O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Qozog‘iston rahbari O‘zbekiston yetakchisini Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan dildan qutlab, unga yangi muvaffaqiyatlar, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari oliy darajada erishilgan kelishuvlarga muvofiq izchil rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi oshib bormoqda, muhim investitsiyaviy va gumanitar dasturlar amalga oshirilmoqda.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni yanada ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Глава Казахстана сердечно поздравил лидера Узбекистана с уверенной победой на состоявшихся президентских выборах, пожелав дальнейших успехов, благополучия и процветания.
С особым удовлетворением отмечена поступательная динамика развития узбекско-казахских отношений стратегического партнерства и союзничества в соответствии с договоренностями, достигнутыми на высшем уровне. Растут объемы взаимной торговли, реализуются важные инвестиционные и гуманитарные программы.
Важное внимание уделено дальнейшему продвижению совместных проектов торгово-экономического взаимодействия.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки и регионального сотрудничества. Был также рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.