Президент Шавкат Мирзиёев 19 июль куни насос станцияларини модернизация қилиш орқали қишлоқ хўжалиги инфратузилмасини яхшилаш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Юртимизда 1 минг 687 та насос станцияси бор. Шундан 299 таси эскирган бўлиб, улар билан суғориладиган ерларнинг 80 минг гектари фойдаланишдан чиқиб кетган, 607 минг гектарида сув таъминоти ёмонлашган.
Ушбу насос станцияларини янгилашга жами 700 миллион евро маблағ талаб этилади.
146 миллион евро хорижий кредит эвазига биринчи навбатда Сурхондарё, Қашқадарё, Самарқанд, Навоий ва Бухоро вилоятларидаги жами 95 та насос станциясини модернизация қилиш режалаштирилган.
Йиғилишда шу борада бажариладиган ишлар белгиланди.
Сув хўжалиги вазирлигига йил якунига қадар ускуналар хариди бўйича тендерларни якунлаб, қурилишни бошлаш юзасидан топшириқ берилди.
Модернизация учун зарур бўлган 86 турдаги насосдан 15 таси, 80 турдаги электр двигателидан 20 таси мамлакатимиз корхоналарида ишлаб чиқарилмоқда. Давлатимиз раҳбари ускуналар харид қилишда бундан кенг фойдаланиш зарурлигини таъкидлади.
Лойиҳа доирасида 40 минг гектар ерни фойдаланишга қайтариш ва 315 минг гектарда сув таъминотини яхшилаш мақсад қилинган. Хусусан, Бухоро ва Навоий вилоятларида 3 тадан туманда, Қашқадарёда 5 та, Самарқандда 6 та ва Сурхондарё вилоятида 11 та, жами 28 та туманда суғориш имконияти ошади.
Бош вазир ўринбосари ва вилоят ҳокимларига сув таъминоти яхшиланадиган майдонларда юқори даромадли маҳсулотлар экиш ва шу асосда 80 минг нафар аҳолининг доимий бандлигини таъминлаш бўйича дастур қабул қилиш вазифаси қўйилди.
Президентимиз лойиҳа билан қамраб олинадиган ерларда сув тежовчи технологияларни жорий этиб, сув сарфини 40 фоизга қисқартириш ва қўшимча 20 минг гектар ерни фойдаланишга киритиш мумкинлигини таъкидлади.
Насос станцияларига техник хизмат кўрсатувчи мутахассисларнинг малакасини ошириш, ўқув курслари ва амалий семинарлар ташкил этиш зарурлиги қайд этилди.
Қашқадарё вилояти Ғузор туманидаги яқинда янгиланган “Дўстлик” насос станцияси бу борада яхши намуна бўлади. Унинг модернизация қилиниши натижасида 11 минг гектар ернинг сув таъминоти яхшиланган, эксплуатация харажатлари 300 миллион сўмдан 100 миллион сўмгача камайган, йилига 8 миллион киловатт электр иқтисод қилинмоқда.
Мутасаддиларга лойиҳа устидан тизимли назорат ўрнатиш, маблағларнинг натижадорлигини таъминлаш бўйича топшириқлар берилди. Янгиланадиган ҳар бир насос станциясини кластерларга боғлаб, лойиҳаларнинг бошидан охиригача уларнинг иштирокини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда мутасадди вазирлар ва вилоят ҳокимлари бажариладиган ишлар ҳамда эришиладиган натижалар юзасидан ахборот берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 июля провел совещание по вопросам улучшения инфраструктуры сельского хозяйства за счет модернизации насосных станций.
В стране существует 1 687 насосных станций. Из них 299 устарели, в результате чего 80 тысяч гектаров земель выбыли из оборота, на 607 тысячах гектаров ухудшилось водоснабжение. На модернизацию этих станций потребуется 700 миллионов евро.
На первом этапе планируется модернизировать 95 насосных станций в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Навоийской и Бухарской областях за счет иностранного кредита в размере 146 миллионов евро.
На совещании определены меры, которые должны быть приняты в этом направлении.
Министерству водного хозяйства поручено до конца года провести тендеры по закупке оборудования и начать строительство.
На отечественных предприятиях выпускается 15 из 86 видов насосного оборудования и 20 из 80 типов электродвигателей, необходимых для модернизации. Глава государства подчеркнул необходимость более широкого использования этого фактора при закупке оборудования.
В рамках проекта намечено вернуть в оборот 40 тысяч гектаров земель и улучшить водоснабжение на 315 тысячах гектаров. В частности, возрастут объемы орошения в 3 районах Бухарской и 3 районах Навоийской областей, 5 районах Кашкадарьинской, 6 районах Самаркандской и 11 районах Сурхандарьинской областей, всего в 28 районах.
Перед заместителем Премьер-министра и хокимами областей поставлена задача принять программу по посадке на площадях, водоснабжение которых улучшится, культур доходностью не менее 50 миллионов сумов на гектар и обеспечению на этой основе постоянной занятости 80 тысяч человек.
Президент отметил, что за счет внедрения водосберегающих технологий на землях, охватываемых проектом, можно снизить водопотребление на 40 процентов и ввести в пользование дополнительно 20 тысяч гектаров земли.
Подчеркнута необходимость повышения квалификации специалистов по обслуживанию насосных станций, организации для них учебных курсов и семинаров.
В качестве примера отмечена недавно обновленная насосная станция «Дустлик» в Гузарском районе Кашкадарьинской области. В результате ее модернизации улучшилось водоснабжение 11 тысяч гектаров земли, эксплуатационные расходы снизились с 300 миллионов до 100 миллионов сумов, ежегодно экономится 8 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Ответственным лицам поручено установить систематический контроль над проектом, обеспечить эффективное использование средств. Указано на важность подключения каждой насосной станции к кластерам и обеспечить их участие на всех этапах реализации проектов.
На совещании министры и хокимы областей представили информацию об ожидаемых результатах предстоящей работы.