Президент Шавкат Мирзиёев 20 сентябрь куни таълим, маданият ва тиббиёт соҳаларидаги бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 23 июндаги қарорига мувофиқ “Янги Ўзбекистон” университетига асос солинган эди. Қарорда университет учун замонавий ўқув кампуси бунёд этилиши белгиланган.
Шу мақсадда туркиялик муҳандислар билан биргаликда лойиҳа ишлаб чиқилган.
Тадбирда ушбу лойиҳанинг асосий жиҳатлари, бўлажак бинода яратиладиган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Тақдимотда янги кутубхона лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди. Бу маънавият уйи Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғи ҳудудида барпо этилади. Унинг ташқи кўриниши юртимиздаги қадимий обидаларга уйғун тарзда лойиҳалаштирилган. Улкан китоб фондини сақлаш, мутолаа, маданий ҳордиқ чиқариш, турли тадбирлар ўтказиш билан боғлиқ барча жиҳатлар инобатга олинган.
Давлатимиз раҳбари шу йил 14 май куни Республика онкология ва радиология тиббиёт марказига бориб, шароитларни кўздан кечирган эди. Ушбу марказ учун янги бино қуриш вазифаси қўйилиб, Тошкент тиббиёт академияси клиникаси ҳудудидан ер ажратилди.
Хорижий тиббиёт муассасаларининг илғор тажрибаси, шифокор ва беморлар учун барча шароитлар ҳисобга олиниб, лойиҳа ишлаб чиқилди.
Янги бино 10 қават бўлиб, биринчи қаватда маслаҳат поликлиникаси ва қабул бўлими жойлашади. Юқори қаватларда 650 стационар ва 100 амбулатор ўринга эга даволаш бўлимлари бўлади. Шунингдек, бу ерда Тошкент тиббиёт академияси, Тошкент врачлар малакасини ошириш институти кафедралари, магистратура, ординатура учун ҳам шароитлар яратилади.
Бинонинг 3 қаватли ерости қисмида радиология ва нур терапия бўлимлари, замонавий компьютер томография, магнит резонанс томография, рақамли рентген ускуналари ва бошқа замонавий диагностика бўлимлари жойлаштирилади.
Давлатимиз раҳбари қурилишларни халқаро стандартлар асосида, сифатли амалга ошириш, биноларга хизмат кўрсатадиган техник ходимларни ҳозирдан тайёрлаб бориш юзасидан кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 сентября ознакомился с презентацией проектов по строительству объектов образования, культуры и здравоохранения.
Постановлением главы государства от 23 июня текущего года был основан Университет «Новый Узбекистан». Документом предусмотрено строительство современного университетского кампуса.
Для этого совместно с турецкими архитекторами был разработан соответствующий проект.
На мероприятии представлена информация об основных аспектах проекта, условиях, которые будут созданы в будущем кампусе.
На презентации также рассмотрен проект здания новой библиотеки. Новый очаг просветительства будет построен на территории Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои. Его внешний вид вдохновлен историческими памятниками на территории нашей страны. Предусмотрены все условия для хранения большого книжного фонда, чтения и культурного отдыха, проведения различных мероприятий.
14 мая этого года глава нашего государства посетил Республиканский медицинский центр онкологии и радиологии. Ознакомившись с его условиями, Президент поставил задачу построить новое здание для центра. Под центр выделен земельный участок на территории клиники Ташкентской медицинской академии.
Проект нового онкологического центра разработан с учетом передового опыта зарубежных медицинских учреждений, предусмотрены все условия для врачей и пациентов.
На первом этаже будущего десятиэтажного здания разместятся консультационная поликлиника и приемное отделение. На верхних этажах разместятся лечебные отделения, стационар на 650 коек и амбулатория на 100 коек. Также будут созданы условия для деятельности кафедр Ташкентской медицинской академии и Ташкентского института усовершенствования врачей, магистратуры и ординатуры.
В трехэтажной подземной части здания разместятся отделения радиологии и лучевой терапии, диагностики с современным оборудованием для компьютерной томографии, магнитно-резонансной томографии, цифрового рентгена и другим.
Глава государства дал указания по реализации проектов с применением международных стандартов, обеспечению качественного строительства, подготовке технического персонала по обслуживанию зданий.