2017 йилнинг 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида бугунги кунда биронта ҳам ҳудудда соғлиқни сақлаш тизими аҳоли учун муносиб хизмат қиладиган даражада ташкил этилмаганини танқидий таҳлил қилиб, Қонунчилик палатаси ўз иш фаолиятида асосий эътиборни тизимдаги ана шу муҳим муаммоларни, айниқса, жойларда ҳал этишга қаратиши мақсадга мувофиқ бўлишини таъкидлаган эди. Шундан келиб чиқиб, давлатимиз раҳбари Қонунчилик палатасида соғлиқни сақлаш масалалари бўйича алоҳида қўмита ташкил этиб, унинг аъзолари асосан ҳудудларда фаолият кўрсатиши таклифини билдирган эди.
Парламент қуйи палатасининг 4 январь куни бўлиб ўтган жорий йилдаги илк мажлисида депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасини тузиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Мажлисда соғлиқни сақлаш тизими, хусусан, бирламчи тиббий-санитария ёрдами кўрсатиш йўналишидаги ислоҳотларнинг ижроси самарадорлигини таъминлаш, ушбу соҳада жорий этилган депутатлик, парламент ва жамоатчилик назоратининг бугунги ҳолати ва унинг натижалари танқидий таҳлил этилиб, бу борадаги фаолиятни амалий ҳаракатлар билан такомиллаштириш лозимлиги таъкидланди. Хусусан, депутатлар янги тузиладиган қўмита аҳолини ўйлантираётган масалалар юзасидан бевосита ҳудудларда фаолият юритиб, ҳақиқий депутатлик, парламент ва жамоатчилик назоратини амалга оширган ҳолда тиббиётни аҳолига яқинлаштириш борасида аниқ таклифлар тайёрлаб, уларнинг натижаларига эътибор қаратиши, бу борадаги қонун ижодкорлиги жараёнини фаоллаштириш билан бирга, соҳага доир қонунлар ижросини ўрганиши лозимлигига алоҳида тўхталдилар.
Мажлис якунида сиёсий партиялар фракцияларининг ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг таклифларига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасини тузиш тўғрисидаги қарори қабул қилинди ҳамда янги қўмитанинг таркиби сайланди.

В Послании Олий Мажлису от 22 декабря 2017 года Президент особой критике подверг услуги, оказываемые населению учреждениями системы здравоохранения, которые не отвечают требованиям времени. Отмечена целесообразность того, чтобы в Законодательной палате уделялось больше внимания решению проблем в этой сфере. Акцентировано внимание на необходимости создания в нижней палате парламента отдельного комитета по вопросам здравоохранения, а также организации работы депутатов – его членов в основном на местах.
В ходе первого заседания палаты в нынешнем году, проведенного 4 января, депутаты рассмотрели вопрос об образовании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам охраны здоровья граждан.
На заседании подчеркнута необходимость повышения эффективности реализации реформ в системе здравоохранения, в частности, в сфере оказания первичной медико-санитарной помощи, проанализированы нынешнее состояние депутатского, парламентского и общественного контроля за сферой и его результаты. Отмечена важность практического совершенствования деятельности в данном направлении.
В частности, депутаты обсудили задачи, которые стоят перед новообразованным комитетом. В частности, его члены будут непосредственно работать на местах, уделяя особое внимание волнующим граждан проблемам, готовить конкретные предложения, нацеленные на сближение медицины с населением. Важно использовать депутатский, парламентский и общественный контроль, особое значение придавать его результативности, при этом необходимо активизировать законотворческий процесс, изучать исполнение законодательства в сфере.
По итогам заседания в соответствии с предложениями фракций политических партий и депутатской группы от Экодвижения принято постановление об образовании Комитета по вопросам охраны здоровья граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса, избран его состав.