O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinga Butunxitoy xalq vakillari yig‘inining 14-chaqiriq birinchi sessiyasida oliy lavozimga qayta saylangani munosabati bilan tabrik yo‘lladi.
Davlatimiz rahbarining qutlovida so‘nggi yillarda Xitoy Si Szinpin rahbarligida barcha soha va tarmoqlarda misli ko‘rilmagan natijalarga erishgani, ilmiy-texnologik, innovatsion va ijtimoiy rivojlanishda ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritgani alohida ta’kidlangan.
Xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni mutlaqo yangi – har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishga XXR Raisining qo‘shgan ulkan shaxsiy hissasi qayd etilgan.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan davlatlarimizning ko‘p qirrali hamkorligi bundan keyin ham xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida jadal rivojlanib borishiga ishonch bildirilgan.
O‘zbekiston Prezidenti Si Szinpinga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, mas’uliyatli davlatchilik faoliyatida ulkan zafarlar, do‘st Xitoy xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik, bardavom ravnaq va farovonlik tiladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина с переизбранием на высший пост на первой сессии Всекитайского собрания народных представителей 14-го созыва.
В послании главы нашего государства особо отмечается, что в последние годы Китай под руководством Си Цзиньпина достиг беспрецедентных результатов во всех сферах и отраслях, колоссальных успехов в научно-технологическом, инновационном и социальном развитии.
Подчеркивается огромный личный вклад Председателя КНР в выведении узбекско-китайских отношений, основанных на многовековых узах дружбы между нашими народами, двустороннего политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, на совершенно новый уровень всестороннего стратегического партнерства.
Выражена уверенность, что совместными усилиями многоплановое взаимодействие наших государств будет и впредь динамично развиваться во благо наших народов.
Президент Узбекистана пожелал Си Цзиньпину крепкого здоровья и семейного счастья, больших успехов в ответственной государственной деятельности, а дружественному народу Китая – мира и спокойствия, долговечного процветания и благополучия.