Muhtaram xalqaro anjuman ishtirokchilari!
Jonajon Vatanimizning goʻzal va betakror maskanlaridan biriShahrisabz zaminida, buyuk Amir Temur bobomiz bunyod etgan muazzam Oqsaroy maydonida Xalqaro maqom sanʼati anjumani tantanali ravishda ochilmoqda. Shu munosabat bilan siz, azizlarni, oʻz hayotini noyob musiqa durdonasi boʻlmish maqom sanʼatiga bagʻishlagan fidoyi insonlarni chin qalbimdan muborakbod etaman.
Bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan yuqori martabali mehmonlarimiz YUNЕSKO, Osiyo folklor ijodiyoti tashkiloti kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar vakillariga alohida minnatdorlik bildiramiz.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining maslahatchisi Vladimir Ilich Tolstoyga, Qirgʻiziston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Sultanbay Rayevga, Qozogʻiston Respublikasi madaniyat va sport vaziri Arstanbek Muhammed oʻgʻliga, Tojikiston Respublikasi madaniyat vaziri Shamsiddin Oʻrumbekzodaga, Ozarbayjon Respublikasi madaniyat vaziri Abulfas Garayevga, Turkiya Respublikasi madaniyat va turizm vazirining birinchi oʻrinbosari Ahmat Xaluk Dursunga oʻz tashakkurlarimizni bildiramiz. Ularning yurtlarida ham mana shunday sanʼat bayramlari koʻp boʻlsin va ularda qatnashish bizga ham nasib etsin.
Yana bir qator davlatlarning madaniyat sohasi rahbarlarini, xorijiy mamlakatlarning Oʻzbekistondagi muhtaram elchilarini samimiy qutlab, chuqur minnatdorlik bildirishga ruxsat etgaysiz.
Biz sizlarning timsolingizda tinchlik va ezgulik namoyandalarini, xalqimiz va madaniyatimizning haqiqiy doʻstlarini koʻramiz.
Xush kelibsiz Oʻzbekistonga, xush kelibsiz Shahrisabzga!
Mamlakatimizda birinchi bor oʻtkazilayotgan ushbu sanʼat bayramida dunyoning 73 davlatidan kelgan 300 ga yaqin ishtirokchilar va mehmonlar qatnashmoqda. Ularning orasida nafaqat oʻz yurtida, balki jahon miqyosida ham mashhur xonanda va sozandalar,madaniyat va sanʼat arboblari,musiqashunos olimlar borligi barchamizga katta mamnuniyat bagʻishlaydi.
Bugun Shahrisabzning moviy gumbazlari ostida jahondagi koʻplab xalqlar va mamlakatlarning musiqiy xazinasiga aylangan, oʻzining teran falsafasi, ilohiy qudrati bilan ming-minglab qalblarni maftun etadigan maqom sadolari baralla yangramoqda.
Haqiqatan ham, biz uchun bebaho badiiy qomus boʻlgan maqom sanʼati asrlar, necha yuz yillar davomida inson ruhini, uning dardu armonlarini, ezgu intilishlarini yuksak pardalarda ifoda etib kelmoqda.
Sharq mumtoz adabiyoti, tasviriy sanʼati, ilmu maʼrifat, islomiy qadriyatlardan oziqlangan maqom sanʼatiga – ana shunday buyuk madaniy meros rivojiga oʻzbek xalqi ham munosib hissa qoʻshgani bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz.
Bu noyob boylikni koʻz qorachigʻidek asrab-avaylash, undan dunyo ahlini bahramand qilish, kelgusi nasllarga bezavol yetkazish turli qitʼa va mamlakatlar vakillarini bu goʻzal maskanda mujassam etgan anjumanimizning asosiy maqsadidir.
Bugungi sanʼat forumini aynan Shahrisabz shahrida tashkil etganimiz bejiz emas, albatta.
Bu shahar oʻzining 2700 yillik koʻhna tarixi davomida ogʻir va mashaqqatli sinovlarni, tahlikali zamonlarni oʻz boshidan kechirdi. Ammo har qanday murakkab davrlar, urush va bosqinlar, tabiiy ofatlar ham uni tarix sahifasidan oʻchira olmadi.
Shahrisabz buyuk sarkarda va davlat arbobi, madaniyat va sanʼat homiysi Sohibqiron Amir Temur bobomiz kamolga yetgan moʻʼtabar maskan sifatida ham dunyoga maʼlum va mashhurdir.
Bu shahar qadim-qadimdan ulugʻ alloma va shoirlari, sanʼat va madaniyat ahli, qoʻli gul ustalari, mohir hunarmandlari bilan shuhrat qozonib keladi. Uning bagʻridagi noyob meʼmoriy obidalar, nodir yodgorliklar bu haqiqatni yaqqol tasdiqlaydi.
Bugungi kunda xalqimizning bunyodkorlik salohiyati, fidokorona mehnati bilan Shahrisabz yurtimizning eng obod maskanlaridan biriga, zamonaviy madaniyat va turizm markaziga aylanib borayotgani barchamizni quvontiradi.
Buyuk Ipak yoʻli chorrahasida joylashgan Oʻzbekiston zamini qadimiy sivilizatsiya, madaniyat va sanʼat beshiklaridan biri boʻlib kelayotgani, oʻylaymanki, sizlarga yaxshi maʼlum.
Samarqand viloyatining Moʻminobod qishlogʻidan topilgan 3 ming yillik nay cholgʻusi, Termiz yaqinidagi Ayritom arxeologik yodgorligida aks etgan sozandalar tasviri va boshqa koʻplab misollar milliy musiqa sanʼatimiz, hech shubhasiz, boy va qadimiy tarixga ega ekanidan dalolat beradi.
Buyuk shoir va mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomizning aynan “navo”, yaʼni, musiqiy ohang, degan soʻzni oʻzlariga taxallus qilib, butun dunyoda shuhrat topganini barchamiz yaxshi bilamiz.
Xalqimiz badiiy tafakkurining mahsuli boʻlgan “Shashmaqom”, yaʼni, olti maqomni, taʼbir joiz boʻlsa, olti azim daryoga qiyoslash mumkin. Bu daryolar asrlar davomida jahon madaniyat ummoniga quyilib, uni har tomonlama toʻldirib, boyitib kelmoqda. Shuning uchun ham bu muazzam musiqiy durdona YUNЕSKO tomonidan jahon madaniy merosi roʻyxatiga kiritilgani chuqur maʼno va ahamiyatga ega, deb oʻylayman.
Azaldan sanʼatni, musiqani butun qalbi bilan sevadigan, ijod ahlini munosib qadrlaydigan el-yurtimiz bugungi anjumanni katta quvonch va hayajon bilan kutib olmoqda.
Bugun biz ana shunday ulkan maʼnaviy boylikning shakllanishi va taraqqiyotida, bu umrboqiy sanʼatning bizgacha yetib kelishida beqiyos xizmat koʻrsatganulugʻ shoir va mutafakkirlar, bastakor va sozandalar, buyuk hofizlarning xotirasini hurmat-ehtirom bilan yod etamiz.
Bugungi zamonda barcha ezgu niyatli insonlarni birlashtirish, yoshlarni yuksak gumanistik ideallar ruhida tarbiyalashda musiqa sanʼatining oʻrni va ahamiyatini hech narsa bilan oʻlchab, baholab boʻlmaydi, desak, ayni haqiqatni aytgan boʻlamiz.
Agar biz asl, haqiqiy sanʼatni bilmoqchi, oʻrganmoqchi boʻlsak, avvalo, mumtoz maqom sanʼatini bilishimiz, oʻrganishimiz kerak.
Agar biz sanʼatni, madaniyatni koʻtarmoqchi boʻlsak, avvalo, mumtoz maqom sanʼatini koʻtarishimiz kerak.
Maqom ohanglari, maqom ruhi va falsafasi har bir inson qalbidan, avvalo, unib-oʻsib kelayotgan yosh avlodimizning ongi va yuragidan chuqur joy olishi uchun bor imkoniyatlarimizni safarbar etishimiz zarur.
Maqom sanʼatining madaniy hayotimizdagi ana shunday beqiyos taʼsirini inobatga olib, mamlakatimizda bu borada keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
Albatta, sizlar anjuman kunlarida hamkasb doʻstlaringiz, sanʼat muxlislari bilan muloqotda boʻlib, ana shunday ishlar bilan atroflicha tanishish imkoniga ega boʻlasizlar.
Oʻylaymanki, bugungi anjuman oldimizda turgan muhim nazariy-amaliy muammolarni atroflicha muhokama qilish, bu borada xalqaro tajriba, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, internet imkoniyatlaridan keng foydalanish, turli madaniy va ijodiy tashkilotlar oʻrtasida hamkorlikni kuchaytirish, oʻzaro bordi-keldilarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha takliflar ishlab chiqishi ayni muddao boʻlur edi.
Shu maʼnoda, anjuman doirasida oʻtkaziladigan “Maqom musiqa sanʼati va uning jahon sivilizatsiyasida tutgan oʻrni” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bu yoʻlda muhim qadam boʻlishi tabiiy.
Fursatdan foydalanib, bugungi sanʼat va nafosat bayramini yuksak saviyada oʻtkazish uchun oʻzini ayamasdan, fidokorona mehnat qilgan barcha insonlarga, mehmondoʻst va olijanob Qashqadaryo viloyati va Shahrisabz ahliga anjuman ishtirokchilari nomidan, xalqimiz nomidan samimiy minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz.
Sizlarning bevosita ishtirokingizda boshlanayotgan bugungi xalqaro anjuman bardavom boʻlib, uzoq va yaqin mintaqalarda maqom sanʼati rivojini yangi bosqichga koʻtarish uchun poydevor boʻlib xizmat qiladi, deb ishonaman.

Уважаемые участники международного форума!
Сегодня на щедрой, гостеприимной узбекской земле, где любят и почитают искусство, большой праздник. В одном из самых прекрасных городов нашей Родины – Шахрисабзе, на исторической площади Оксарой, основанной великим Амиром Темуром, открывается Международный форум искусства макома.
От чистого сердца поздравляю вас, участников этого торжества, всех, кто посвятил свою жизнь макому – жемчужине музыкального искусства.
Позвольте приветствовать участвующих в сегодняшней церемонии представителей таких авторитетных международных структур, как ЮНЕСКО, Азиатская международная организация фольклорного творчества.
Хочу выразить особую благодарность советнику Президента Российской Федерации Владимиру Ильичу Толстому, советнику Президента Кыргызской Республики Султанбаю Райеву, министру культуры и спорта Республики Казахстан Арстанбеку Мухаммедиули, министру культуры Республики Таджикистан Шамсиддину Орумбекзода, министру культуры Азербайджанской Республики Абульфасу Гараеву, первому заместителю министра культуры и туризма Турецкой Республики Ахмату Халуку Дурсуну. Пусть будет много таких праздников искусства во всех странах, и мы будем рады участвовать в них.
Разрешите приветствовать и выразить глубокую признательность руководителям сферы культуры ряда других стран, послам иностранных государств в Узбекистане.
В вашем лице, дорогие гости, мы видим послов мира и добра, настоящих друзей нашего народа и страны.
Добро пожаловать в Узбекистан, добро пожаловать в Шахрисабз!
В нынешнем празднике искусства, который проводится в нашей стране впервые, принимают участие около 300 представителей 73 государств. Среди них – певцы и музыканты, деятели культуры и искусства, ученые-музыковеды, известные далеко за пределами своих стран.
Сегодня под голубыми куполами Шахрисабза звучат мелодии макома, являющиеся неотъемлемой частью культуры многих народов, своей глубокой философией и волшебной музыкой покоряющие сердца миллионов людей по всему миру.
Действительно, искусство макома – это бесценное духовное сокровище – на протяжении столетий отражает глубокие чувства, надежды и мечты, благородные устремления человека.
Мы по праву гордимся тем, что достойный вклад в развитие искусства макома, в истоках которого лежат классическая литература, изобразительное искусство, древние научные знания Востока, исламские ценности, внес и узбекский народ.
Сохранить это уникальное духовное наследие, приобщить к нему широкую зарубежную общественность, передать в первозданном виде новым поколениям – главная цель нашего форума, собравшего представителей разных народов, стран и континентов.
Имеет глубокий смысл то, что мы организовали этот форум искусства в прекрасном, неповторимом городе Шахрисабзе.
Этот легендарный город на протяжении своей древней истории, насчитывающей 2700 лет, пережил немало испытаний. Однако никакие войны и сражения, стихийные бедствия не смогли стереть его с лица земли.
Шахрисабз известен на весь мир и как благословенный край, в котором вырос великий полководец и государственный деятель, покровитель культуры и искусства Сахибкиран Амир Темур.
Этот город издревле славится своими великими учеными, поэтами и музыкантами, мастерами-ремесленниками, уникальными архитектурными памятниками.
Отрадно, что сегодня благодаря созидательному потенциалу, самоотверженному труду нашего народа Шахрисабз становится одним из самых благоустроенных городов страны, современным центром культуры и туризма.
Как вам известно, Узбекистан, расположенный на перекрестке дорог Великого шелкового пути, является одной из колыбелей цивилизации и культуры Востока.
Об этом наглядно свидетельствуют найденный археологами в селе Муминабад Самаркандской области музыкальный инструмент най, которому три тысячи лет, фреска с изображением музыкантов, обнаруженная в городище Айритом вблизи Термеза, и множество других примеров.
Поэтому не случайно великий поэт и мыслитель Алишер Навои выбрал для себя псевдонимом волшебное слово “наво”, которое означает чарующие звуки музыки.
Собрание из шести макомов – “Шашмаком”, являющийся плодом музыкального гения нашего народа, – словно шесть полноводных рек. Они вливаются в океан мировой культуры, дополняя и обогащая ее. Глубоко символично, что это уникальное культурное явление признано ЮНЕСКО шедевром нематериального культурного наследия человечества.
Наш народ, в жизни которого всегда особое место занимали искусство, музыка, с большим уважением и почтением относящийся к людям творчества, встречает сегодняшний форум с открытой душой и радостью.
В этот день мы с благодарностью вспоминаем имена великих поэтов и мыслителей, композиторов и музыкантов, певцов-хафизов, внесших огромный вклад в становление и развитие макома, сохранение этого бессмертного искусства для нынешних поколений.
В настоящее время роль и значение музыкального искусства, которое объединяет всех людей с добрыми помыслами, в воспитании молодежи на основе высоких идеалов гуманизма еще больше возрастают.
Несомненно, без глубокого понимания искусства макома трудно познать суть настоящего искусства. Поэтому нам необходимо уделять его развитию особое внимание.
Мы должны задействовать все имеющиеся возможности для того, чтобы мелодии макома, его дух и философия заняли прочное место в сознании и сердцах наших современников, прежде всего молодого поколения.
Учитывая огромное влияние искусства макома на нашу культурную жизнь, в стране проводится большая работа в этом направлении.
Безусловно, в дни форума вы будете иметь возможность пообщаться с вашими коллегами, поклонниками макома и ознакомиться с этой работой.
Думаю, что в рамках открывающегося сегодня форума будут всесторонне обсуждены важные проблемы в этой сфере, разработаны предложения по широкому использованию международного опыта, современных информационно-коммуникационных технологий, возможностей интернета, развитию сотрудничества между культурными и творческими организациями разных стран.
Важным шагом в этом направлении станет проведение в ходе форума международной научно-практической конференции “Музыкальное искусство макома и его роль в мировой цивилизации”.
Пользуясь случаем, позвольте от имени участников форума и всего нашего народа выразить огромную признательность трудолюбивым и гостеприимным жителям Кашкадарьинской области и Шахрисабза, всем, кто, не жалея своих сил и энергии, знаний и мастерства, сделал все необходимое для того, чтобы этот музыкальный фестиваль прошел на высоком уровне.
Надеюсь, что наш международный форум станет традиционным и послужит дальнейшему развитию искусства макома не только в Узбекистане, но и во многих других странах.