Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 17 июль куни ҳудудларда ичимлик суви ва канализация тизимини яхшилаш, куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларини жадаллаштириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
2018 йил 30 ноябрда давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Республикасида ичимлик суви таъминоти ва канализация тизимларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Сўнгги икки йилда бу соҳага бюджетдан 3,7 триллион сўм ажратилган. Бундан ташқари, 48 та лойиҳага 1,9 миллиард доллар хорижий кредитлар жалб қилинган.
Йиғилишда таъкидланганидек, уч йил ичида 3 миллион 600 минг аҳолига сув етказиш режалаштирилиб, маблағ масаласи ҳал қилиб берилган бўлса-да, барча муаммолар охиригача ўз ечимини топмаган.
Лойиҳаларни танлашда жойлардаги ҳолат, аҳолининг талаби ва мавжуд сув манбалари тўлиқ ўрганилмаяпти. Кредит қайтими бюджет зиммасига тушаётгани тармоқ ва ҳудуд раҳбарларини жиддий ўйлантириши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни амалга ошириш ва хорижий кредитларни қайтаришдаги муаммоларни кўрсатиб, янги қурилган сув тармоқларидан тўлиқ фойдаланиш, келгуси йилдан бошлаб барча лойиҳаларда ичимлик сувини хонадонларгача улаш зарурлигини таъкидлади.
Истеъмолчилар сув тармоғига уланмагани сабабли даромадлар олинмаётгани учун масъул раҳбарларнинг иши танқид қилиниб, “Ўзсувтаъминот” акциядорлик жамиятига йил якунига қадар жами 2,5 миллион истеъмолчини тармоққа улаш вазифаси қўйилди.
Шавкат Мирзиёев лойиҳаларни ишлаб чиқишдан тортиб, ишга туширишгача бўлган жараённи мониторинг ва назорат қиладиган, натижадорликка соҳа мутасаддилари билан бирга ҳокимлар ҳам жавоб берадиган тизим яратиш лозимлигини кўрсатиб ўтди.
Бунинг учун ҳудудий сув таъминоти корхоналарида кузатув кенгашлари тузилиб, уларга вилоят ҳокимларининг шахсан ўзлари раҳбарлик қилади. Ҳокимлар лойиҳалар сифатли бажарилишига, маблағнинг мақсадли сарфланишига ва олинган кредит қайтимига бирдек жавоб беради. “Ўзсувтаъминот” АЖ лойиҳаларни ҳар бир ҳудуднинг ўзига хослигидан келиб чиқиб, ҳокимлар ва аҳоли билан маслаҳатлашиб шакллантиради.
Ҳар бир лойиҳанинг бориши вилоят ва туман кенгашлари депутатлари томонидан жойига чиққан ҳолда ўрганиб борилади. Ичимлик суви тарифларини тасдиқлаш ҳам халқ депутатлари вилоят кенгашлари ваколатига ўтказилади.
Соҳада лойиҳалаштириш ишларини тўлиқ қайта кўриб чиқиш мақсадида Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасига сув ва канализация тизимини ривожлантириш схемасини ҳудудлар бош режалари ҳамда ичимлик суви манбаларига узвий боғлаган ҳолда ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Президент энергия тежамкор кичик лойиҳаларни амалга ошириш яхши самара беришини таъкидлади.
Андижон вилояти Улуғнор туманидаги тажриба лойиҳаси бунга мисол. Унга кўра, ичимлик суви қудуғига 5 киловаттли қуёш электр станцияси ўрнатиш орқали 2 минг нафар аҳоли сув билан таъминланади. 52 миллион сўмлик бу лойиҳа йилига 44 минг киловатт электр энергиясини иқтисод қилиш эвазига уч йилга бормай ўзини ўзи қоплайди.
Марказлашган сув манбасидан узоқ, электр тортиб бориш катта харажат талаб қиладиган ҳудудларда шундай лойиҳаларни кўпайтириш кераклиги тайинланди.
Соҳада инвестицияларни ўзлаштиришда қолоқликка йўл қўймаслик учун халқаро молия ташкилотлари маблағлари ҳисобига амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича харидлар очиқ ўтказиладиган ва уларнинг ижроси мувофиқлаштириб, самарали мониторинги юритиладиган янги тизим жорий қилиниши белгиланди.
Гидроиншоотларда сув ўлчагичлар, истеъмолчиларда ҳисоблагичлар ўрнатиш қамровини кенгайтириб, улардаги маълумотларни қайта ишловчи рақамлаштирилган марказ ташкил қилиш бўйича топшириқ берилди.
– Сув қувурларидаги йўқотишлар ҳам кўп, – деди давлатимиз раҳбари. – Баъзи жойларда ичимлик суви сифати стандартга жавоб бермаслиги аниқланган. Бу муаммоларни ҳал этишда Ичимлик сувидан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси фаолияти сезилмаяпти.
Шунинг учун соҳага хусусий секторни фаол жалб қилиш, унга субсидиялар ва бошқа шароитлар орқали жозибадорликни ошириш мумкинлиги қайд этилди. Тарифни белгилаш ҳудудларнинг ўзига берилаётгани бунда катта имконият.
Видеоселектор йиғилишида уй-жойлар, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Ширкатларнинг муаммоли қарздорлигини қисқартириш, кўп қаватли уйлар бошқарувини сервис компанияларига бериш тажрибасини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Куз-қиш мавсумида узоқ ҳудудларга кўмир ва суюлтирилган газни кафолатланган тарзда етказиб бериш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, такрорий экинларни кўпайтириб, уларни харид қилиш ва ғамлаш чора-тадбирлари белгиланди.
Кам таъминланган оилалар аҳволига алоҳида эътибор қаратиш, “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан 30 мингта муҳтож оилани куз-қиш мавсуми учун зарур озиқ-овқат ва дори-дармон захираси билан таъминлаш юзасидан топшириқлар берилди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения систем питьевого водоснабжения и канализации в регионах, ускорению подготовки к осенне-зимнему сезону.
30 ноября 2018 года глава государства подписал постановление «О дополнительных мерах по развитию систем питьевого водоснабжения и канализации в Республике Узбекистан». За последние два года на эти цели из бюджета было выделено 3,7 триллиона сумов. Кроме того, для реализации 48 проектов были привлечены иностранные кредиты в объеме 1,9 миллиарда долларов.
На совещании отмечалось, что несмотря на планы обеспечить в течение трех лет доступ к питьевой воде 3,6 миллиона человек и решение всех финансовых вопросов, доступ к воде получили лишь 30 процентов домохозяйств.
При отборе проектов не учитываются ситуация на местах, запросы населения и наличие источников воды. Руководителей отраслей и регионов должно серьезно заботить то обстоятельство, что бремя возврата кредитов ложится на бюджет – отмечено на совещании.
Глава государства указал на проблемы в реализации проектов и возврате иностранных кредитов, подчеркнул необходимость в полной мере использовать вновь проложенные водопроводные сети и начиная со следующего года предусматривать во всех проектах прокладку сетей водоснабжения не только до населенного пункта, но и прямо к домам людей.
Подвергнута критике работа ответственных руководителей в связи с неполучением поступлений от потребителей, которые так и не были подключены к сети водоснабжения. Акционерному обществу «Узсувтаъминот» поручено до конца года подключить к сети 2,5 миллиона потребителей.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость создания системы мониторинга и контроля всех процессов – от разработки проектов до их реализации, ответственность за результативность которых будут нести не только ответственные лица сферы, но и хокимы.
С этой целью на региональных предприятиях водоснабжения будут созданы наблюдательные советы, возглавляемые хокимами областей. Они будут нести равную ответственность за качественное выполнение проектов, целевое использование средств и возврат полученного кредита. АО «Узсувтаъминот» будет формировать проекты по согласованию с хокимами и населением исходя из специфики региона.
Ход выполнения каждого проекта будут изучать депутаты областных и районных Кенгашей с выездом на места. Утверждение тарифов на питьевую воду также будет передано в компетенцию областных Кенгашей народных депутатов.
В целях полноценной реорганизации процесса проектирования в сфере Министерству жилищно-коммунального обслуживания и Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам поручено разработать схему развития систем водоснабжения и канализации, увязав ее с генеральными планами регионов и источниками питьевой воды.
Президент отметил, что хорошие результаты даст реализация небольших энергоэффективных проектов.
Примером является пилотный проект в Улугнорском районе Андижанской области. Здесь 2 тысячи человек получат доступ к питьевой воде за счет сооружения скважины, оснащенной 5-киловаттной солнечной электростанцией. Проект стоимостью 52 миллиона сумов окупит себя менее чем за три года, сэкономив 44 тысячи киловатт электроэнергии в год.
Указано, что следует увеличить число таких проектов в районах, далеких от источников воды, и прокладка электросетей к которым сопряжена с высокими затратами.
Для недопущения затягивания освоения инвестиций в сфере поставлена задача внедрить новую систему, в соответствии с которой закупки по проектам, реализуемым за счет средств международных финансовых институтов, будут проводиться открыто с осуществлением эффективного мониторинга их реализации.
Даны поручения по расширению оснащения гидросооружений водоизмерительными приборами, потребителей – счетчиками воды, организации оснащенного цифровыми технологиями центра по обработке данных о потреблении.
– Наблюдаются высокие потери в водопроводных сетях, – отметил глава государства. – В некоторых местах качество питьевой воды не отвечает стандартам. Инспекция по контролю за использованием питьевой воды безучастна к решению этих проблем.
Поэтому необходимо активно привлекать в сферу частный сектор, повышать ее привлекательность, предоставляя субсидии и создавая условия. И делегирование права устанавливать тарифы самим регионам придаст импульс этому процессу.
В ходе видеоселекторного совещания обсуждены также вопросы подготовки жилищного фонда, отраслей экономики и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону.
Отмечалась важность сокращения проблемных долгов товариществ, передачи управления многоквартирными домами сервисным компаниям. Затронут вопрос гарантированных поставок угля и сжиженного газа в отдаленные районы в осенне-зимний период.
Определены меры по бесперебойному обеспечению населения продовольственной продукцией, расширению выращивания, закупке и резервированию повторных культур.
Указано на необходимость уделять особое внимание положению малообеспеченных семей, обеспечить 30 тысяч нуждающихся домохозяйств продуктами питания и лекарствами на осенне-зимний период за счет средств фонда «Доброта и поддержка».