Муҳтарам фестиваль қатнашчилари! Қадрли дўстлар! Хонимлар ва жаноблар!
Барчангизни янгиланаётган Ўзбекистонимизнинг кундан-кунга чирой очиб бораётган, бағрикенг Қорақалпоғистон диёрида, гўзал Нукус шаҳрида ўтказилаётган II Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг тантанали очилиши билан чин юракдан муборакбод этаман.
Бугунги санъат байрамида қатнашаётган ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, ТУРКСОЙ, МДҲнинг Ижроия қўмитаси, Маданий ёдгорликларни сақлаш ва реставрация қилиш бўйича халқаро тадқиқот маркази каби нуфузли ташкилотлардан ташриф буюрган мартабали меҳмонларга, дунёнинг турли давлатларидан келган 260 нафардан зиёд халқ ижодиёти намояндалари, санъат ва маданият арбоблари, оммавий ахборот воситалари ходимларига самимий миннатдорчилик билдираман.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Халқ оғзаки ижодиётининг энг қадимий турларидан бўлган бахшичилик санъати юксак гуманизм ғояларини, тинчлик ва дўстлик, адолат ва ҳақиқат каби эзгу фазилатларни маҳорат билан тараннум этади. Шу боис ҳам, бахши, оқин ва жировлар азалдан халқ қалбининг куйчилари, турли миллат ва элатларни бирлаштирадиган олижаноб инсонлар сифатида ардоқлаб келинади.
Ушбу ноёб санъатнинг умумбашарий аҳамияти Термиз шаҳрида 2019 йили бўлиб ўтган I Халқаро бахшичилик санъати фестивалида яна бир бор ўз тасдиғини топди, десак, айни ҳақиқат бўлади.
Мен халқ ижодиётини инсониятнинг болалик қўшиғи, ҳар қайси миллий маданиятнинг ҳаётбахш чашмаси деб биламан. Бу қўшиқларни соф ва безавол ҳолатда сақлаш, ҳамиша мағрур янграшини таъминлаш барчамизнинг нафақат вазифамиз, балки муқаддас бурчимиздир.
Бугун ўз ишини бошлаётган фестивалимиз айни шундай эзгу мақсадларимизнинг амалий ифодаси эканини таъкидламоқчиман.
Кейинги йилларда биз бахшичилик санъатининг илмий-назарий ва амалий асосларини чуқур ўрганиш ва ўргатишга алоҳида эътибор қаратмоқдамиз. Бу борада фидойи фольклоршунос олимларимиз бошлаган муҳим ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Мамлакатимизда 2019 йили тузилган Республика бахшичилик санъати маркази ҳамда Бахшичилик санъатини ривожлантириш жамғармаси самарали фаолият олиб бормоқда. Ушбу йўналишда Қорақалпоғистон Республикаси, Сурхондарё, Қашқадарё, Хоразм вилоятларида давлат ансамбллари, бошқа ҳудудларда эса вилоят ансамбллари ташкил этилди.
Юртимиздаги болалар мусиқа ва санъат мактабларида, Нукус шаҳридаги опера ва бахшичилик санъати мактабида миллий фольклор санъати кенг ўргатилмоқда. Шунингдек, яқинда ташкил этилган Юнус Ражабий номидаги ўзбек миллий мусиқа институти таркибида бахшичилик бўлими очилганини ҳам қайд этиш лозим. Мазкур йўналишда дарс бераётган ўқитувчилар учун Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида малака ошириш курслари йўлга қўйилди.
“Ўзбек халқ достонлари”, “Ўзбек халқ қўшиқлари” номли дарсликлар, кўп томлик “Қорақалпоқ фольклори” тўплами чоп этилди. Шу билан бирга, 100 томлик “Ўзбек халқ ижоди ёдгорликлари” мажмуаси нашр этилмоқда.
Халқ оғзаки ижодиётини кенг тарғиб этиш мақсадида ахборот-коммуникация технологияларидан, телевидение ва интернет имкониятларидан самарали фойдаланиш, фольклор асарларининг аудио ва видео вариантларини кўпайтиришга алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Бу йўналишда олиб борилаётган хайрли ишларни давом эттирган ҳолда, миллий бахшичилик санъатини ЮНЕСКОнинг номоддий маданий мерос рўйхатига киритиш чоралари кўрилмоқда.
Қадрли фестиваль иштирокчилари!
Биз бугунги нуфузли санъат анжуманини кўҳна ва навқирон қорақалпоқ ўлкасида ўтказаётганимиз бежиз эмас, албатта.
Қорақалпоғистон деганда, аввало, мардларга ватан бўлган, меҳнаткаш ва олижаноб эл яшайдиган бетакрор диёр кўз ўнгимизда намоён бўлади. Бу заминдаги Тупроққалъа, Аёзқалъа, Катта Гулдурсунқалъа, Элликқалъа каби ноёб обидалар қадимий цивилизация ва маданиятнинг тарихий илдизларидан далолат беради. Уларни бир бора кўрган, бепоён кенгликларда бахши ва жировлардан достон ва термалар тинглаган инсон бу диёрга умрбод мафтун бўлиб қолади.
Халқимизнинг фидокорона меҳнати билан Қорақалпоғистон бугунги кунда Ўзбекистоннинг обод ҳудудларидан бирига, замонавий илм-фан, маданият ва туризм масканига, мана энди, халқаро бахшичилик санъати марказига айланиб бораётгани барчамизни қувонтиради.
Санъат ва мусиқани чин дилдан севадиган, ижод аҳлини юксак қадрлайдиган қорақалпоқ эли ушбу анжуманни катта шоду хуррамлик билан кутиб олмоқда.
Бугунги санъат ва нафосат байрамини баланд савияда ўтказиш учун астойдил меҳнат қилган барча-барча инсонларга, меҳмондўст Қорақалпоқ аҳлига чин юракдан ташаккур билдираман.
Сизларнинг иштирокингизда очилаётган ушбу фестиваль дунёдаги нуфузли санъат анжуманлари қаторидан мустаҳкам ўрин эгаллайди, деб ишонаман.
Фестиваль доирасида ўтказиладиган халқаро илмий-амалий конференция ишига ҳам муваффақиятлар тилайман.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги тантанамизда қатнашаётган хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларига, халқаро ташкилотларнинг вакилларига ҳам самимий миннатдорчилик билдираман.

Уважаемые участники фестиваля! Дорогие друзья! Дамы и господа!
От всей души поздравляю вас с торжественным открытием II Международного фестиваля искусства бахши в Узбекистане, гостеприимном каракалпакском крае, замечательном городе Нукусе, который с каждым днем становится все краше.
Выражаю искреннюю признательность участвующим в сегодняшнем празднике искусства высоким гостям из таких авторитетных международных организаций, как ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, ТЮРКСОЙ, Исполнительный комитет СНГ, Международный исследовательский центр по сохранению и реставрации памятников культуры, прибывшим из разных стран мира более 260 представителям народного творчества, деятелям культуры и искусства, работникам средств массовой информации.
Искусство бахши, воспевающее высокие идеалы гуманизма, такие вечные ценности, как мир и дружба, доброта и справедливость, является одним из самых древних видов устного народного творчества. И поэтому испокон веков во всем мире почитают сказителей, бахши, акынов и жировов как благородных выразителей души народа, объединяющих своим искусством разные страны и нации.
Общечеловеческое значение этого уникального культурного явления еще раз подтвердил состоявшийся в 2019 году в Термезе I Международный фестиваль искусства бахши.
Я воспринимаю народное творчество как прекрасную песню, зародившуюся на заре человечества, животворный источник культуры каждого народа. Сохранить его чистоту и немеркнущее значение, создать все условия для дальнейшего развития этого удивительного, завораживающего искусства – не только наша задача, но и священный долг.
Уверен, что открывающийся сегодня фестиваль послужит достижению именно таких благородных целей.
В последние годы мы уделяем особое внимание глубокому изучению научно-теоретических и практических основ искусства бахши. Начатая нашими учеными-фольклористами важная работа в этом направлении последовательно продолжается.
Созданные в 2019 году в стране Республиканский центр искусства бахши и Фонд развития искусства бахши ведут плодотворную деятельность. Государственные ансамбли искусства бахши организованы в Республике Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Хорезмской областях, областные ансамбли – в других регионах.
Во всех детских школах музыки и искусства, а также в Нукусской школе оперы и искусства бахши глубоко изучают этот вид фольклора. В недавно созданном Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби открыто отделение искусства бахши. Для преподавателей этого профиля действуют курсы повышения квалификации при Государственном институте искусств и культуры Узбекистана. Изданы учебники «Узбекские народные дастаны», «Узбекские народные песни» и многотомный сборник «Каракалпакский фольклор». Кроме того, выпускается серия книг «Памятники узбекского устного народного творчества» из 100 томов.
В целях широкой популяризации национального фольклорного творчества особое внимание уделяется эффективному использованию возможностей информационно-коммуникационных технологий, телевидения и интернета, выпуску аудио- и видеозаписей.
В настоящее время ведется работа по включению национального искусства бахши в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Глубокий смысл имеет то, что сегодняшний авторитетный форум искусства мы проводим на древней и вечно молодой каракалпакской земле.
Когда мы говорим о Каракалпакстане, прежде всего представляем себе неповторимый край, где живет мужественный и трудолюбивый народ, обладающий большой душевной щедростью. Расположенные на этой земле уникальные исторические памятники Тупраккала, Аязкала, Катта Гулдурсункала, Элликкала свидетельствуют о существовавшей здесь древней цивилизации и культуре. Кто хотя бы раз в жизни видел эти памятники, слушал дастаны и песни бахши и жировов, звучащие над бескрайними просторами, навсегда полюбит этот край.
Всех нас радует, что благодаря самоотверженному труду нашего народа сегодня Каракалпакстан становится одним из благоустроенных регионов Узбекистана, современным центром науки, культуры и туризма, а теперь и искусства бахши.
Талантливый каракалпакский народ, высоко ценящий музыку и искусство, людей творчества, встречает этот форум с большой теплотой.
Искренне благодарю гостеприимный народ Каракалпакстана, всех, кто активно трудился для того, чтобы сегодняшний праздник культуры и искусства прошел на высоком уровне.
Уверен, что II Международный фестиваль искусства бахши, открывающийся при вашем участии, займет достойное место среди мировых форумов культуры.
Желаю успешной работы международной научно-практической конференции, организованной в рамках фестиваля.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность участвующим в сегодняшних торжествах уважаемым послам иностранных государств, представителям международных организаций.