Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 1 февралдаги “Транспорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5647-сон Фармонига мувофиқ ва Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги фаолиятини самарали ташкил этишни таъминлаш мақсадида:
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигининг бошқарув ходимлари чекланган сони 152 нафардан иборат бўлган марказий аппарати тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Транспорт вазирлиги тузилмаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар транспорт бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3 ва 3а-иловаларга мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳудудий бўлинмалари ва давлат бошқаруви органлари ходимларининг чекланган сони 4 ва 5-иловаларга мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси бошқарув ходимларининг чекланган сони 68 нафардан иборат тузилмаси 6-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси ҳудудий бошқармаларининг намунавий тузилмаси 7-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирига:
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик) марказий аппарати ва ҳудудий бўлинмалари, шунингдек, Вазирлик ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси тузилмасига зарур ҳолларда бошқарув ходимларининг белгиланган чекланган умумий сони доирасида ўзгартиришлар киритиш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, етакчи лойиҳа институтлари, илмий ва таълим муассасалари юқори малакали мутахассисларини, шунингдек, халқаро ташкилотлар, хорижий компаниялар ва экспертларни консультантлар сифатида жалб этиш;
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири тақдимига кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тасдиқланади ва лавозимдан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Вазирлик ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги директори, Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси ҳамда Йўл-қурилиш ишлари сифатини назорат қилиш инспекцияси бошлиқлари Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири тақдимига кўра Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Вазирлик ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раисининг, Фуқаро авиацияси агентлиги директорининг, Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси ҳамда Йўл-қурилиш ишлари сифатини назорат қилиш инспекцияси бошлиқларининг ўринбосарлари уларнинг раҳбарлари тақдимига кўра Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Қорақалпоғистон Республикаси транспорт вазири ва унинг ўринбосари – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири билан келишилган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
вилоятлар ва Тошкент шаҳар транспорт бошқармалари бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарлари – вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири билан келишилган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари штат бирликларини шакллантириш Ўзбекистон автомобиль транспорти агентлиги штат бирликлари, Вазирлик ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси, Фуқаро авиацияси агентлиги, Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси, шунингдек, Вазирликка ўтказилаётган илмий-тадқиқот институтлари, таълим муассасалари ва бошқа ташкилотларнинг ваколатлари ва штат бирлигини оптималлаштириш ҳисобидан амалга оширилади;
Вазирлик ҳудудий бўлинмалари ходимларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 январдаги ПҚ–2722-сон “Давлат бошқаруви ҳудудий органлари фаолиятини янада такомиллаштириш ва ходимларини моддий рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг 1-бандида назарда тутилган меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари татбиқ этилади;
Вазирлик, унинг ҳудудий бўлинмалари ва идоравий бўйсунувидаги давлат бошқаруви органларининг таъминоти харажатларини молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон автомобиль транспорти агентлигининг Автомобиль транспортини ривожлантириш жамғармаси негизида, маблағларининг шакллантириш манбалари сақланган ҳолда, юридик шахс ташкил этмасдан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш жамғармаси ташкил этилсин.
Шаҳар, шаҳардан ташқари, шаҳарлараро ва халқаро йўналишларда автомобиль транспортида юк ва йўловчилар ташишни амалга ошириш учун лицензия бериш ва уларнинг амал қилиш муддатини узайтиришдан тушадиган давлат божи маблағларининг 40 фоизи Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетига Вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмаларини таъминлаш харажатларини молиялаштириш учун йўналтирилиши белгилансин.
Вазирлик Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига қуйидагиларни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин:
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низомни, унинг маблағларини шакллантиришнинг қўшимча манбаларини белгилаган ҳолда тасдиқлаш;
Транспорт ва логистикани ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан Вазирлик ва унинг идоравий ташкилотлари ходимларини меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг 200 фоизгача бўлган миқдорда қўшимча моддий рағбатлантириш тартиби.
5. Вазирлик Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Монополияга қарши курашиш қўмитаси ва Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
бир ой муддатда мазкур қарор талабларини инобатга олган ҳолда, Вазирлик ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги, Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси ҳамда Йўл-қурилиш ишлари сифатини назорат қилиш инспекцияси фаолиятини ташкил этиш тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳасини;
икки ой муддатда тартибга солиш функцияларини истисно қилиш, инвестицияларни жалб этиш, шунингдек, рақобат муҳитини шакллантириш ва темир йўл транспортида юк ва йўловчилар ташишда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ва бошқа тадбиркорлик субъектлари – Ўзбекистон Республикаси резидентлари учун тенг шароитларни яратиш мақсадида “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифларни;
икки ой муддатда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида таълим, ходимларни қайта тайёрлаш, малакасини ошириш тизимини ва илмий-тадқиқот ишларини такомиллаштириш бўйича таклифларни;
икки ой муддатда Вазирлик тизимига кирувчи тижорат тузилмаларини Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказиш тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳасини;
уч ой муддатда хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда автомобиль йўлларини лойиҳалаш, қуриш, реконструкция қилиш, таъмирлаш ва фойдаланиш тизимини такомиллаштириш бўйича, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитасининг давлат ва тижорат функцияларини ажратишни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори лойиҳасини киритсин.
6. Ўзбекистон автомобиль транспорти агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари тугатилаётганлиги муносабати билан бўшаётган бино ва хоналарга Вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари жойлаштирилсин.
мазкур қарор талабларидан келиб чиққан ҳолда 2019 йилда Вазирликнинг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича Вазирликни таъминлаш харажатлари учун зарур бўлган бюджет маблағлари ажратилишини таъминласин, 2020 йилдан бошлаб эса ҳар йили зарур бюджет маблағларини Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида назарда тутсин;
Вазирлик марказий аппарати ва ҳудудий бўлинмаларининг жами 21 та, шу жумладан, 19 та шахсий бириктирилган, шундан 14 таси Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари учун, хизмат автомобиллари таъминоти учун лимит белгилансин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Вазирликни телефон алоқаси, шу жумладан, ҳукумат алоқаси билан белгиланган тартибда таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг статистика ахборотларини тарқатиш мажбурий бўлган ташкилотлар рўйхатига;
Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 7 октябрдаги 336-сон қарори билан тасдиқланган Раҳбарлари ходимларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиш тўғрисида илтимоснома киритиши мумкин бўлган давлат ҳокимияти органлари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, республика аҳамиятига молик бошқа давлат ташкилотлари рўйхатига киритилсин.
10. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига:
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги тўғрисидаги низом лойиҳасини;
мазкур қарор қоидаларидан келиб чиққан ҳолда, давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг транспорт соҳасидаги такрорланувчи вазифалари, функциялари, ваколатлари ва тузилмаларини тугатиш бўйича таклифларни;
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

В соответствии с Указом Президента РеспубликиУзбекистан от «1» февраля 2019 года № УП–5647 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере транспорта» и в целях обеспечения эффективной организации деятельности Министерства транспорта Республики Узбекистан:
организационную структуру Министерства транспортаРеспублики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Министерства транспортаРеспублики Узбекистан с предельной численностью управленческого персонала в количестве 152 единиц согласно приложению № 2;
структуру Министерства транспорта Республики Каракалпакстан, типовую структуру управлений транспорта областей и города Ташкента согласно приложениям №№ 3 и 3а;
предельную численность работников территориальных подразделений и органов государственного управления Министерства транспорта Республики Узбекистан согласно приложениям №№ 4 и 5;
структуру центрального аппарата Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспортаРеспублики Узбекистан с предельной численностью управленческого персонала в количестве 68 единиц согласно приложению № 6;
типовую структуру территориальных управлений Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспортаРеспублики Узбекистан согласно приложению № 7.
2. Предоставить министру транспорта РеспубликиУзбекистан право:
вносить, при необходимости, изменения в структуры центрального аппарата и территориальных подразделений Министерства транспорта Республики Узбекистан (далее – Министерство) и Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве в пределах установленной предельной общей численности управленческого персонала;
привлекать в качестве консультантов высококвалифицированных специалистов государственных органов и иных организаций, ведущих проектных институтов, научных и образовательных учреждений, а также международных организаций, иностранных компаний и экспертов;
министр транспорта Республики Узбекистан утверждается на должность и освобождается от должности ПрезидентомРеспублики Узбекистан по представлению Премьер-министраРеспублики Узбекистан;
заместители министра транспорта Республики Узбекистанназначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Узбекистан;
директор Агентства гражданской авиации, начальники Инспекции
по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок и Инспекции
по контролю за качеством дорожно-строительных работ при Министерстве назначаются на должность и освобождаются от должности Кабинетом Министров по представлению министра транспорта Республики Узбекистан;
заместители председателя Комитета по автомобильным дорогам, директора Агентства гражданской авиации, начальников Инспекции по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок и Инспекции по контролю за качеством дорожно-строительных работ при Министерстве назначаются на должность и освобождаются от должности министром транспортаРеспублики Узбекистан по представлению их руководителей;
министр транспорта Республики Каракалпакстан и его заместитель назначаются на должность и освобождаются от должности Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан по согласованию с министром транспорта Республики Узбекистан;
начальники управлений транспорта областей и города Ташкента и их заместители назначаются на должность и освобождаются от должности хокимами областей и города Ташкента по согласованию с министром транспорта РеспубликиУзбекистан;
формирование штатных единиц Министерства и его территориальных подразделений осуществляется за счет штатных единиц Узбекского агентства автомобильного транспорта, оптимизации полномочий и штатных единиц Комитета по автомобильным дорогам, Агентства гражданской авиации, Инспекции по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок при Министерстве, а также научно-исследовательских институтов, образовательных учреждений и других организаций, передаваемых Министерству;
на работников территориальных подразделений Министерства распространяются условия оплаты труда, установленные пунктом 1 постановления Президента РеспубликиУзбекистан от 9 января 2017 года № ПП–2722 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности и усилению материального стимулирования работников территориальных органов государственного управления»;
финансирование расходов по содержанию Министерства, его территориальных подразделений и подведомственных ему органов государственного управления осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.
4. Создать Фонд развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан без образования юридического лица на базе Фонда развития автомобильного транспорта Узбекского агентства автомобильного транспорта с сохранением источников формирования его средств.
Установить, что 40 процентов средств государственной пошлины за выдачу лицензий на осуществление городских, пригородных, междугородных и международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом и продление срока их действия направляются в республиканский бюджетРеспублики Узбекистан для финансирования расходов по содержанию Министерства и его территориальных подразделений.
Министерству совместно с Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров РеспубликиУзбекистан проект правительственного решения, предусматривающий:
утверждение Положения о порядке формирования и использования средств Фонда развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан с определением дополнительных источников формирования его средств;
порядок дополнительного материального стимулирования работников Министерства и подведомственных ему организаций за счет Фонда развития транспорта и логистики в размере до 200 процентов от фонда оплаты их труда.
5. Министерству совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Антимонопольным комитетом и Агентством по управлению государственными активами внести в Кабинет МинистровРеспублики Узбекистан:
в месячный срок проект правительственного решения об организации деятельности Агентства гражданской авиации, Инспекции по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок и Инспекции по контролю за качеством дорожно-строительных работ при Министерстве с учетом требований настоящего постановления;
в двухмесячный срок предложения по совершенствованию деятельности АО «Узбекистон темир йуллари» с целью исключения регуляторных функций, привлечения инвестиций, а также формирования конкурентной среды и создания равных условий при перевозке пассажиров и грузов на железнодорожном транспорте для организаций АО «Узбекистон темир йуллари» и других субъектов предпринимательства – резидентов РеспубликиУзбекистан;
в двухмесячный срок предложения по совершенствованию системы образования, переподготовки, повышения квалификации кадров и научно-исследовательских работ в сфере транспорта и дорожного хозяйства;
в двухмесячный срок проект правительственного решения по передаче коммерческих структур, входящих в систему Министерства, Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
в трехмесячный срок с привлечением зарубежных специалистов проект постановления Президента РеспубликиУзбекистан по совершенствованию системы проектирования, строительства, реконструкции, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, предусматривающий в том числе разделение государственных и коммерческих функций Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспортаРеспублики Узбекистан.
6. Разместить Министерство и его территориальные подразделения в зданиях и помещениях, освобождаемых в связи с упразднением Узбекского агентства автомобильного транспорта и его территориальных подразделений.
обеспечить выделение по обоснованным расчетам Министерства необходимых бюджетных средств на расходы по содержанию Министерства в 2019 году исходя из положений настоящего постановления, а начиная с 2020 года ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан;
установить лимит на содержание служебных легковых автомобилей для центрального аппарата и территориальных подразделений Министерства в количестве 21 единицы, в том числе 19 персональных, из них 14 – для территориальных подразделений Министерства.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке Министерство телефонной связью, включая правительственную связь.
9. Включить Министерство:
в перечень организаций для обязательной рассылки статистической информации Государственного комитетаРеспублики Узбекистан по статистике;
в перечень органов государственной власти, органов государственного и хозяйственного управления, других государственных организаций республиканского значения, руководители которых могут ходатайствовать о постоянной прописке работников в городе Ташкенте и Ташкентской области, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 7 октября 2016 года № 336.
10. Министерству совместно с Министерством юстицииРеспублики Узбекистан и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
проект Положения о Министерстве транспорта РеспубликиУзбекистан;
предложения по исключению дублирующих задач, функций, полномочий и структур органов государственного управления и органов государственной власти на местах в сфере транспорта с учетом положений настоящего постановления;
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики УзбекистанАрипова А.Н., руководителя Администрации ПрезидентаРеспублики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики УзбекистанМавлонова Б.М.