Shavkat Mirziyoyev yana xalqaro vaziyatga o‘z ta’sirini ko‘rsatgan mashhur insonlar ro‘yxatida
Ispaniyaning yetakchi tahliliy markazlaridan biri – Barselona xalqaro munosabatlar markazi (CIDOB) 2017-yilda xalqaro vaziyatga o‘z ta’sirini ko‘rsatgan mashhur insonlar hamda voqealarning 40 banddan iborat ro‘yxatini e’lon qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bu safar ham ushbu reytingdan joy oldi.
Ro‘yxat to‘plovchilari taqdim etgan ma’lumotlarda qayd etilishicha, O‘zbekiston yetakchisi mamlakat Prezidenti etib saylanganidan so‘ng “sifat jihatdan yangi muhit va nekbinlik boshlangani va buni ko‘pchilik kutmagani” munosabati bilan e’tibor qozongan. Reyting ma’lumotlarida, jumladan, quyidagi fikrlar ham qayd etilgan:
“Bugun O‘zbekiston Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida “alohida bahor”ni kechirmoqda. U o‘z faoliyatining birinchi kuni davomidayoq barcha prognoz va qoliplarni sindirgani holda mamlakatni ochiqlik sari yetaklash jarayonining tashabbuskori bo‘ldi. Bu jarayonni o‘zbek xalqi allaqachon jiddiy his etmoqda. O‘nlab siyosiy mahbuslar ozod qilindi, qariyb uch ming kishi afv etildi, minglab odamlar maxsus xizmatlarning “qora ro‘yxati”dan o‘chirildi, matbuot ilgari taqiqlangan mavzularni ko‘tarib chiqa boshladi. Bunday chora-tadbirlar qo‘shni mamlakatlar bilan munosabatlarni yaxshilash bo‘yicha diplomatik tashabbuslar bilan birgalikda mamlakat ichkarisida va uning tashqarisida ham ko‘pchilik kutmagan nekbinlikni uyg‘otgani holda O‘zbekistonda yangi muhitni yaratdi”.
Eslatib o‘tamiz: Prezident Shavkat Mirziyoyev 2016-yil yakunlari bo‘yicha ham Barselona xalqaro munosabatlar markazi (CIDOB) ro‘yxatidan joy olgan edi. O‘shandayoq Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi O‘zbekiston tashqi siyosatida yangi tamoyillarni kutish mumkinligi qayd etilgan edi.

Шавкат Мирзиёев снова в списке повлиявших на международную ситуацию персон
Один из ведущих испанских «мозговых центров» – Барселонский центр международных отношений (CIDOB) составил Список выдающихся лиц и событий, оказавших влияние на международную ситуацию в 2017 году.
В список включено 40 лиц и событий. В очередной раз в данный рейтинг вошел и Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Согласно составителям, лидер Узбекистана отмечен вниманием в связи с тем, что с его избранием на пост Президента страны началась «качественно новая атмосфера и оптимизм, которых многие не ожидали». В частности отмечается:
«Сегодня Узбекистан переживает «особенную весну» под руководством Президента Шавката Мирзиёева, который в течение первого года своей деятельности, ломая все прогнозы и стереотипы, инициировал процесс открытия страны, которое уже всерьез ощущает узбекский народ. Освобождены десятки политических заключенных, помилованы около трех тысяч человек, тысячи людей исключены из так называемого «черного списка» спецслужб, а пресса начала поднимать ранее запрещенные темы. Все эти меры вкупе с дипломатическими инициативами по улучшению отношений с соседними странами создали новую атмосферу в Узбекистане, разбудив оптимизм, как внутри, так и за пределами страны, которого многие не ожидали».
Напомним, Президент Шавкат Мирзиёев вошел в список CIDOB и по итогам 2016 года. Уже тогда отмечалось, что при нем можно ожидать новые тенденции во внешней политике Узбекистана.