Prezident Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining mo‘l va arzon bo‘lishini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda. Fermer va tadbirkorlarga yaratilgan imkoniyatlar natijasida mahsulot yetishtirish hajmi oshmoqda.
Xususan, 2022 yilda chorvachilikda 1 ming 400 ta loyiha amalga oshirilib, qoramollar soni 14 million, qo‘y-echkilar soni 24 million boshga yetgan. Parrandachilik xo‘jaliklari soni 1 ming 300 tani tashkil etib, tuxum yetishtirish 4 foiz, go‘shtda 28 foiz oshgan. Baliqchilik yo‘nalishida 290 ta loyiha amalga oshirilib, 502 ming tonna tansiq go‘sht yetishtirilgan. 27 ming tonna asal yetishtirildi.
Shu bilan birga, bu tarmoqlarda ozuqa va yer yetishmasligi, aylanma mablag‘lar bilan bog‘liq bir qancha muammolar bor. Shu bois soha vakillarining fikrlari o‘rganilib, takliflar ishlab chiqildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar mazkur tarmoqlarda joriy yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar haqida axborot berdi.
Xususan, Xalqaro qishloq xo‘jaligi taraqqiyoti jamg‘armasining grant mablag‘lari hisobidan hududlarda sut yig‘ish markazlari tashkil etiladi. Ularga kamida 100 ta aholi xonadoni biriktirilib, kooperativ tizim yo‘lga qo‘yiladi.
Klasterlar tomonidan 64 ta chorvachilik kompleksi barpo etiladi. Jahon bankining mablag‘lari jalb qilinib, chorva mollarini identifikatsiya qilish tadbirlari boshlanadi.
Parrandachilik xo‘jaliklariga ozuqa va aylanma mablag‘lar uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 35 million dollar yo‘naltiriladi. Mazkur kreditlar samaradorligini “Parrandasanoat” uyushmasi kuzatib boradi. Naslli jo‘jalar importini qo‘llab-quvvatlash uchun subsidiya miqdori oshiriladi.
Bularning natijasida parranda go‘shti yetishtirish hajmini yiliga 800 ming tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Baliqchilik uchun ham bir qator qo‘shimcha imkoniyatlar belgilanmoqda. Xususan, bundan buyon tabiiy suv havzalarini ijaraga berish onlayn auksion orqali bo‘ladi. Tarmoqda 241 ta, jumladan, krevetkani sanoat usulida yetishtirish loyihasi amalga oshiriladi. “Har bir oila – tadbirkor” davlat dasturi doirasida baliqchilik loyihalari uchun 50 million so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratiladi.
Bularning evaziga joriy yilda 850 ming tonna baliq yetishtirish mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tabiiy ko‘llar va daryolarda baliq ovlash bilan cheklanib qolmasdan, ularning bo‘yida mahalliy va xorijiy turistlarni jalb qiladigan ekoturizm maskanlari barpo etish zarurligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlarini asalari bilan changlatish ko‘lamini oshirish vazifasi qo‘yildi. 50 ming gektar bog‘ va 200 ming gektar dala chetlarida asalari uyalarini joylashtirish, qo‘shimcha sharoitlar yaratib, aholini asalchilikka jalb etish choralari belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на поддержку отраслей производства продовольственной продукции.
В нашей стране принимаются меры для обеспечения изобилия и доступности основных видов продуктов питания. В результате возможностей, созданных для фермеров и предпринимателей, увеличивается объем производства такой продукции.
В частности, в 2022 году реализовано 1,4 тысячи животноводческих проектов, поголовье крупного рогатого скота достигло 14 миллионов, овец и коз — 24 миллионов. Количество птицеводческих хозяйств составило 1,3 тысячи, производство яиц увеличилось на 4 процента, мяса – на 28 процентов. В сфере рыбоводства реализовано 290 проектов, заготовлено 502 тысячи тонн рыбы. Было произведено 27 тысяч тонн меда.
В то же время в этих отраслях существует ряд проблем, связанных с нехваткой кормов, земли и оборотных средств. В связи с этим были изучены мнения представителей сферы и разработаны предложения.
На совещании ответственные лица представили информацию о мерах, запланированных на текущий год.
В частности, за счет грантов Международного фонда сельскохозяйственного развития в регионах будут созданы молокосборочные пункты. Каждый пункт будет кооперировать с не менее 100 домохозяйствами, заготавливающими молоко.
Кластерами будет построено 64 животноводческих комплекса. Стартуют мероприятия по маркировке и идентификации скота с привлечением средств Всемирного банка.
Из Фонда реконструкции и развития будет направлено 35 миллионов долларов на обеспечение птицеводческих хозяйств кормом и оборотными средствами. Следить за эффективностью использования кредитов будет ассоциация «Паррандасаноат». Предусмотрено увеличение суммы субсидий на импорт племенных цыплят.
Ожидается, что в результате указанных мер производство мяса птицы вырастет до 800 тысяч тонн в год.
Также предлагается ряд дополнительных возможностей для рыбоводства. В частности, отныне естественные водоемы будут сдаваться в аренду через интернет-аукцион. Будет реализован 241 отраслевой проект, в том числе по промышленному разведению креветок. В рамках государственной программы «Каждая семья – предприниматель» на рыбоводческие проекты намечено выделить кредиты без залога в размере до 50 миллионов сумов.
Отмечалось, что за счет этого в текущем году можно будет заготовить 850 тысяч тонн мяса рыбы.
Глава государства подчеркнул, что естественные водоемы и реки должны использоваться, помимо ловли рыбы, как центры экотуризма, способные привлечь местных и иностранных туристов.
Поставлена задача расширить работу по опылению сельскохозяйственных культур пчелами. Определены меры по размещению ульев по краям 50 тысяч гектаров садов и 200 тысяч гектаров полей, созданию условий и стимулированию населения к занятию пчеловодством.