Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг таклифига биноан 10-11 июнь кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлди.
Президентимиз ташриф доирасида 11 июнь куни Душанбедан Хўжандга келди.
Олий мартабали меҳмонни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон кутиб олди.
Хўжандда давлатимиз раҳбари ташрифига катта тайёргарлик кўрилган. Икки мамлакат байроқлари билан безатилган аэропорт ва кўчаларда жамоатчилик вакиллари Президентимизни катта хурсандчилик билан қаршилади.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон билан биргаликда Хўжанд шаҳри яқинидаги “Арбоб” маданият саройига ташриф буюрди. Бу ерда Сўғд вилояти жамоатчилиги вакиллари, зиёлилар, нуронийлар билан учрашув бўлиб ўтди.
Тожикистон пешвоси Эмомали Раҳмон Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси билан икки мамлакат ўртасида ишонч ва дўстлик муҳити яратилганини таъкидлади.
– Илгари тўпланиб қолган муаммолар шундай қисқа муддатда ҳал этилишини тасаввур қилиб бўлармиди?! Бунга халқаро ташкилотлар ҳам ишонмаган эди. Бугун давлатларимиз ўртасида ҳал бўлмаган масала қолмади, ўзаро ишонч пайдо бўлди. Бундай муносабатларнинг ташаббускори ва «архитектори» ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев, – деди Эмомали Раҳмон.
Кейинги йилларда давлат чегараларида 17 та ўтказиш пункти очилгани, Тожикистон халқи бундан миннатдор экани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларга чуқур ҳурматини билдириб, халқларимиз ўртасидаги дўстликни қадрлаш, маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш ҳақида нутқ сўзлади.
– Авваламбор Сиз азизлар, Сўғд вилояти жамоатчилиги ва фаоллари, нуроний оқсоқоллар, зиёлилар, ёшлар билан қадимий ва навқирон Хўжанд шаҳрида дийдор кўришиб турганимдан бахтиёрман. Ҳозиргина Тожикистон раҳбари, қадрли биродарим Эмомали Шарипович таъкидлаганидек, бу кунлар тарих, бу кунларга етганлар бор, етмаганлар бор. Дини, урф-одат ва қадриятлари муштарак ўзбек ва тожик халқлари асрлар давомида ён қўшни, дўст ва ҳамкор бўлиб яшаган. Шубҳасиз, бу бебаҳо бойликни кўз қорачиғимиздек асраб-авайлаш ва келгуси авлодларга безавол етказиш муқаддас бурчимиздир.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасида қарор топган яхши қўшничилик ва абадий дўстлик туфайли биз улкан натижаларга эришмоқдамиз. Албатта, бундай ютуқларга эришишда Сиз, азизларнинг, икки мамлакат жамоатчилиги ва зиёлиларининг беқиёс ҳиссаси борлигини биз яхши биламиз ва юксак қадрлаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Президенти ташрифининг муҳим қисми Хўжанд шаҳрида ўтгани бежиз эмас. Бу қадимий шаҳар ўзбек ва тожик халқлари учун бирдек қадрли. У асрлар давомида Буюк ипак йўлидаги марказлардан бири бўлиб, минтақамиз маданий ҳаётида алоҳида ўрин тутган.
Душманга қарши елкама-елка курашган буюк саркардалар – хоразмшоҳ Жалолиддин Мангуберди ва Хўжанднинг шонли фарзанди Темур Малик жасорати халқларимиз хотирасида муҳрланиб қолган. Кейинчалик темурийлар, шайбонийлар ва хонликлар даврида ҳам Хўжанд муҳим қўрғон бўлган, ривожланган.
Бугунги кунда Хўжанд шаҳрида Ўзбек маънавияти ва маърифати маркази, маҳаллий университетда ўзбек филологияси бўйича мутахассислар тайёрлайдиган илмий мактаб фаолият юритмоқда.
Ўзбекистонда, барча миллат ва элатлар қатори, тожик маданиятини сақлаш ва ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Мамлакатимизда бир миллион олти юз минг нафар тожик миллатига мансуб фуқаролар истиқомат қилмоқда, юртимиз равнақига муносиб ҳисса қўшмоқда. Улар орасида таниқли олимлар, тадбиркор ва фермерлар, ўқитувчи ва шифокорлар, турли даражадаги раҳбарлар бор.
Мамлакатимизда 15 та тожик миллий маданият маркази миллатлараро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшмоқда. Тожик тилида газета ва журналлар чоп этилиб, телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар эфирга узатилмоқда. 255 та мактабда таълим тожик тилида олиб борилаётир. Бир қатор олий ўқув юртларида шундай факультетлар ва бўлинмалар фаолият юритмоқда. Жорий йилда ушбу йўналишларга қабул ўринлари икки баробар ортади.
Мамлакатимизда кейинги йилларнинг ўзида тожик миллатига мансуб 130 фуқаро юксак давлат мукофотларига сазовор бўлди.
Ўзбекистон ва Тожикистонда икки халқнинг маданияти ва санъатини ўрганишга, ўзаро бойитишга катта эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Президентининг ташрифи давомида имзоланган ҳужжатлар бунга янада кенг имконият яратади. Хусусан, Маданий-гуманитар ҳамкорлик тўғрисидаги битим халқларимизнинг маънавий алоқаларини мустаҳкамлаш, ёшларимизни умумий манфаатлар атрофида жипслаштиришга йўналтирилган қатор лойиҳаларни кўзда тутади.
Учрашувда дунё шиддат билан ўзгараётгани, бизнинг минтақамизда ҳам хавфсизликка янги таҳдидлар юзага келаётгани қайд этилди.
– Биз тинчлик ва барқарорлик, дўстлик ва ҳамкорлик каби буюк неъматларни алоҳида қадрлашимиз ва мустаҳкамлашимиз, ёшларда миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат туйғусини тарбиялашимиз керак, – деди Ўзбекистон Президенти. – Саъй-ҳаракатларимизни бирлаштирсакгина халқларимиз учун тинчлик ва хотиржамликни, келгуси авлодларга фаровон ҳаётни таъминлашдек умумий мақсадга эришишимиз мумкин. Ишончим комилки, сиз, ижодий ва илмий соҳаларнинг ҳурматли вакиллари, ўзингизнинг бой билим ва ҳаётий тажрибангиз, ташаббускорлик ва ғайратингиз билан халқларимиз дўстлигини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшасиз.
Президентлар «Арбоб» маданият саройини кўздан кечирдилар. Ушбу мажмуа 1959 йилда барпо этилган. У тожик халқи учун тарихий аҳамиятга эга. Ўтган асрнинг 90-йиллари бошида бу ерда мамлакат мустақиллигига доир муҳим қарорлар қабул қилинган. Бу ерда 1992 йилда – Тожикистон тақдирида ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган паллада Эмомали Раҳмон давлат раҳбари лавозимига киришган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ҳамроҳлигида “Қайроққум гиламлари” корхонасини бориб кўрди.
Бу фабрика 1957 йилда ишга туширилган. 2019 йилда модернизация қилиниб, Германия, Италия, Япония, Хитой ва бошқа давлатлардан олиб келинган ускуналар ўрнатилган. Натижада маҳсулот сифати яхшиланган.
Ҳозир бу ерда йилига 3 миллион квадрат метр маҳсулот ишлаб чиқарилмоқда. Корхона тўлиқ қувватда ишлай бошласа, йилига 5 миллион квадрат метр маҳсулот тайёрлаш имконига эга бўлади.
Қайроққум гиламлари Шарқ анъаналарини акс эттирувчи жозибадорлиги ва нақшлари билан машҳур. Шу билан бирга, авангард услубида гиламлар тўқиш йўлга қўйилган. Юқори сифати туфайли корхона маҳсулотлари турли халқаро мукофотларга сазовор бўлган.
Ўзбекистон Президентига корхонани ривожлантириш жараёни, амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида сўзлаб берилди.
Навбатдаги объект томон йўл олар экан, давлат раҳбарларининг кортежи Қайроққум сув омбори ёнида тўхтади. Президентлар сув омборини кўздан кечириб, суҳбатлашди.
Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон Сўғд вилояти Бобожон Ғафуров туманидаги “Вахдати миллат” боғига ташриф буюрди.
Сўғд вилояти Сирдарё бўйида жойлашган бўлиб, деҳқончилик учун жуда қулай. Бу ерда мева-сабзавотчилик ривожланган. Тожикистонда етиштириладиган жами қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг қарийб 43 фоизи Сўғд вилояти ҳиссасига тўғри келади.
“Вахдати миллат” боғи 2008 йилда ташкил этилган. Унинг майдони 700 гектар бўлиб, шундан 500 гектарида мевали дарахтлар ўтқазилган. Боғ ҳудудида қарийб 300 тонна сиғимли совутиш омбори ҳам бор.
2018 йилдан бошлаб бу ерда балиқ етиштириш йўлга қўйилган. Бугунги кунда тўртта ҳавзада оқ амур, хумбош ва сазан каби балиқ турлари кўпайтирилмоқда.
Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасида қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Олий даражадаги учрашувлар чоғида бу борада кўплаб шартномалар имзоланган. Давлатимиз раҳбарининг бу галги ташрифи чоғида ҳам қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинди.
Президентлар боғда ташкил этилган Тожикистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди. Мева-сабзавотларни ўзаро етказиб бериш, сақлаш ва экспорт қилиш бўйича соҳа мутасаддиларига кўрсатмалар берилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистонга расмий ташрифи якунланди. Хўжанд халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон кузатди.

Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 10-11 июня с официальным визитом посетил эту страну.
Президент нашей страны в рамках визита 11 июня прибыл из Душанбе в Худжанд.
Лидер Таджикистана Эмомали Рахмон отметил, что благодаря политической воле Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева укрепились дружба и взаимное доверие между нашими странами.
Подчеркнуто, что в последние годы на таджикско-узбекской границе открылись 17 пропускных пунктов, за что народ Таджикистана очень благодарен.
— Прежде всего хочу сказать, что я счастлив встретиться с вами, мои дорогие, общественностью и активистами, почтенными аксакалами, представителями интеллигенции, молодежью Согдийской области в городе Худжанде. Как отметил глава Таджикистана, мой дорогой брат Эмомали Шарипович, это история, есть те, кто не дожил до этих дней. Узбекский и таджикский народы с общей религией, традициями и ценностями в течение веков жили по соседству, были друзьями и партнерами. Несомненно, наш долг – беречь это бесценное богатство как зеницу ока и сохранить для будущих поколений, — сказал Шавкат Мирзиёев. — В последние годы благодаря отношениям добрососедства и вечной дружбы между Узбекистаном и Таджикистаном мы достигаем колоссальных результатов. Конечно, неоценимый вклад в эти успехи вносите и вы, уважаемые представители общественности и интеллигенции двух стран, мы хорошо знаем и высоко ценим это.
Не случайно важная часть мероприятий, предусмотренных программой визита узбекского лидера, прошла в Худжанде. Этот древний город одинаково дорог народам Узбекистана и Таджикистана. Ведь на протяжении веков он являлся важнейшим центром на Великом шелковом пути и играл большую роль в культурной жизни всего региона.
История хранит память о подвигах великих полководцев – хорезмшаха Джалолиддина Мангуберды и прославленного сына Худжанда Темура Малика, которые плечом к плечу противостояли завоевателям. Город продолжал играть важную роль, рос и развивался при Темуридах, Шейбанидах и в период ханств.
Заслуживает особого внимания то, что в Худжанде активно работает Общественный узбекский центр духовности и просветительства, научная школа по подготовке специалистов узбекской филологии при местном университете.
В Узбекистане созданию благоприятных условий для сохранения и развития таджикской культуры, как и культуры других наций и народностей, придается важное значение. В нашей стране проживает свыше одного миллиона шестисот тысяч таджиков – наших сограждан, вносящих достойный вклад в развитие Узбекистана. Это талантливые ученые, предприниматели и фермеры, учителя и врачи, деятели культуры и искусства, руководители разных уровней.
Важный вклад в укрепление межнационального согласия вносят 15 таджикских национальных культурных центров. На таджикском языке издаются газеты и журналы, выпускаются теле- и радиопередачи. В Узбекистане действуют 255 школ, факультеты и отделения в ряде вузов республики с таджикским языком обучения. В текущем учебном году прием на эти направления увеличился вдвое.
В наших странах уделяется большое внимание изучению и взаимообогащению литературы и искусства двух народов. Этому способствует солидный пакет документов, подписанный в рамках визита Президента Узбекистана. В частности, соглашения о культурно-гуманитарном сотрудничестве предусматривают целый ряд проектов, призванных укрепить духовную связь наших народов, сплотить нашу молодежь вокруг общих интересов.
— Мы должны особенно дорожить и приумножать наше великое достояние – мир и стабильность, дружбу и сотрудничество, воспитывать у нашей молодежи уважение к национальным и общечеловеческим ценностям, — сказал лидер Узбекистана. — Только объединив усилия, мы сможем достичь общих целей – обеспечить нашим народам мир и благополучие, процветание будущим поколениям. Уверен, что вы, наши уважаемые представители творческой и научной интеллигенции, своими богатыми знаниями и жизненным опытом, с присущими вам энергией и энтузиазмом внесете свой достойный вклад в укрепление узбекско-таджикской дружбы. И я уверен, что такая высокая и благородная миссия вам по плечу.
Президенты осмотрели Дворец культуры «Арбоб». Этот комплекс был возведен в 1959 году. Он имеет историческое значение для таджикского народа. В начале 90-х годов прошлого века здесь принимались важные решения, связанные с обретением независимости страны. Здесь в 1992 году – в судьбоносный для Таджикистана момент – Эмомали Рахмон вступил в должность главы государства.
Ковровая фабрика была введена в строй в 1957 году. В 2019 году предприятие прошло модернизацию, здесь было установлено технологическое оборудование из Германии, Италии, Японии, Китая и других стран. В результате улучшилось качество продукции.
Сегодня предприятие способно выпускать 3 миллиона квадратных метров продукции в год. С выходом его на полную мощность появится возможность производства в год 5 миллионов квадратных метров продукции.
Эти ковры известны своей красотой и оформлением, отражающими традиции Востока. Вместе с тем налажено производство ковров в стиле авангард. За высокое качество своей продукции предприятие удостоено различных международных наград.
Президенту Узбекистана рассказали о процессе развития предприятия, реализуемых проектах.
Сад “Вахдати миллат” был создан в 2008 году. Он занимает 700 гектаров, из которых на 500 гектарах выращивают фруктовые деревья. Имеется холодильное помещение вместимостью до 300 тонн.
С 2018 года также налажено рыбоводство. В настоящее время в четырех прудах разводится рыба таких видов, как белый амур, толстолобик и сазан.
Узбекско-таджикское сотрудничество в области сельского хозяйства динамично развивается. В рамках встреч на высшем уровне было подписано множество соглашений о партнерстве в аграрной сфере. В частности, в ходе настоящего визита главы нашего государства была подписана «дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
Президенты ознакомились с организованной на территории сада выставкой сельскохозяйственной продукции Таджикистана. Ответственным лицам двух стран даны указания касательно взаимных поставок плодоовощной продукции, ее хранения и экспорта.