O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 iyun kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Abay viloyati hududida ro‘y bergan o‘rmon yong‘ini oqibatida insonlar halok bo‘lgani munosabati bilan Prezident Qasim-Jomart Toqayev va qardosh Qozog‘iston xalqiga chuqur hamdardlik va dalda so‘zlarini izhor etdi. Tabiiy ofatga qarshi kurashish va uning oqibatlarini bartaraf etishda O‘zbekiston barcha zarur yordamni ko‘rsatishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Prezidentlar O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini ham muhokama qildilar.
Savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 июня провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале разговора глава нашего государства выразил глубокие соболезнования и слова поддержки Президенту Касым-Жомарту Токаеву и братскому народу Казахстана в связи с человеческими жертвами в результате лесного пожара на территории Абайской области. Отмечена готовность оказать всю необходимую помощь в борьбе со стихийным бедствием и ликвидации его последствий.
Президенты двух стран также обсудили актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Особое внимание уделено ускорению практической реализации проектов кооперации в сферах торговли, промышленности, энергетики, транспорта, сельского хозяйства