Prezidentimiz Shovot tumanidagi “Katqalʻa teks” korxonasi faoliyati bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari ikki yil muqaddam Uztex kompaniyalar guruhiga Shovot tumanining chekka hududida yuqori texnologik imkoniyatlarga ega mazkur korxonani tashkil etish va mahalliy aholini ish bilan taʼminlash yuzasidan topshiriqlar bergan edi.
Oʻtgan davrda ilgari mavjud boʻlgan korxona negizida ilgʻor texnologiyalar bilan jihozlangan, mingdan ortiq ish oʻrniga ega toʻqimachilik korxonasi ishga tushirildi. Davlatimiz tomonidan tadbirkorlarga kredit olish, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb qilishda berilayotgan imtiyozlar korxona faoliyatini yoʻlga qoʻyishda qoʻl keldi.
Loyiha qiymati 65 million dollar boʻlgan korxona faoliyati ikki bosqichda tashkil etildi. 2017 yilda amalga oshirilgan dastlabki bosqichda Italiyaning “Lonati” kompaniyasida ishlab chiqarilgan 528 ta, joriy yilda yana 512 ta paypoq toʻqish dastgohi xarid qilindi. Ushbu dastgohlar Buyuk Britaniyaning “Maritex Industrial LLP” kompaniyasi tomonidan keltirib oʻrnatildi.
Bugungi kunda korxonada turli oʻlchamdagi ayollar, erkaklar va bolalar paypoqlari ishlab chiqarilmoqda. Yiliga 70 million juft, qiymati 30 million dollarlik paypoq tayyorlash quvvatiga ega qoʻshma korxonada ishlab chiqarish jarayoni toʻliq innovatsion texnologiyalar asosida boshqariladi.
Oʻtgan yili korxonada 5,7 milliard soʻmlik mahsulot ishlab chiqarilib, ichki bozorga yoʻnaltirildi. Joriy yildan toʻla quvvat bilan ishlay boshlagan korxonada oktyabr oyi holatiga koʻra 12,5 million juft paypoq toʻqildi. 3,85 million dollarlik mahsulot AQSH, Rossiya, Moldova, Ukraina kabi qator mamlakatlarga eksport qilindi.
Davlatimiz rahbari korxona qoshida tashkil etilgan logistika markazi, toʻquv, qadoqlash sexlari, laboratoriya faoliyati bilan tanishdi, ishchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan qiziqdi.
Mazkur korxona texnologik imkoniyatlariga koʻra dunyoda sanoqli, Markaziy Osiyoda yagona fabrikadir. Korxonada ayni kunda paypoq, sochiq kabi toʻqimachilik mahsulotlarining yangi modellarini oʻzlashtirish va eksport hajmini oshirish boʻyicha ish olib bormoqda.
Iqtisodiyotimizga qoʻrqmasdan investitsiya kiritish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish boʻyicha bergan tavsiyalarimiz tufayli bugun tadbirkordan qoʻrquv yoʻqoldi. Korxona quraman, ish oʻrni yarataman degan ishbilarmonlarga hech qanday toʻsiq yoʻq, biznes uchun barcha kafolatlar yaratilgan. Bundan xorijiy hamkorlar ham xabardor boʻlib, eksportga hissa qoʻshmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda Xorazm viloyatida toʻqimachilik sanoatini rivojlantirish, “Dererlop Textile” MCHJ tomonidan “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonasi hududida yengil sanoat majmuasi tashkil etish, Shovot tumanida aralash va paxta ip-kalava ishlab chiqarish boʻyicha yangi yigiruv fabrikasi qurish, Urganch shahrida “Textile finanse Horezm” MCHJ tomonidan tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish, Toshkent viloyati Parkent tumanida Uztex Zarkent sanatoriysini barpo etish loyihalari haqida maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbari yengil sanoat tarmogʻini jadal rivojlantirish, mahsulot eksportini kengaytirish, qoʻshimcha daromad manbalari va ish joyini koʻpaytirish yuzasidan zarur koʻrsatmalar berdi.

Два года назад глава государства поручил группе компаний Uztex организовать в Шаватском районе высокотехнологичное предприятие и создать рабочие места для местного населения.
За минувший период на базе имевшихся здесь производственных мощностей введено в строй предприятие “Katqal’a teks”, оснащенное передовыми технологиями и способное обеспечить работой более тысячи человек. Этому способствовали созданные в нашей стране благоприятные условия для получения кредитов и привлечения прямых инвестиций
Проект стоимостью 65 миллионов долларов реализован в два этапа. На первом этапе в 2017 году предприятие оснащено 528, а в текущем году — еще 512 чулочно-носочными станками производства итальянской компании “Лонати”. Доставку и монтаж оборудования осуществила британская компания “Maritex Industrial LLP”.
В настоящее время предприятие выпускает женские, мужские и детские носки различного размера. Совместное предприятие, способное производить в год 79 миллионов пар носков на сумму 30 миллионов долларов, полностью автоматизировано.
В прошлом году здесь изготовлено и поставлено на внутренний рынок продукции на 5,7 миллиарда сумов. В этом году предприятие вышло на полную мощность, в октябре изготовлено 12,5 миллиона пар носков, в США, Россию, Молдову, Украину и ряд других стран экспортирована продукция на 3,85 миллиона долларов.
Президент ознакомился с работой логистического центра при предприятии, его ткацкого и упаковочного цехов, лаборатории, поинтересовался условиями для работников.
По своим технологическим возможностям данное предприятие является единственным в своем роде в Центральной Азии. В настоящее время здесь работают над освоением производства новых видов текстильной продукции, увеличением объема экспорта.
Благодаря созданным условиям для инвестиций в нашу экономику, производства конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках продукции сегодня предприниматели без опаски вкладывают свой капитал. Для тех, кто желает создать предприятие, рабочие места, нет никаких преград, имеются все гарантии для бизнеса. Это хорошо известно иностранным партнерами, и они вносят активный вклад в расширение нашего экспорта, сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию текстильной промышленности в Хорезмской области, организации комплекса легкой промышленности на территории свободной экономической зоны «Хазорасп» со стороны ООО “Dererlop Textile”, строительству новой прядильной фабрики по выпуску смешанной и хлопковой пряжи в Шаватском районе, запуску в городе Ургенче производства готовой трикотажной продукции со стороны ООО “Textile finanse Horezm”, возведению санатория «Uztex Заркент» в Паркентском районе Ташкентской области.
Глава государства дал указания по ускоренному развитию легкой промышленности, расширению экспорта продукции, созданию дополнительных источников дохода и увеличению рабочих мест.