Ichimlik suvi taʼminotidagi muammolar muhokama qilindi, qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-iyul kuni hududlarda ichimlik suvi va kanalizatsiya tizimini yaxshilash, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ishlarini jadallashtirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
2018-yil 30-noyabrda davlatimiz rahbarining “Oʻzbekiston Respublikasida ichimlik suvi taʼminoti va kanalizatsiya tizimlarini rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilingan edi. Soʻnggi ikki yilda bu sohaga byudjetdan 3,7 trillion soʻm ajratilgan. Bundan tashqari, 48 ta loyihaga 1,9 milliard dollar xorijiy kreditlar jalb qilingan.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, uch yil ichida 3 million 600 ming aholiga suv yetkazish rejalashtirilib, mablagʻ masalasi hal qilib berilgan boʻlsa-da, barcha muammolar oxirigacha oʻz yechimini topmagan.
Loyihalarni tanlashda joylardagi holat, aholining talabi va mavjud suv manbalari toʻliq oʻrganilmayapti. Kredit qaytimi byudjet zimmasiga tushayotgani tarmoq va hudud rahbarlarini jiddiy oʻylantirishi zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni amalga oshirish va xorijiy kreditlarni qaytarishdagi muammolarni koʻrsatib, yangi qurilgan suv tarmoqlaridan toʻliq foydalanish, kelgusi yildan boshlab barcha loyihalarda ichimlik suvini xonadonlargacha ulash zarurligini taʼkidladi.
Isteʼmolchilar suv tarmogʻiga ulanmagani sababli daromadlar olinmayotgani uchun masʼul rahbarlarning ishi tanqid qilinib, “Oʻzsuvtaʼminot” aksiyadorlik jamiyatiga yil yakuniga qadar jami 2,5 million isteʼmolchini tarmoqqa ulash vazifasi qoʻyildi.
Shavkat Mirziyoyev loyihalarni ishlab chiqishdan tortib, ishga tushirishgacha boʻlgan jarayonni monitoring va nazorat qiladigan, natijadorlikka soha mutasaddilari bilan birga hokimlar ham javob beradigan tizim yaratish lozimgini koʻrsatib oʻtdi.
Buning uchun hududiy suv taʼminoti korxonalarida kuzatuv kengashlari tuzilib, ularga viloyat hokimlarining shaxsan oʻzlari rahbarlik qiladi. Hokimlar loyihalar sifatli bajarilishiga, mablagʻning maqsadli sarflanishiga va olingan kredit qaytimiga bir xilda javob beradi. “Oʻzsuvtaʼminot” AJ loyihalarni har bir hududning oʻziga xosligidan kelib chiqib, hokimlar va aholi bilan maslahatlashib shakllantiradi.
Har bir loyihaning borishi viloyat va tuman kengashlari deputatlari tomonidan joyiga chiqqan holda oʻrganib boriladi. Ichimlik suvi tariflarini tasdiqlash ham xalq deputatlari viloyat kengashlari vakolatiga oʻtkaziladi.
Sohada loyihalashtirish ishlarini toʻliq qayta koʻrib chiqish maqsadida Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi, Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasiga suv va kanalizatsiya tizimini rivojlantirish sxemasini hududlar bosh rejalari hamda ichimlik suvi manbalariga uzviy bogʻlagan holda ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Prezident energiya tejamkor kichik loyihalarni amalga oshirish yaxshi samara berishini taʼkidladi.
Andijon viloyati Ulugʻnor tumanidagi tajriba loyihasi bunga misol. Unga koʻra, ichimlik suvi qudugʻiga 5 kilovattli quyosh elektr stansiyasi oʻrnatish orqali 2 ming nafar aholi suv bilan taʼminlanadi. 52 million soʻmlik bu loyiha yiliga 44 ming kilovatt elektr energiyasini iqtisod qilish evaziga uch yilga bormay oʻzini oʻzi qoplaydi.
Markazlashgan suv manbasidan uzoq, elektr tortib borish katta xarajat talab qiladigan hududlarda shunday loyihalarni koʻpaytirish kerakligi tayinlandi.
Sohada investitsiyalarni oʻzlashtirishda qoloqlikka yoʻl qoʻymaslik uchun xalqaro moliya tashkilotlari mablagʻlari hisobiga amalga oshiriladigan loyihalar boʻyicha xaridlar ochiq oʻtkaziladigan va ularning ijrosi muvofiqlashtirib, samarali monitoringi yuritiladigan yangi tizim joriy qilinishi belgilandi.
Gidroinshootlarda suv oʻlchagichlar, isteʼmolchilarda hisoblagichlar oʻrnatish qamrovini kengaytirib, ulardagi maʼlumotlarni qayta ishlovchi raqamlashtirilgan markaz tashkil qilish boʻyicha topshiriq berildi.
Suv quvurlaridagi yoʻqotishlar ham koʻp, dedi davlatimiz rahbari. Baʼzi joylarda ichimlik suvi sifati standartga javob bermasligi aniqlangan. Bu muammolarni hal etishda Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi faoliyati sezilmayapti.
Shuning uchun sohaga xususiy sektorni faol jalb qilish, unga subsidiyalar va boshqa sharoitlar orqali jozibadorlikni oshirish mumkinligi qayd etildi. Tarifni belgilash hududlarning oʻziga berilayotgani bunda katta imkoniyat.
Videoselektor yigʻilishida uy-joylar, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash masalalari ham koʻrib chiqildi.
Shirkatlarning muammoli qarzdorligini qisqartirish, koʻp qavatli uylar boshqaruvini servis kompaniyalariga berish tajribasini kengaytirish muhimligi taʼkidlandi. Kuz-qish mavsumida uzoq hududlarga koʻmir va suyultirilgan gazni kafolatlangan tarzda yetkazib berish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz taʼminlash, takroriy ekinlarni koʻpaytirib, ularni xarid qilish va gʻamlash chora-tadbirlari belgilandi.
Kam taʼminlangan oilalar ahvoliga alohida eʼtibor qaratish, “Saxovat va koʻmak” jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan 30 mingta muhtoj oilani kuz-qish mavsumi uchun zarur oziq-ovqat va dori-darmon zaxirasi bilan taʼminlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

Обсуждены проблемы в питьевом водоснабжении, определены дополнительные задачи
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения систем питьевого водоснабжения и канализации в регионах, ускорению подготовки к осенне-зимнему сезону.
30 ноября 2018 года глава государства подписал постановление «О дополнительных мерах по развитию систем питьевого водоснабжения и канализации в Республике Узбекистан». За последние два года на эти цели из бюджета было выделено 3,7 триллиона сумов. Кроме того, для реализации 48 проектов были привлечены иностранные кредиты в объеме 1,9 миллиарда долларов.
На совещании отмечалось, что несмотря на планы обеспечить в течение трех лет доступ к питьевой воде 3,6 миллиона человек и решение всех финансовых вопросов, доступ к воде получили лишь 30 процентов домохозяйств.
При отборе проектов не учитываются ситуация на местах, запросы населения и наличие источников воды. Руководителей отраслей и регионов должно серьезно заботить то обстоятельство, что бремя возврата кредитов ложится на бюджет – отмечено на совещании.
Глава государства указал на проблемы в реализации проектов и возврате иностранных кредитов, подчеркнул необходимость в полной мере использовать вновь проложенные водопроводные сети и начиная со следующего года предусматривать во всех проектах прокладку сетей водоснабжения не только до населенного пункта, но и прямо к домам людей.
Подвергнута критике работа ответственных руководителей в связи с неполучением поступлений от потребителей, которые так и не были подключены к сети водоснабжения. Акционерному обществу «Узсувтаъминот» поручено до конца года подключить к сети 2,5 миллиона потребителей.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость создания системы мониторинга и контроля всех процессов – от разработки проектов до их реализации, ответственность за результативность которых будут нести не только ответственные лица сферы, но и хокимы.
С этой целью на региональных предприятиях водоснабжения будут созданы наблюдательные советы, возглавляемые хокимами областей. Они будут нести равную ответственность за качественное выполнение проектов, целевое использование средств и возврат полученного кредита. АО «Узсувтаъминот» будет формировать проекты по согласованию с хокимами и населением исходя из специфики региона.
Ход выполнения каждого проекта будут изучать депутаты областных и районных Кенгашей с выездом на места. Утверждение тарифов на питьевую воду также будет передано в компетенцию областных Кенгашей народных депутатов.
В целях полноценной реорганизации процесса проектирования в сфере Министерству жилищно-коммунального обслуживания и Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам поручено разработать схему развития систем водоснабжения и канализации, увязав ее с генеральными планами регионов и источниками питьевой воды.
Президент отметил, что хорошие результаты даст реализация небольших энергоэффективных проектов.
Примером является пилотный проект в Улугнорском районе Андижанской области. Здесь 2 тысячи человек получат доступ к питьевой воде за счет сооружения скважины, оснащенной 5-киловаттной солнечной электростанцией. Проект стоимостью 52 миллиона сумов окупит себя менее чем за три года, сэкономив 44 тысячи киловатт электроэнергии в год.
Указано, что следует увеличить число таких проектов в районах, далеких от источников воды, и прокладка электросетей к которым сопряжена с высокими затратами.
Для недопущения затягивания освоения инвестиций в сфере поставлена задача внедрить новую систему, в соответствии с которой закупки по проектам, реализуемым за счет средств международных финансовых институтов, будут проводиться открыто с осуществлением эффективного мониторинга их реализации.
Даны поручения по расширению оснащения гидросооружений водоизмерительными приборами, потребителей – счетчиками воды, организации оснащенного цифровыми технологиями центра по обработке данных о потреблении.
– Наблюдаются высокие потери в водопроводных сетях, – отметил глава государства. – В некоторых местах качество питьевой воды не отвечает стандартам. Инспекция по контролю за использованием питьевой воды безучастна к решению этих проблем.
Поэтому необходимо активно привлекать в сферу частный сектор, повышать ее привлекательность, предоставляя субсидии и создавая условия. И делегирование права устанавливать тарифы самим регионам придаст импульс этому процессу.
В ходе видеоселекторного совещания обсуждены также вопросы подготовки жилищного фонда, отраслей экономики и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону.
Отмечалась важность сокращения проблемных долгов товариществ, передачи управления многоквартирными домами сервисным компаниям. Затронут вопрос гарантированных поставок угля и сжиженного газа в отдаленные районы в осенне-зимний период.
Определены меры по бесперебойному обеспечению населения продовольственной продукцией, расширению выращивания, закупке и резервированию повторных культур.
Указано на необходимость уделять особое внимание положению малообеспеченных семей, обеспечить 30 тысяч нуждающихся домохозяйств продуктами питания и лекарствами на осенне-зимний период за счет средств фонда «Доброта и поддержка».