Рақс санъати соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш ва илмий салоҳиятни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Кейинги йилларда мамлакатимизда қадимий ва бой маданий меросимиз, миллий ўзлигимиз, бетакрор қадрият ва анъаналаримиз, маданият ва санъатимизни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Халқимизнинг маънавий савияси ва эстетик тарбиясини юксалтиришда муҳим аҳамиятга эга бўлган рақс санъатини ҳар томонлама ривожлантириш, ёш авлодни миллий ва жаҳон рақс санъатининг намуналаридан кенг баҳраманд этишни замоннинг ўзи талаб этмоқда.
Рақс санъати соҳасида “устоз-шогирд” анъаналарига асосланган рақс мактабларини яратиш, халқаро стандартларга мувофиқ юқори малакали мутахассислар ва кадрларни тайёрлаш, илмий салоҳиятдан самарали фойдаланган ҳолда илм-фанни жадал ривожлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Халқ таълими вазирлигининг:
Тошкент давлат миллий рақс ва хореография олий мактаби негизида давлат олий таълим муассасаси шаклида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тизимида Ўзбекистон давлат хореография академиясини (кейинги ўринларда – Академия) ташкил этиш;
Тошкент давлат миллий рақс ва хореография олий мактаби тизимидаги Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактабини Академия тизимидаги юридик шахс мақомига эга бўлган Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернатга айлантириш;
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб Бухоро, Қарши, Наманган ва Урганч шаҳарларида Академия ҳузурида ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларини ташкил этиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар белгилансин:
а) Академиянинг асосий вазифалари этиб:
кадрлар тайёрлаш жараёнига соҳанинг етук ва малакали мутахассисларини жалб қилиш орқали илм-фан ва таълимнинг ўзаро интеграциясини таъминлаш;
рақс санъати бўйича юқори малакали бакалавр ва магистрларни, шунингдек, ушбу соҳада чуқур тадқиқотлар олиб борувчи илмий ва илмий-педагог кадрларни тайёрлаш;
илмий тадқиқотлар натижалари бўйича маънавий-маърифий ва илмий-оммабоп адабиётларни тайёрлаш ва нашр қилиш;
талаба-ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида маҳаллий ва халқаро грантлар асосида уларнинг хорижда таълим олиши, илмий-ижодий ишлар олиб боришини самарали йўлга қўйиш, ҳамкорликдаги концерт дастурларини ташкил этиш;
кадрлар илмий салоҳиятини ошириш, илмий-ижодий фаолиятни янада ривожлантириш, унинг самарадорлиги ва натижадорлигини ошириш, иқтидорли талаба-ёшларни ушбу йўналишга кенг жалб этиш;
соҳа мутахассисларини хорижий турдош олий таълим муассасаларида қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, шунингдек, стажировка ўташ тизимини ташкил этиш;
талабаларнинг илмий-тадқиқот муассасалари базаларида ҳамда хорижий мамлакатларнинг етакчи ташкилотларида тизимли равишда қисқа ва узоқ муддатли амалиётларни ташкил этиш;
б) Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернати ва ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатининг (кейинги ўринларда – мактаб-интернатлар) асосий вазифалари этиб:
ўқитишнинг замонавий ва илғор услубларидан кенг фойдаланиш, ўқувчилар иқтидорини ҳар томонлама ривожлантириш;
рақс санъатига иқтидори бўлган ёшларни жойларда саралаб олиш, уларни касбга йўналтириш ва хореография таълими соҳасида узвийликни таъминлаш;
таълим жараёнига замонавий педагогик ва инновацион технологияларни, маданият ва санъат соҳасида илм-фан бўйича эришилган илғор ютуқларни татбиқ этиш;
ўқувчиларни келгусида рақс йўналишидаги олий таълим муассасасида ўқишини давом эттириши ёки меҳнат фаолияти билан шуғулланиши учун ихтисослик фанларидан чуқурлаштирилган ва касбга йўналтирган ҳолда сифатли ўқитиш;
ўқитиш жараёнига етук ва малакали рақс санъати мутахассисларини жалб қилиш ва уларнинг самарали меҳнат фаолияти олиб боришлари учун зарур шарт-шароитларни яратиш.
а) Академия Тошкент давлат миллий рақс ва хореография олий мактабининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари, шу жумладан, халқаро шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
б) мактаб-интернатлар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Ғазначилигида шахсий ғазна ҳисобрақамига, Ўзбекистон Республикаси Давлат герби тасвири туширилган ва ўз номи ёзилган муҳр, штамп ва бланкага эга бўлади;
в) ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларда таълим 1-4-синфларда, Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернатда 1-11-синфларда олиб борилади;
г) ўқишга қабул ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларга 1-синфдан, Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернатга 1 ва 5-синфлардан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон давлат хореография академияси, Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернати, ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатлари фаолиятини ташкил этиш ва ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Қуйидагилар Академия ва мактаб-интернатларнинг фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб ҳисоблансин:
а) Академияда:
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ўтказиладиган танлов натижалари бўйича ажратиладиган грантлар;
шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар;
халқаро молия институтларининг грантлари;
б) мактаб-интернатларда:
6. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда 2020 йил 1 мартга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 5 та ташаббусини Академия ва мактаб-интернатларда амалга ошириш тартиби ва чора-тадбирлар комплексини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
Талаба ва ўқувчилар билан мунтазам асосда фаол мулоқот олиб бориш, уларнинг талаб ва эҳтиёжларини тизимли равишда ўрганиш, талаба-ёшларнинг ўқув ва маънавий ҳаётидаги муаммоли масалаларни бартараф этиш бўйича аниқ чоралар кўриш Академия ва мактаб-интернатлар барча раҳбарларининг, профессор-ўқитувчилар таркибининг устувор вазифаси этиб белгилансин.
7. Тошкент шаҳар ҳокимлиги Тошкент вилояти ҳокимлиги, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги билан биргаликда Академия ва мактаб-интернатларнинг профессор-ўқитувчилари, талабалари ва ўқувчилари ижодий фаоллигини янада ошириш, таътил давомида уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил қилиш мақсадида Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида замон талаблари асосида 50 ўринли оромгоҳ ташкил қилсин ва унинг биносини 2021 йил 1 июлга қадар фойдаланишга топшириш чораларини кўрсин.
Оромгоҳда амалга ошириладиган қурилиш-монтаж ва жиҳозлаш ишлари бўйича:
а) Тошкент шаҳар ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси – буюртмачи этиб белгилансин;
б) бош лойиҳа ва бош пудратчи ташкилотлар белгиланган тартибда тендер (танлов) савдолари натижасида аниқлансин;
в) молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетининг қўшимча даромадлари;
8. Бухоро, Қашқадарё, Наманган ва Хоразм вилояти ҳокимиятлари Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ва Молия вазирлиги билан келишган ҳолда 2021 йил 1 августга қадар ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатлари биноларини тўлиқ реконструкция қилиш ва жиҳозлаш чораларини кўрсин.
Ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатлари биноларини реконструкция қилиш ва жиҳозлаш ишларининг молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Бухоро, Қашқадарё, Наманган ва Хоразм вилояти маҳаллий бюджетларининг қўшимча даромадлари;
9. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги:
жаҳондаги илғор тажрибани атрофлича ўрганган ҳолда бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича ўқув жараёнини сифатли ташкил этиш;
Академиянинг илмий-педагог кадрлари таркибини асосан мамлакатимиздаги олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тизимида фаолият кўрсатаётган, шу жумладан, хорижий таълим ва илмий муассасаларда малакасини ошириб келган, юқори савияли профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар, шунингдек, соҳанинг салоҳиятли етук мутахассислари – амалиётчилар орасидан шакллантириш;
республикадаги мавжуд болалар мусиқа ва санъат мактаблари, ихтисослаштирилган санъат ва маданият мактаблари ҳамда мактаб-интернатларда рақс санъатини ўқитиш фаолиятини янада ривожлантириш;
рақс санъатининг ижодий, илмий-услубий ва ижро анъаналарини пухта ўзлаштириш ва муносиб давом эттириш, бунда таълим муассасаларига моҳир рақс усталарини бириктириш ва шу асосда “устоз-шогирд” мактабларини ташкил этиш чораларини кўрсин;
б) 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб Академия ва мактаб-интернатларнинг раҳбарлари ҳамда профессор-ўқитувчилари таркиби фаолиятининг самарадорлигини тасдиқланган мақсадли дастурлар бўйича рейтинг баҳолаш тизимини жорий этсин;
в) Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 сентябрга қадар:
умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандартлари доирасида ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатлар учун мўлжалланган ўқув режаларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларнинг самарали фаолият кўрсатиши, уларнинг ҳар томонлама тўлиқ ишлаши ҳамда малакали педагог-кадрлар билан таъминласин;
ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларни дарсликлар, ўқув-методик қўлланмалар ва бадиий адабиётлар билан таъминлаш чораларини кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатлари асосида 2021 йил ва кейинги йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурида Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернат биносини реконструкция қилиш ишлари учун зарур капитал қўйилма маблағларини назарда тутсин.
Академияга 50 ўринли автобус харид қилиш учун Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан маблағ ажратилишини;
Академия ва мактаб-интернатларни жорий сақлаш харажатларини молиялаштириш учун зарур маблағларни 2021 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг Маданият вазирлигига тақсимланадиган маблағлар доирасида ажратилишини таъминласин.
12. Республика хореографияга ихтисослаштирилган мактаб-интернат Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани, Юсуф Хос Ҳожиб кўчаси, 31-уй манзилидаги бинога текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 2-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
14. Ушбу қарор ижросининг назорати қуйидаги тартибда амалга оширилсин:
Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов – ушбу қарор ижросини ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга оширилишини таъминласин, белгиланган чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш юзасидан масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил қилсин ҳамда мувофиқлаштирсин, ҳар чоракда улар раҳбарларининг бажарилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини қабул қилсин ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш чораларини кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси маданият вазири О.А.Назарбеков – ушбу қарор ва чора-тадбирлар дастурини ижро этиш юзасидан барча зарур чоралар кўрилишини таъминласин, белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга оширишда масъул ташкилотларга услубий ва амалий ёрдам кўрсатсин ҳамда унинг ижроси бўйича ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин;
Бухоро, Қашқадарё, Наманган ва Хоразм вилоятлари ҳокимлари (Ў.И.Барноев, З.Т.Мирзаев, Х.Х.Бозаров, Ф.У.Эрманов) – ташкил этилаётган ихтисослаштирилган бошланғич рақс санъати мактаб-интернатларида амалга ошириладиган таъмирлаш ишларини ўз вақтида ва сифатли олиб борилишини, бино-иншоотларни белгиланган муддатларда фойдаланишга топширилишини таъминласин;
масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари – ушбу қарор
ва чора-тадбирлар дастурида назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли бажариш юзасидан барча чораларни амалга оширсин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К.Кўчимов, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси в.б. А.Д.Хаджаев – ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритсин ҳамда рақс санъатининг халқ орасида оммалашувини назарда тутувчи махсус илмий-оммабоп ва қисқа метражли кўрсатувларни намойиш этсин.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров и дальнейшему развитию научного потенциала в сфере танцевального искусства
В последние годы в стране проводится системная работа по поддержке и развитию нашего древнего и богатого культурного наследия, национального самосознания, неповторимых ценностей и обычаев, культуры и искусства.
Само время требует всестороннего развития танцевального искусства, имеющего важное значение в повышении уровня духовности и эстетического воспитания нашего народа, широкого приобщения молодого поколения к образцам национального и мирового танцевального искусства.
В целях создания школ танца, основанных на традициях «устоз–шогирд», подготовки специалистов и кадров высокой квалификации в соответствии с международными стандартами, ускоренного развития науки с эффективным использованием научного потенциала в области танцевального искусства:
1. Согласиться с предложениями Министерства культуры, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования Республики Узбекистан о:
создании Государственной академии хореографии Узбекистана (далее – Академия) в системе Министерства культуры Республики Узбекистан в форме государственного высшего образовательного учреждения на базе Ташкентской государственной высшей школы национального танца и хореографии;
преобразовании Республиканской специализированной школы хореографии в системе Ташкентской государственной высшей школы национального танца и хореографии в Республиканскую специализированную школу-интернат хореографии в системе Академии со статусом юридического лица;
создании при Академии начиная с 2021/2022 учебного года специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства в городах Бухаре, Карши, Намангане и Ургенче.
а) Академии:
обеспечение взаимной интеграции науки и образования путем привлечения ведущих и квалифицированных специалистов сферы танцевального искусства к процессу подготовки кадров;
подготовку бакалавров и магистров высокой квалификации
по танцевальному искусству, а также научных и научно-педагогических кадров, ведущих глубокие исследования в данной сфере;
подготовку и издание духовно-просветительской и научно-популярной литературы о результатах научных исследований;
с целью поддержки студенческой молодежи эффективное налаживание ее обучения за рубежом и проведения научно-творческих работ на основе отечественных и международных грантов, организацию совместных концертных программ;
повышение научного потенциала кадров, дальнейшее развитие научно-творческой деятельности, повышение ее эффективности и результативности, широкое привлечение талантливой студенческой молодежи к данному направлению;
организацию системы переподготовки, повышения квалификации и прохождения стажировки специалистов сферы в зарубежных профильных высших образовательных учреждениях;
организацию на системной основе краткосрочной и долгосрочной практики студентов на базе научно-исследовательских учреждений, а также в ведущих организациях зарубежных стран;
б) Республиканской специализированной школы-интерната хореографии и специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства (далее – школы-интернаты):
широкое применение современных и передовых методов обучения, всестороннее развитие таланта учащихся;
отбор на местах и профессиональную ориентацию молодежи, обладающей талантом в танцевальном искусстве, обеспечение преемственности в сфере хореографического образования;
внедрение в образовательный процесс современных педагогических и инновационных технологий, а также передовых научных достижений в области культуры и искусства;
качественное обучение учащихся с углубленным изучением предметов специальности и профессиональной ориентацией для продолжения в будущем их обучения в высших образовательных учреждениях либо занятия трудовой деятельностью в сфере танцевального искусства;
привлечение к учебному процессу ведущих и квалифицированных специалистов танцевального искусства с созданием необходимых условий для их эффективной трудовой деятельности.
а) Академия является правопреемником Ташкентской государственной высшей школы национального танца и хореографии по правам, обязательствам и договорам, в том числе международным;
б) школы-интернаты имеют казначейские лицевые счета в Казначействе Министерства финансов Республики Узбекистан, печать, штамп и бланки с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и своим наименованием;
в) обучение в специализированных начальных школах-интернатах танцевального искусства проводится в 1–4-х классах, в Республиканской специализированной школе-интернате хореографии — в 1–11-х классах;
г) прием на учебу в специализированных начальных школах-интернатах танцевального искусства проводится с 1-го класса, в Республиканскую специализированную школу-интернат хореографии — с 1-го и 5-го классов.
4. Утвердить Программу мер по организации и развитию деятельности Государственной академии хореографии Узбекистана, Республиканской специализированной школы-интерната хореографии, специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства согласно приложению № 1.
5. Определить источниками финансирования деятельности:
поступления от оказания услуг на договорной основе;
б) школ-интернатов:
6. Министерству культуры совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством народного образования Республики Узбекистан в срок до 1 марта 2020 года разработать и утвердить порядок реализации 5 инициатив Президента Республики Узбекистан и комплекса мер в Академии и школах-интернатах.
Определить приоритетной задачей всех руководителей Академии и школ-интернатов, профессорско-преподавательского состава принятие конкретных мер по ведению на постоянной основе активного диалога со студентами и учащимися, изучению на системной основе их требований и потребностей, устранению проблемных вопросов в обучении и духовной жизни студенческой молодежи.
7. Хокимияту города Ташкента совместно с хокимиятом Ташкентской области и Министерством культуры Республики Узбекистан создать в Бостанлыкском районе Ташкентской области лагерь на 50 мест по современным требованиям и принять меры по введению в эксплуатацию его здания в срок до 1 июля 2021 года с целью дальнейшего повышения творческой активности профессоров-преподавателей, студентов и учащихся Академии и школ-интернатов, содержательной организации их свободного времени в период каникул.
Для проведения строительно-монтажных работ и оснащения лагеря определить:
а) заказчиком – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» хокимията города Ташкента;
б) генеральную проектную и главную подрядную организацию – по результатам тендерных (конкурсных) торгов в установленном порядке;
в) источниками финансирования:
дополнительные доходы местного бюджета города Ташкента;
8. Хокимиятам Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской и Хорезмской областей по согласованию с Министерством культуры и Министерством финансов Республики Узбекистан в срок до 1 августа 2021 года принять меры по проведению полной реконструкции и оснащению зданий специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства.
Определить источниками финансирования работ по реконструкции и оснащению зданий специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства:
дополнительные доходы местных бюджетов Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской и Хорезмской областей;
9. Министерству культуры Республики Узбекистан:
а) в двухмесячный срок принять меры по:
качественной организации учебного процесса по направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры с всесторонним изучением передового мирового опыта;
формированию состава научно-педагогических кадров Академии в основном из числа профессоров-преподавателей и научных сотрудников с высоким уровнем, осуществляющих деятельность в высших образовательных и научно-исследовательских учреждениях страны и системе Министерства культуры Республики Узбекистан, в том числе прошедших повышение квалификации в зарубежных образовательных и научных учреждениях, а также ведущих специалистов – практиков данной сферы, обладающих потенциалом;
дальнейшему развитию деятельности по обучению танцевальному искусству в действующих детских школах музыки и искусства, специализированных школах искусства и культуры, а также школах-интернатах республики;
тщательному усвоению и достойному продолжению творческих, научно-методических и исполнительских традиций танцевального искусства с принятием мер по закреплению за образовательными учреждениями опытных мастеров танца и созданию на этой основе школ «устоз–шогирд»;
б) внедрить с 2020/2021 учебного года систему рейтинговой оценки эффективности деятельности руководителей и профессорско-преподавательского состава Академии и школ-интернатов по утвержденным целевым программам;
в) совместно с Министерством народного образования Республики Узбекистан в срок до 1 сентября 2021 года:
разработать и утвердить учебные планы для специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства в рамках государственных образовательных стандартов общего среднего образования;
обеспечить эффективную деятельность специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства, их всестороннюю полноценную работу и укомплектование квалифицированными педагогическими кадрами;
принять меры по обеспечению специализированных начальных школ-интернатов танцевального искусства учебниками, учебно-методическими пособиями и художественной литературой.
10. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами на основе утвержденной проектно-сметной документации предусмотреть в Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2021 год и последующие годы средства необходимых капитальных вложений для проведения работ по реконструкции здания Республиканской специализированной школы-интерната хореографии.
11. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение:
средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан
на приобретение для Академии автобуса на 50 мест;
необходимых средств на финансирование расходов по текущему содержанию Академии и школ-интернатов в рамках средств, выделяемых Министерству культуры из Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2021 год.
12. Разместить Республиканскую специализированную школу-интернат хореографии на основе права безвозмездного пользования по адресу: город Ташкент, Яккасарайский район, улица Юсуфа Хос Хожиба, 31.
14. Установить следующий порядок исполнения настоящего постановления:
Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. – обеспечить своевременное, полноценное и качественное исполнение настоящего постановления, эффективную организацию и координацию деятельности министерств, ведомств и организаций, ответственных за реализацию программы мер, ежеквартально принимать отчеты их руководителей о проведенной работе, принять меры по устранению выявленных недостатков;
министру культуры Республики Узбекистан Назарбекову О.А. — обеспечить принятие всех необходимых мер по исполнению настоящего постановления и программы мер, оказать методическую и практическую помощь ответственным организациям по своевременному и качественному исполнению установленных задач, ежеквартально вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию по их исполнению;
хокимам Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской и Хорезмской областей (Барноеву У.И., Мирзаеву З.Т., Бозарову Х.Х., Эрманову Ф.У.) – обеспечить своевременное и качественное проведение ремонтных работ в создаваемых специализированных начальных школах-интернатах танцевального искусства, а также сдачу в эксплуатацию зданий и сооружений в установленные сроки;
руководителям ответственных министерств, ведомств и организаций – принять все меры по своевременному, полноценному и качественному исполнению мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением и программой мер;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., и.о. председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – осветить суть и содержание, а также практическое значение настоящего постановления с демонстрацией специальных научно-популярных и короткометражных передач по популяризации танцевального искусства среди населения.