O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy 14 sentyabr kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Oliy martabali mehmonni Samarqand xalqaro aeroportida O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Eron Islom Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlar barcha sohalarda rivojlanmoqda. Ikki davlat rahbarlarining samimiy munosabati va hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratishi bunga asos bo‘lmoqda.
Prezidentlarning Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlarining 2021 yil 16-17 sentyabr kunlari Dushanbe shahrida va Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlarining 2021 yil 28 noyabr kuni Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tgan sammitlari doirasidagi uchrashuvlarida aloqalarni har tomonlama rivojlantirishga kelishib olindi. Hozirda barcha sohalarda sheriklikni kengaytirishga qaratilgan “yo‘l xarita”lari tayyorlanmoqda.
2022 yil 20-21 fevral kunlari Tehron shahrida Eron Islom Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning o‘n to‘rtinchi majlisi bo‘lib o‘tdi. Anjumanda mamlakatimizdan oltmish kishilik yuqori darajali delegatsiya ishtirok etdi. Bu ikki davlat munosabati tarixida Eronga tashrif buyurgan eng yirik O‘zbekiston delegatsiyasi bo‘ldi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiyni rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ikki mamlakat davlat bayroqlari bilan bezatilgan maydonda Eron Prezidenti sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni kutib oldi.
Ikki mamlakat yetakchilari shohsupaga ko‘tarildilar. O‘zbekiston va Eron davlat madhiyalari yangradi.
Prezidentlar faxriy qorovul oldidan o‘tib, harbiy xizmatchilarni qutladilar. Marosimda ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari a’zolari qatnashdi.
Shundan so‘ng Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiyning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Eron Prezidentining ushbu tashrifini tarixiy deya baholadi hamda mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan qutladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston – Eron munosabatlari yangi sur’at bilan rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Muzokaralarda Prezidentlar ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika va madaniy-gumanitar sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Savdo va transport sohalaridagi sheriklikka, mamlakatlar hududi o‘rtasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar keyingi yillarda o‘zaro muloqot va almashinuvlar faollashganini qayd etdilar. Savdo ko‘rsatkichlari va kooperatsiya loyihalari soni oshib bormoqda. O‘tgan yilda tovar ayirboshlash 73 foizga, shu yil boshidan esa yana 15 foizga oshdi.
Joriy yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi, biznes va fan-innovatsiya forumlari o‘tkazildi, Qo‘shma investitsiya qo‘mitasi ta’sis etildi.
Ikki tomonlama savdoni yanada ko‘paytirish, yaqin istiqbolda tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish uchun keng imkoniyatlar borligi qayd etildi.
Shu maqsadda tegishli “yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi. Bundan tashqari, imtiyozli savdo to‘g‘risida bitim imzolash ko‘zda tutilgan.
Qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, neft-gaz, qurilish materiallari va metall mahsulotlar ishlab chiqarish tarmoqlarida, fan va innovatsiyalar sohasida boshlangan hamda ishlab chiqilayotgan kooperatsiya loyihalari haqida to‘xtalib o‘tildi. Qo‘shma sanoat klasterlarini yaratish orqali ishlab chiqarishni mahalliylashtirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Transport-logistika sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. “O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron” yo‘li orqali avtotransportda yuk tashishni yo‘lga qo‘yish, “Chobahor” porti salohiyatidan samarali foydalanish, yuklar olib kirilishi va tranziti sharoitlarini yengillashtirish bu boradagi imkoniyatlarning kengayishiga xizmat qilishi aytib o‘tildi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi iqtisodiy, turizm va madaniy aloqalarni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, Afg‘oniston mavzusi yuzasidan ham fikr almashildi.
Ibrohim Raisiy O‘zbekiston Prezidentini o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan Eronga borishga taklif etdi.
Oliy darajadagi O‘zbekiston – Eron muzokaralari samarali va amaliy ruhda o‘tdi. Uchrashuv yakunida hamkorlikning turli sohalarini qamrab olgan 18 ta hujjat imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy Qo‘shma bayonot imzoladilar. Unda asosiy kelishuvlar qayd etilgan hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish borasidagi uzoq muddatli vazifalar belgilangan.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama bitim va memorandumlar imzolandi. Bular:
– ishbilarmonlik va ilmiy doiralar vakillari hamda sayyohlik guruhlari uchun viza tartibotlarini soddalashtirish to‘g‘risida bitim;
– diplomatik pasportlar egalarini viza talablaridan ikki tomonlama ozod etish to‘g‘risida bitim;
– 2022-2025 yillarda turizm sohasidagi hamkorlik dasturi;
– fan, texnika va innovatsiya sohalarida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum;
– bojxona chegarasi orqali tovarlar va transport vositalarining harakati to‘g‘risida elektron bojxona axborotini almashish to‘g‘risida memorandum;
– E-TIRga oid elektron axborotni almashish to‘g‘risida memorandum;
– fan, tadqiqotlar, ta’lim va texnologiyalar sohalarida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– qishloq xo‘jaligi vazirliklari o‘rtasidagi bitim;
– sog‘liqni saqlash, davolash, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, ta’lim, farmatsevtika va tibbiy uskunalar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– sport sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– neft, gaz va neft-kimyo tarmoqlaridagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– “Chobahor” porti orqali xalqaro yuk tashishlar va tranzitni amalga oshirish to‘g‘risida memorandum;
– 2022-2024 yillarda tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik dasturi;
– bandlik va mehnat munosabatlari masalalari bo‘yicha memorandum.
Shuningdek, Abu Rayhon Beruniy nomidagi O‘zbekiston Sharqshunoslik instituti hamda Eron Arxiv tashkiloti va Milliy kutubxonasi o‘rtasida, ikki mamlakatning Ibn Sino fondlari o‘rtasida hujjatlar imzolandi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси 14 сентября прибыл с официальным визитом в нашу страну.
Высокопоставленного гостя в международном аэропорту Самарканда встретили Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и другие официальные лица.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Исламской Республикой Иран развиваются во всех областях и в различных направлениях. Основой этому служат искренние отношения руководителей двух стран и особое внимание к углублению сотрудничества.
Президенты двух стран в ходе встреч руководителей государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в Душанбе 16-17 сентября 2021 года и руководителей стран-членов Организации экономического сотрудничества в Ашхабаде 28 ноября 2021 года, подчеркнув всестороннее развитие отношений между двумя странами, дали в связи с этим необходимые поручения министерствам и ведомствам. В настоящее время готовится «дорожная карта» по расширению сотрудничества по всем направлениям.
20-21 февраля 2022 года в Тегеране состоялось четырнадцатое заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Исламской Республикой Иран и Республикой Узбекистан. В нем приняла участие делегация высокого уровня из шестидесяти человек в составе заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, трех министров, нескольких заместителей министров, начальников управлений министерств и руководителей различных объединений и компаний. Это был самый большой визит делегации Узбекистана в Исламскую Республику Иран за всю историю отношений двух стран.
В Конгресс-центре Самарканда состоялась торжественная церемония встречи Президента Исламской Республики Иран Ибрахима Раиси.
На площади, украшенной государственными флагами двух стран, в честь Президента Ирана был выстроен почетный караул.
Лидеры двух стран поднялись на трибуну. Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Ирана.
Президенты обошли строй и поприветствовали военнослужащих почетного караула. В церемонии приняли участие члены официальных делегаций двух стран.
После этого в Конгресс-центре состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Исламской Республики Иран Ибрахима Раиси.
Глава Узбекистана отметил, что нынешний визит Президента Ирана носит исторический характер и поздравил с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
С удовлетворением было отмечено, что за последние годы узбекско-иранские отношения обрели новую динамику развития.
В ходе переговоров руководители двух государств обсудили вопросы укрепления двусторонних связей, расширения практического взаимодействия в политическом, торгово-экономическом, инвестиционном, транспортно-логистическом и культурно-гуманитарном направлениях.
Особое внимание уделено партнерству в области торговли и транспорта, сотрудничеству между регионами двух стран.
Стороны с удовлетворением отметили наблюдаемую в последние годы активизацию двусторонних контактов и взаимных обменов. Растут также показатели торговли и количество проектов кооперации. В прошлом году товарооборот увеличился на 73 процента, с начала этого года – на 15 процентов.
В текущем году состоялись очередное заседание Межправительственной комиссии, совместные бизнес-форум и научно-инновационный форум, учрежден совместный инвестиционный комитет.
Подчеркнуто наличие широких возможностей для дальнейшего наращивания товарооборота до 1 миллиарда долларов в ближайшей перспективе.
Для этого будет разработана соответствующая «дорожная карта». Кроме того, предусмотрено заключение соглашения о преференциальной торговле.
Отмечены уже реализуемые и перспективные проекты кооперации в нефтегазовой отрасли, сферах сельского хозяйства, фармацевтики, производства стройматериалов и металлопродукции, науки и инноваций. Рассмотрены перспективы локализации производства путем создания совместных промышленных кластеров.
Отдельное внимание было уделено транспортно-логистическому взаимодействию. Отмечалось, что расширению возможностей в этом направлении будет способствовать налаживание автотранспортных перевозок по маршруту Узбекистан-Туркменистан-Иран, эффективное использование потенциала порта «Чабахар», облегчение условий въезда и транзита грузов.
Обозначена важность активизации экономических, туристических и культурных связей между регионами двух стран.
Состоялся также обмен мнениями по афганской проблематике.
Ибрахим Раиси пригласил Президента Узбекистана посетить Исламскую Республику Иран с ответным визитом в удобное для него время.
Узбекско-иранские переговоры на высшем уровне прошли плодотворно и в конструктивном духе. По итогам встречи подписано 18 документов, охватывающих различные сферы сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси подписали Совместное заявление, в котором закреплены основные договоренности и определены долгосрочные задачи по дальнейшему наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
По итогам переговоров подписаны двусторонние соглашения и меморандумы. Это:
– соглашение об упрощении визовых процедур для представителей предпринимательских и научных кругов, а также туристических групп;
– соглашение о взаимном освобождении от визовых требований обладателей дипломатических паспортов;
– программа сотрудничества в сфере туризма на 2022-2025 годы;
– меморандум о взаимопонимании в сферах науки, техники, а также инноваций;
– меморандум об обмене электронной таможенной информацией о передвижении товаров и транспортных средств через таможенную границу;
– меморандум об обмене электронной информацией касательно E-TIR;
– меморандум о сотрудничестве в сферах науки, исследования, образования и технологий;
– соглашение между министерствами сельского хозяйства;
– меморандум о сотрудничестве в области здравоохранения, лечения, проведения научных исследований, образования, фармацевтики и медицинского оборудования;
– меморандум о сотрудничестве в сфере спорта;
– меморандум о сотрудничестве в сферах нефти, газа и нефтехимии;
– меморандум об осуществлении международных грузоперевозок и транзита через порт «Чабахар»;
– программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2022-2024 годы;
– меморандум о вопросах занятости и трудовых отношений.
Также подписаны документы между Институтом востоковедения имени Абу Райхана Беруни Узбекистана и Национальной библиотекой и архивом Исламской Республики Иран, а также фондами Ибн Сино двух стран.
15-16 сентября Ибрахим Раиси примет участие в заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и других мероприятиях.