Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 23 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПФ–5853-сон ҳамда 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ПФ–60-сон фармонлари ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси доирасида:
а) аҳолининг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва жорий этиш йўналишида 2022 йил якунига қадар:
Тошкент ва Фарғона вилоятларида Уммон Султонлигининг Атяб интернейшнл сервис (Atyab International Service) компаниясини жалб этган ҳолда маҳсулот етиштирувчилар томонидан озиқ–овқат маҳсулотлари хавфсизлиги, сифат назорати, халқаро тан олинган сертификация тизимларини ўз ичига олган, аккредитациядан ўтган лабораториялар ишга туширилади;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги муассислигида Қўқон озиқ-овқат технологияси ва муҳандислиги халқаро институти ташкил этилади. Мазкур институтга халқаро таълим стандартлари даражасидаги халқаро бозорларда тан олинган сифат стандартларини (Global G.A.P, Organic, HACCP ва бошқалар) жорий этишга қодир юқори малакали кадрларни тайёрлаш вазифаси юклатилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, А.Шукуров) 2022 йил якунига қадар озиқ–овқат хавфсизлиги бўйича аккредитациядан ўтган лабораторияларни ишга тушириш, Қўқон озиқ-овқат технологияси ва муҳандислиги халқаро институтини ташкил этиш, унинг фаолиятини йўлга қўйиш чораларини кўрсин;
б) қулай агробизнес муҳитини ва қўшилган қиймат занжирини яратиш йўналишида жорий йил якунига қадар:
халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан аграр соҳада умумий қиймати 400 миллион АҚШ долларигача бўлган миқдордаги инвестиция лойиҳалари ишга туширилади;
ҳар бир ҳудудда камида биттадан агрологистика марказлари барпо этилади. Мазкур марказларда халқаро бозорларда тан олинган сифат сертификатларини олиш имконияти яратилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, Ш.Мирзаев, Х.Каримов) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда лойиҳаларни шакллантириш, ташаббускорларни аниқлаш ва уларни ўз вақтида ишга тушириш чораларини кўрсин;
в) соҳада давлат иштирокини камайтириш, инвестициявий жозибадорликни ошириш ва қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш йўналишларида 2022 йил якунига қадар:
Жаҳон банкининг “Фарғона водийсида қишлоқ тадбиркорлигини ривожлантириш” лойиҳаси доирасидаги маблағлар ҳисобидан Андижон вилоятининг танлаб олинган Олтинкўл, Наманган вилоятининг Чуст ва Фарғона вилоятининг Риштон туманларида инновацион усулларни қўллаган ҳолда интенсив усулда мева-сабзавот етиштириш бўйича махсус (пилот) лойиҳалар амалга оширилади;
Туркиянинг Газиантеп пистачилик илмий-тадқиқот институти билан биргаликда Самарқанд вилоятида Ўзбекистон – Туркия пистачилик илмий маркази ташкил этилади, Туркиянинг серҳосил писта навлари коллекцияси асосида миллий писта навларини яратиш ва уларнинг оналик кўчатзорларини ташкил этиш ҳамда Нуробод туманини пистачиликка ихтисослаштириш чоралари кўрилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, Х.Каримов, А.Шукуров) 2022 йил якунига қадар:
хусусий секторни жалб этган ҳолда мазкур туманларда амалга ошириладиган интенсив усулда мева-сабзавотчилик лойиҳаларини ишга тушириш чораларини кўрсин;
Самарқанд вилоятида Ўзбекистон – Туркия пистачилик илмий марказини ташкил этиш, миллий писта навларини яратиш ва Нуробод туманини пистачиликка ихтисослаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
г) ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш йўналиши доирасида:
космик суратлар ва учувчисиз учиш аппаратларининг материаллари ҳамда дала кузатув маълумотларини таҳлил қилиш орқали 3 миллион гектардан ортиқ суғориладиган ерлар, 400 минг гектардан ортиқ кўп йиллик дарахтзорлар ва 450 минг гектардан ортиқ лалми ерларнинг тизимли мониторинги йўлга қўйилади;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда жорий йилда 1-иловада келтирилган прогноз кўрсаткичларга мувофиқ 133,5 минг гектардан ортиқ ер майдонлари қайта фойдаланишга киритилади ва ўзлаштирилади;
қишлоқ хўжалиги ерларининг геоахборот тизимида 6 турдаги асосий (пахта, ғалла, шоли, картошка, маккажўхори ҳамда мойли экинлар) қишлоқ хўжалиги экинларининг экилиши, вегетация даврини таҳлил қилиш йўлга қўйилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, М.Рўзметов), Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Хамраев) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари 2022 йил якунига қадар мазкур кичик банддаги чора-тадбирларнинг ўз вақтида бажарилишига шахсан масъул эканлиги белгилаб қўйилсин;
д) қишлоқ хўжалигида илм-фан, таълим, ахборот ва маслаҳат хизматлари тизимини ривожлантириш йўналишида:
Андижон, Наманган, Фарғона, Жиззах, Самарқанд ва Хоразм вилоятларида агрохизматлар марказлари ташкил этилади ва 100 дан ортиқ хизматлар кўрсатиш йўлга қўйилади;
халқаро молия институтларининг жалб этилган грант маблағлари ҳисобидан:
2023 йил ҳосили учун маҳаллий шароитга мос серҳосил, касаллик ва зараркунандаларга, сувсизликка чидамли пахтанинг 4 та, бошоқли доннинг 6 та нави амалиётга жорий этилади;
хусусий секторни жалб қилган ҳолда, картошканинг серҳосил, касаллик ва зараркунандаларга, сувсизликка, шўрга чидамли вируссиз (“in vitro”) “Супер элита” ва “Элита” навларига мансуб 4 миллион дона (йилига) микротуганак етиштирилади;
ихтисослашган ҳудудларда картошка, жумладан, унинг янги навларини етиштириш бўйича кўргазмали дала майдонларини ташкил қилиш ва янги навларни ишлаб чиқаришга кенг жорий этиш чоралари кўрилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (А.Тўраев, Х.Каримов, А.Шукуров) 2022 йил якунига қадар 2023 йил ҳосили учун пахтанинг 4 та, бошоқли доннинг 6 та навини амалиётга жорий этсин, шунингдек, картошканинг 4 миллион дона (йилига) микротуганакларини етиштириш, ҳудудларда картошка етиштириш бўйича кўргазмали дала майдонларини ташкил қилсин ва янги навларини ишлаб чиқаришга кенг жорий этсин;
е) тармоқ статистикасининг шаффоф механизмини ишлаб чиқиш йўналишида 2022 йил якунига қадар:
“Ягона дарча” тамойили асосида фермер хўжаликларига пахта, ғалла ва бошқа маҳсулотларни етиштириш учун имтиёзли кредит ажратиш, суғурталаш, шартномаларни электрон расмийлаштириш, техникаларни лизингга олиш, агротехник тадбирларни амалга оширишда таъминот ва хизмат кўрсатишни ўз ичига олган “Агроплатформа” (agroplatforma.uz) ахборот тизими ишга туширилади;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига ажратилаётган 26 турдаги субсидиялар бўйича ҳужжатларни тўплаш, кўриб чиқиш ҳамда ваколатли орган ва ташкилотлар билан келишиш жараёнларини “Агросубсидия” ахборот тизими орқали амалга ошириш йўлга қўйилади;
Фарғона ва Самарқанд вилоятларида сув баланси ва сарфи ҳисобини юритиш ҳамда ерларни тўғри суғориш ишларини масофавий мониторинг қилишнинг электрон модели ишлаб чиқилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, Қ.Юлдашев), Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси (А.Исроилов), Сув хўжалиги вазирлиги (А.Назаров) маҳаллий ҳокимликлар билан биргаликда 2022 йил якунига қадар мазкур тизимларни ишга тушириш орқали электрон хизматларни кўрсатишни ташкил этсин.
2. Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясида белгиланган вазифалар ижросини самарали ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев, А.Шукуров):
а) 2022 йил якунига қадар Жаҳон банкининг маблағлари ҳисобидан:
хусусий секторни жалб этган ҳолда Ўзбекистонда мавжуд генофонддан самарали фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги экинларининг бирламчи уруғчилиги ва дурагайларини яратишнинг самарали тизимини йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон – Сербия қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилиги илмий марказини ташкил этиш;
Халқаро картошкачилик маркази (CIP) билан ҳамкорликда картошканинг серҳосил, касаллик ва зараркунандаларга, сувсизликка, шўрга чидамли навлари селекцияси ҳамда уруғчилигини йўлга қўйиш учун қўшма лойиҳани амалга оширсин;
б) Молия вазирлиги (Т.Ишметов) билан биргаликда бир ой муддатда Жаҳон банки иштирокидаги “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳаси ҳисобидан қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш лойиҳалари учун 20 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағларни йўналтириш чораларини кўрсин;
в) Халқаро қишлоқ хўжалиги университетини ташкил этиш, Тошкент давлат аграр университетини модернизация қилиш учун Жаҳон банки иштирокидаги “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳаси ҳисобидан 17 миллион АҚШ доллари, Европа Иттифоқининг “Бюджетни қўллаб-қувватлаш” дастури маблағлари ҳисобидан 6 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар ажратилишини таъминласин.
4. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифалари оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиш тавсия этилсин.
5. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.

В целях обеспечения исполнения Указов Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2019 года № УП–5853 «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы», а также от 28 января 2022 года № УП–60 «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы»:
1. В рамках Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы:
а) в направлении разработки и реализации государственной политики по обеспечению продовольственной безопасности населения до конца 2022 года:
в Ташкентской и Ферганской областях с привлечением компании «Атяб интернейшнл сервис» («Atyab International Service») Султаната Оман производителями продукции вводятся в эксплуатацию аккредитованные лаборатории, включающие безопасность продовольственной продукции, контроль качества и международно признанные системы сертификации;
при учредительстве Министерства сельского хозяйства создается Кокандский международный институт пищевых технологий и инженерии, на который возлагается задача подготовки высококвалифицированных кадров, способных внедрить стандарты качества (Global G.A.P, Organic, HACCP и другие), признанные на международных рынках, на уровне международных образовательных стандартов.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Шукуров А.) принять меры по введению в эксплуатацию аккредитованных лабораторий безопасности продовольственной продукции, созданию и организации деятельности Кокандского международного института пищевых технологий и инженерии в срок до конца 2022 года;
б) в направлении создания благоприятного агробизнес-климата и цепочки добавленной стоимости в срок до конца текущего года:
запускаются инвестиционные проекты в аграрной сфере общей стоимостью до 400 млн долларов США за счет средств международных финансовых институтов;
в каждом регионе создается минимум по одному центру агрологистики, в которых будет создана возможность получения сертификатов качества, признанных на международных рынках.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Мирзаев Ш., Каримов Х.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей принять меры по формированию, выявлению инициаторов и своевременному запуску проектов;
в) в направлениях уменьшения участия государства в сфере повышения инвестиционной привлекательности и развития сельской местности в срок до конца 2022 года:
в рамках средств проекта «Развитие сельского предпринимательства в Ферганской долине» с участием Всемирного банка в отобранных Алтынкульском районе Андижанской области, Чустском районе Наманганской области и Риштанском районе Ферганской области реализуются специальные (пилотные) проекты выращивания плодоовощной продукции интенсивным методом с использованием инновационных подходов;
совместно с Газиантепским научно-исследовательским институтом фисташководства Турции в Самаркандской области создается Узбекско-Турецкий научный центр фисташководства, принимаются меры по созданию сортов национальных фисташек и сооружению их маточных питомников на основе коллекции высокоурожайных сортов фисташек Турции, а также специализации Нурабадского района на фисташководстве.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Каримов Х., Шукуров А.) в срок до конца 2022 года:
принять меры по запуску проектов выращивания плодоовощной продукции интенсивным методом, реализуемых в вышеуказанных районах, с привлечением частного сектора;
внести в Кабинет Министров предложения о создании Узбекско-Турецкого научного центра фисташководства в Самаркандской области, сортов национальных фисташек и специализации Нурабадского района на фисташководстве;
г) в рамках направления эффективной эксплуатации земельных и водных ресурсов:
налаживается системный мониторинг свыше 3 миллионов гектаров орошаемых земель, более 400 000 гектаров многолетних древесных насаждений и более 450 000 гектаров богарных земель путем проведения анализа космических снимков, материалов беспилотных летательных аппаратов и данных полевых исследований;
в Республике Каракалпакстан и областях в текущем году повторно вводятся в эксплуатацию и осваиваются более 133,5 000 гектаров земельной площади в соответствии с прогнозными показателями, приведенными в приложении № 1;
налаживается проведение в геоинформационной системе сельскохозяйственных земель анализа посадки и вегетационного периода 6 видов основных сельскохозяйственных культур (хлопчатника, зерновых, риса, картофеля, кукурузы и масличных культур).
Возложить на Министерство сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Рузметов М.), Министерство водного хозяйства (Хамраев Ш.), Совет Министров Республики Каракалпакстан и хокимияты областей персональную ответственность за своевременное исполнение мер, определенных настоящим подпунктом, в срок до конца 2022 года;
д) в направлении развития системы научных, образовательных, информационных и консультативных услуг в сельском хозяйстве:
в Андижанской, Наманганской, Ферганской, Джизакской, Самаркандской и Хорезмской областях создаются центры агроуслуг и налаживается оказание свыше 100 услуг;
за счет привлеченных грантовых средств международных финансовых институтов:
внедряются в практику адаптированные к местным условиям высокоурожайные, устойчивые к вредителям, болезням и безводью 4 сорта хлопчатника и 6 сортов зерновых колосовых для урожая 2023 года;
налаживается выращивание (в год) 4 миллионов единиц микросемян высокоурожайных, устойчивых к болезням, вредителям, безводью и засолению безвирусных («in vitro») сортов картофеля «Супер Элита» и «Элита» с привлечением частного сектора;
принимаются меры по созданию показательных полевых площадей выращивания картофеля, в том числе его новых сортов, на специализированных территориях, а также широкому внедрению новых сортов в производство.
Министерству сельского хозяйства (Тураев А., Каримов Х., Шукуров А.) в срок до конца 2022 года внедрить в практику 4 сорта хлопчатника и 6 сортов зерновых колосовых для урожая 2023 года, организовать выращивание (в год) 4 миллионов единиц микросемян картофеля, создать показательные полевые площади выращивания картофеля на специализированных территориях и широко внедрить новые сорта в производство;
е) в направлении разработки прозрачного механизма отраслевой статистики в срок до конца 2022 года:
запускается информационная система «Агроплатформа» (agroplatforma.uz) для выделения льготных кредитов фермерским хозяйствам на выращивание хлопка, зерна и иной продукции, страхования, электронного оформления договоров, предоставления техники в лизинг, обеспечения и обслуживания проводимых агротехнических мероприятий по принципу «единое окно»;
внедряется осуществление процессов сбора, рассмотрения и согласования с компетентными органами и организациями документов по выделению производителям сельскохозяйственной продукции 26 видов субсидий посредством информационной системы «Агросубсидия»;
в Ферганской и Самаркандской областях будет разработана электронная модель дистанционного мониторинга ведения учета баланса и расхода воды, а также работ по правильному орошению земель.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Юлдашев К.), Фонду государственной поддержки сельского хозяйства (Исроилов А.), Министерству водного хозяйства (Назаров А.) совместно с местными хокимиятами организовать до конца 2022 года оказание электронных услуг путем запуска указанных систем.
2. Утвердить Программу дополнительных мер по эффективной организации исполнения задач, определенных в Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы (далее – Программа), согласно приложению № 2.
3. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж., Шукуров А.):
а) в срок до конца 2022 года за счет средств Всемирного банка:
создать Узбекско-Сербский научный центр семеноводства сельскохозяйственных культур с привлечением частного сектора в целях эффективного использования существующего в Узбекистане генофонда, внедрения эффективной системы создания первичного семеноводства и гибридов сельскохозяйственных культур;
реализовать в сотрудничестве с Международным центром картофелеводства (CIP) совместный проект селекции и семеноводства высокоурожайных сортов картофеля, устойчивых к болезням, вредителям, безводью и засолению;
б) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) в месячный срок принять меры по направлению средств в размере 20 миллионов долларов США на проекты цифровизации сельского хозяйства за счет проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Всемирного банка;
в) обеспечить выделение 17 миллионов долларов США за счет проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Всемирного банка, а также 6 миллионов долларов США за счет средств Программы бюджетной поддержки Европейского союза на создание Международного сельскохозяйственного университета и модернизацию Ташкентского государственного аграрного университета.
4. Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
5. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.