Hurmatli Reno-Basso xonim!
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining bu yilgi yigʻilishi qadimiy va betakror Samarqandda oʻtkazilayotganini biz mamlakatimizga, islohotlarimizga yuksak ishonch va eʼtibor ifodasi sifatida qabul qilamiz.
Oʻzbekistonga xush kelibsiz!
Bugungi anjumanni oʻtkazish uchun aynan Samarqand shahri tanlangani chuqur ramziy maʼnoga ega, deb oʻylayman. Azal-azaldan Buyuk ipak yoʻli chorrahasida joylashgan ushbu azim shahar Sharq va Gʻarb, Shimol va Janubni oʻzaro bogʻlaydigan, Yevropa, Osiyo va Afrika qitʼalari oʻrtasida savdo-iqtisodiy, madaniy va ilmiy-texnologik almashuvlar makoni boʻlib xizmat qilgan.
Bu zaminda turli sivilizatsiyalar oʻrtasida yuksak muloqot madaniyati shakllangani bilan biz doimo faxrlanib kelamiz.
Dunyoning barcha mintaqalaridan 2500 dan ortiq mehmonlar ishtirok etayotgan bugungi anjuman ana shu ezgu anʼanalarni yangi bosqichda davom ettirib, xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va hamjihatlik koʻprigini mustahkamlaydi, deb ishonaman.
Tobora kuchayib borayotgan hozirgi geosiyosiy ziddiyatlar davrida bunday ochiq va yaqin muloqotlar, doʻstona aloqalarni yanada kengaytirish barcha mamlakatlar uchun albatta nihoyatda zarur. Shu maʼnoda, bugungi nufuzli anjumanning asosiy mavzusi “Barqarorlik uchun investitsiya”, deb belgilangani katta ahamiyatga egadir.
Barchangiz koʻrib turibsiz, global iqtisodiy muammolar tobora avj olmoqda. Iqlim oʻzgarishi va ekologik xatarlar kuchaymoqda, tabiiy resurslar esa kamayib bormoqda. Bunday murakkab vaziyatda bugungi va kelgusi avlodlar munosib hayot kechirishi uchun yangi texnologiya va loyihalarga koʻproq investitsiyalar kiritish talab etilmoqda.
Shu nuqtayi nazardan qaraganda, ushbu muhim anjuman davlatlar oʻrtasidagi koʻp qirrali va uzoq muddatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqadi, iqtisodiyotlarimiz rivoji uchun sarmoyalarni yanada koʻpaytiradi, barcha aʼzo mamlakatlar taraqqiyotiga beqiyos hissa qoʻshadi.
Oʻzbekistonda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining bunday formatdagi yigʻilishi roppa-rosa 20 yil oldin boʻlib oʻtgan edi. Bugungi anjumanda yangi mehmonlar bilan birga, avvalgi yigʻilishda qatnashgan ishtirokchilarni ham koʻrib turibman.
Shu oʻrinda bir fikrni alohida taʼkidlab aytmoqchiman: bugungi Oʻzbekiston – kechagi Oʻzbekiston emas.
Olti yil muqaddam boshlagan qatʼiy islohotlarimiz natijasida mamlakatimizning qiyofasi butunlay oʻzgardi. Bugun siz, azizlarni mutlaqo yangi muhitda – dunyoga keng ochilayotgan, barcha sohalarda hamkorlik uchun tayyor boʻlgan Yangi Oʻzbekistonda qabul qilayotganimizdan gʻoyat mamnunmiz.
Soʻnggi yillarda yurtimizda inson qadrini ulugʻlash, aholi manfaatlarini taʼminlash, iqtisodiyotni erkinlashtirish va jahon bozorlariga dadil kirib borish boʻyicha salmoqli yutuqlarga erishdik, deb ayta olamiz. Jumladan, inson huquqlarini amalda eng oliy qadriyat darajasida taʼminlash maqsadida majburiy mehnat va bolalar mehnatiga toʻliq barham berildi.
Soʻz va eʼtiqod erkinligi, gender tenglikni taʼminlash boʻyicha erishgan amaliy natijalarimiz xalqaro hamjamiyat tomonidan eʼtirof etilmoqda.
Mamlakatimizda ilk bor kambagʻallik mavjudligini tan oldik va uni qisqartirish uchun samarali tizim yaratdik. Bu tizim bilan davlat koʻmagiga muhtoj oilalar toʻliq qamrab olindi.
Shu bilan birga, qonun ustuvorligini taʼminlash, sud mustaqilligi va odil sudlov institutini mustahkamlash, xususiy mulk daxlsizligini kafolatlash borasidagi islohotlarni qatʼiy davom ettiryapmiz.
Aholi va tadbirkorlar manfaatlarini ishonchli himoya qiladigan tizim – maʼmuriy sudlar tashkil etildi. Jamiyatda korrupsiyaga murosasiz boʻlish muhitini shakllantirish eng ustuvor vazifalarimizdan biriga aylandi.
Xorijiy investor va hamkorlarimiz uzoq kutgan yengillik va imkoniyatlar iqtisodiy islohotlarimizda oʻz aksini topmoqda.
Valyuta tizimi erkinlashtirilgani, tashqi bozorlarga chiqish boʻyicha toʻsiqlar olib tashlangani, 7 mingdan ziyod xomashyo va tovarlarga bojxona bojlari bekor qilingani natijasida tashqi savdo aylanmasi ikki karra oshdi.
Shu bilan birga, soliq yuki qariyb 2 barobar kamaygani, soliq maʼmurchiligi soddalashgani, Oʻzbekistonda mintaqamizdagi eng jozibador fiskal tizim shakllangani xalqaro tashkilotlar tomonidan eʼtirof etilmoqda.
Islohotlarimizga ishonch ortgani tufayli yillik xorijiy sarmoyalar hajmi 2017-yilga nisbatan 3 barobar koʻpaydi.
Umuman, mamlakatimizda qulay biznes muhiti yaratilgani natijasida tadbirkorlar soni 4 barobar oshdi.
Eng muhimi – siyosiy va iqtisodiy islohotlarimizni xalqimiz toʻliq qoʻllab-quvvatlamoqda.
Yaqinda umumxalq referendumida qabul qilingan yangilangan Konstitutsiyamizda islohotlarning ortga qaytmasligi va bardavom boʻlishi qatʼiy kafolatlandi.
Bir soʻz bilan aytganda, biz oʻzimiz tanlagan, uzoq muddatga moʻljallangan ochiqlik va barqaror taraqqiyot yoʻlidan ogʻishmasdan, yanada dadil oldinga boramiz.
Birinchi. Mamlakatimizda investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, investorlarga yanada qulay sharoitlar yaratishni yaxlit tizim asosida amalga oshiramiz.
Bu borada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi chet ellik sarmoyadorlar bilan bevosita muloqotni yoʻlga qoʻyib, oʻzaro manf́aatli loyihalar va uzoq muddatli strategiyalarni birgalikda ishlab chiqishda hal qiluvchi boʻgʻin boʻladi.
Hech shubhasiz, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan birga tashkil etilgan ushbu muloqot platformasi biz uchun yangi tajribalar orttirishga xizmat qiladi va qoʻshimcha imkoniyatlar yaratadi, islohotlar jarayonida zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga koʻmaklashadi.
Investorlar qayerda boʻlmasin, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida tashkil etilgan “yagona darcha” orqali – 14 ta hudud, 208 ta tuman va shaharda hamda Oʻzbekistonning xorijdagi barcha diplomatik vakolatxonalarida ularga zarur koʻmak va xizmatlar koʻrsatiladi.
Shuningdek, yil yakunigacha xalqaro ekspertlar bilan hamkorlikda tariximizda ilk bor Xalqaro tijorat sudi faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Ikkinchi. Biz tovarlar, xizmatlar, kapital va mehnat bozorlarini yanada erkinlashtirish siyosatini jadal davom ettiramiz. Jumladan, dunyodagi ishlab chiqarish zanjirlariga qoʻshilish maqsadida Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlish uchun katta qadamlar tashladik. Ushbu yoʻnalishda bu yil salmoqli natijalarga erishamiz, deb ishonaman.
Uchinchi. Ortiqcha byurokratiyani qisqartirish va korrupsiyani tag-tomiri bilan yoʻq qilish bundan buyon ham davlatimiz va jamiyatimizning diqqat markazida boʻladi.
Bu borada boshlangan maʼmuriy islohotlarni izchil davom ettirib, inson va biznesga koʻmaklashadigan, ularga sifatli xizmat koʻrsatadigan ixcham va samarali davlat boshqaruv tizimini joriy etamiz.
Hurmatli bank boshqaruvchilari!
Bir fikrni ochiq aytishimiz kerak, islohotlarimizni amalga oshirish va hozirgi natijalarga erishishda xalqaro hamkorlarimizning koʻmagi biz uchun juda muhim ahamiyatga ega boʻlmoqda.
Bugun qatʼiy ishonch bilan ayta olaman – Oʻzbekistonni barqaror rivojlantirish yoʻlida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bizning strategik hamkorimizga aylandi. Ayniqsa, bankning mamlakatimizdagi loyihalar portfeli 4 milliard yevrodan oshgani, shundan 3,3 milliard yevrolik loyihalar soʻnggi toʻrt yilda boshlangani bu fikrni yaqqol tasdiqlaydi.
Oʻtgan yil yakuni bilan Oʻzbekiston bankning beshta eng asosiy hamkorlari qatoriga kirdi. Yillik investitsiya hajmi boʻyicha esa, uning Markaziy Osiyodagi eng yirik biznes sherigiga aylandi.
Eng muhimi, bank bilan xususiy sektorni rivojlantirish borasidagi yondashuv va maqsadlarimiz ham uygʻun va hamohangdir. Hozirgi vaqtda mamlakatimizda bank loyihalarida xususiy biznesning ulushi 55 foizga yetgani ham shundan dalolat beradi.
Ayniqsa, bugungi kunda oʻta dolzarb boʻlgan “yashil energiya”, ichimlik suvi, yoʻl-transport infratuzilmasi, ekologiya kabi sohalarda hamkorligimiz jadal rivojlanmoqda. Xususan, qayta tiklanadigan energiya sohasida bankning 600 million yevro mablagʻlari ishtirokida yirik loyihalarni boshladik. Bunday faol hamkorligimiz iqtisodiyotimizga boshqa xorijiy investorlarni jalb etishda ham “katalizator” boʻlib xizmat qilmoqda.
Fursatdan foydalanib, bizni qoʻllab kelayotgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki rahbariyati, ayniqsa, bank prezidenti Reno-Basso xonimga, bankka aʼzo davlatlar hukumatlari va boshqaruvchilariga, bank bilan hamkor tashkilotlar va investorlarga, biz bilan birgalikda loyihalarni amalga oshirayotgan barcha bank xodimlariga chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Biz bundan buyon ham islohotlarimizni davom ettirishda rivojlanish borasidagi xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan quyidagi yoʻnalishlarda hamkorlikka tayanamiz.
Birinchidan, biz mamlakatimizning barqaror iqtisodiy oʻsishini taʼminlashda faqat va faqat xususiy sektoŕga tayanamiz. Shu bois, kelgusi taraqqiyotimiz xususiylashtirish jarayonlari bilan chambarchas bogʻliq ekanini yaxshi tushunamiz.
Bu borada korxonalardagi davlat ulushlarini sotish, strategik kompaniyalar va yirik banklarning aksiyalarini ochiq savdoga chiqarish boʻyicha yil boshida katta marralarni oldik. Xususan, ilk bor iqtisodiyotimiz uchun strategik ahamiyatga ega 40 ta korxona “IPO”ga olib chiq́iladi.
Ushbu yoʻnalishda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan katta dasturni amalga oshiramiz.
Birgina misol, mamlakatimizning eng yirik banklari – “Oʻzsanoatqurilishbank”i va “Asaka” bankini xususiylashtirish boʻyicha Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan faol ish olib boryapmiz. Shu bilan birga, mamlakatimizning tabiiy resurslaridan samarali foydalanish, eng zamonaviy texnologiyalari bor investorlarni jalb etish boʻyicha bank bilan alohida dasturni boshladik.
Biz kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha oldimizga katta marralarni qoʻydik. Ularga erishish uchun tadbirkorlarga yangi-yangi imkoniyat va sharoitlar yaratamiz. Shu maqsadda kichik va oʻrta biznesni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash boʻyicha bank bilan hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz.
Ikkinchidan, infratuzilma, tibbiyot, taʼlim, transport, ekologiya kabi davlat ixtiyoridagi sohalarda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini kengaytirish.
Bu borada bank bilan mamlakatimizda ilk bor Namanganda ichimlik suvi tarmogʻini boshqarish, Toshkent – Samarqand zamonaviy magistral avtomobil yoʻlini qurish loyihalarini boshlayapmiz.
Salohiyati yuqori boʻlgan turizm sohasida ham davlat-xususiy sheriklikni kengaytiramiz. Oʻylaymanki, sizlar Samarqandda boʻlib, mamlakatimizning turizm borasida qanday katta istiqbolga ega ekanini oʻzingiz his qilib turibsiz.
Umuman, mazkur anjuman doirasida sogʻliqni saqlash, taʼlim, infratuzilma, transport, energetika sohalarida 40 dan ortiq yirik davlat-xususiy sheriklik loyihalari taqdimoti oʻtkaziladi. Ushbu loyihalar sizlarda katta qiziqish uygʻotishiga ishonchim komil.
Uchinchidan, “yashil iqtisodiyot”, ayniqsa, “yashil energiya” sohalarini jadal rivojlantirish.
Biz 2030-yilga qadar elektr energiyasi ishlab chiqarishda qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40 foizga yetkazishni reja qilganmiz. Bu borada Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan shu yilning oʻzida umumiy quvvati 1,2 gigavatt boʻlgan 3 ta yirik quyosh stansiyasi barpo etiladi.
Shu bilan birga, bugungi anjuman boʻlib oʻtayotgan koʻhna Samarqand yaqinda bankning “yashil shaharlar” dasturiga kiritildi. Biz Nukus, Andijon, Buxoro va Namangan kabi shaharlarimizni ham ushbu dasturga kiritishda bankning koʻmagiga tayanamiz.
Toʻrtinchidan, biz Yangi Oʻzbekistonda ayollar tadbirkorligini yanada qoʻllab-quvvatlash, ularning gʻoya va tashabbuslarini roʻyobga chiqarish uchun teng imkoniyatlar yaratishga alohida eʼtibor qaratyapmiz.
Bu borada bank bilan xotin-qizlar bandligini taʼminlash, ularning iqtisodiy faolligini oshirish boʻyicha amalga oshirayotgan dasturlarimiz alohida eʼtiborga sazovordir. Bunday loyihalarni keskin oshirish boʻyicha bank bilan hamkorligimizni yanada kengaytiramiz.
Beshinchidan, bank bilan birga ilgʻor agrotexnologiyalar, suvni tejash va oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash boʻyicha yana koʻplab yangi loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
Global oziq-ovqat taqchilligi bilan bogʻliq muammolar kuchayib borayotgan hozirgi sharoitda bunday loyihalar bank uchun ham, investorlar uchun ham juda foydali boʻladi, deb hisoblayman.
Biz Markaziy Osiyoda hamkorlikni rivojlantirishni Yangi Oʻzbekiston tashqi siyosatining eng ustuvor yoʻnalishlaridan biri sifatida belgilab olganmiz.
Mintaqa davlatlari rahbarlarining qatʼiy siyosiy irodasi va izchil saʼy-harakatimiz natijasida bugun Markaziy Osiyo yaxshi qoʻshnichilik va sheriklikning yorqin namunasiga aylanib bormoqda. Jumladan, qoʻshnilarimiz bilan iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish maqsadida biz qoʻshma investitsiya fondlarini tashkil etdik, sanoat, energetika, transport va suv xoʻjaligida bir qator yirik loyihalarni boshladik. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda boshqa xorijiy hamkorlarimizni bunday mintaqaviy loyihalarda faol ishtirok etishga taklif etamiz.
Soʻzimning yakunida yana bir fikrni alohida taʼkidlamoqchiman: bugungi xalqaro anjuman Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan mamlakatimiz oʻrtasidagi hamkorlikni yangi pogʻonaga olib chiqish uchun tarixiy imkoniyat yaratmoqda.
Samarqandga 71 ta mamlakat hukumatlari vakillari tashrif buyurgani ham ushbu davlatlar bilan oʻzaro manfaatli loyihalarni boshlashga katta turtki berishiga aminman.
Bugungi “Oʻzbekiston investitsiya taqdimoti”da mamlakatimiz biznes sohasida qanday katta imkoniyatlarga ega ekani atroflicha koʻrsatib berildi. Bundan tashqari, anjuman doirasida boʻlib oʻtadigan sessiya va uchrashuvlarda sizlarga yangi loyihalar batafsil taqdim qilinadi.
Shu kunlarda anjumanning har bir ishtirokchisi Oʻzbekistondagi yangi biznes yoʻnalishlarini oʻzi uchun kashf etishiga ishonaman. Shu bilan birga, yurtimizning qadimiy tarixi, betakror madaniy merosi, xalqimizga xos mehmondoʻstlik va ochiqkoʻngillik fazilatlari sizlarda unutilmas taassurotlar qoldiradi, deb oʻylayman.
Barchangizga mustahkam sogʻliq, faoliyatingizda katta yutuq va omadlar, anjuman ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Уважаемая госпожа Рeно-Бассо! Уважаемый господин Бруннeр! Представители правительств зарубежных стран, международных организаций и дипломатического корпуса! Дамы и господа!
В этом году ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития проходит в древнем, неповторимом Самарканде, и мы воспринимаем это как проявление высокого уважения и доверия к нашей стране и реформам.
Думаю, есть глубокий символический смысл в том, что для проведения сегодняшнего форума был выбран именно Самарканд. Испокон веков этот великолепный город, расположенный на перекрестке дорог Великого шелкового пути, соединявший Восток и Запад, Север и Юг, был одним из центров торгово-экономических, культурных и научно-технологических обменов между Европой, Азией и Африкой.
Мы всегда гордимся тем, что на этой земле формировалась высокая культура диалога разных цивилизаций.
Убежден, что настоящий форум, который собрал более 2 500 гостей со всех континентов мира, продолжит эти добрые традиции на новом этапе, укрепит мост дружбы и согласия между нашими народами.
В настоящее время, когда все сильнее усугубляются геополитические противоречия, такое открытое и тесное общение, дальнейшее расширение дружественных связей, конечно, крайне необходимо всем странам. В этом смысле большое значение имеет определение основной темой нынешнего авторитетного форума «Инвестиции в устойчивость».
Как все вы видите, глобальные экономические проблемы стремительно нарастают. Усиливаются процессы изменения климата и экологические угрозы, иссякают природные ресурсы. Чтобы в столь сложных условиях обеспечить достойную жизнь нынешнему и будущим поколениям, требуется направлять еще больше инвестиций в новые технологии и проекты.
С этой точки зрения сегодняшний важный форум выведет на новый уровень многогранные и долгосрочные связи между странами, внесет огромный вклад в увеличение инвестиций в развитие наших экономик, обеспечение прогресса всех государств-членов.
Заседание Европейского банка реконструкции и развития в подобном формате проходило в Узбекистане ровно 20 лет назад. Среди гостей нового форума я вижу и участников того заседания.
В этой связи хочу особо подчеркнуть: сегодняшний Узбекистан – это не вчерашний Узбекистан.
В результате начатых нами шесть лет назад масштабных реформ облик страны кардинально преобразился. Сегодня мы рады приветствовать вас, дорогие гости, в новых условиях – в Новом Узбекистане, который широко открыт миру и готов к сотрудничеству во всех сферах.
Мы можем сказать, что в последние годы добиваемся значительных успехов в обеспечении в стране интересов, чести и достоинства человека, либерализации экономики и уверенном выходе на мировые рынки. В частности, в целях утверждения на практике прав человека как высшей ценности полностью искоренены принудительный и детский труд.
Получают признание мирового сообщества достигнутые нами практические результаты по обеспечению свободы слова и совести, гендерного равенства.
Впервые мы признали наличие бедности в стране и создали эффективную систему для ее сокращения. Этой системой полностью охвачены семьи, нуждающиеся в социальной поддержке государства.
В то же время мы неуклонно продолжаем реформы по обеспечению верховенства закона, укреплению независимости судов и института правосудия, гарантий неприкосновенности частной собственности.
Создана система надежной защиты интересов населения и предпринимателей – административные суды. Одной из самых приоритетных задач стало формирование в обществе атмосферы нетерпимости к коррупции.
Преференции и возможности, которых так долго ждали зарубежные инвесторы и наши партнеры, находят свое воплощение в проводимых нами экономических реформах.
В результате либерализации валютного рынка, устранения преград для выхода на внешние рынки, отмены таможенных пошлин более чем на 7 тысяч видов сырья и товаров внешнеторговый оборот увеличился вдвое.
Наряду с этим признание международных организаций получают снижение в 2 раза налоговой нагрузки, упрощение налогового администрирования, формирование в Узбекистане самой привлекательной в регионе фискальной системы.
С ростом доверия к нашим реформам объем ежегодных иностранных инвестиций повысился в 3 раза по сравнению с 2017 годом.
В результате создания в стране благоприятного делового климата число предпринимателей в целом выросло в 4 раза.
Самое важное – наш народ полностью поддерживает политические и экономические реформы.
Необратимость и последовательность реформ твердо гарантированы обновленной Конституцией страны, недавно принятой на всенародном референдуме.
Одним словом, мы неуклонно, еще увереннее будем следовать избранному нами пути открытого и устойчивого развития.
Первое. Мы на основе целостной системы будем улучшать инвестиционный и деловой климат в стране, формировать еще более благоприятные условия для инвесторов.
В этом плане Совет иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан станет решающим звеном в налаживании прямого диалога с иностранными инвесторами, совместной разработке взаимовыгодных проектов и долгосрочных стратегий.
Несомненно, данная диалоговая платформа, организованная вместе с Европейским банком реконструкции и развития, даст нам новый опыт, создаст новые возможности, будет содействовать внедрению новых подходов в осуществление наших реформ.
Где бы ни находились на территории нашей страны инвесторы – в 14 регионах, 208 районах и городах, а также во всех дипломатических представительствах Узбекистана за рубежом, – им будут оказаны необходимая помощь и услуги посредством созданного Министерством инвестиций, промышленности и торговли «одного окна».
До конца года совместно с международными экспертами впервые в нашей истории будет налажена деятельность Международного коммерческого суда.
Второе. Мы ускоренно продолжим политику дальнейшей либерализации рынков товаров, услуг, капитала и труда. В частности, в целях присоединения к мировым производственным цепочкам сделали важные шаги по вступлению во Всемирную торговую организацию. Убежден, что в этом году мы добьемся весомых результатов в данном направлении.
Третье. Сокращение излишней бюрократии и искоренение коррупции и впредь будут находиться в центре внимания нашего государства и общества.
Мы последовательно продолжим начатую административную реформу и внедрим компактную и эффективную систему государственного управления, оказывающую поддержку людям и бизнесу, предоставляющую им качественные услуги.
Скажу откровенно: в реализации реформ и достижении нынешних результатов для нас чрезвычайно важное значение имеет поддержка международных партнеров.
Сегодня с твердой уверенностью мы можем заявить, что Европейский банк реконструкции и развития стал нашим стратегическим партнером на пути устойчивого развития Узбекистана. Ярким подтверждением является то, что портфель проектов банка в стране превысил 4 миллиарда евро, из них проекты на 3,3 миллиарда евро были начаты в течение последних четырех лет.
Самое важное, наши с банком подходы и цели относительно развития частного сектора также близки и схожи. Об этом свидетельствует и тот факт, что в настоящее время в стране доля частного бизнеса в проектах банка достигла 55 процентов.
Особенно быстрыми темпами развивается сотрудничество в таких актуальных направлениях, как «зеленая» энергия, питьевое водоснабжение, дорожно-транспортная инфраструктура, экология. В области возобновляемой энергии мы запустили крупные проекты с участием средств банка в размере 600 миллионов евро. Столь активное взаимодействие служит также «катализатором» для привлечения в экономику страны других зарубежных инвесторов.
Пользуясь случаем, выражаю глубокую признательность поддерживающему нас руководству Европейского банка реконструкции и развития, особенно президенту банка госпоже Рeно-Бассо, правительствам государств-членов и управляющим банка, организациям-партнерам банка и инвесторам, всем его сотрудникам, реализующим вместе с нами проекты.
В продолжении наших реформ мы и впредь будем опираться на сотрудничество с международными организациями по развитию, в частности, с Европейским банком реконструкции и развития, в следующих направлениях.
Во-первых, в обеспечении устойчивого экономического роста страны мы опираемся только на частный сектор. Поэтому хорошо понимаем, что наше будущее развитие неразрывно связано с процессами приватизации.
В этом направлении в начале года мы определили большие планы по реализации доли государства в предприятиях, выставлению на открытые торги акций стратегических компаний и крупных банков. В частности, впервые 40 предприятий, имеющих стратегическое значение для нашей экономики, будут выставлены на «IPO».
В этой сфере осуществляем большую программу совместно с Европейским банком реконструкции и развития.
Только один пример: активно работаем с ЕБРР по приватизации крупнейших банков страны – «Узпромстройбанка» и «Асака банка». Также совместно с банком приступили к реализации отдельной программы по эффективному использованию природных ресурсов страны, привлечению для этого инвесторов, обладающих самыми современными технологиями.
Мы поставили перед собой высокие цели по сокращению бедности. Для их достижения создадим новые возможности и условия для предпринимателей. В связи с этим заинтересованы в дальнейшем расширении сотрудничества с банком в области финансовой поддержки малого и среднего бизнеса.
Во-вторых, расширение проектов государственно-частного партнерства в сферах, находящихся в ведении государства, таких как инфраструктура, медицина, образование, транспорт, экология.
В этой связи вместе с банком мы впервые в нашей стране начинаем реализацию проектов по управлению сетью питьевого водоснабжения в Намангане, строительству современной магистральной автомобильной дороги Ташкент – Самарканд.
Будем расширять государственно-частное партнерство также в сфере туризма, обладающей высоким потенциалом. Думаю, что вы, дорогие друзья, находясь здесь, в Самарканде, своими глазами увидите, насколько большие перспективы имеются в нашей стране в сфере туризма.
В целом в рамках форума состоятся презентации более 40 крупных проектов государственно-частного партнерства в таких направлениях, как здравоохранение, образование, инфраструктура, транспорт, энергетика. Уверен, что эти проекты вызовут у вас большой интерес.
В-третьих, ускоренное развитие сфер «зеленой» экономики, особенно «зеленой» энергетики.
Мы наметили до 2030 года довести долю возобновляемых источников энергии в производстве электрической энергии до 40 процентов. Уже в этом году совместно с Европейским банком реконструкции и развития будут построены 3 крупные солнечные станции общей мощностью 1,2 гигаВатт.
Древний Самарканд, где проходит сегодняшнее заседание, недавно был включен в программу банка «Зеленые города». Мы опираемся на поддержку банка во включении в данную программу и таких наших городов, как Нукус, Андижан, Бухара, Наманган.
В-четвертых, мы и впредь будем уделять особое внимание поддержке женского предпринимательства в Новом Узбекистане, созданию женщинам-предпринимателям равных возможностей для воплощения в жизнь их идей и инициатив.
В этом направлении заслуживают внимания реализуемые совместно с банком программы по обеспечению занятости женщин, повышению их экономической активности. Будем еще больше расширять сотрудничество с банком в целях значительного увеличения количества таких проектов.
В-пятых, мы готовы осуществить вместе с банком еще множество новых проектов в сферах передовых агротехнологий, водосбережения и обеспечения продовольственной безопасности.
Считаю, что в нынешних условиях, когда усиливаются проблемы, связанные с глобальным продовольственным дефицитом, такие проекты весьма выгодны и для банка, и для инвесторов.
Развитие сотрудничества в Центральной Азии мы определили одним из самых приоритетных направлений внешней политики Нового Узбекистана.
Благодаря твердой политической воле и последовательным действиям глав государств региона Центральная Азия сегодня становится ярким примером добрососедства и партнерства. В частности, в целях расширения экономических связей с соседними странами мы создали совместные инвестиционные фонды, запустили ряд крупных проектов в сферах промышленности, энергетики, транспорта и водного хозяйства.
Приглашаем Европейский банк реконструкции и развития и других наших зарубежных партнеров к активному участию в таких региональных проектах.
В завершение своего выступления хочу особо подчеркнуть –сегодняшний международный форум создает историческую возможность для того, чтобы поднять сотрудничество между Европейским банком реконструкции и развития и нашей страной на новый, еще более высокий уровень.
Убежден также, что прибытие в Самарканд представителей правительств 71 страны станет мощным импульсом для старта совместных взаимовыгодных проектов.
Состоявшаяся сегодня «Инвестиционная презентация Узбекистана» наглядно показала, какими большими возможностями в сфере бизнеса обладает наша страна.
В ходе предстоящих сессий и встреч в рамках форума вам также будут подробно представлены новые проекты.
Уверен, что в эти дни каждый участник форума сможет открыть для себя новое направление бизнеса в Узбекистане. Наряду с этим древняя история, богатейшее культурное наследие страны, гостеприимство, доброта и сердечность наших людей оставят у вас незабываемые впечатления.