BMT Oʻzbekistondagi barcha islohot va yangilanishlar dasturlarini qoʻllab-quvvatlaydi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining oʻrinbosari, BMTning Jeneva shahridagi boʻlinmasi bosh direktori Maykl Myoller Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuvdan soʻng OʻzA muxbiriga mamlakatimizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ishlar haqidagi fikrlarini bildirdi.
– Inson huquqlarini taʼminlash sohasidagi barcha chora-tadbirlar dolzarb va bugungi kunning bosh mavzusidir. Bu masalalarni hal etish uchun xalqaro darajada Barqaror taraqqiyot maqsadlarini belgilab olganimiz Birlashgan Millatlar Tashkilotining yutugʻidir. Ushbu keng miqyosli dasturning maqsadi zamonamizning dolzarb masalalarini hal etishga qaratilgan. Shu maʼnoda, biz Oʻzbekistonning ham mamlakat darajasida, ham mintaqaviy yondashuv doirasida amalga oshirayotgan tashabbuslarini qizgʻin qoʻllab-quvvatlaymiz. Biz Oʻzbekistonda Barqaror taraqqiyot maqsadlarini roʻyobga chiqarishda koʻmaklashishga intilamiz. Buning natijasi yangidan ishlab chiqilayotgan “yoʻl xaritasi“da aks ettirilishi kerak.
BMT Oʻzbekistonda barcha islohotlar, yangilanishlar va dasturlarni amalga oshirishga toʻliq tayyor ekanini bildiradi. Albatta, yurtingizda roʻyobga chiqarilayotgan keng koʻlamli oʻzgarishlarni oʻrganish, nafaqat oʻrganish, balki Oʻzbekistonning ijobiy tajribasi sifatida boshqa mamlakatlar oʻrtasida ommalashtirish muhim ahamiyatga ega. Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan, shuningdek, mamlakatingizning qator tashkilotlarida oʻtkazilgan muzokaralar samarali boʻlgani buni yana bir karra tasdiqlaydi.
Samarqandda ilk bor tashkil etilayotgan Osiyo forumi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligiga bagʻishlangani bilan ahamiyatli. Ushbu forum Oʻzbekistonning inson huquqlarini taʼminlash, ularni lozim darajada roʻyobga chiqarish uchun shart-sharoit yaratish naqadar muhim ekanini teran tushunishini yaqqol ifodalaydi. Forum nafaqat mamlakat, balki mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga ega.
Ushbu muhim tadbir Oʻzbekistonda oʻtkazilayotganini biz qadrlaymiz va toʻla qoʻllab-quvvatlaymiz. Mamlakatingiz rahbariyati huquq va erkinliklarni lozim darajada taʼminlash boʻyicha izchil ishlarni davom ettirayotgani ham bundan dalolat beradi.
Oʻylaymizki, bu Oʻzbekistonda davlat va jamiyatni modernizatsiya qilish doirasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlarning mantiqiy davomidir. Jahonda hukm surayotgan bugungi tahlikali sharoitda ushbu yuqori darajadagi forumning oʻtkazilishi nafaqat Oʻzbekiston, balki xalqaro hamjamiyat uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi.

ООН поддерживает все программы реформ и преобразований в Узбекистане
После встречи с Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым заместитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, генеральный директор отделения ООН в городе Женеве Майкл Мёллер поделился с корреспондентом УзА мнениями о проводимой в Узбекистане широкомасштабной работе в области прав человека.
– Все вопросы, связанные с обеспечением прав человека, актуальны и являются главной проблемой сегодняшнего дня. В этом отношении нашим преимуществом в рамках структуры Организации Объединенных Наций является то, что для их решения на международном уровне мы приняли Цели устойчивого развития. Целью этой всеобъемлющей программы является решение всех этих актуальных и злободневных вопросов. В этом отношении мы приветствуем и поддерживаем инициативы Узбекистана, которые осуществляются на уровне республики и в рамках регионального подхода. В наши планы входит практическое содействие в реализации Целей устойчивого развития в Узбекистане. В результате это должно влиться в реализацию вновь разрабатываемой «дорожной карты».
ООН выражает полную готовность содействовать в реализации всех реформ, преобразований и программ в Узбекистане. Конечно, чрезвычайно важно изучение реформ, того, что происходит в Узбекистане, всех преобразований. И важно не только изучить, но и распространить положительный опыт Узбекистана среди других стран мира. Это еще раз подтверждает продуктивность и плодотворность наших сегодняшних переговоров с Президентом Шавкатом Мирзиёевым, встреч, прошедших в ряде организаций вашей страны.
Первый в своем роде Азиатский форум по правам человека посвящен 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека. Проведение этого форума в Самарканде является прямым подтверждением понимания со стороны Узбекистана важности вопроса обеспечения прав человека, того, насколько важны условия для их надлежащего обеспечения. Это форум не только республиканского, но и регионального, международного уровня.
Со стороны ООН мы полностью приветствуем и поддерживаем проведение этого важного мероприятия на узбекской земле. Это также подтверждается продолжением проводимой руководством вашей страны последовательной работы по обеспечению надлежащего уровня прав и свобод в Узбекистане.
Мы также думаем, что это естественное продолжение системной последовательной работы, проводимой в вашей стране в рамках модернизации государства и общества. Ныне мир претерпевает неспокойное время. Проведение данного форума приобретает все большую важность и значимость в условиях Узбекистана и не только.