O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 fevral kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisiga mamlakatning janubi-sharqida qor ko‘chishi oqibatida insonlar qurbon bo‘lgani va jiddiy talafotlar ko‘rilgani munosabati bilan chuqur hamdardlik bildirdi.
Ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajada, eng avvalo savdo, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport va boshqa yo‘nalishlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish choralari muhokama qilindi.
Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularning oqibatlariga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Bo‘lajak tadbirlar, shu jumladan ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi muloqotlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 февраля провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы глава нашего государства выразил лидеру Таджикистана глубокие соболезнования в связи с человеческими жертвами и серьезными разрушениями из-за схода снежных лавин на юго-востоке страны.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Обсуждены меры по реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего в области торговли, промышленной кооперации, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и других направлениях.
Отмечена важность налаживания эффективного взаимодействия в области предупреждения и борьбы с последствиями чрезвычайных ситуаций.