2022 йил 18 март куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан “Тиббиётдаги ислоҳотлар – инсон қадри учун” мавзусидаги очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, шунингдек, айрим долзарб вирусли инфекциялар тарқалишига қарши курашиш ишларини кучайтириш мақсадида:
1. Қуйидагилар аҳоли орасида айрим вирусли инфекцияларни ўз вақтида профилактика ва диагностика қилиш, уларни даволаш бўйича аҳолига кўрсатиладиган тиббий-ижтимоий ёрдамни янада такомиллаштириш ва кенгайтиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
вирусли гепатитларнинг “В” ва “С” турларини эрта аниқлаш учун республиканинг барча ҳудудларида скрининг текширувларини ўтказиш ва касалликни даволаш қамровини ошириш;
касаллик юқиши хавфи юқори бўлган шахсларни, шу жумладан, қон ва унинг таркибий қисмлари билан ишловчи тиббиёт ходимларини гепатит “В” инфекциясига қарши эмлаш билан тўлиқ қамраб олиш;
скрининг текширувларида вирусли гепатит “С” тури аниқланган беморларни даволаш жараёнида дори воситалари билан бепул таъминлаш;
соғлиқни сақлаш тизимининг бирламчи бўғинида вирусли инфекцияларни аниқлаш учун сарфлов материаллари (реагент ва тест-тўпламлари) билан босқичма-босқич тўлиқ таъминлаш;
барча даволаш-профилактика муассасалари, санитария-эпидемиология хизмати ҳамда нодавлат тиббиёт ташкилотларида жигар сурункали вирусли касалликларининг ягона электрон реестрини яратиш ва уни юритиш;
вакциналар, тест-тўпламлари ва вирусга қарши дори воситаларининг хавфсизлиги, сифати ва самарадорлиги назоратини такомиллаштириш;
вирусли инфекциялар муаммолари бўйича илмий тадқиқотларни ўтказиш, касалликларни назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш;
вирусли инфекциялар юқишининг олдини олиш тадбирлари бўйича аҳоли ўртасида кенг қамровли тушунтириш, тарғибот ва ташвиқот ишларини олиб бориш.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 апрелдаги “Бирламчи тиббий-санитария ёрдамини аҳолига яқинлаштириш ва тиббий хизматлар самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–215-сон қарорига асосан 2022 йил 1 июндан бошлаб қон билан бевосита ишлаётган давлат тиббиёт муассасалари ходимларини гепатит “В” касаллигига қарши бепул эмлаш амалиёти жорий этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2022-2025 йилларда айрим долзарб вирусли инфекциялар тарқалишига қарши курашиш чора-тадбирларини такомиллаштириш бўйича дастур (кейинги ўринда – Дастур) 1-иловага мувофиқ;
2022-2023 йилларда эпидемиологик кўрсатмага мувофиқ, давлат соғлиқни сақлаш тизимидаги тиббиёт ходимларини гепатит “В” инфекциясига қарши эмлаш бўйича мақсадли кўрсаткичлар 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2022 йил 1 июлдан бошлаб ҳар йили республика аҳолисини вирусли гепатит “В” ва “С” турларига скрининг текширувлари сони 1 миллион нафаргача, полимераза занжир реакцияси (ПЗР) текширувлари сони 15 минг нафаргача, вирусли гепатит “С” тури билан касалланган беморларни даволашни 10,5 минг нафаргача етказилади;
2022 йил 1 сентябрдан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 190-моддасида назарда тутилган ҳуқуқбузарликларни содир этган шахсларга нисбатан жавобгарликни белгилаш билан бирга уларни ўз ҳисобидан гепатитнинг “В” ва “С” турларига скрининг текширувларидан ўтказиш тартиби жорий этилади.
5. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б. Мусаев):
Соғлиқни сақлаш вазирлиги муассислигида “IT-Med” масъулияти чекланган жамияти томонидан жигар сурункали вирусли касалликларининг ягона электрон реестри (кейинги ўринларда – Реестр) 2022 йил 1 ноябрга қадар ишлаб чиқилишини, шунингдек, келгусида унинг техник ва дастурий қўллаб-қувватланишини таъминласин;
2023 йил 1 январга қадар Реестрни юритишни қон ва унинг таркибий қисмлари билан ишлайдиган ходимларга эга бўлган даволаш-профилактика муассасалари, санитария-эпидемиология хизмати ҳамда мулкчилик шаклидан қатъи назар барча тиббиёт ташкилотларига жорий қилиб, уларнинг ўзаро интеграциясини йўлга қўйсин;
2022 йил 1 июлдан бошлаб Вирусология илмий-тадқиқот институтида ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан белгиланадиган Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Бухоро, Қашқадарё, Сурхондарё, Жиззах ва Сирдарё вилоятларидаги тегишли муассасаларда Қрим-Конго геморрагик иситмаси билан касалланиб тузалганларнинг (донорларнинг) қон плазмаси банки яратилишини таъминласин;
даволаш-профилактика муассасалари ва нодавлат тиббиёт ташкилотларида юқумли касалликларга, шу жумладан, сурункали вирусли гепатитларга ташхис қўйиш ва уларни даволаш стандартларини такомиллаштирсин ҳамда уларга риоя қилиниши устидан назоратни кучайтирсин.
2022 йил 1 июлдан бошлаб нодавлат тиббиёт ташкилотлари қон ва унинг таркибий қисмлари билан ишлаётган ходимларини гепатит “В” инфекциясига қарши эмлашни, шунингдек, Реестр ишга тушган пайтдан бошлаб бу ҳақдаги маълумотнинг Реестрга киритиб борилишини таъминлайди. Бунда, эмланмаган ходимларни эмлаш уларнинг асосий иш жойи бўлган тиббиёт ташкилотлари ҳисобидан амалга оширилади;
2024 йил 1 январдан бошлаб нодавлат тиббиёт ташкилотларида қон ва унинг таркибий қисмлари билан ишлаётган ходимларнинг гепатит
“В” инфекциясига қарши эмланган бўлиши ҳамда Реестрнинг белгиланган тартибда юритилиши тиббий фаолиятни лицензиялаш талаблари ва шартларидан бири ҳисобланади.
7. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И. Абдураҳмонов) Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б. Мусаев) билан биргаликда 2022 йил 1 июлдан бошлаб ҳар йили кенг тарқалган вирусли инфекциялар муаммоларининг илмий ечимини таъминлашга қаратилган лойиҳаларга танловлар асосида маблағлар ажратилишини таъминласин.
8. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев), Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдураҳмонов), Фанлар академияси (Б.Юлдашев), Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Воитов) ва Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги (С.Кариев) 2022 йилнинг якунига қадар вирусли касалликлар профилактикаси, диагностикаси ва даволанишида зарур бўладиган вакцина, дори ва диагностикумлар каби воситаларни маҳаллий шароитда ишлаб чиқариш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Белгилансинки, тегишли даволаш-профилактика муассасалари учун зарур тест-тўпламлари, диагностикумлар ва сарфлов материалларини харид қилиш ишларини молиялаштириш Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
10. Вазирлар Маҳкамаси ушбу қарорда назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши юзасидан вазирлик, идора, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотларнинг фаолияти самарали мувофиқлаштирилишини ҳамда уларнинг ўзаро ҳамкорлигини, шунингдек, Республика эпидемияга қарши курашиш фавқулодда комиссияси йиғилишларида ушбу масала ҳар йили муҳокама қилинишини таъминласин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари билан биргаликда жойларда вирусли инфекцияларнинг тарқалиши масалалари бўйича кенг тушунтиришлар, тарғибот ва ташвиқот тадбирларини ўтказишни кучайтирсин.
12. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда мавзуга оид мақолалар, туркум телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар ташкил этиш орқали аҳоли ўртасида вирусли инфекцияларга қарши курашишнинг долзарб масалаларини мунтазам ва кенг ёритилишини таъминласин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири Б.А. Мусаев ҳамда Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати раҳбари Б.К. Юсупалиев белгилансин.
Қарор ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Туйчиев зиммасига юклансин.

О совершенствовании мер противодействия распространению некоторых актуальных вирусных инфекций
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства», проведенного 18 марта 2022 года, а также усиления работы по противодействию распространению некоторых актуальных вирусных инфекций:
1. Определить основными направлениями дальнейшего совершенствования и расширения медико-социальной помощи, оказываемой населению по своевременной профилактике, диагностике и лечению некоторых вирусных инфекций:
увеличение охвата проведения скрининговых обследований для раннего выявления вирусных гепатитов типов «В» и «С» и лечения заболеваний во всех регионах республики;
полный охват лиц с высоким риском заражения инфекцией, в том числе медицинских работников, работающих с кровью и ее компонентами, вакцинацией против гепатита «В»;
бесплатное обеспечение лекарственными средствами больных в процессе лечения, у которых при скрининговых обследованиях выявлен вирусный гепатит типа «С»;
поэтапное полное обеспечение расходными материалами (реагентами и тест-наборами) для выявления вирусных инфекций в первичном звене системы здравоохранения;
создание и ведение единого электронного реестра хронических вирусных заболеваний печени во всех лечебно-профилактических учреждениях, санитарно-эпидемиологической службе и негосударственных медицинских организациях;
совершенствование контроля безопасности, качества и эффективности вакцин, тест-наборов и противовирусных лекарственных средств;
проведение научных исследований по проблемам вирусных инфекций, внедрение автоматизированной системы контроля за заболеваниями;
организацию повсеместной разъяснительной, информационно-пропагандистской работы среди населения о мероприятиях по профилактике заражения вирусными инфекциями.
2. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 апреля 2022 года № ПП–215 «О дополнительных мерах по приближению к населению первичной медико-санитарной помощи и повышению эффективности медицинских услуг» начиная с 1 июня 2022 года внедряется практика бесплатной вакцинации против гепатита «В» работников государственных медицинских учреждений, непосредственно работающих с кровью.
Программу по совершенствованию мер противодействия распространению некоторых актуальных вирусных инфекций на 2022–2025 годы (далее – Программа) согласно приложению № 1;
Целевые показатели по вакцинации против гепатита «В» медицинских работников в государственной системе здравоохранения в соответствии с эпидемиологическим предписанием в 2022–2023 годах согласно приложению № 2.
начиная с 1 июля 2022 года ежегодное количество скрининговых обследований населения республики на типы вирусного гепатита «В» и «С» будет доведено до 1 миллиона, количество обследований полимеразной цепной реакции (ПЦР) – до 15 тысяч, лечение больных вирусным гепатитом типа «С» – до 10,5 тысячи человек;
начиная с 1 сентября 2022 года в отношении лиц, совершивших правонарушения, предусмотренные статьей 190 Кодекса об административной ответственности, наряду с определением ответственности внедряется порядок проведения скрининговых обследований на типы гепатита «В» и «С» за их счет.
5. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.):
обеспечить разработку обществом с ограниченной ответственностью «IT-Med» под учредительством Министерства здравоохранения в срок до 1 ноября 2022 года единого электронного реестра хронических вирусных заболеваний печени (далее – Реестр), а также в последующем – его техническую и программную поддержку;
в срок до 1 января 2023 года наладить ведение Реестра в лечебно-профилактических учреждениях, санитарно-эпидемиологической службе, а также во всех медицинских организациях независимо от формы собственности, имеющих работников, работающих с кровью и ее компонентами, и их взаимную интеграцию;
начиная с 1 июля 2022 года обеспечить создание в Научно-исследовательском институте вирусологии и определяемых Министерством здравоохранения соответствующих учреждениях в Республике Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Джизакской и Сырдарьинской областях банка плазмы крови лиц (доноров), выздоровевших после Конго-крымской геморрагической лихорадки;
усовершенствовать стандарты диагностики и лечения инфекционных заболеваний, включая хронические вирусные гепатиты, в лечебно-профилактических учреждениях и негосударственных медицинских организациях, а также усилить контроль за их соблюдением.
начиная с 1 июля 2022 года негосударственные медицинские организации обеспечивают вакцинацию своих работников, работающих с кровью и ее компонентами, против инфекции гепатита «В», а также регулярное внесение информации об этом в Реестр начиная с момента функционирования Реестра. При этом вакцинация невакцинированных работников осуществляется за счет медицинских организаций по их основному месту работы;
начиная с 1 января 2024 года наличие в негосударственных медицинских организациях вакцинации работников, работающих с кровью и ее компонентами, против инфекции гепатита «В», а также ведение Реестра в установленном порядке являются одними из требований и условий лицензирования медицинской деятельности.
7. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.) совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.) начиная с 1 июля 2022 года обеспечить ежегодное выделение на конкурсной основе средств на проекты, направленные на обеспечение научного решения проблем широко распространенных вирусных инфекций.
8. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.), Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.), Академии наук (Юлдашев Б.), Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.) и Агентству по развитию фармацевтической отрасли (Кариев С.) до конца 2022 года внести в Кабинет Министров предложения по локализации производства таких средств, как вакцина, лекарства и диагностикумы, необходимых в профилактике, диагностике и лечении вирусных заболеваний.
9. Установить, что финансирование закупок необходимых тест-наборов, диагностикумов и расходных материалов для соответствующих лечебно-профилактических учреждений осуществляется за счет средств Государственного бюджета.
10. Кабинету Министров обеспечить эффективную координацию деятельности и взаимодействие министерств, ведомств, органов государственной власти на местах и других организаций по своевременной и качественной реализации мер, предусмотренных настоящим постановлением, а также ежегодное обсуждение данного вопроса на заседаниях Республиканской чрезвычайной противоэпидемической комиссии.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Министерству здравоохранения, Министерству по поддержке махалли и старшего поколения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, общественными организациями усилить проведение на местах широкой разъяснительной, информационно-пропагандистской работы по вопросам распространения вирусных инфекций.
12. Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством здравоохранения обеспечить регулярное и широкое освещение актуальных вопросов борьбы с вирусными инфекциями среди населения путем организации тематических статей, цикла телепередач и радиовещаний.
13. Возложить на министра здравоохранения Мусаева Б.А. и руководителя Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Юсупалиева Б.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.