Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига ҳамда  Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида
Қонунчилик палатаси томонидан 2019 йил 26 апрелда
1модда. Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 22 сентябрда қабул қилинган 2012–ХII-сонли Қонуни билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 1, 3-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1996 йил, № 9,
102-модда, № 9, 181-модда; 1999 йил, № 1, 20-модда, № 5, 124-модда, № 9, 229-модда; 2000 йил, № 5–6, 153-модда; 2001 йил, № 1–2, 23-модда,
№ 9–10, 165-модда; 2002 йил, № 9, 165-модда; 2003 йил, № 1, 8-модда,
№ 9–10, 149-модда; 2004 йил, № 1–2, 18-модда, № 9, 171-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2005 йил, № 9, 314-модда, № 12, 417, 418-моддалар; 2006 йил, № 6,
248-модда, № 9, 416, 422-моддалар, № 12, 607-модда; 2008 йил, № 4, 187, 188, 189-моддалар, № 7, 352-модда, № 9, 485, 487, 488-моддалар, № 12, 640, 641-моддалар; 2009 йил, № 1, 1-модда, № 4, 128-модда, № 9, 329, 334, 335, 337-моддалар, № 12, 470-модда; 2010 йил, № 5, 176, 179-моддалар,
№ 9, 341-модда, № 12, 471, 477-моддалар; 2011 йил, № 1, 1-модда;
2012 йил, № 4, 108-модда, № 9/1, 242-модда, № 12, 336-модда; 2013 йил,
№ 4, 98-модда, № 10, 263-модда; 2014 йил, № 1, 2-модда, № 5, 130-модда, № 9, 244-модда, № 12, 343-модда; 2015 йил, № 6, 228-модда, № 8, 310,
312-моддалар, № 12, 452-модда; 2016 йил, № 4, 125-модда, № 9,
276-модда, № 12, 383, 385-моддалар; 2017 йил, № 3, 47-модда, № 6,
300-модда, № 9, 506, 510-моддалар; 2018 йил, № 1, 4-модда, № 4, 218,
224-моддалар, № 7, 430-модда, № 10, 679-модда; 2019 йил, № 1, 3,
5-моддалар, № 3, 156-модда) қуйидаги ўзгартишлар киритилсин:
1) 180-модда биринчи қисмининг санкцияси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«энг кам ойлик иш ҳақининг бир юз эллик бараваридан икки юз эллик бараваригача миқдорда жарима ёки уч юз соатдан уч юз олтмиш соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд икки йилдан уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки икки йилдан уч йилгача озодликни чеклаш ёки икки йилдан
уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади»;
2) 181-модда биринчи қисмининг санкцияси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
3) 1811-модда биринчи қисмининг санкцияси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
4) 202-модданинг матни қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ов қилиш ва балиқ овлаш ёки ҳайвонот дунёсининг бошқа турларини тутиш қоидаларини бузиш, камёб ва йўқолиб бораётган ҳайвон турларини тутишнинг ёхуд ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларнинг доривор, озуқавий ва манзарали (декоратив) турларини йиғиш ёки тайёрлашнинг белгиланган тартибини ёки шартларини, худди шунингдек муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлардаги ҳайвонот ёки ўсимлик дунёсидан фойдаланиш тартибини бузиш анча миқдорда зарар етказилишига сабаб бўлса, –
энг кам ойлик иш ҳақининг юз бараваридан икки юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч юз соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.
Ўша қилмишлар:
а) кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса, –
энг кам ойлик иш ҳақининг икки юз бараваридан тўрт юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч юз соатдан тўрт юз соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки икки йилдан уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд бир йилдан уч йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
а) хавфли рецидивист томонидан;
б) шахснинг ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб;
в) ерда, сувда ёки ҳавода ишлатиладиган механизациялаштирилган воситалардан фойдаланиб;
г) тақиқланган қуролларни ёки воситаларни қўллаган ҳолда;
д) уюшган гуруҳ томонидан;
е) жуда кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
ж) Ўзбекистон Республикасининг Қизил китобига киритилган ҳайвонот ёки ўсимлик дунёси турларини нобуд қилган ҳолда содир этилган бўлса, –
энг кам ойлик иш ҳақининг тўрт юз бараваридан олти юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Етказилган моддий зарарнинг ўрни уч карра миқдорда, Ўзбекистон Республикасининг Қизил китобига киритилган камёб ва йўқолиб бораётган ҳайвонот ҳамда ўсимлик дунёси турларига нисбатан етказилган зарарнинг ўрни эса беш карра миқдорда қопланган тақдирда, озодликни чеклаш ва озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо қўлланилмайди».
2-модда. Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 22 сентябрда қабул қилинган 2015–ХII-сонли Қонуни билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 3, 6-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 9, 193-модда, № 12, 269-модда; 1996 йил,
№ 5–6, 69-модда, № 9, 144-модда; 1997 йил, № 2, 56-модда, № 4–5,
126-модда, № 9, 241-модда; 1998 йил, № 3, 38-модда, № 5–6, 102-модда, № 9, 181-модда; 1999 йил, № 1, 20-модда, № 5, 124-модда, № 9, 229-модда;
2000 йил, № 5–6, 153-модда, № 7–8, 217-модда; 2001 йил, № 1–2, 23-модда, № 9–10, 165, 182-моддалар; 2002 йил, № 1, 20-модда, № 9, 165-модда;
2003 йил, № 1, 8-модда, № 5, 67-модда, № 9–10, 149-модда; 2004 йил,
№ 1–2, 18-модда, № 5, 90-модда, № 9, 171-модда; 2005 йил, № 1, 18-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2005 йил, № 9, 312-модда, № 12, 413, 417, 418-моддалар; 2006 йил, № 6,
488-моддалар, № 12, 640, 641-моддалар; 2009 йил, № 1, 1-модда, № 9, 334, 335, 337-моддалар, № 10, 380-модда, № 12, 462, 468, 470, 472,
474-моддалар; 2010 йил, № 5, 175, 179-моддалар, № 6, 231-модда, № 9, 335, 339, 341-моддалар, № 10, 380-модда, № 12, 468, 473, 474-моддалар;
2011 йил, № 1, 1-модда, № 4, 104, 105-моддалар, № 9, 247, 252-моддалар, № 12/2, 365-модда; 2012 йил, № 4, 108-модда, № 9/1, 242-модда, № 12,
336-модда; 2013 йил, № 4, 98-модда, № 10, 263-модда; 2014 йил, № 1,
2-модда, № 5, 130-модда, № 9, 244-модда, № 12, 341, 343-моддалар;
2015 йил, № 6, 228-модда, № 8, 310, 312-моддалар, № 12, 452-модда;
2016 йил, № 1, 2-модда, № 4, 125-модда, № 9, 276-модда, № 12, 383,
385-моддалар; 2017 йил, № 4, 137-модда, № 6, 300-модда, № 9, 510-модда, № 10, 605-модда; 2018 йил, № 1, 1, 4, 5-моддалар, № 4, 224-модда, № 7, 430, 431, 432-моддалар, № 10, 673, 679-моддалар; 2019 йил, № 1, 1, 3,
5-моддалар, № 3, 156, 160, 161-моддалар) қуйидаги ўзгартиш ва қўшимчалар киритилсин:
1) 63-модда қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«63-модда. Ғайриқонуний ов, балиқ овлаш маҳсулотини,
ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни йиғиш
ва тайёрлаш маҳсулотини қабул қилиб олиш
Ғайриқонуний ов, балиқ овлаш маҳсулотини, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни йиғиш ва тайёрлаш маҳсулотини тайёрлаш ёки қайта ишлаш ташкилотининг, савдо ёхуд умумий овқатланиш ташкилотининг мансабдор шахси томонидан қабул қилиб олиш, –
энг кам иш ҳақининг ўн бараваридан ўн беш бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, –
энг кам иш ҳақининг ўн беш бараваридан йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади»;
2) 79-модда:
биринчи қисмининг санкциясидаги «учдан бир қисмидан бир бараваригача, мансабдор шахсларга эса – бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
иккинчи қисмининг санкциясидаги «бир бараваридан уч бараваригача, мансабдор шахсларга эса – уч бараваридан етти бараваригача» деган сўзлар «ўн бараваридан ўн беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн беш бараваридан йигирма бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
3) 80-модданинг санкциясидаги «бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
4) 81-модда:
биринчи қисмининг санкциясидаги «бир бараваридан икки бараваригача, мансабдор шахсларга эса – икки бараваридан беш бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
иккинчи қисмининг санкциясидаги «икки бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – уч бараваридан етти бараваригача» деган сўзлар «ўн бараваридан ўн беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн беш бараваридан йигирма беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
5) 83-модданинг санкциясидаги «учдан бир қисмидан бир бараваригача, мансабдор шахсларга эса – бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
6) 84-модда:
биринчи қисмининг санкциясидаги «учдан бир қисмидан бир бараваригача, мансабдор шахсларга эса – бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «уч бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
иккинчи қисмининг санкциясидаги «икки бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – уч бараваридан етти бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн беш бараваридан йигирма бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
7) 90-модда қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«90-модда. Ов қилиш ва балиқ овлаш қоидаларини, шунингдек ҳайвонот дунёсидан фойдаланишнинг бошқа турларини амалга ошириш қоидаларини бузиш
Ов қилиш ва балиқ овлаш қоидаларини, шунингдек ҳайвонот дунёсидан фойдаланишнинг бошқа турларини амалга ошириш қоидаларини бузиш, –
фуқароларга энг кам иш ҳақининг беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу модданинг биринчи қисмида назарда тутилган худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш, –
шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг ўн бараваридан ўн беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн беш бараваридан йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу модданинг биринчи қисмида назарда тутилган худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо чораси икки марта қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш, –
шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг ўн беш бараваридан йигирма бараваригача, мансабдор шахсларга эса – йигирма бараваридан йигирма беш бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, уч йилгача муддатга ов қилиш ҳуқуқидан маҳрум этишга сабаб бўлади.
Тегишли рухсати бўлмай туриб ёки тақиқланган жойларда ёхуд тақиқланган муддатларда, тақиқланган қуроллар ёки воситалар билан ов қилиш ёки балиқ овлаш, –
шу ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг ўн беш бараваридан йигирма бараваригача, мансабдор шахсларга эса – йигирма бараваридан йигирма беш бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд шу ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, уч йилгача муддатга ов қилиш ҳуқуқидан маҳрум этишга сабаб бўлади»;
8) қуйидаги мазмундаги 901-модда билан тўлдирилсин:
«901-модда. Ов қилиш ва балиқ овлашнинг тақиқланган
қуролларини ёки воситаларини тайёрлаш,
олиб кириш, сақлаш, ташиш ёки юбориш,
олиш ёхуд сотиш
Ов қилиш ва балиқ овлашнинг тақиқланган қуролларини ёки воситаларини тайёрлаш, олиб кириш, сақлаш, ташиш ёки юбориш, олиш ёхуд сотиш, –
ҳуқуқбузарлик қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг уч бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – етти бараваридан ўн бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
ҳуқуқбузарлик қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг етти бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади»;
9) 92-модданинг санкциясидаги «учдан бир қисмидан бир бараваригача, мансабдор шахсларга эса – бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
10) 94-модда:
биринчи қисмининг санкциясидаги «иккидан бир қисмидан икки бараваригача, мансабдор шахсларга эса – икки бараваридан беш бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан ўн беш бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
иккинчи қисмининг санкциясидаги «икки бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса – уч бараваридан етти бараваригача» деган сўзлар «ўн бараваридан ўн беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса –ўн беш бараваридан йигирма бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
11) 111-модда:
биринчи қисми қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш уларнинг ўлимига ёхуд майиб бўлишига олиб келса, худди шунингдек ҳайвонларни қийнаш, –
энг кам иш ҳақининг бир бараваридан уч бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади»;
қуйидаги мазмундаги иккинчи қисм билан тўлдирилсин:
«Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса ёхуд ушбу модданинг биринчи қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарлик вояга етмаган шахс ҳозирлигида содир этилган бўлса, –
энг кам иш ҳақининг уч бараваридан беш бараваригача миқдорда жарима солишга ёки ўн беш суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади»;
12) 162-модданинг санкциясидаги «учдан бир қисмидан бир бараваригача, мансабдор шахсларга эса – бир бараваридан уч бараваригача» деган сўзлар «беш бараваридан ўн бараваригача, мансабдор шахсларга эса – ўн бараваридан йигирма бараваригача» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
13) 1795-модданинг санкцияси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«мансабдор шахсларга энг кам иш ҳақининг эллик бараваридан бир юз эллик бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади»;
14) 245-модданинг биринчи қисмидаги «90-моддасининг иккинчи қисмида, 94, 99, 100, 101 (умумий фойдаланишдаги иссиқлик тармоқлари ва иссиқлик энергиясини ҳисобга олиш асбобларига оид қисмида), 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111-моддаларида» деган сўзлар
«90-моддасининг иккинчи, учинчи ва тўртинчи қисмларида, 901, 94, 99, 100, 101 (умумий фойдаланишдаги иссиқлик тармоқлари ва иссиқлик энергиясини ҳисобга олиш асбобларига оид қисмида), 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111-моддаларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
15) 287-модданинг:
1-банди «90» рақамидан кейин «901» рақами билан тўлдирилсин;
5-банди «90» рақамидан кейин «901» рақами билан тўлдирилсин;
6-бандидаги «1842, 1843, 198, 227, 2271–22727-моддаларида» деган сўзлар «901, 1842, 1843, 198, 227, 2271–22727-моддаларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
16) 291-модда биринчи қисмининг:
«а» кичик бандидаги «125-моддасининг учинчи, бешинчи ва олтинчи қисмларида» деган сўзлар «901-моддасида, 125-моддасининг учинчи, бешинчи ва олтинчи қисмларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
«в» кичик бандидаги «60, 701, 78, 79, 81, 82, 84, 90, 92,
94-моддаларида» деган сўзлар «60, 701, 78, 79, 81, 82, 84, 90, 901, 92, 94, 162-моддаларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
«г» кичик бандидаги «198, 227-моддаларида» деган сўзлар «901, 198, 227-моддаларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин.

О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности
1444
О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс  Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан  об административной ответственности
Статья 1. Внести в Уголовный кодекс Республики Узбекистан, утвержденный Законом Республики Узбекистан от 22 сентября 1994 года  № 2012–ХII (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан,  1995 г., № 1, ст. 3; Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан,
1996 г., № 9, ст. 144; 1997 г., № 2, ст. 56, № 9, ст. 241; 1998 г., № 5-6,  ст. 102, № 9, ст. 181; 1999 г., № 1, ст. 20, № 5, ст. 124, № 9, ст. 229; 2000 г.,  № 5–6, ст. 153; 2001 г., № 1–2, ст. 23, № 9–10, ст. 165; 2002 г., № 9, ст. 165; 2003 г., № 1, ст. 8, № 9–10, ст. 149; 2004 г., № 1–2, ст. 18, № 9, ст. 171; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 9,  ст. 314, № 12, ст.ст. 417, 418; 2006 г., № 6, ст. 261, № 12, ст. 656; 2007 г.,  № 4, ст.ст. 158, 166, № 6, ст. 248, № 9, ст.ст. 416, 422, № 12, ст. 607; 2008 г.,
№ 4, ст.ст. 187, 188, 189, № 7, ст. 352, № 9, ст.ст. 485, 487, 488, № 12, ст.ст. 640, 641; 2009 г., № 1, ст. 1, № 4, ст. 128, № 9, ст.ст. 329, 334, 335, 337, № 12, ст. 470; 2010 г., № 5, ст.ст. 176, 179, № 9, ст. 341, № 12, ст.ст. 471, 477; 2011 г., № 1, ст. 1; 2012 г., № 4, ст. 108, № 9/1, ст. 242, № 12, ст. 336; 2013 г., № 4, ст. 98, № 10, ст. 263; 2014 г., № 1, ст. 2, № 5, ст. 130, № 9, ст. 244, № 12, ст. 343; 2015 г., № 6, ст. 228, № 8, ст.ст. 310, 312, № 12, ст. 452; 2016 г., № 4, ст. 125, № 9, ст. 276, № 12, ст.ст. 383, 385; 2017 г., № 3, ст. 47, № 6, ст. 300, № 9, ст.ст. 506, 510; 2018 г., № 1, ст. 4, № 4, ст.ст. 218, 224, № 7, ст. 430, № 10, ст. 679; 2019 г., № 1, ст.ст. 3, 5, № 3, ст. 156), следующие изменения:
1) санкцию части первой статьи 180 изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти минимальных размеров заработной платы или обязательными общественными работами от трехсот до трехсот шестидесяти часов либо исправительными работами от двух до трех лет или ограничением свободы от двух до трех лет или лишением свободы от двух до трех лет»;
2) санкцию части первой статьи 181 изложить в следующей редакции:
3) санкцию части первой статьи 1811 изложить в следующей редакции:
4) текст статьи 202 изложить в следующей редакции:
«Нарушение правил охоты и рыболовства или добычи других видов животного мира, нарушение установленного порядка или условий добычи редких и исчезающих видов животных либо сбора или заготовки дикорастущих видов лекарственных, пищевых и декоративных растений, а равно порядка пользования животным или растительным миром на охраняемых природных территориях, причинившее значительный ущерб, – наказывается штрафом от ста до двухсот минимальных размеров заработной платы или обязательными общественными работами до трехсот часов либо исправительными работами до двух лет.
Те же деяния:
а) причинившие крупный ущерб;
б) совершенные по предварительному сговору группой лиц, – наказываются штрафом от двухсот до четырехсот минимальных размеров заработной платы или обязательными общественными работами от трехсот до четырехсот часов или исправительными работами от двух до трех лет либо ограничением свободы от одного года до трех лет или лишением свободы до трех лет.
а) совершенные опасным рецидивистом;
б) совершенные лицом с использованием своего служебного положения;
в) совершенные с использованием наземных, водных или воздушных механизированных средств;
г) совершенные с применением запрещенных орудий или средств;
д) совершенные организованной группой;
е) причинившие особо крупный ущерб;
ж) сопряженные с уничтожением видов животного или растительного мира, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан, – наказываются штрафом от четырехсот до шестисот минимальных размеров заработной платы или ограничением свободы от трех до пяти лет либо лишением свободы от трех до пяти лет.
В случае возмещения причиненного материального ущерба в трехкратном размере, а ущерба, причиненного в отношении редких и исчезающих видов животного и растительного мира, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан, – в пятикратном размере, не применяется наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы».
Статья 2. Внести в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, утвержденный Законом Республики Узбекистан от 22 сентября 1994 года № 2015-ХII (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1995 г., № 3, ст. 6; Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1995 г., № 9, ст. 193, № 12, ст. 269; 1996 г., № 5−6, ст. 69, № 9, ст. 144; 1997 г., № 2, ст. 56, № 4−5, ст. 126, № 9, ст. 241; 1998 г., № 3, ст. 38, № 5−6, ст. 102, № 9, ст. 181; 1999 г., № 1, ст. 20, № 5, ст. 124, № 9, ст. 229; 2000 г., № 5−6, ст. 153, № 7−8, ст. 217; 2001 г., № 1−2, ст. 23, № 9−10, ст.ст. 165, 182; 2002 г., № 1, ст. 20, № 9, ст. 165; 2003 г., № 1, ст. 8, № 5, ст. 67, № 9−10, ст. 149; 2004 г., № 1−2, ст. 18, № 5, ст. 90, № 9, ст. 171; 2005 г., № 1, ст. 18; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 9, ст. 312, № 12, ст.ст. 413, 417, 418; 2006 г., № 6, ст. 261, № 9, ст. 498, № 10, ст. 536, № 12, ст.ст. 656, 659; 2007 г., № 4, ст.ст. 158, 159, 164, 165, № 9, ст.ст. 416, 421, № 12, ст. ст. 596, 604, 607; 2008 г., № 4, ст.ст. 181, 189, 192, № 9, ст. ст. 486, 488, № 12, ст.ст. 640, 641; 2009 г., № 1, ст. 1, № 9, ст.ст. 334, 335, 337, № 10, ст. 380, № 12, ст.ст. 462, 468, 470, 472, 474; 2010 г., № 5, ст.ст. 175, 179, № 6, ст. 231, № 9, ст.ст. 335, 339, 341, № 10, ст. 380, № 12, ст.ст. 468, 473, 474; 2011 г., № 1, ст. 1, № 4, ст.ст. 104, 105, № 9, ст.ст. 247, 252, № 12/2, ст. 365; 2012 г., № 4, ст. 108, № 9/1, ст. 242, № 12, ст. 336; 2013 г., № 4, ст. 98, № 10, ст. 263; 2014 г., № 1, ст. 2, № 5, ст. 130, № 9, ст. 244, № 12, ст.ст. 341, 343; 2015 г., № 6, ст. 228, № 8, ст.ст. 310, 312, № 12, ст. 452; 2016 г., № 1, ст. 2, № 4, ст. 125, № 9, ст. 276, № 12, ст.ст. 383, 385; 2017 г., № 4, ст. 137, № 6, ст. 300, № 9, ст. 510, № 10, ст. 605; 2018 г., № 1, ст.ст. 1, 4, 5, № 4, ст. 224, № 7, ст.ст. 430, 431, 432, № 10, ст.ст. 673, 679; 2019 г., № 1, ст.ст. 1, 3, 5, № 3, ст.ст. 156, 160, 161), следующие изменения и дополнения:
1) статью 63 изложить в следующей редакции:
«Статья 63. Прием продукции незаконной охоты, рыболовства, сбора и заготовки дикорастущих растений
Прием продукции незаконной охоты, рыболовства, сбора и заготовки дикорастущих растений должностным лицом заготовительной или перерабатывающей организации, торговли или общественного питания – влечет наложение штрафа от десяти до пятнадцати минимальных размеров заработной платы.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, – влечет наложение штрафа от пятнадцати до двадцати минимальных размеров заработной платы»;
2) в статье 79:
в санкции части первой слова «от одной третьей до одного, а на должностных лиц – от одного до трех» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати»;
в санкции части второй слова «от одного до трех, а на должностных лиц – от трех до семи» заменить словами «от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц – от пятнадцати до двадцати»;
3) в санкции статьи 80 слова «от одного до трех» заменить словами «от десяти до пятнадцати»;
4) в статье 81:
в санкции части первой слова «от одной второй до двух, а на должностных лиц – от двух до пяти» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати»;
в санкции части второй слова «от двух до пяти, а на должностных лиц – от трех до семи» заменить словами «от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц – от пятнадцати до двадцати пяти»;
5) в санкции статьи 83 слова «от одной третьей до одного, а на должностных лиц – от одного до трех» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати»;
6) в статье 84:
в санкции части первой слова «от одной третьей до одного, а на должностных лиц – от одного до трех» заменить словами «от трех до пяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати»;
в санкции части второй слова «от двух до пяти, а на должностных лиц – от трех до семи» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от пятнадцати до двадцати»;
7) статью 90 изложить в следующей редакции:
«Статья 90. Нарушение правил охоты и рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования животным миром
Нарушение правил охоты и рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования животным миром – влечет наложение штрафа на граждан от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати минимальных размеров заработной платы.
Совершение одного и того же правонарушения, предусмотренного в части первой настоящей статьи, повторно в течение года после применения административного взыскания – влечет наложение штрафа на граждан от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц – от пятнадцати до двадцати минимальных размеров заработной платы с конфискацией орудий и предметов совершения указанного правонарушения.
Совершение одного и того же правонарушения, предусмотренного в части первой настоящей статьи, повторно в течение года после двукратного применения административного взыскания –
влечет наложение штрафа на граждан от пятнадцати до двадцати, а на должностных лиц – от двадцати до двадцати пяти минимальных размеров заработной платы с конфискацией орудий и предметов совершения указанного правонарушения либо лишение права охоты до трех лет с конфискацией орудий и предметов совершения указанного правонарушения.
Охота или рыбная ловля без надлежащего на то разрешения или в запрещенных местах либо в запрещенные сроки, запрещенными орудиями или средствами – влечет наложение штрафа на граждан от пятнадцати до двадцати, а на должностных лиц – от двадцати до двадцати пяти минимальных размеров заработной платы с конфискацией орудий и предметов совершения указанных правонарушений либо лишение права охоты до трех лет с конфискацией орудий и предметов совершения указанных правонарушений»;
8) дополнить статьей 901 следующего содержания:
«Статья 901. Изготовление, ввоз, хранение, перевозка или пересылка, приобретение либо сбыт
запрещенных орудий или средств охоты и рыболовства
Изготовление, ввоз, хранение, перевозка или пересылка, приобретение либо сбыт запрещенных орудий или средств охоты  и рыболовства – влечет наложение штрафа на граждан от трех до пяти, а на должностных лиц – от семи до десяти минимальных размеров заработной платы с конфискацией орудий и предметов правонарушения.
Совершение одного и того же правонарушения, предусмотренного  в части первой настоящей статьи, повторно в течение года после применения административного взыскания – влечет наложение штрафа на граждан от семи до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати минимальных размеров заработной платы с конфискацией орудий и предметов правонарушения»;
9) в санкции статьи 92 слова «от одной третьей до одного, а на должностных лиц – от одного до трех» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до пятнадцати»;
10) в статье 94:
в санкции части второй слова «от двух до пяти, а на должностных лиц – от трех до семи» заменить словами «от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц – от пятнадцати до двадцати»;
11) в статье 111:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель либо увечье, а равно истязание животных –
влечет наложение штрафа от одного до трех минимальных размеров заработной платы»;
«То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, либо совершение правонарушения, предусмотренного частью первой настоящей статьи, в присутствии несовершеннолетнего – влечет наложение штрафа от трех до пяти минимальных  размеров заработной платы или административный арест до пятнадцати суток»;
12) в санкции статьи 162 слова «от одной третьей до одного, а на должностных лиц – от одного до трех» заменить словами «от пяти до десяти, а на должностных лиц – от десяти до двадцати»;
13) санкцию статьи 1795 изложить в следующей редакции:
«влечет наложение штрафа на должностных лиц от пятидесяти до ста пятидесяти минимальных размеров заработной платы»;
14) в части первой статьи 245 слова «частью второй статьи 90, статьями 94, 99, 100, 101 (в части тепловой сети общего пользования и приборов учета тепловой энергии), 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111» заменить словами «частями второй, третьей и четвертой статьи 90, статьями 901, 94, 99, 100, 101 (в части тепловой сети общего пользования и приборов учета тепловой энергии), 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111»;
15) в статье 287:
пункт 1 после цифры «90» дополнить цифрой «901»;
пункт 5 после цифры «90» дополнить цифрой «901»;
в пункте 6 слова «статьями 1842, 1843, 198, 227, 2271 – 22727» заменить словами «статьями 901, 1842, 1843, 198, 227, 2271 – 22727»;
16) в части первой статьи 291:
в подпункте «а» слова «частями третьей, пятой и шестой статьи 125» заменить словами «статьей 901, частями третьей, пятой и шестой статьи 125»;
в подпункте «в» слова «статьями 60, 701, 78, 79, 81, 82, 84, 90, 92, 94» заменить словами «статьями 60, 701, 78, 79, 81, 82, 84, 90, 901, 92, 94, 162»;
в подпункте «г» слова «статьями 198, 227» заменить словами «статьями 901, 198, 227».
Пункты 1, 2, 3 статьи 1, пункт 13 статьи 2 настоящего Закона вводятся в действие по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.