30 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари икки мамлакат мустақиллигининг 30-йиллиги билан бир бирини дилдан қутлаб, биродар Ўзбекистон ва Қирғизистон халқларига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг март ойида Тошкент шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувлар чоғида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика соҳаларида аниқ кооперация лойиҳаларини, шунингдек, туризм ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини илгари суриш мақсадида ҳукуматлар даражасидаги яқин ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани қайд этилди.
Президентлар, шунингдек, минтақа кун тартибидаги, шу жумладан қўшни Афғонистондаги вазиятнинг кескинлашиши билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилдилар.

30 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы главы государств обменялись сердечными поздравлениями в связи с 30-летием независимости двух стран, искренне пожелали братским народам Узбекистана и Кыргызстана мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание было уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне в марте этого года в Ташкенте.
Подчеркнута важность продолжения тесного взаимодействия на уровне правительств в целях эффективного продвижения конкретных проектов кооперации в области промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и логистики, а также программ туристического и культурно-гуманитарного обмена.
Президенты также обсудили региональную повестку, в том числе в контексте эскалации ситуации в соседнем Афганистане.