Ўзбекистон Республикасининг фан ва техника, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳасидаги Давлат мукофотларини таъсис этиш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2006 йил 25 июлда қабул қилинган ПФ–3781-сонли Фармони ва Ўзбекистон Республикасининг фан ва техника, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳасидаги Давлат мукофотлари кенгашининг 2022 йилги Давлат мукофотлари бўйича таклифига асосан мамлакатимиз илм-фани, адабиёти ва санъатини ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси, жамиятимизнинг ижтимоий-иқтисодий, илмий-техник ва маънавий-маърифий ҳаётида алоҳида эътиборга сазовор бўлган, халқаро миқёсда эътироф этилган фундаментал тадқиқотлари, замон талабларига жавоб берадиган юксак, мазмунан долзарб ижодий ишлари учун:
Биринчи даражали Давлат мукофотлари қуйидагиларга берилсин:
фан ва техника соҳасида:
Санакулов Кувандик, Снитка Николай Павлович, Усманов Рустамжон, Эргашев Улугбек Абдурасулович, Мустакимов Отабек Маннабиевичга – “Технологик ва ишланиши мураккаб бўлган олтин таркибли маъданларни қайта ишлаш ва ўзлаштиришнинг комплекс технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш” бўйича илмий-амалий ишланмаси учун;
адабиёт соҳасида:
Каримов Наим Фатиховичга – “Абдулла Қодирий замондошлари” асари учун;
санъат ва меъморчилик соҳасида:
Аликулов Алишер Махмудовичга – Самарқанд вилоятидаги Имом Бухорий илмий-тадқиқот маркази ҳамда Тошкент шаҳридаги “Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуасида жойлашган “Шон-шараф” музейида ишланган маҳобатли рангтасвир асарлари учун.
Иккинчи даражали Давлат мукофотлари қуйидагиларга берилсин:
Квинт Владимир Львовичга – “Амир Темурнинг стратегик етакчилиги: “Тузуклар”га изоҳлар” илмий монографияси учун;
санъат ва меъморчилик соҳасида (санъат ва меъморчилик соҳасида кўзда тутилган 1 та иккинчи даражали Давлат мукофоти ўрнига 2022 йил учун истисно тариқасида 2 та иккинчи даражали Давлат мукофоти берилиши белгилансин):
Миртаджиев Джалалитдин Турсуновичга (марҳум) – мустақиллик йилларида Ўзбекистонда ва бир қатор хорижий мамлакатларда ишланган ҳайкалтарошлик асарлари учун;
Мухаммеддинов Нажимаддинга – “Гулла-яшна, Ўзбекистоним!” симфоник поэмаси, “Айжамал” балети ва “Гулойим” операсига ёзилган мусиқий композициялари учун.

Согласно Указу Президента от 25 июля 2006 года № УП-3781 об учреждении Государственных премий Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры, а также предложениям Совета по Государственным премиям Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры о Государственных премиях на 2022 год за весомый вклад в развитие науки, литературы и искусства нашей страны, имеющие большое значение фундаментальные исследования в социально-экономической, научно-технической и духовно-просветительской сферах жизни нашего общества, получившие мировое признание, высокохудожественные и актуальные по содержанию творческие работы, отвечающие современным требованиям
Санакулову Кувандику, Снитке Николаю Павловичу, Усманову Рустамжону, Эргашеву Улугбеку Абдурасуловичу, Мустакимову Отабеку Маннабиевичу – за научно-практическую работу “Разработка и внедрение комплексной технологии освоения и переработки технологических и упорных золотосодержащих руд”;
Каримову Наиму Фатиховичу – за произведение “Абдулла Кодирий замондошлари” (“Современники Абдуллы Кадыри”).
Аликулову Алишеру Махмудовичу – за произведения монументальной живописи в научно-исследовательском центре Имама Бухари в Самаркандской области и Государственном музее “Шон-Шараф” мемориального комплекса “Парк Победы” в городе Ташкенте;
Квинту Владимиру Львовичу – за научную монографию «Стратегическое лидерство Амира Темура: комментарии к «Уложению Темура»;
в области искусства и архитектуры (установить в 2022 году в виде исключения присуждение двух Государственных премий в области искусства и архитектуры второй степени вместо предусмотренной одной премии второй степени):
Миртаджиеву Джалалитдину Турсуновичу (посмертно) – за  скульптурные работы, созданные в годы независимости в Узбекистане и ряде зарубежных странах;
Мухаммеддинову Нажимаддину – за музыкальные композиции для симфонической поэмы “Гулла-яшна, Ўзбекистоним!” (“Процветай, мой Узбекистан!”), балета “Айжамал” и оперы “Гулойим”.