Ҳудудларнинг табиий-иқлим шароитларига мос жун йўналишларидаги майда шохли молларни кўпайтириш, озуқа базасини ривожлантириш, тери ва жунни қайта ишлаш, улардан ярим тайёр ва тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш, яйлов майдонларида табиий равишда ўсувчи каврак плантациялари захираларидан барқарор фойдаланиш, шунингдек, пиллачилик тармоғи озуқа базасини кўпайтириш, экспортга мўлжалланган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида:
а) 2022 йил 1 январдан бошлаб 2025 йил 1 январга қадар:
ҳар йили етиштириладиган пилла (ҳўл пилла) ҳосилининг бир килограмми учун 5 минг сўм миқдорида хонадонларда пилла етиштирувчи жисмоний шахсларга республика бюджети ҳисобидан субсидия ажратилади;
тутзорларни суғориш учун фойдаланилган сув ҳажмига сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 50 фоиз миқдорда қўлланилади;
б) оилавий тадбиркорликни ривожлантириш давлат дастурлари доирасида ажратилган маблағлар жун йўналишидаги қўйларни, шунингдек, қўлда жун йигириш, ипак матолари, гилам ва кигиз тўқиш ускуналарини сотиб олишга ҳам йўналтирилади;
в) Қашқадарё вилоятининг Ғузор ва Деҳқонобод туманлари, Самарқанд вилоятининг Қўшработ тумани ҳамда Сурхондарё вилоятининг Қумқўрғон ва Бойсун туманлари жун йўналишидаги майда шохли молларни етиштиришга ихтисослаштирилади;
г) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 ноябрдаги “Ҳунармандчиликни янада ривожлантириш ва ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4539-сон қарори 9-бандида назарда тутилган молиялаштириш тартиби, истисно тариқасида, қўлда жун йигирувчи, гилам ва кигиз тўқувчи ҳамда қўй ва эчки териларидан тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи ҳунармандларга нисбатан ҳам татбиқ этилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 февралдаги “Қоракўлчилик тармоғини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4984-сон қарори билан Молия вазирлиги томонидан қоракўлчилик соҳасини янада ривожлантириш мақсадида 200 миллиард сўм маблағ ажратилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
а) мазкур маблағларнинг 50 миллиард сўм қисми 1-босқич сифатида жун йўналишидаги майда шохли молларни етиштиришга ихтисослаштирилган туманлардаги тадбиркорлик субъектлари томонидан лойиҳаларни амалга ошириш учун белгиланган тартибда кредит ажратишга йўналтирилади.
Бунда, ихтисослаштирилган туманларда мазкур маблағлар ҳисобидан:
республика иқлимига мос жун йўналишидаги майда шохли молларни импорт қилиш орқали уларнинг сони оширилади;
яйловларда озуқабоп экинларни етиштириш ҳажми ва ем ишлаб чиқариш қувватлари оширилади, жун қирқиш ва йиғиш шохобчалари ташкил этилади;
жунни қайта ишлаш қувватлари ташкил этилади ҳамда аҳоли жунни қайта ишлаш ва ундан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш йўналишида ҳунармандчиликка ўргатилади;
б) 2-босқичда – 2022 йил 1 апрелга қадар Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 50 миллион АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги маблағлар 1-босқич маблағларининг ишлатилиши натижаларига кўра тижорат банклари орқали белгиланган тартибда кредит ажратишга йўналтирилади.
Ҳунармандчилик асосида қўлда шойи матолар, шу жумладан, аъло бахмал тўқиш ҳажмини ошириш ва тўқилган матоларни республикада кенг тарғиб қилиш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
2021-2025 йилларда пиллачилик кластерлари томонидан тутзорларда ҳамда пахта ва ғалла майдонлари атрофида тут кўчатларини экиш прогноз кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бунда, 2-иловага мувофиқ экиладиган тут кўчатлари “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси таркибидаги пиллачилик кластерларининг маблағлари ҳисобидан экилади.
4. 2021-2025 йилларда:
Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси ҳар йили 30 миллион туп;
Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази ҳузуридаги Академик М.Мирзаев номидаги Боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳар йили 10 миллион туп тут кўчатлари етиштириб беришни таъминласин.
5. Пиллачилик ва қоракўлчиликни ривожлантириш қўмитаси, Республика “Қоракўлчилик” уюшмаси ва уюшма аъзоларининг:
Пиллачилик ва қоракўлчиликни ривожлантириш қўмитасини Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитаси (кейинги ўринларда – Қўмита) деб қайта номлаш;
Республика “Қоракўлчилик” уюшмасини “Яйлов хўжалигини ривожлантириш” уюшмаси (кейинги ўринларда – Уюшма) деб қайта номлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
6. Белгилансинки, Қўмитанинг доимий эгалигидаги яйловлар ҳудудида жисмоний ва юридик шахслар томонидан доривор ўсимликларни, шу жумладан, каврак ўсимлигини йиғиш, экиш ва етиштириш Қўмита билан тузилган ижара шартномалари асосида ва унда белгиланган ҳудудларда амалга оширилади.
7. Қуйидагиларга қўшимча вазифалар юклансин:
а) Қўмитага:
жунни қайта ишлаш саноатида рақобатни ривожлантириш, жун етиштириш ва уни қайта ишлаш йўналишидаги тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш;
жунни қайта ишлашга ҳунармандларни кенг жалб қилиш орқали аҳоли бандлигини таъминлашга ва уларнинг даромадини оширишга кўмаклашиш;
хорижий инвестициялар, жумладан, халқаро молия институтларининг маблағларини жалб қилиш йўли билан соҳани ривожлантириш;
б) Уюшмага:
жун йўналишидаги майда шохли молларни кўпайтириш, жун ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва уни чуқур қайта ишлаш;
Қўмитанинг доимий эгалигидаги яйловлар ҳосилдорлигини ошириш, яйлов ўсимликлари уруғчилигини йўлга қўйиш ва каврак плантацияларини ташкил этишга кўмаклашиш, шунингдек, табиий ҳолда ўсувчи каврак ўсимликларидан самарали фойдаланишни йўлга қўйиш;
республика ҳудудларининг табиий-иқлим шароитларига мос келадиган озуқабоп ўсимликлар етиштиришни ташкил этиш ва тайёр маҳсулотни етказиб бериш бўйича таклифлар тайёрлаш;
республика ҳудудларида кавракни саноат усулида етиштириш ҳажмини кўпайтириш чораларини кўриш, маҳсулотни сотиш бозорларини кенгайтириш мақсадида маркетинг тадқиқотларини олиб бориш, экспорт ҳажмини ошириш бўйича амалий ёрдам кўрсатиш.
8. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра 2022 йил 1 январдан бошлаб:
қоракўлчилик хўжаликларига улар томонидан етиштирилиб, экспортга сотилган ҳар бир дона қоракўл ва қоракўлча терилари учун;
етиштириладиган пилла (ҳўл пилла) ҳосилининг бир килограмми учун Давлат бюджети ҳисобидан ажратиладиган субсидия Қўмита томонидан берилади.
Молия вазирлиги 2022 йилдан бошлаб бюджет параметрларини шакллантиришда тегишли маблағларнинг Қўмитага ажратиб борилишини таъминласин.
9. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги 2022 йил 1 январга қадар Қўмита таклифига асосан қўй ва унинг гўшти ҳамда гўшт ва ипак маҳсулотларини экспорт қилишда импорт божларини бекор қилиш масаласини шундай импорт божлари мавжуд бўлган хорижий давлатлар билан ўтказиладиган ҳукуматлараро комиссия мажлисларининг кун тартибига киритсин.
10. Қўмита:
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда 2022 йил якунига қадар Фарғона, Наманган ва Андижон вилоятларида, 2025 йилга қадар республиканинг бошқа ҳудудларида қўл меҳнати учун ускуналар харид қилишга субсидия ажратиш тизимидан кенг фойдаланган ҳолда, аъло бахмал ишлаб чиқариш ҳажмини 1 миллион метрга етказиш чораларини кўрсин. Бунда, Фарғона вилояти ҳокимлиги ва тадбиркорлик субъектларининг давлат-хусусий шериклик асосида Фарғона вилоятининг туманларида Ипакчилик-ҳунармандчилик марказларини ташкил этиш тажрибаси Наманган ва Андижон вилоятларида ҳам татбиқ этилиши таъминлансин;
Маданият вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Транспорт вазирлиги билан биргаликда халқаро тадбирларда иштирок этувчи ҳамда таълим муассасаларида, авиа ва темир йўллар тизимида хизмат кўрсатувчи аёллар кийимида, шунингдек, республиканинг диққатга сазовор жойларида миллий ипак матоларидан фойдаланиш бўйича амалий чораларни кўрсин.
11. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Қўмитанинг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ, ҳар йили 1 октябрга қадар кейинги йил учун қўл меҳнати учун ускуналар харид қилиш бўйича харажатларни қоплашга бериладиган субсидиялар миқдорини шакллантирсин ва белгиланган тартибда ажратиб борилишини таъминласин.
12. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари:
туманларда замонавий пиллани қайта ишлашга ихтисослашган корхона фаолиятини йўлга қўйиш учун етарли бўлган озуқа базасининг яратилишини;
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда ишсиз аҳоли рўйхатининг шакллантирилишини, улар пиллачилик кластерларига бириктирилишини ҳамда пилла етиштириб, даромад топиш бўйича тарғибот ишларининг олиб борилишини таъминласин.
13. Инновацион ривожланиш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2022 йил 1 июлга қадар илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмаси талабларига мувофиқ ипак қурти уруғчилиги, тутчилик ва чўл-яйлов озуқабоп экинлар селекцияси, етиштириш агротехникаси соҳасидаги мавжуд муаммоларнинг илмий ечимини таъминлашга қаратилган тадқиқот лойиҳаларининг танлов асосида шакллантирилишини ва зарур маблағлар ажратилишини таъминласин.
14. Давлат божхона қўмитаси Қўмита билан биргаликда қўлда тўқилган гиламлар экспорти ҳажмини ошириш мақсадида хорижий давлатлардан республика ҳудудига олиб кирилаётган тайёр ва ярим тайёр гиламларни “божхона ҳудудида қайта ишлаш” божхона режимида қайта ишлаб, экспорт қилишда тадбиркорлик субъектларига барча зарурий шароитларни яратсин.
15. Қўмита, “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси ва унинг таркибидаги корхоналарнинг 2022 йилда етиштириладиган пилла (тирик пилла) харид нархини 10 фоизга ошириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
16. Қўмита манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
қоракўлчилик хўжаликларига уларда етиштирилиб экспортга сотилган ҳар бир дона қоракўл ва қоракўлча терилари ҳамда етиштириладиган пилла (тирик пилла) ҳосили учун субсидиялар ажратиш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитаси раиси ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по эффективному использованию действующих пастбищ и поддержке переработки шелка и шерсти в республике
В целях увеличения поголовья мелкого рогатого скота шерстного направления с учетом природно-климатических условий регионов, развития кормовой базы, переработки кожи и шерсти, поддержки производства из них полуфабрикатов и готовой продукции, устойчивого использования резервов плантаций ферулы естественного происхождения на пастбищных площадях, наращивания кормовой базы шелковой отрасли, а также повышения объема производства экспортоориентированной продукции:
а) в период с 1 января 2022 года по 1 января 2025 года:
ежегодно физическим лицам – надомникам, занятым выращиванием коконов тутового шелкопряда, выделяются субсидии в размере 5 тысяч сумов за один килограмм выращиваемого урожая коконов тутового шелкопряда (сырого шелкопряда) за счет средств республиканского бюджета;
к объему воды, использованной для орошения тутовых плантаций, налоговая ставка за пользование водными ресурсами применяется в размере 50 процентов;
б) средства, выделенные в рамках государственных программ развития семейного бизнеса, направляются также на приобретение овец шерстного направления, оборудования ручного прядения шерсти, шелкоткачества, ковроткачества и войлочного ткачества;
в) Гузарский и Дехканабадский районы Кашкадарьинской области, Кошрабадский район Самаркандской области, а также Кумкурганский и Байсунский районы Сурхандарьинской области специализируются на разведении мелкого рогатого скота шерстного направления;
г) порядок финансирования, предусмотренный пунктом 9 постановления Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2019 года № ПП–4539 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и поддержке ремесленников», распространяется также, в порядке исключения, на ремесленников, занимающихся ручным прядением шерсти, ковроткачеством, войлочным ткачеством, а также производством готовой продукции из шкур овец и коз.
2. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 февраля 2021 года № ПП–4984
«О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сферы каракулеводства» Министерством финансов выделены средства в размере 200 миллиардов сумов на цели дальнейшего развития сферы каракулеводства.
а) на первом этапе часть данных средств в размере 50 миллиардов сумов направляется на выделение в установленном порядке кредитов для реализации субъектами предпринимательства проектов в районах, специализированных на разведении мелкого рогатого скота шерстного направления.
При этом в специализированных районах за счет указанных средств:
будет увеличено поголовье мелкого рогатого скота шерстного направления, соответствующего климату республики, за счет его импорта;
будут увеличены объемы выращивания кормовых культур и мощности по производству кормов на пастбищах, а также созданы пункты стрижки и сбора шерсти;
будут созданы мощности по переработке шерсти, население – обучено ремеслу переработки шерсти и производству из нее готовой продукции;
б) на втором этапе – в срок до 1 апреля 2022 года, по результатам использования средств первого этапа, средства Фонда реконструкции и развития в эквиваленте 50 миллионов долларов США будут направлены на выделение кредитов через коммерческие банки в установленном порядке.
Программу мер по увеличению объема ручного шелкоткачества, в том числе «аъло бахмал», на основе ремесленничества и широкой пропаганде готовых тканей в республике согласно приложению № 1;
Прогнозные показатели посадки шелководческими кластерами саженцев шелковицы на тутовых плантациях и вокруг хлопковых и зерновых площадей на 2021–2025 годы согласно приложению № 2.
При этом посадка саженцев шелковицы согласно приложению № 2 осуществляется за счет средств шелководческих кластеров, входящих в состав Ассоциации «Узбекипаксаноат».
4. Обеспечить ежегодное выращивание в 2021–2025 годах:
Государственным комитетом по лесному хозяйству – 30 миллионов саженцев шелковицы;
Научно-исследовательским институтом садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева при Национальном центре знаний и инноваций в сельском хозяйстве – 10 миллионов саженцев шелковицы.
5. Одобрить предложения Комитета по развитию шелководства и каракулеводства, Республиканской ассоциации «Коракулчилик» и ее членов о переименовании:
Комитета по развитию шелководства и каракулеводства в Комитет по развитию шелководства и шерстяной промышленности (далее – Комитет);
Республиканской ассоциации «Коракулчилик» в Ассоциацию
по развитию пастбищных хозяйств (далее – Ассоциация).
6. Установить, что сбор, посадка и выращивание лекарственных растений, включая ферулу, физическими и юридическими лицами на территории пастбищ, находящихся в постоянном владении Комитета, осуществляются на основании договоров аренды, заключенных с Комитетом, на территориях, определенных данными договорами.
7. Возложить следующие дополнительные задачи:
а) на Комитет:
развитие конкуренции в сфере переработки шерсти, а также поддержка субъектов предпринимательства, занимающихся производством и переработкой шерсти;
оказание содействия в обеспечении занятости и повышении доходов населения посредством широкого привлечения ремесленников к переработке шерсти;
развитие сферы посредством привлечения иностранных инвестиций, включая средства международных финансовых институтов;
б) на Ассоциацию:
увеличение поголовья мелкого рогатого скота шерстного направления и объема производства шерсти, а также ее глубокая переработка;
оказание содействия в повышении урожайности пастбищ, находящихся в постоянном владении Комитета, развитии семеноводства пастбищных культур и создании плантаций ферулы, а также налаживание эффективного использования ферулы естественного происхождения;
подготовку предложений по организации выращивания кормовых растений, соответствующих природно-климатическим условиям регионов республики, и поставку готовой продукции;
принятие мер по увеличению объема промышленного производства ферулы в регионах республики, проведение маркетинговых исследований в целях расширения рынков сбыта продукции, а также оказание практической помощи в наращивании объема экспорта.
8. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2022 года Комитетом предоставляются субсидии, выделяемые за счет Государственного бюджета:
каракулеводческим хозяйствам за каждую произведенную ими
и реализованную на экспорт единицу шкурок каракуля и каракульчи;
за каждый килограмм выращенного урожая коконов тутового шелкопряда (сырого шелкопряда).
Министерству финансов начиная с 2022 года при формировании бюджетных параметров обеспечивать выделение Комитету соответствующих средств.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли в срок до 1 января 2022 года на основе предложения Комитета включить вопрос об отмене импортных пошлин при экспорте овец и их мяса, мясной и шелковой продукции в повестку дня заседаний межправительственной комиссии, проводимых с зарубежными государствами, в которых действуют такие импортные пошлины.
10. Комитету совместно с:
Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов принять меры по доведению до 1 миллиона метров объема производства «аъло бахмал» с широким использованием
системы выделения субсидий на приобретение оборудования ручного труда до конца 2022 года в Ферганской, Наманганской и Андижанской областях, до 2025 года в остальных регионах республики.
При этом обеспечить применение также в Наманганской и Андижанской областях опыта хокимията и субъектов предпринимательства Ферганской области по созданию в районах Ферганской области центров шелководства и ремесленничества на основе государственно-частного партнерства;
Министерством культуры, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством народного образования, Министерством туризма и спорта, а также Министерством транспорта принять практические меры по использованию национальных шелковых тканей в одежде женщин, принимающих участие в международных мероприятиях, осуществляющих деятельность в образовательных учреждениях, оказывающих услуги в системе авиации и железных дорог, а также в достопримечательных местах республики.
11. Министерству занятости и трудовых отношений ежегодно в срок до 1 октября в соответствии с обоснованными расчетами Комитета формировать размеры и обеспечивать в установленном порядке выделение субсидий, предоставляемых для покрытия расходов по приобретению оборудования ручного труда на следующий год.
12. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан
и хокимам областей обеспечить:
создание достаточной кормовой базы для организации в районах деятельности современных предприятий, специализированных на переработке коконов;
совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи – формирование списков и прикрепление к шелководческим кластерам безработного населения, а также проведение пропагандистской работы
по повышению его доходов путем выращивания коконов.
13. Министерству инновационного развития совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июля 2022 года обеспечить формирование на конкурсной основе и выделение необходимых средств на исследовательские проекты, направленные на обеспечение научного решения существующих проблем в таких направлениях, как семеноводство тутового шелкопряда, тутоводство, селекция степно-пастбищных кормовых культур и агротехника выращивания, в соответствии с требованиями государственного заказа на научно-исследовательские работы.
14. Государственному таможенному комитету совместно с Комитетом в целях увеличения объема экспорта ковров ручной работы создать все необходимые условия субъектам предпринимательства для переработки под таможенным режимом «переработка на таможенной территории» и экспорту готовых и полуготовых ковров, ввозимых на территорию республики из зарубежных государств.
15. Одобрить предложение Комитета, Ассоциации «Узбекипаксаноат» и предприятий в ее составе о повышении на 10 процентов закупочной цены коконов (живого шелкопряда), выращиваемых в 2022 году.
16. Комитету совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
разработать и внести в Кабинет Министров на утверждение порядок выделения субсидий каракулеводческим хозяйствам за каждую произведенную и реализованную на экспорт единицу шкурок каракуля и каракульчи, а также за выращиваемый урожай коконов тутового шелкопряда (сырого шелкопряда);
17. Возложить на председателя Комитета по развитию шелководства и шерстяной промышленности, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М.