Moskva va Butun Rus Patriarxi Kirill boshchiligidagi Rus pravoslav cherkovining Moskva Patriarxati delegatsiyasi 30-sentabr kuni Samarqandda bo‘lib, muqaddas qadamjo va tarixiy obidalar bilan tanishdi.
Mehmonlar dastlab Xo‘ja Doniyor maqbarasini ziyorat qildi.
Ushbu tabarruk majmuani bir necha din vakillari ziyorat qiladi. Samarqandga tashrif buyuradigan xorijlik mehmonlar, nufuzli delegatsiyalar bu yerda bo‘lishni o‘zlari uchun sharaf, deb biladi.
Afrosiyob tepaligining shimoli-sharqiy qismida joylashgan Xo‘ja Doniyor ziyoratgohi mustaqillik yillarida har tomonlama obod etilib, uni asrab-avaylash yuzasidan zarur chora-tadbirlar ko‘rildi. Majmua atrofidagi turli bino va inshootlar boshqa joyga ko‘chirilib, ziyoratgoh maydoni kengaytirildi. Hududdan oqib o‘tadigan Siyob arig‘i tartibga keltirildi, atrofi ko‘kalamzorlashtirilib, manzarali daraxtlar ekildi, gulzorlar tashkil etildi. Ziyoratchilar uchun qulayliklar yaratildi.
Moskva Patriarxati delegatsiyasi qadamjoning yaratilish tarixi va keyingi yillarda bu yerda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishib, ibodat amallarini ado etdi. Mamlakatimizda vijdon erkinligi ta’minlangani, barcha din vakillarining o‘z diniy qadriyatlarini davom ettirishi uchun keng imkoniyatlar yaratilgani ta’kidlandi.
Shundan so‘ng mehmonlar Hazrati Xizr majmuasida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Buyuk Yurtboshimiz qabriga gul qo‘yib, hurmat bajo keltirdi.
Majmuada amalga oshirilgan ulkan bunyodkorlik-obodonlashtirish ishlari, mahobatli maqbara, milliy uslubdagi ayvon va boshqa inshootlar mehmonlarda katta taassurot qoldirdi. Ushbu ko‘rkam obida xalqimizning buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimov xotirasiga bo‘lgan yuksak hurmat-ehtiromining ifodasi ekani ta’kidlandi.
Moskva va Butun Rus Patriarxi Kirill boshchiligidagi delegatsiya a’zolari, shuningdek, Amir Temur maqbarasi, Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi, Registon majmuasi va boshqa tarixiy obidalarni ham tomosha qildi. Buyuk ajdodlarimizdan meros qadimiy inshootlarni asrab-avaylash va ularni kelgusi avlodlarga yetkazish borasidagi ishlarga yuksak baho berdi.
Samarqand shahridagi Aleksey soborida Moskva va Butun Rus Patriarxi Kirill ishtirokida tantanali marosim o‘tkazildi. Unda rossiyalik mehmonlar hamda xristian diniga e’tiqod qiluvchi yurtdoshlarimiz ishtirok etdi.

Делегация Московского Патриархата Русской православной церкви во главе с Патриархом Московским и Всея Руси Кириллом 30 сентября побывала в Самарканде, ознакомилась со святыми местами поклонения и историческими памятниками.
Гости вначале посетили мавзолей Ходжы Дониёра.
Это святое место поклонения посещают представители различных религий, гости и делегации из зарубежных стран.
В годы независимости осуществлена последовательная работа по благоустройству и бережному сохранению Мавзолея Ходжы Дониёра, располагающегося в северо-восточной части городища Афрасиаб. Здания и сооружения вокруг комплекса были перенесены в другое место, расширена площадь для посетителей. Приведен в порядок протекающий рядом канал Сиаб, выполнена работа по озеленению, высажены декоративные деревья, разбиты цветники.
Делегация Московского Патриархата ознакомилась с историей создания этого места поклонения, проводимой здесь созидательной работой. Отмечалось, что в Узбекистане обеспечена свобода совести, созданы все условия для поддержания представителями всех религий своих ценностей.
Затем гости посетили место упокоения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в комплексе Хазрати Хизр. Они возложили цветы к могиле основателя независимого Узбекистана, отдали дань уважения его памяти.
На гостей произвела большое впечатление выполненная здесь широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа, возводимый мавзолей, айван в национальном стиле и другие сооружения. Они отметили, что этот величественный комплекс является ярким выражением высокого почитания памяти великого государственного и политического деятеля Ислама Каримова.
Делегация во главе с Патриархом Московским и Всея Руси Кириллом также осмотрела мавзолей Амира Темура, обсерваторию Мирзо Улугбека, комплекс Регистан и другие исторические памятники. Дана высокая оценка работе по бережному сохранению великого наследия наших предков.
В Алексеевском соборе в Самарканде состоялось торжественное мероприятие с участием Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла. В нем приняли участие гости из России и наши соотечественники, исповедующие христианскую религию.
В областном музыкальном драматическом театре была представлена концертная программа хорового коллектива Русской православной церкви.