Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Еврокенгаш Президенти давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистон халқини мамлакатимиз мустақиллигининг 30 йиллиги билан самимий муборакбод этиб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади. Республикамизда амалга оширилаётган демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар қатъий қўллаб-қувватланаётгани таъкидланди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Евроиттифоқ ҳамкорлигининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистонга “Преференциялар бош тизими плюс” бенефициари мақоми тақдим этилгани икки томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва ЕИ мамлакатларининг етакчи компаниялари иштирокидаги инвестиция лойиҳаларини илгари суришга, шунингдек, молиявий-техник кўмак дастурини кенгайтиришга хизмат қилиши мамнуният билан қайд этилди.
Бўлажак олий даражадаги саммитнинг кун тартибини ишлаб чиқиш, шу жумладан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни тузишга тайёргарлик кўриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистондаги аҳволнинг кескинлашиши таъсирида минтақадаги вазиятнинг ривожланиши юзасидан ҳам фикр алмашилди. Еврокенгаш Президенти фуқароларни эвакуация қилиш бўйича инсонпарварлик операцияларини ўтказишда кўрсатилаётган амалий кўмак учун Ўзбекистон етакчисига самимий миннатдорлик билдирди.
Бундан ташқари, жорий йил июль ойида Тошкент шаҳрида ўтган Марказий ва Жанубий Осиёнинг ўзаро боғлиқлиги масалалари бўйича халқаро конференция ҳамда август ойи бошида Туркманистонда ўтган минтақамиз давлатлари раҳбарлари учинчи Маслаҳат учрашувининг самарали натижалари юксак баҳоланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа провёл телефонный разговор с Президентом Европейского совета Шарлем Мишелем.
В начале беседы Президент Евросовета искренне поздравил главу нашего государства и народ Узбекистана с 30-летием независимости страны, пожелав мира, благополучия и процветания. Была выражена решительная поддержка осуществляемым в республике демократическим преобразованиям и социально-экономическим реформам.
Рассмотрены актуальные вопросы узбекско-европейского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено, что предоставление Узбекистану статуса бенефициара «Генеральной системы преференций плюс» способствует динамичному развитию двусторонних торгово-экономических связей, увеличению объемов взаимной торговли и продвижению инвестиционных проектов с участием ведущих компаний стран ЕС, а также расширению программы финансово-технического содействия.
Особое внимание уделено подготовке повестки предстоящего саммита на высшем уровне, включая заключение Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Состоялся также обмен мнениями по развитию ситуации в регионе в связи с эскалацией напряженности в Афганистане. Президент Евросовета выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за практическую помощь при проведении гуманитарных операций по эвакуации граждан.
Кроме того, высоко оценены плодотворные результаты Международной конференции по вопросам взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, состоявшейся в июле этого года в Ташкенте, и третьей Консультативной встречи глав государств нашего региона в начале августа в Туркменистане.