Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 августдаги “Хусусий мулкни ҳимоя қилиш ва мулкдорлар ҳуқуқларининг кафолатларини кучайтириш, тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни ташкил қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар, шунингдек, тадбиркорлик субъектларининг молиявий ресурслар ва ишлаб чиқариш инфратузилмасидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш тўғрисида”ги ПФ–5780-сон Фармонига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги марказий аппарати тузилмасига иқтисодиёт ва саноат вазирининг ҳудудларни, шу жумладан, Сирдарё вилоятини комплекс ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари лавозимини қиcқартириш ҳисобига Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва саноат вазирининг ўринбосари – Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги директори лавозими киритилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги бошқарув ходимларининг чекланган умумий сони 28 нафардан иборат бўлган (кейинги ўринларда – Агентлик) тузилмаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Агентлик директори икки нафар ўринбосарга, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда лавозимга тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган биринчи ўринбосарга эга;
Агентлик директорининг ўринбосари бир вақтнинг ўзида Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасининг ижрочи директори ҳисобланади (кейинги ўринларда – Жамғарма);
Агентлик фаолиятини молиялаштириш манбалари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобланади;
Агентлик кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молиявий ташкилотлари маблағларини жалб қилиши мумкин;
Қорақалпоғистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар иқтисодиёт ва саноат бош бошқармалари тузилмаларида Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг ўрнатилган умумий бошқарув ходимларининг чекланган сони доирасида Савдо-саноат палатасининг ҳудудий бошқармалари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил аппаратининг ҳудудларда фаолият юритаётган ходимлари билан ўзаро яқин ҳамкорликда ишлайдиган, бошқарув ходимларининг штат бирлиги 49 нафардан иборат кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш бўлимлари ташкил этилади.
4. Агентлик:
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Марказий банки ва Савдо-саноат палатаси билан биргаликда номолиявий ёрдам турларини ҳамма соҳаларда кенгайтириш, шу жумладан, бизнес юритиш асослари ва соҳадаги қонун ҳужжатлари, тадбиркорлик фаолиятининг хавф-хатарларини баҳолаш кўникмаларини ўргатиш орқали тадбиркорларнинг кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш дастурларида мувофиқлашган тарзда иштирок этишини, уларнинг малакасини ошириш, стажировкалар ва бошқалар ташкил этилишини таъминласин;
тижорат банклари билан биргаликда икки ой муддатда фойдаланиладиган ускуналарнинг техник хусусиятлари, ўзини қоплаш муддати, маҳаллий хом ашё билан таъминланиши, сарфланадиган материаллар ҳисоб-китоби ва бозорлар, шу жумладан, хорижий бозорлар баҳосини ўз ичига олган электрон каталогини шакллантирсин, кейинчалик салоҳиятли лойиҳалар ва бизнес ташаббусларини танлаб олиш жараёни самарадорлиги ва сифатини ошириш мақсадида улар Агентлик ва тижорат банкларининг веб-сайтларига жойлаштирилсин.
5. Жамғармани бошқариш кенгашининг Жамғарма Ижро этувчи дирекциясига ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган 7 нафар бошқарув ходими штат бирлигини қўшимча ажратиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Жамғарманинг ижро этувчи директорига Жамғарманинг ўз маблағлари ҳисобидан уларнинг хизматларига ҳақ тўлаган ҳолда малакали хорижий мутахассисларни жалб қилиш ҳуқуқи берилсин.
6. Кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари, шунингдек, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларининг Жамғарма маблағлари ҳисобидан молиявий ёрдам олиш ҳақидаги аризаларини кўриб чиқиш бўйича электрон ҳужжат айланиш схемалари 2 ва 3-иловаларга мувофиқ маъқуллансин.
7. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Агентлик билан биргаликда бир ой муддатда Жамғарма ҳисобидан лойиҳалари бўйича молиявий ёрдам кўрсатиладиган аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлами тоифаларининг рўйхатини тасдиқласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси тизимли равишда кичик бизнес ва тадбиркорликни, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш соҳасида иқтисодиёт ва тадбиркорликни ривожлантириш масалалари бўйича туманлар ва шаҳарлар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари, бандлик ва меҳнат муносабатлари, иқтисодиёт ва саноат, Савдо-саноат палатаси, тижорат банкларининг туман бўлимлари раҳбарларининг билим ва кўникмаларини ошириш мақсадида ўқув курсларини, шу жумладан, масофадан туриб ўқитиш шаклидаги курсларни ташкил этсин.
9. Жамғарма қуйидагиларни назарда тутувчи “Тадбиркор” ахборот тизимини яратиш ва ишга туширишда буюртмачи сифатида белгилансин:
тижорат банклари ва Жамғарма ўртасида электрон ҳужжат айланиши, шу жумладан, электрон рақамли имзо ёрдамида маълумот алмашиш;
яратиладиган автоматлаштирилган дастурий таъминотни Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги ва Ўзбекистон банклари ассоциациясининг ахборот тизимлари билан интеграциялаш;
тижорат банкларининг кредитлари бўйича электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда ишончнома ва кафолатлар, шунингдек фоиз харажатларини қоплаш учун компенсация бериш тўғрисида электрон шартномалар тузиш;
тижорат банклари ва уларнинг мижозларига Жамғарманинг расмий веб-сайти орқали реал вақт режимида кредит буюртмаларини кўриб чиқиш ва уларнинг ижросини назорат қилиш имкониятини бериш.
10. Жамғарма:
бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда ўзида лойиҳа қиймати ва тегишли ишларни молиялаштириш манбаларини акс эттирган ҳолда, “Тадбиркор” ахборот тизимини ташкил этиш, техник қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бўйича техник ҳужжатларнинг ишлаб чиқилишини ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ҳузуридаги “Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази” давлат унитар корхонасига келишиш учун киритилишини;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда ишларни молиялаштиришга амалдаги маблағ ажратилган санадан бошлаб 6 ой муддатда “Тадбиркор” ахборот тизимининг яратилиши ва ишга туширилишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда мазкур қарорнинг 10-бандида назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш учун халқаро молия институтлари ва бошқа донор ташкилотларнинг грантлари жалб этилишини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Агентликнинг жойлаштирилишини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Агентликни зарур алоқа воситалари, шу жумладан, ҳукумат алоқаси билан таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиш ва қўшимчалар киритилсин.
а) икки ҳафта муддатда белгиланган тартибда Агентлик ва Жамғарма ходимларининг штат жадвалини тасдиқласин;
б) бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
Агентлик ва Жамғарма тўғрисидаги низомларнинг лойиҳаларини;
в) Адлия вазирлиги, Молия вазирлиги ва Савдо-саноат палатаси билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси фаолиятининг самарадорлигини янада ошириш, шу жумладан, кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш бўйича палатага хос бўлмаган функция ва вазифаларни тегишли органларга бериш юзасидан таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.

О мерах по организации деятельности Агентства по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 13 августа 2019 года № УП–5780 «О дополнительных мерах по усилению защиты частной собственности и гарантий прав собственников, коренному совершенствованию системы организации работ по поддержке предпринимательских инициатив, а также расширении доступа субъектов предпринимательства к финансовым ресурсам и производственной инфраструктуре»:
1. Ввести в структуру центрального аппарата Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан должность заместителя министра экономики и промышленности – директора Агентства по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан за счет сокращения должности заместителя министра экономики и промышленности, ответственного за комплексное развитие территорий, в том числе Сырдарьинской области.
2. Утвердить структуру Агентства по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан (далее – Агентство) с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 28 единиц согласно приложению № 1.
директор Агентства имеет двух заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан в установленном порядке;
заместитель директора Агентства одновременно является исполнительным директором Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности (далее – Фонд);
Агентство может привлекать средства международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций для реализации проектов в сфере развития и поддержки малого бизнеса и предпринимательства;
в структурах Министерства экономики и промышленности Республики Каракалпакстан, главных управлений экономики и промышленности областей и г. Ташкента создаются отделы по развитию малого бизнеса и предпринимательства со штатной единицей управленческого персонала в количестве 49 единиц в пределах установленной общей численности управленческого персонала системы Министерства экономики и промышленности, которые тесно взаимодействуют с территориальными управлениями Торгово-промышленной палаты, работниками аппарата Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, осуществляющими деятельность в регионах.
4. Агентству совместно с:
Министерством финансов, Центральным банком и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан обеспечить скоординированное участие в программах развития малого бизнеса и предпринимательства путем повсеместного расширения видов нефинансовой поддержки, в том числе обучения основам ведения бизнеса и законодательству в данной сфере, навыкам по оценке рисков предпринимательской деятельности, повышения квалификации предпринимателей, организации стажировок и другим;
коммерческими банками в двухмесячный срок сформировать электронный каталог бизнес-проектов, содержащих спецификацию используемого оборудования, расчеты сроков окупаемости, обеспеченности местным сырьем, расходных материалов и оценку рынков сбыта, в том числе зарубежных, с последующим размещением на веб-сайтах Агентства и коммерческих банков в целях повышения эффективности и качества процесса отбора потенциальных проектов и бизнес-инициатив.
5. Согласиться с предложением Совета по управлению Фондом о выделении Исполнительной дирекции Фонда дополнительно 7 штатных единиц управленческого персонала, финансируемого за счет его собственных средств.
Предоставить исполнительному директору Фонда право привлекать квалифицированных иностранных специалистов с оплатой их услуг за счет собственных средств Фонда.
6. Одобрить схемы электронного документооборота по рассмотрению заявок субъектов малого бизнеса и предпринимательства, а также уязвимых слоев населения на получение финансовой поддержки за счет средств Фонда согласно приложениям №№ 2 и 3.
7. Министерству занятости и трудовых отношений, Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан, Общественному благотворительному фонду «Махалла» совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, Агентством в месячный срок утвердить перечень категорий уязвимых слоев населения, по проектам которых будет предоставляться финансовая поддержка за счет Фонда.
8. Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан на системной основе организовать учебные курсы, в том числе на дистанционной основе, по повышению навыков и знаний первых заместителей хокимов районов и городов по вопросам развития экономики и предпринимательства, руководителей районных отделов занятости и трудовых отношений, экономики и промышленности, Торгово-промышленной палаты, коммерческих банков в сфере поддержки и стимулирования развития малого бизнеса и предпринимательства, уязвимых слоев населения.
9. Определить Фонд заказчиком создания и запуска информационной системы «Тадбиркор», предусматривающей:
электронный документооборот, в том числе обмен информацией, между коммерческими банками и Фондом с использованием электронной цифровой подписи;
интеграцию создаваемого автоматизированного программного обеспечения с информационными системами Государственного налогового комитета, Государственного комитета по статистике, Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Ассоциации банков Узбекистана;
заключение электронных договоров о предоставлении поручительств и гарантий, а также компенсаций на покрытие процентных расходов по кредитам коммерческих банков с использованием электронной цифровой подписи;
предоставление возможности коммерческим банкам и их клиентам отслеживать состояние рассмотрения и исполнение кредитных заявок в режиме реального времени через официальный веб-сайт Фонда.
10. Фонду обеспечить:
в месячный срок совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством финансов Республики Узбекистан разработку и внесение на согласование в ГУП «Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан» технической документации по созданию, технической поддержке и развитию информационной системы «Тадбиркор» с указанием в ней расчетной стоимости и источников финансирования соответствующих работ;
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в шестимесячный срок с даты фактического выделения финансирования работ создание и запуск информационной системы «Тадбиркор».
Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан обеспечить привлечение грантов международных финансовых институтов и других зарубежных доноров для финансирования мероприятий, предусмотренных в пункте 10 настоящего постановления.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить размещение Агентства.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить Агентство необходимыми средствами связи, включая правительственную.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
14. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан:
а) в двухнедельный срок утвердить в установленном порядке штатное расписание работников Агентства и Фонда;
б) в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
проекты положений об Агентстве и Фонде;
в) совместно с Министерством юстиции, Министерством финансов и Торгово-промышленной палатой в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по дальнейшему повышению эффективности деятельности Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, предусматривающие в том числе передачу соответствующим органам несвойственных палате функций и задач по развитию малого бизнеса и предпринимательства.