“Maqom” kitob-albomi nashrdan chiqdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan oʻzbek milliy maqom sanʼatini yanada rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida “Maqom” nomli kitob-albom nashr etildi.
Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati maʼlum qildi.Oʻzbek xalqining noyob musiqiy merosini asrab-avaylash va kelgusi avlodga bezavol yetkazishga xizmat qiluvchi ushbu nashr qadimgi mutafakkirlar, alloma va shoirlarning maqom sanʼatiga bagʻishlangan risolalariga oid boʻlimlarni oʻz ichiga olgan.
Kitobda mazkur sanʼatning falsafasi, Forobiy, Ibn Sino,Marogʻiy, Kavkabiy kabi allomalar asarlari, turli maqom yoʻllari, jumladan, Buxoro Shashmaqomi, Xorazm Olti yarim maqomi va Dutor maqomi, Fargʻona-Toshkent maqomi tarixiga alohida eʼtibor qaratilgan. “Tanbur chizgʻilari” deb nomlangan milliy nota yozuvining kashf etilishi hamda uning vositasida Olti yarim maqom, Dutor maqomlarining notalashtirilishi, shu bilan birga, oʻtgan asr boshlarida maqomning ilk bora perfokartalarga muhrlanishi yoritilgan. Shuningdek, maqom ijrochiligida keng qoʻllaniladigan sozlarni yasashning oʻziga xos xususiyatlari va texnologiyasi bayon etilib, mashhur ustalarning nomlari keltirilgan.
Oʻzbekistonning turli hududlari madaniy taraqqiyotida maqomning tutgan oʻrni va maktablarini aks ettiruvchi betakror, keng koʻlamli fotokompozitsiyalar bilan bezalgan nashrda mazkur yoʻnalishdagi sanʼatning soʻnggi yuz yillik tarixiga oid nodir fotosuratlar ham oʻrin olgan.
Kitob-albomga “Shashmaqom. Oltin bisot” nomli multimedia toʻplami ilova qilingan boʻlib, ushbu audiokolleksiya akademik Yunus Rajabiy boshchiligida tashkil etilgan “Maqom” ansambli tomonidan 1959-1963 yillari ijro etilgan va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasining Oltin fondida saqlanib kelmoqda.
Taʼkidlash joiz, 2017-yil 17-noyabrda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbek milliy maqom sanʼatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilingan edi. Mazkur hujjatda oʻzbek maqom sanʼatini chuqur oʻrganish uchun zaruriy shart-sharoit yaratish, oʻziga xos ijro maktablari va anʼanalarni ravnaq toptirish, maqom “oltin fondi”ni yaratish va boyitish, xalqaro nufuzini oshirish va keng targʻib qilish koʻzda tutilgan. Asosiy vazifalar qatorida Shahrisabz shahrida anʼanaviy tarzda Xalqaro maqom sanʼati forumini oʻtkazish hamda Oʻzbek milliy maqom sanʼati markazi faoliyatini tashkil etish belgilangan.Joriy yilda birinchi marta muvaffaqiyatli ravishda oʻtkazilgan Xalqaro forumga dunyoning 70 dan ziyodmamlakatidan sanʼatkorlar, musiqashunos-olimlar va tadqiqotchilar, xalqaro ekspertlar tashrif buyurdilar.

Издана книга-альбом “Маком”
В рамках проводимой по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева работы по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома издана книга-альбом «Маком».
Издание, призванное сохранить уникальное музыкальное наследие узбекского народа и передать его в первозданном виде новым поколениям, содержит разделы о трудах древних мыслителей, ученых и поэтов, посвященных музыкальному искусству маком.
Особое внимание уделено философии данного искусства, работам таких ученых, как Фараби, Ибн Сина, Мараги, Кавкаби и других, истории различных направлений макома, в том числе бухарского шашмакома, хорезмского «Шесть с половиной макома» и «Дутар макома», а также ферганско-ташкентского макома.
В издании описываются процессы возрождения национальной нотной грамоты «Танбур чизгилари», перенесения на ноты «Шесть с половиной макома» и «Дутар макома», а также первых записей макома на перфокарты в начале прошлого века.
В книге излагаются специфика и технология изготовления музыкальных инструментов, широко используемых при исполнении макома, упомянуты имена знаменитых мастеров.
Издание иллюстрировано уникальными панорамными фотокомпозициями, отражающими роль и школы макома в культурном развитии различных регионов Узбекистана, а также редкими фотографиями, в которых представлена история развитияэтого музыкального искусства за последнее столетие.
К книге-альбому прилагается мультимедийный сборник «Шашмаком. Олтин бисот» — коллекция аудиозаписей из золотого фонда Национальной телерадиокомпании Узбекистана, исполненных в 1959-1963 годах ансамблем «Маком» под руководством академика Юнуса Раджаби.
Следует отметить, что Президентом Республики Узбекистан в ноябре 2017 года было подписано постановление «О мерах по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома». Документ предусматривает создание условий для всестороннего изучения искусства узбекского макома, развития связанных с ним исполнительских школ и традиций, создания и обогащения «золотого фонда» макома, его широкой пропаганды, в том числе за рубежом.
В числе основных задач обозначены проведение на традиционной основе Международного форума искусства макома в г.Шахрисабз и создание Центра узбекского национального искусства макома. Успешно прошедший в этом году первый форум объединил исполнителей, музыковедов и исследователей, международных экспертов из более 70 стран мира.