Gʻalla parvarishlanib, hosilga-hosil qoʻshiladigan paytda parrandachilik va baliqchilik xoʻjaliklari fermer xoʻjaliklariga mablagʻ yoʻnaltirib, keyinchalik arzon ozuqa oladi. Pirovard natijada gʻalladan moʻl hosil yetishtirishga, undan ozuqa tayyorlash orqali goʻsht, tuxum kabi oziq-ovqat mahsulotlarining arzon boʻlishiga ham erishiladi. Bundan ikki tomon ham manfaat koʻradi.
Yigʻilishda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va barcha viloyatlarda manfaatdor xoʻjaliklar oʻrtasida oʻzaro kooperatsiyani yoʻlga qoʻyib, parrandachilik va baliqchilik xoʻjaliklarining bugʻdoyga talabini toʻliq qoplash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Gʻalla parvarishi boʻyicha tashkil etilgan respublika ishchi guruhlari joylarga borib, viloyat va tumanlardagi 4 ta sektor rahbarlari bilan birga gʻalla hosildorligini kamida 30 foizga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqib, ijrosini tashkil qilishi zarurligi qayd etildi.
Bunda, birinchi navbatda, gʻallani 10 martga qadar azotli oʻgʻitlar bilan oziqlantirishga alohida eʼtibor qaratish kerakligi taʼkidlandi. Suv xoʻjaligi vazirligiga suvni tejab ishlatish, sugʻorish boʻyicha yangi texnologiyalarni joriy etish vazifasi qoʻyildi. Joylardagi sektorlar rahbarlariga har bir fermer xoʻjaligi kesimida zarur agrotexnik tadbirlarni belgilash va izchil amalga oshirilishini taʼminlash topshirildi.
Yigʻilishda soha mutasaddilari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar rahbarlari koʻrsatib oʻtilgan masalalar yuzasidan axborot berdi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное актуальным задачам системной организации выращивания и накопления урожая зерновых культур, имеющих важное значение в обеспечении продовольственной безопасности страны.
В прошлом году, несмотря на аномально жаркую и сухую погоду, особенно маловодье в южных областях, благодаря самоотверженному труду наших фермеров удалось получить в среднем по 45 центнеров урожая с каждого гектара и заготовить в общей сложности свыше 5 миллионов 200 тысяч тонн зерна.
В текущем году осадки наблюдаются вдвое больше по сравнению с прошлым годом и в 1,3 раза больше, чем в предыдущие годы. К примеру, в Таллимарджанском водохранилище накоплено 1 миллиард кубометров воды, в Чимкурганском, Пачкамарском и других водохранилищах – в 2-3 раза больше воды по сравнению с прошлым годом. Для улучшения водоснабжения в Джизакской и Сырдарьинской областях введено в строй Сардобинское водохранилище. Это позволяет получить намного больше урожая зерна, чем в минувшем году.
Важно и то, что для стимулирования фермеров в 2019 году закупочная цена одной тонны пшеницы установлена в размере 1 миллиона 200 тысяч сумов, или в 1,6 раза выше, чем в прошлом году. Внедрен механизм стимулирования фермеров, собравших высокий урожай, предусматривающий применение надбавки к государственной закупочной цене в размере до 25 процентов, то есть до 300 тысяч сумов на каждую тонну зерна. Это служит важным фактором выращивания богатого урожая.
Более того, на места своевременно доставляются азотные, фосфорные и калийные удобрения. Словом, созданы все возможности для увеличения урожайности и заготовки зерна минимум на 30 процентов по сравнению с прошлым годом.
На совещании критически, на примере каждого региона проанализировано состояние развития зерновых культур и указаны допущенные недостатки.
К примеру, отстают в развитии зерновые в Миришкорском, Каршинском, Гузарском, Чиракчинском и Касанском районах Кашкадарьинской области, Булунгурском, Джамбайском, Пастдаргомском районах Самаркандской области, Дустликском, Шараф-Рашидовском, Зафарабадском районах Джизакской области, Хавастском, Акалтынском и Гулистанском районах Сырдарьинской области. Необходимые агротехнические мероприятия не выполнены на должном уровне в Ташкентской, Наманганской и других областях.
На видеоселекторном совещании даны поручения по устранению этих и других недостатков, повышению урожайности и заготовке дополнительного объема зерна. Отмечалось, что этот год складывается весьма благоприятно для зерноводства, чем необходимо эффективно воспользоваться и обеспечить изобилие и доступность продовольственной продукции.
Природа нашей страны – это благо, дарованное нам свыше. Зерно – один из основных потребительских товаров. Вырастив богатый урожай, обеспечим изобилие пшеницы, дешевизну других продуктов питания. Это очень важный вопрос, непосредственно касающийся благополучия нашего народа, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил необходимость организации кластеров и в зерноводстве, исходя из оправдывающего себя опыта хлопководческих кластеров, дал соответствующие поручения ответственным руководителям и хокимам областей.
Подчеркнуто, что и фермеры, и кластеры должны преследовать экономическую выгоду, получать урожай сверх установленного в договоре объема и приумножать доходы.
Зерноводство имеет важное значение и для других отраслей сельского хозяйства. В частности, птицеводческие и рыбоводческие хозяйства всегда нуждаются в корме. Отныне будет налажено заключение прямых договоров между такими хозяйствами и фермерами по закупке определенной части урожая зерна. В нынешний период выращивания и накопления урожая зерна птицеводческие и рыбоводческие хозяйства могут направить средства в фермерские хозяйства и в дальнейшем получить дешевый корм. В конечном результате будут достигнуты и высокая урожайность зерновых культур, и доступность цен на мясо, яйца и другие продукты за счет расширения производства корма. От этого выиграют все.
На совещании поручено установить кооперацию между заинтересованными хозяйствами в Республике Каракалпакстан и всех областях, полностью обеспечить потребность птицеводческих и рыбоводческих хозяйств в пшенице.
Указано, что республиканским рабочим группам по выращиванию зерновых культур необходимо с выездом на места разработать совместно с руководителями четырех секторов областей и районов «дорожные карты» по увеличению урожайности зерновых минимум на 30 процентов, а также организовать их исполнение.
При этом необходимо уделить особое внимание подпитке зерновых культур азотными удобрениями в срок до 10 марта. Министерству водного хозяйства поручено экономно расходовать воду, внедрить новые технологии орошения. Перед руководителями секторов на местах поставлена задача определить необходимые агротехнические мероприятия в разрезе каждого фермерского хозяйства и обеспечить их последовательное выполнение.
По рассмотренным на совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц сферы, руководителей Республики Каракалпакстан и областей.