Президент Шавкат Мирзиёев 29 июль куни Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг “Ёшлик-1” конини бориб кўрди.
Олмалиқ кон-металлургия комбинати очиқ ва ерости конлари, металлургия ва цемент заводлари, кенг қамровли инфратузилма объектларини бирлаштирган улкан саноат мажмуасидир.
Мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотининг 7 фоизи, экспорт ҳажмининг 15 фоизи мазкур комбинат ҳиссасига тўғри келади. Охирги йиллардаги эътибор натижасида янги конлар топилиб, ишлаб чиқариш ҳажми янада оширилмоқда.
“Ёшлик-1” конини ўзлаштириш инвестиция лойиҳаси шулардан бири. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 мартдаги қарорига мувофиқ бошланган ушбу лойиҳанинг қиймати 4 миллиард 894 миллион доллар.
Давлатимиз раҳбарига коннинг салоҳияти, уни ўзлаштириш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Ҳудуди 11 минг гектар бўлган мазкур кондан йилига 65 миллион тонна маъдан қазиб олинади. 60 миллион тонна мис-молибден рудасини қайта ишлаш қувватига эга 3-Мис бойитиш фабрикаси қурилади. Шунингдек, оҳак заводи, 650 мегаваттли электр тармоғи ва бошқа инфратузилма объектлари барпо этилади.
Лойиҳа доирасида ўтган 4 йилда замонавий геологик тадқиқотлар, конда 83 миллион куб метрдан ортиқ ҳажмдаги қазиш ишлари бажарилган. Бунинг учун умумий қиймати 415 миллион доллар бўлган 570 дан зиёд махсус техникалар жалб этилган.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 июля посетил месторождение «Ёшлик-1» Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат — это огромный производственный комплекс, объединяющий месторождения открытого и закрытого типа, металлургические и цементные заводы, обширную инфраструктуру добычи и переработки.
На долю этого комбината приходятся 7 процентов промышленного производства и 15 процентов экспорта нашей страны. В результате внимания, уделяемого в последние годы, были открыты новые месторождения, увеличился объем добычи.
В их числе — месторождение «Ёшлик-1», по разработке которого реализуется инвестиционный проект стоимостью 4 миллиарда 894 миллиона долларов, стартовавший в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года.
В ходе ознакомления главе государства было доложено о потенциале месторождения и проводимой работе по его освоению.
Из месторождения площадью 11 тысяч гектаров будут добывать 65 миллионов тонн руды в год. Намечено построить третью медно-обогатительную фабрику мощностью переработки 60 миллионов тонн медно-молибденовой руды. Также будут возведены известковый завод, энергосистема мощностью 650 мегаватт и другие объекты инфраструктуры.
За последние четыре года в рамках проекта были проведены современные геологические исследования и выемка более 83 миллионов кубометров грунта. Было задействовано более 570 спецтехники на сумму 415 миллионов долларов.
Этот колоссальный проект планируется запустить в 2024 году и  создать в общей сложности 6 тысяч рабочих мест.