Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон тор доирада музокара ўтказди.
Президентимиз олий мартабали меҳмоннинг Ўзбекистонга илк ташрифи икки томонлама шерикликнинг янги даврини бошлаб берганини таъкидлади.
– Покистон бизнинг вақт синовидан ўтган муҳим ҳамкоримиз. Давлатларимиз ўртасидаги муносабатлар ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган. Бугун биз уларни стратегик ҳамкорлик даражасига кўтарамиз. Ҳозирги мураккаб вазиятга қарамасдан, ҳамкорлигимиз жадал суръатларда ривожланмоқда. Барча соҳалардаги алоқаларни янада кенгайтиришдан манфаатдормиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Покистон Бош вазири Ўзбекистонда бўлиб турганидан мамнунлигини айтиб, бу пандемия бошланганидан буён унинг илк хорижий ташрифи эканини таъкидлади.
Учрашувда асосий эътибор икки давлат ўртасидаги сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни, айниқса инвестициялар ва йирик минтақавий инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш йўналишида мустаҳкамлаш масалаларига қаратилди.
Кейинги йилларда икки томонлама мулоқот ва алоқалар анча фаоллашди. Шавкат Мирзиёев билан Имрон Хоннинг 2019 йилда Пекин ва Бишкекда ўтган учрашувлари, шу йил апрелдаги онлайн саммити икки мамлакат учун янги истиқболлар очди. Ҳукуматлар ва ҳудудлар даражасидаги ташрифлар натижасида алоқалар амалий мазмун билан бойиб бормоқда.
Учрашувда сиёсий маслаҳатлашувларни, олий ва юқори даражадаги мулоқотни доимий ўтказиб боришга келишиб олинди. Алоқаларни кенг кўламда ривожлантириш учун Стратегик ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш таклифи билдирилди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятига молик масалалар юзасидан фикр алмашилар экан, томонларнинг позицияси бир хил ёки ўхшаш экани тасдиқланди.
Икки мамлакат халқаро майдонда бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги алоқалар ўзаро ва кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон ва Покистон Афғонистоннинг яқин қўшнилари сифатида у ерда барқарорлик ўрнатилишидан манфаатдор экани таъкидланди. Бу минтақада транспорт йўлакларини барпо этиш, савдо-иқтисодий алоқаларни жадал ривожлантириш учун имконият яратади.
Ўзаро савдо айланмасини кўпайтириш, бунинг учун карго-авиақатновларини йўлга қўйиш, икки томонлама имтиёз ва преференциялар бериш масалалари муҳокама қилинди.
Минтақавий хавфсизликни таъминлаш, ҳарбий-техникавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга доир масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Имрон Хон самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, давлатимиз раҳбарини Покистонга ташриф билан келишга таклиф қилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан провели переговоры в узком формате.
Глава нашего государства подчеркнул, что первый визит высокого гостя в Узбекистан открыл новую эру двустороннего партнерства.
– Пакистан является нашим испытанным временем и надежным партнером. Отношения между нашими государствами основаны на взаимном уважении и доверии. Сегодня мы поднимем их на уровень стратегического сотрудничества. Наше взаимодействие, несмотря на нынешнюю сложную ситуацию, развивается динамичными темпами. Мы заинтересованы в дальнейшем расширении связей по всем направлениям, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Премьер-министр Пакистана, выразив удовлетворение своим пребыванием в Узбекистане, отметил, что после начала пандемии это его первый зарубежный визит.
Основное внимание на встрече уделено вопросам укрепления политического диалога и расширения торгово-экономического взаимодействия, особенно в сфере инвестиций и реализации крупных региональных инфраструктурных проектов.
В последние годы двусторонний диалог и контакты заметно активизировались. Встречи Шавката Мирзиёева и Имрана Хана в Пекине и Бишкеке в 2019 году, онлайн-саммит лидеров в апреле текущего года открыли новые перспективы для межгосударственного сотрудничества. В результате взаимных визитов на уровне правительств и регионов двусторонние связи наполняются практическим содержанием.
На встрече достигнута договоренность о регулярных политических консультациях, поддерживании диалога на высшем и высоком уровне. Предложено разработать Программу стратегического сотрудничества в целях полномасштабного развития взаимодействия.
В ходе обмена мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки подтверждено совпадение или близость позиций сторон.
Обе страны поддерживают друг друга на международной арене. Контакты в рамках Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества, способствуют укреплению двустороннего и многостороннего взаимодействия.
Подчеркнуто, что Узбекистан и Пакистан как близкие соседи Афганистана заинтересованы в установлении мира и стабильности в этой стране, что будет способствовать формированию транспортных маршрутов, ускоренному развитию торгово-экономических связей в регионе.
Обсуждены вопросы увеличения взаимного товарооборота, налаживания грузовых авиаперевозок, предоставления взаимных льгот и преференций.
Рассмотрены также вопросы обеспечения региональной безопасности, укрепления военно-технического сотрудничества.
Имран Хан выразил благодарность за теплый прием и пригласил главу нашего государства посетить Пакистан с визитом.