O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori O.Murodov Tojikiston Respublikasi Bosh prokurori Yu.Rahmon boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bevosita rahbarligida amalga oshirilayotgan sud-huquq tizimini isloh qilish, jinoyat qonunchiligini liberallashtirish, huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan choralar haqida so‘zlab berildi.
Mazkur sohada olib borilayotgan kompleks chora-tadbirlar doirasida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, «Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili» Davlat dasturi va boshqa muhim hujjatlar qabul qilinganligi ta’kidlandi.
Huquqiy davlatni shakllantirish, jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish, tadbirkorlik faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratishda prokuratura organlarining tutgan o‘rni alohida qayd etildi.
Aniq mexanizmlarni joriy qilish yo‘li bilan terrorizm va diniy ekstremizmga qarshi kurashish hamda mintaqada xavfsizlik va huquq-tartibotni ta’minlash samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, delegatsiya a’zolari Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi va Axborot-tahlil multimedia markazi, shuningdek, Bosh prokuraturaning Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va axborot xavfsizligini ta’minlash boshqarmasi hamda Qonuniylik va huquq-tartibotni ta’minlash muammolarini tahlil qilish boshqarmasi faoliyati bilan tanishdi.
Tojikiston Respublikasi Bosh prokurori Yu.Rahmon samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirib, uchrashuv o‘zaro huquqiy munosabatlarning yanada rivojlanishi va mustahkamlanishida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Uchrashuvda fuqarolarning huquq va erkinliklari himoyasini ta’minlash, jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda chegara hududidagi prokuraturalarning o‘zaro hamkorligi masalalarida huquqiy yordam va hamkorlik to‘g‘risida Bitim imzolandi.

Генеральный прокурор Республики Узбекистан О.Муродов встретился с членами делегации Республики Таджикистан во главе с Генеральным прокурором этой страны Ю.Рахмоном.
Гостям было рассказано о принимаемых под непосредственным руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева мерах по реформированию судебно-правовой системы, либерализации уголовного законодательства, совершенствованию деятельности правоохранительных органов.
Отмечалось, что в рамках проводимой в этом направлении комплексной работы были приняты Государственная программа по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий, а также другие важные документы.
Подчеркивалась важная роль органов прокуратуры в формировании правового государства, повышении правовой культуры в обществе, создании благоприятных условий для предпринимательской деятельности.
На встрече были обсуждены вопросы повышения эффективности противодействия терроризму и религиозному экстремизму, обеспечения безопасности и правопорядка в регионе путем внедрения конкретных механизмов.
Члены таджикской делегации ознакомились с деятельностью Бюро принудительного исполнения и Информационно-аналитического мультимедийного центра при Генеральной прокуратуре, а также Управления Генеральной прокуратуры по внедрению информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности, Управления анализа проблем обеспечения законности и правопорядка.
Генеральный прокурор Республики Таджикистан Ю.Рахмон, выразив благодарность за теплый прием, отметил, что эта встреча будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению двусторонних отношений.
На встрече было подписано Соглашение о правовой помощи и сотрудничестве в вопросах обеспечения защиты прав и свобод граждан, борьбы с преступностью, а также взаимодействия прокуратур приграничных регионов.