Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 fevral kuni investitsiyalar jalb qilish va sanoatni rivojlantirish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘ngi yillarda barcha tarmoqlardagi dasturlarga 31 milliard dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi. Natijada o‘tgan 5 yilda sanoat 1,4 barobar, eksport 1,5 barobarga oshdi.
Kelgusi 5 yilda iqtisodiyot barqaror o‘sishi uchun sanoatni yana 1,5 barobarga oshirish, eksportni 30 milliard dollarga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Buning uchun 120 milliard dollar sarmoya, jumladan, 70 milliard dollar xorijiy investitsiya zarur.
Bunga investitsiya, sanoat va eksport bo‘yicha yaxlit siyosat yuritish orqali erishish mumkin. Shu bois “Yangi O‘zbekiston ma’muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident farmoniga muvofiq, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tashkil qilindi.
Yig‘ilishda jahon moliya bozorlaridagi vaziyatdan kelib chiqib, soha oldidagi muhim vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Joriy yilda 11 milliard dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish, yirik investorlar bilan manzilli ishlash bo‘yicha vazifalar belgilandi. Investitsiyalarni jalb qilishda iqtisodiy diplomatiyani va chet eldagi diplomatik vakolatxonalar ishtirokini kuchaytirish muhimligi qayd etildi.
Yil yakunigacha 304 ta yirik va 3 mingta hududiy loyiha ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Ularning natijasida qo‘shimcha 10 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari sanoat bo‘yicha tarmoq va hududlardagi qo‘shimcha zaxiralarni ishga solish, mahsulotlar raqobatdoshligini oshirish uchun tannarxni kamaytirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Xorijiy konsultantlarni jalb qilib, maxsus va kichik sanoat zonalarini hududlarni rivojlantirish “drayveri”ga aylantirish, ularda yangidan yaratilayotgan ishlab chiqarish quvvatlarini joylashtirish zarurligi ta’kidlandi. To‘qimachilik, charm, qurilish materiallari, elektr texnikasi, oziq-ovqat, farmatsevtika, zargarlik kabi tarmoqlarda yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish, jahon brendlarini olib kelish orqali yangi bozorlarga chiqish muhimligi aytildi.
Yig‘ilishda ijtimoiy masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi. Ta’lim, sog‘liqni saqlash, ichimlik suvi va yo‘l infratuzilmasi dasturlaridan kelib chiqib, ustuvor loyihalarni shakllantirish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 февраля провел совещание по вопросам привлечения инвестиций и развития промышленности.
В последние годы в рамках отраслевых программ были привлечены прямые иностранные инвестиции в размере 31 миллиарда долларов. В результате их освоения за минувшие 5 лет объем промышленного производства увеличился в 1,4 раза, а экспорта – в 1,5 раза.
В целях обеспечения стабильных темпов роста экономики в ближайшие пять лет предстоит увеличить промышленность еще в 1,5 раза и довести экспорт до 30 миллиардов долларов. Для этого необходимо 120 миллиардов долларов инвестиций, в том числе 70 миллиардов долларов иностранных инвестиций.
Этого можно достичь за счет реализации целостной политики в области инвестиций, промышленности и экспорта. Поэтому в соответствии с Указом Президента «О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана» было создано Министерство инвестиций, промышленности и торговли.
На совещании определены стоящие перед министерством важные задачи исходя из ситуации в мировой экономике и на финансовых рынках.
Поставлена задача освоить в текущем году прямые иностранные инвестиции на сумму 11 миллиардов долларов, наладить адресную работу с крупными инвесторами. Указано на важность усиления экономической дипломатии и роли дипломатических представительств за рубежом в привлечении инвестиций.
До конца года планируется запустить 304 крупных и 3 тысячи региональных проектов. По их итогам будет организовано производство продукции на 10 триллионов сумов.
Глава государства дал указания по задействованию дополнительных резервов в отраслях и регионах, снижению себестоимости продукции для повышения ее конкурентоспособности.
Подчеркнута необходимость привлечения иностранных консультантов и превращения специальных и малых промышленных зон в «драйверы» регионального развития, сосредоточив в них вновь создаваемые производства.
Отмечена важность освоения производства новых видов продукции в таких отраслях, как текстильная, кожевенная промышленность, индустрия строительных материалов, электротехника, пищевая промышленность, фармацевтика и ювелирное дело, выхода на новые рынки за счет привлечения мировых брендов.
Поручено активизировать работу проектных групп по разработке и продвижению среди инвесторов новых проектных предложений.
На совещании обсуждались и вопросы привлечения инвестиций в социальную сферу. Дано указание сформировать приоритетные проекты в рамках программ развития образования, здравоохранения, питьевого водоснабжения и дорожной инфраструктуры.