Президент Шавкат Мирзиёев Олмалиқ шаҳридаги «Jurabek laboratories» қўшма корхонаси фаолиятини кўздан кечирди.
Корхона 48 миллион флакон инфузион эритмалар, 480 миллион дона ампула, 60 миллион дона қуруқ антибиотиклар, 20 миллион дона лиофилизация қилинган дори шаклларини ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бу ерда GLP лабораторияси мавжуд, халқаро GMP стандарти жорий этилган.
Корхона томонидан 300 турдан ортиқ дори воситалари давлат рўйхатидан ўтказилган. 15 дан ортиқ хорижий давлатларга экспорт қилинмоқда.
Бугунги пандемия даврида жуда муҳим бўлган ремдесивир, фавипиравир, гепарин, эноксапарин каби дорилар ҳам ишлаб чиқарилмоқда.
Биотехнологиялар соҳасида моноклониал антитаначалар туридаги дори воситаларини ишлаб чиқариш бўйича 30 миллион долларлик янги лойиҳага киришилган.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Jurabek laboratories» в городе Алмалыке.
Предприятие способно выпускать 48 миллионов флаконов инфузионных растворов, 480 миллионов ампул, 60 миллионов сухих антибиотиков, 20 миллионов лиофилизированных лекарственных препаратов.
Здесь действует лаборатория GLP, внедрен международный стандарт GMP.
Предприятие зарегистрировала продукцию более 300 наименований. Осуществляется экспорт в более чем 15 стран.
Также производятся такие востребованные в нынешних условиях пандемии препараты, как ремдесивир, фавипиравир, гепарин, эноксапарин.
Начата реализация нового биотехнологического проекта стоимостью 30 миллионов долларов, направленный на организацию производства лекарств в форме моноклониальных антител.
Планируется также наладить производство вакцины против коронавируса. Глава государства ознакомился с необходимыми для этого техническими возможностями предприятия.