Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 1 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси ёқилғи-энергетика тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5646-сон Фармонига мувофиқ:
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги марказий аппаратининг бошқарув ходимлари умумий чекланган сони 80 бирликдан иборат тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг (кейинги ўринларда – Вазирлик) бошқарув ходимлари, биринчи навбатда, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси (кейинги ўринларда – “Ўзнефтгазинспекция”) ва Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергетикада назорат инспекцияси (кейинги ўринларда – “Ўзэнергоинспекция”) ҳамда давлат санитария-эпидемиология назорати марказларининг штатлар сонини қисқартириш ҳисобидан таъминланади.
2. Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирига:
зарур бўлганда, бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони
ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида Вазирликнинг марказий аппарати, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” тузилмасига ўзгартиришлар киритиш;
Вазирликнинг бюджетдан ташқари жамғармаси маблағлари ҳисобидан Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” ходимларининг қўшимча штат бирликларини киритиш;
Вазирликка юкланган вазифалар ва функцияларни бажариш доирасида давлат органлари ва ташкилотлари, лойиҳа институтлари, илмий-таълим муассасалари, шунингдек, энергетика соҳасида етакчи халқаро ва хорижий компаниялар мутахассисларини консультант сифатида жалб қилиш;
юқори малакали хорижий мутахассисларни белгиланган тартибда ишга қабул қилиш, шунингдек, уларга Вазирликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан, жумладан, эркин конвертация қилинадиган валютада иш ҳақи ва бошқа тўловлар миқдорини белгилаш ҳуқуқи берилсин.
Вазирликнинг ўз ваколатлари доирасида қабул қиладиган қарорлари давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, хўжалик юритувчи субъектлар ва фуқаролар томонидан бажарилиши мажбурийдир;
Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” фаолияти Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига мувофиқ Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” ходимларининг лавозим маошини белгилашда тариф коэффициенти 1,5 бараварга оширилган ҳолда қўлланилади;
ушбу банднинг тўртинчи хатбошида назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар Вазирликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Ўзбекэнерго” АЖнинг:
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг маҳсулотлар тақсимотига оид амалга оширилаётган битимлар бўйича функцияларини Вазирликка ўтказиш;
Вазирлик ҳузурида маҳсулотлар тақсимотига оид битимларни амалга ошириш бўйича фаолият олиб бораётган гуруҳларни бирлаштириш йўли билан нотижорат ташкилот шаклида юридик шахс ташкил қилиш ва унга ушбу гуруҳларнинг ҳуқуқлари ва мажбуриятларини ўтказиш;
“Ўзбекэнерго” АЖ маъмурий биноси жойлашган ер участкасида хорижий инвесторларни жалб қилган ҳолда, замонавий меҳмонхона комплекси қуриш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Э.М.Ғаниев ва А.А.Абдуҳакимов бир ой муддатда “Ўзбекэнерго” АЖ маъмурий биноси жойлашган ҳудудда замонавий меҳмонхона комплексини қуриш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Давлат активларини бошқариш агентлиги Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва “Ўзбекэнерго” АЖ билан биргаликда бир ой муддатда Вазирлик ва “Ўзбекэнерго” АЖни жойлаштириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
6. Вазирлик ҳузурида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда бюджетдан ташқари Ёқилғи-энергетика тармоғини ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этилсин.
“Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” томонидан хўжалик юритувчи субъектлар, уларнинг мансабдор шахслари ва фуқаролардан энергетика соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун белгиланган тартибда ундириладиган жарималар суммаси тўлиқ ҳажмда;
Жамғарманинг вақтинча бўш турган маблағларини тижорат банкларнинг депозитларига жойлаштиришдан олинадиган даромадлар;
қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа даромадлар.
7. Белгилаб қўйилсинки, Жамғарма маблағлари:
Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” ходимларини моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя қилиш;
Вазирлик, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш ва стажировкаси, шу жумладан, хорижий давлатларга сафарларини ташкил қилиш, халқаро конференциялар, семинарлар ва бошқа тадбирларда иштирок этиш;
Вазирлик фаолиятини ривожлантиришга йўналтирилган бошқа тадбирлар учун сарфланади.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 октябрдаги “Электр энергетикаси тармоғини жадал ривожлантириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3981-сон қарори билан ташкил этилган Электр энергетика тармоғини ислоҳ қилиш бўйича комиссияга (кейинги ўринларда – Комиссия) Вазирлик фаолиятини ташкил этиш билан боғлиқ комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш юклансин.
а) Комиссия билан келишган ҳолда:
2019 йил 1 мартга қадар Жаҳон банкининг техник кўмагида электр энергетика тармоғини ислоҳ қилиш (реструктуризация) моделларини ишлаб чиқсин ва таклиф этилаётган ислоҳотларни амалга ошириш бўйича батафсил “йўл харитаси”ни тайёрласин;
2019 йил 15 мартга қадар электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш, тақсимлаш ва сотишни ташкил қилишнинг замонавий схемасига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекэнерго” АЖни реструктуризация қилиш тўғрисидаги қарори лойиҳасини киритсин;
2019 йил 1 апрелга қадар бошқарувнинг самарасиз тузилмаларини мақбуллаштириш, нефть ва газ соҳаси корхоналарини фаолият йўналишидан келиб чиқиб қайта ташкил қилиш, уларни ривожлантиришга хусусий ҳамда хорижий, тўғридан-тўғри инвестицияларни, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида жалб қилишни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекнефтгаз” АЖни реструктуризация қилиш тўғрисидаги қарори лойиҳасини киритсин;
б) “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Ўзбекэнерго” АЖни реструктуризация қилишда магистрал газ-транспорт тизими ва магистрал электр тармоқларидан фойдаланиш ҳамда уларни ривожлантириш бўйича алоҳида давлат корхоналарини ташкил этишни назарда тутсин;
в) 2019 йил 1 мартга қадар ёқилғи-энергетика тармоғидаги комплекс камчиликлар, шунингдек, мақсадли кўрсаткичлар (индикаторлар) ва уларга эришишнинг қадам-бақадам механизмларини кўрсатган ҳолда 2019 йилда Вазирлик фаолиятининг самарадорлигини баҳолаш мезонларини Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин;
г) Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тўғрисида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг бюджетдан ташқари Ёқилғи-энергетика тармоғини ривожлантириш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низомларни ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
д) Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда икки ҳафта муддатда Вазирликнинг штат жадвалини тасдиқласин;
энергетика тармоғи ташкилотлари билан биргаликда икки ой муддатда Вазирликни унга юкланган вазифаларни бажариш учун зарур назарий билимлар ва амалий кўникмаларга эга бўлган юқори малакали мутахассислар билан тўлдиришни таъминласин;
е) икки ой муддатда “Электрон ҳукумат” тизимига тақдим этилиши ва киритилиши шарт бўлган маълумотлар таркиби бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигига белгиланган тартибда киритсин, шунингдек, Лойиҳа бошқарувининг ягона миллий ахборот тизимидан платформа шаклида белгиланган протокол асосида мажбурий фойдаланилишини таъминласин;
ж) Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Фанлар академияси, бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда:
2019 йил 1 майга қадар – Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг 2019-2023 йилларга мўлжалланган концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) лойиҳасини;
2019 йил 1 октябрга қадар – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича инвестиция лойиҳалари портфелини киритишни таъминласин.
Концепция лойиҳасини ишлаб чиқишда қуйидаги масалаларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилсин:
Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг устувор йўналишларини амалга ошириш бўйича комплекс ёндашув ва стратегик вазифалар;
қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича илғор хорижий тажрибани ўрганиш;
замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда, саноат ва экологик хавфсизликнинг юқори даражасини таъминлайдиган қайта тикланувчи энергия манбалари объектлари ҳамда тегишли инфратузилмани барпо этиш;
Ўзбекистон Республикаси ва хорижий олий таълим муассасаларида мутахассислар тайёрлаш, шунингдек, қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасидаги етакчи хорижий компанияларда уларнинг стажировкасини ташкил қилиш.
10. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” фаолиятини, шу жумладан, энергетика соҳасида давлат назоратини амалга ошириш ваколатларини кенгайтириш ҳамда штат бирликларини мақбуллаштириш орқали такомиллаштириш тўғрисида ҳукумат қарорини қабул қилсин.
ушбу қарорни 2019 йилда амалга ошириш бўйича Вазирлик харажатлари учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрлари доирасида маблағлар ажратсин, 2020 йилдан бошлаб эса ҳар йили зарур бюджет маблағларини назарда тутсин;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2019 йил учун тасдиқланган харажатлар сметасига ушбу қарор қоидаларидан келиб чиқиб тегишли ўзгартиришлар киритсин;
асослантирилган ҳисоб-китобларга биноан Вазирлик марказий аппаратини зарур инвентарлар, оргтехника билан жиҳозлаш учун маблағлар ажратилишини таъминласин ҳамда 7 та, шу жумладан, 5 та шахсий бириктирилган хизмат автотранспорт воситаларини сақлаш учун лимитлар белгиласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Вазирликни телефон алоқаси, шу жумладан, ҳукумат алоқаси билан белгиланган тартибда таъминласин.
13. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг статистика маълумотлари тарқатилиши мажбурий бўлган ташкилотлар рўйхатига киритилсин.
14. Вазирлик Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по организации деятельности Министерства энергетики Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента РеспубликиУзбекистан от 1 февраля 2019 года № УП–5646 «О мерах по коренному совершенствованию системы управления топливно-энергетической отраслью Республики Узбекистан»:
организационную структуру Министерства энергетикиРеспублики Узбекистансогласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Министерства энергетики Республики Узбекистан с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 80 единиц согласно приложению № 2.
Определить, что содержание управленческого персонала Министерства энергетики Республики Узбекистан (далее – Министерство) осуществляется за счет сокращения штатной численности, в первую очередь Инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа при Министерстве энергетики Республики Узбекистан (далее – Узнефтегазинспекция) и Инспекции по контролю в электроэнергетике при Министерстве энергетики РеспубликиУзбекистан (далее – Узэнергоинспекция), а также центров государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Предоставить министру энергетики РеспубликиУзбекистан право:
вносить, при необходимости, изменения в структуру центрального аппарата Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции в пределах установленной общей численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
вводить дополнительные штатные единицы работников Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции за счет внебюджетных средств Министерства;
привлекать в качестве консультантов в рамках выполнения возложенных на Министерство задач и функций специалистов государственных органов и организаций, проектных институтов, научно-образовательных учреждений, а также ведущих международных и иностранных компаний в области энергетики;
принимать в установленном порядке на работу квалифицированных иностранных специалистов, а также устанавливать им размеры заработной платы и иных выплат, в том числе в свободно конвертируемой валюте, за счет внебюджетных средств Министерства и иных источников, не запрещенных законодательством.
решения Министерства, принятые в пределах его полномочий, являются обязательными для исполнения органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах, хозяйствующими субъектами и гражданами;
деятельность Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством;
при определении должностного оклада работников Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции согласно утвержденным разрядам по оплате труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется с увеличением в 1,5 раза;
расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных абзацем четвертым настоящего пункта, производятся за счет внебюджетных средств Министерства.
4. Согласиться с предложениями Кабинета МинистровРеспублики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узбекэнерго», предусматривающими:
передачу Министерству функции Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз» по реализуемым соглашениям о разделе продукции;
создание при Министерстве юридического лица в форме некоммерческой организации путем слияния действующих групп по реализации соглашений о разделе продукции с передачей их прав и обязанностей;
строительство современного гостиничного комплекса на земельном участке, на котором расположено административное здание АО «Узбекэнерго», с привлечением зарубежных инвесторов.
5. Заместителям Премьер-министра РеспубликиУзбекистан Ганиеву Э.М. и Абдухакимову А.А. в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по строительству современного гостиничного комплекса на территории, на которой расположено административное здание АО «Узбекэнерго».
Агентству по управлению государственными активами совместно
с хокимиятом города Ташкента и АО «Узбекэнерго» в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистанпредложения по размещению Министерства и АО «Узбекэнерго».
6. Образовать при Министерстве внебюджетный Фонд развития топливно-энергетической отрасли (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
Установить, что источниками формирования Фонда являются:
суммы штрафов в полном объеме, взыскиваемых Узнефтегазинспекцией и Узэнергоинспекцией в установленном законодательством порядке с хозяйствующих субъектов, их должностных лиц и граждан за нарушение законодательства в сфере энергетики;
доходы от размещения временно свободных средств Фонда на депозиты коммерческих банков;
другие доходы, не запрещенные законодательством.
укрепление материально-технической базы Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции;
материальное стимулирование и социальную защиту работников Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции;
подготовку, переподготовку, повышение квалификации и стажировки работников Министерства, Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции, в том числе организацию визитов в зарубежные страны, участие в международных конференциях, семинарах и других мероприятиях;
другие мероприятия, направленные на развитие деятельности Министерства.
8. Возложить на Комиссию по реформированию электроэнергетической отрасли (далее – Комиссия), образованную постановлением Президента РеспубликиУзбекистан от 23 октября 2018 года № ПП–3981 «О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли», осуществление комплекса мер, связанных с организацией деятельности Министерства.
а) по согласованию с Комиссией в срок до:
1 марта 2019 года при техническом содействии Всемирного банка разработать модели реформирования (реструктуризации) электроэнергетической отрасли с подготовкой подробной «дорожной карты» по реализации предлагаемых реформ;
15 марта 2019 года внести проект постановления Президента Республики Узбекистан о реструктуризации АО «Узбекэнерго» в соответствии с современной схемой организации производства, транспортировки, распределения и сбыта электрической энергии;
1 апреля 2019 года внести проект постановления Президента Республики Узбекистан о реструктуризации АО «Узбекнефтегаз», предусматривающий оптимизацию неэффективных структур управления, реорганизацию предприятий нефтегазовой отрасли исходя из профиля деятельности, привлечение частных, включая иностранных, прямых инвестиций в их развитие, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
б) при реструктуризации АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узбекэнерго» предусмотреть образование отдельных государственных предприятий по эксплуатации и развитию магистральной газотранспортной системы и магистральных электрических сетей;
в) в срок до 1 марта 2019 года внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан критерии оценки эффективности деятельности Министерства на 2019 год с указанием комплексных недостатков в топливно-энергетической отрасли, а также целевых показателей (индикаторов) и пошаговых механизмов их достижения;
г) совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров положения о Министерстве энергетики Республики Узбекистан и порядке формирования и использования средств внебюджетного Фонда развития топливно-энергетической отрасли Министерства энергетики Республики Узбекистан;
д) совместно с:
Министерством финансов Республики Узбекистан в двухнедельный срок утвердить штатное расписание Министерства;
организациями энергетической отрасли в двухмесячный срок обеспечить укомплектование Министерства высококвалифицированными специалистами, обладающими необходимыми теоретическими знаниями и практическими навыками для выполнения возложенных на министерство задач;
е) в двухмесячный срок в установленном порядке внести предложения в Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан по составу данных, подлежащих предоставлению и включению в систему «Электронное правительство», а также обеспечить обязательное использование Единой национальной информационной системы проектного управления в формате платформы по установленному протоколу;
ж) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Академией наук Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить внесение:
в Администрацию Президента Республики Узбекистанпроекта Концепции развития возобновляемых источников энергии в Республике Узбекистан на период 2019-2023 годы (далее – Концепция) – до 1 мая 2019 года;
в Кабинет Министров Республики Узбекистан портфеля инвестиционных проектовпо развитию возобновляемых источников энергии в Республике Узбекистан – до 1 октября 2019 года.
При разработке проекта Концепции обратить особое внимание на решение следующих вопросов:
комплексное видение и стратегические задачи по реализации приоритетных направлений развития возобновляемых источников энергии в Республике Узбекистан;
изучение передового зарубежного опыта по использованию возобновляемых источников энергии;
строительство объектов возобновляемых источников энергии и соответствующей инфраструктуры с применением современных технологий, обеспечивающих высокий уровень промышленной и экологической безопасности;
подготовку специалистов в высших образовательных учреждениях Республики Узбекистан и за рубежом, а также их стажировку в ведущих зарубежных компаниях в сфере возобновляемых источников энергии.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок
принять правительственное решение по совершенствованию деятельности Узнефтегазинспекции и Узэнергоинспекции, в том числе путем расширения полномочий по осуществлению государственного контроля в сфере энергетики, а также оптимизации их штатной численности.
выделить средства на расходы Министерства в рамках реализации настоящего постановления на 2019 год в пределах параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан, а, начиная с 2020 года, ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства;
внести соответствующие изменения в утвержденную смету расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год исходя из положений настоящего постановления;
обеспечить выделение по обоснованным расчетам Министерству средств на оснащение центрального аппарата необходимым инвентарем, оргтехникой, а также установить лимиты на содержание 7 единиц служебных автотранспортных средств, в том числе 5 единиц персональных.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке Министерство телефонной связью, включая правительственную.
13. Включить Министерство в перечень организаций для обязательной рассылки статистической информации Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике.
14. Министерству совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики УзбекистанАрипова А.Н., руководителя Администрации ПрезидентаРеспублики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.