Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 2018-yil 15-17 may kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
16 may kuni Oq uy qarorgohida davlat rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda O‘zbekiston – AQSH hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining “O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari: strategik sheriklik yangi davrining boshlanishi” deb nomlangan Qo‘shma bayonoti qabul qilindi. Turli sohalardagi o‘zaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan hujjatlar to‘plami imzolandi.
Jumladan, energetika, ikki tomonlama savdo munosabatlarini kengaytirish, oliy ta’lim va akademik tadqiqotlar, qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlik bo‘yicha ahdlashuv protokollari qabul qilindi. O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi hamda 2018 yilda Toshkentda Markaziy Osiyo savdo forumini o‘tkazishda hamkorlik to‘g‘risidagi anglashuv memorandumlari imzolandi. Shuningdek, O‘zbekiston Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki bilan AQSH Eksport-import banki o‘rtasida qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish to‘g‘risida memorandum qabul qilindi.
Bu kelishuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarning tarixiy ahamiyatga molik yangi davrini boshlab berishi shubhasiz.
O‘zbekiston delegatsiyasining AQSHga tashrifi munosabati bilan “Villard interkontinental” mehmonxonasida tashkil etilgan qabul marosimida Shavkat Mirziyoyev Donald Tramp bilan muloqot o‘zaro ishonch va hurmat, bir-birining manfaatlarini hisobga olish tamoyillari asosida o‘tganini alohida ta’kidladi. “Biz bu tarixiy tashrifni keyingi ikki yilda misli ko‘rilmagan sur’atlar bilan rivojlanib borayotgan O‘zbekiston – AQSH hamkorligining mantiqiy davomi, deb bilamiz. Garchi mamlakatlarimiz geografik nuqtai nazardan bir-biridan olis bo‘lsa-da, mehnatsevarlik, bag‘rikenglik va vatanparvarlik kabi qadriyatlar xalqlarimizni birlashtirib turadi”, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston tarixi va madaniyatini chuqur o‘rganib, butun dunyoda keng targ‘ib etayotgan Frederik Starr va boshqa amerikalik olimlarga tashakkur izhor etdi.
Tadbirda o‘zbek maqom san’atini rivojlantirish, xalqimizning boy madaniy merosini dunyoda targ‘ib etishga qo‘shgan hissasi uchun maqom ansamblining sobiq xonandasi Izro Malakovga O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti unvoni berilgani e’lon qilindi. Izro Malakov bunday yuksak e’tibor uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi.
Tashrifning uchinchi kuni ham uchrashuv, muzokara va tadbirlarga boy bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari AQSH Davlat kotibi Maykl Pompeo bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidentining rasmiy tashrifi ikki mamlakat manfaatlariga xizmat qilishi qayd etildi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash, tashqi siyosat mahkamalari aloqalarini faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Pentagonda AQSH mudofaa vaziri Jeyms Mettis bilan muzokara olib bordi.
Prezidentimiz tashqi siyosatimizdagi ochiqlik va yaxshi qo‘shnichilik prinsiplariga asoslanib, Vatanimiz suvereniteti va mustaqilligini mustahkamlash maqsadida mamlakatimizning yangi Mudofaa doktrinasi qabul qilingani, harbiy okruglarning tarkibiy tuzilishi va vazifalari tubdan qayta ko‘rib chiqilib, harbiy bilim yurtlari isloh qilinganini ta’kidladi.
O‘zbekiston bu sohada Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan tajriba almashish, harbiy, harbiy-texnikaviy, mudofaa va xavfsizlik yo‘nalishlarida hamkorlik qilishdan manfaatdor, dedi Shavkat Mirziyoyev.
AQSH mudofaa vaziri O‘zbekiston mintaqada muhim geostrategik ahamiyatga ega davlat ekanini ta’kidladi.
O‘zbekistonning ochiq va konstruktiv tashqi siyosati natijasida Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik muhiti yaratildi. Afg‘oniston Prezidenti Ashraf G‘ani bilan muloqotlaringiz, Afg‘oniston ishlari bo‘yicha maxsus vakil tayinlaganingiz muhim ahamiyatga ega. Rasmiy tashrifingiz doirasida qabul qilingan besh yilga mo‘ljallangan harbiy hamkorlik rejasi mintaqada tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga xizmat qiladi, dedi Jeyms Mettis.
Uchrashuvda mudofaa va xavfsizlik, harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik sohalaridagi munosabatlarni rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari Kapitoliyda AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zosi Trent Kelli boshchiligidagi kongressmenlar bilan uchrashdi. Muloqotda ikki mamlakat o‘rtasida o‘zaro ishonch va manfaatdorlikka asoslangan munosabatlar qaror topgani qayd etildi. Parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Prezidentimiz parlament va hukumat darajasidagi ikki tomonlama tashriflar faollashgani siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSH Senati Raisi o‘rinbosari, moliya bo‘yicha qo‘mitasi raisi Orrin Xetch boshchiligidagi senatorlar bilan muloqot qildi. Suhbatda parlamentlararo aloqalar, shuningdek, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Mamlakatimiz rahbarining AQSHga rasmiy tashrifi dasturidan o‘rin olgan mazkur uchrashuv strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shu kuni Jahon banki prezidenti Jim Yong Kim bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari uzoq yillardan buyon Jahon bankida ishlayotgan yurtdoshlarimiz bilan ko‘rishdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston bilan mazkur bank o‘rtasidagi hamkorlik energetika, irrigatsiya va kommunal tarmoqlarni modernizatsiya qilish, transport va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash sohalarini qamrab olgan. 2020 yilgacha hamkorlik bo‘yicha qo‘shma dasturga 27 ta muhim loyiha kiritilgan. Ularning umumiy qiymati 4 milliard dollardan iborat bo‘lib, uning 3 milliard dollari Jahon banki kreditlaridir.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yirik iqtisodiy loyihalarda Jahon banki bilan hamkorlik yuksak samara berayotganini qayd etdi. O‘zbekiston Jahon banki bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvda istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqilib, amaliy aloqalarni yanada kengaytirish bo‘yicha aniq takliflar bildirildi. Bog‘dorchilikni rivojlantirish, shoshilinch tibbiy yordam tizimini takomillashtirish, sanoat korxonalarining energiya tejamkorligini oshirish, isitish tarmoqlarini modernizatsiya qilish, moliyaviy konsultativ xizmat ko‘rsatish kabi sohalarga oid bitimlar imzolandi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning AQSHga rasmiy tashrifi yakuniga yetdi. O‘zaro munosabatlardagi tarixiy voqea bo‘lgan ushbu tashrif hamkorlikni yangi pog‘onaga ko‘tarishi shubhasiz.

Новая эра стратегического партнерства Узбекистана и США
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа 15-17 мая 2018 года посетил эту страну с официальным визитом.
Главы государств 16 мая встретились в Белом доме. В ходе переговоров обсуждались текущее состояние и перспективы развития узбекско-американского сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международного и регионального значения.
По итогам переговоров было принято Совместное заявление глав государств «Узбекистан и Соединенные Штаты Америки: начало новой эры стратегического партнерства». Подписан пакет документов, нацеленных на дальнейшее укрепление взаимовыгодных связей в различных сферах.
В частности, были приняты протоколы о намерениях расширения двусторонних торговых связей, сотрудничества в сферах высшего образования и академических исследований, сельского хозяйства и энергетики. Подписаны меморандумы о взаимопонимании по сотрудничеству в процессе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и по проведению в 2018 году в Ташкенте Центральноазиатского торгового форума. Между Национальным банком внешнеэкономической деятельности Узбекистана и Экспортно-импортным банком США принят меморандум о финансировании совместных проектов.
Эти соглашения, несомненно, положат начало новому исторически значимому периоду отношений между нашими странами.
На приеме, организованном в отеле «Уиллард интерконтиненталь» в связи с визитом делегации Узбекистана в США, Шавкат Мирзиёев особо отметил, что встреча с Дональдом Трампом прошла в духе доверия и уважения, на основе взаимного учета интересов. “Мы воспринимаем этот исторический визит как логическое продолжение узбекско-американского сотрудничества, развивающегося невиданными темпами в последние два года. Хотя наши страны отделяют обширные расстояния, такие ценности, как трудолюбие, великодушие и патриотизм, сближают наши народы», сказал глава нашего государства.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Фредерику Старру и другим американским ученым, глубоко изучающим и широко пропагандирующим историю и культуру Узбекистана.
На мероприятии сообщалось, что за огромный вклад в дело развития классического музыкального искусства макома, а также активное участие в пропаганде среди широкой мировой общественности богатого культурного наследия узбекского народа бывшему солисту ансамбля макомистов Эзро Ашеровичу Малакову присвоено почетное звание «Народный артист Республики Узбекистан». Эзро Малаков выразил признательность Президенту нашей страны за это высокое внимание.
Насыщенно прошел и третий день визита.
Глава нашего государства встретился с Государственным секретарем США Майклом Помпео.
На встрече отмечалось, что официальный визит Президента Узбекистана служит интересам обеих стран. Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений, активизации связей между внешнеполитическими ведомствами.
Глава нашего государства провел в Пентагоне переговоры с министром обороны США Джеймсом Мэттисом.
Президент отметил, что основываясь на принципах открытости и добрососедства в своей внешней политике, для дальнейшего укрепления суверенитета и независимости нашей Родины была принята новая Оборонная доктрина Узбекистана, кардинально пересмотрены структура и задачи военных округов, реформированы военные училища.
Узбекистан заинтересован в обмене опытом, военном и военно-техническом сотрудничестве, взаимодействии в сферах обороны и безопасности с США, сказал Шавкат Мирзиёев.
Министр обороны США отметил, что Узбекистан является государством с важной геостратегической ролью в своем регионе.
В результате открытой и конструктивной внешней политики Узбекистана в Центральной Азии сформировалась атмосфера добрососедства. Ваши контакты с Президентом Афганистана Ашрафом Гани, назначение вами специального представителя по Афганистану имеют важное значение. Принятый в рамках вашего официального визита пятилетний план военного сотрудничества послужит укреплению мира и безопасности в регионе, сказал Джеймс Мэттис.
На встрече рассмотрены вопросы укрепления взаимодействия в сферах обороны и безопасности, военного и военно-технического сотрудничества.
Глава нашего государства встретился в Капитолии с конгрессменами во главе с членом Палаты представителей Конгресса США Трентом Келли. На встрече отмечалось, что между нашими странами установились отношения, основанные на взаимном доверии и заинтересованности. Обсуждены вопросы дальнейшего расширения межпарламентских связей.
Президент нашей страны подчеркнул, что активизация взаимных визитов на уровне парламентов и правительств способствует дальнейшему укреплению политического, социально-экономического сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился также с группой сенаторов во главе с заместителем Председателя Сената США, председателем сенатского Комитета по финансам Оррином Хэтчем. В ходе беседы состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах межпарламентских связей, торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
Отмечалось, что данная встреча послужит дальнейшему развитию отношений стратегического партнерства, углублению сотрудничества между парламентами наших стран.
В этот же день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с президентом Всемирного банка Жим Ён Кимом.
Глава нашего государства провел беседу с нашими соотечественниками, многие годы трудящимися в этой международной финансовой структуре.
Сегодня сотрудничество Узбекистана с этим банком затрагивает такие сферы, как модернизация энергетических, ирригационных и коммунальных сетей, развитие транспортной и социальной инфраструктуры, переработка сельскохозяйственной продукции.
В совместную программу по сотрудничеству, рассчитанную до 2020 года, включены 27 важных проектов. Их общая стоимость превышает 4 миллиарда долларов, из них 3 миллиарда долларов – кредиты Всемирного банка.
Глава нашего государства отметил высокую эффективность сотрудничества со Всемирным банком в реализации крупных экономических проектов в Узбекистане. Подчеркнул, что наша страна выступает за дальнейшее развитие партнерства со Всемирным банком.
В ходе беседы рассмотрены перспективные проекты, выдвинуты конкретные предложения по дальнейшему расширению практического взаимодействия. Подписаны соглашения по развитию садоводства, совершенствованию системы экстренной медицинской помощи, повышению энергоэффективности промышленных предприятий, модернизации отопительных сетей, оказанию финансовых консультативных услуг и другим направлениям.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США завершился. Это историческое событие в двусторонних отношениях, несомненно, поднимет сотрудничество наших стран на качественно новый уровень.