Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 май куни видеоанжуман шаклида ўтган Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этди.
Ўзбекистон Евроосиё иқтисодий иттифоқи ҳузуридаги кузатувчи давлат мақомини ушбу ташкилотнинг ўтган йил 11 декабрдаги саммитида олган эди.
Ўтган даврда Евроосиё иқтисодий комиссияси билан ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ва уни амалга ошириш бўйича уч йиллик Чора-тадбирлар режаси имзоланди. Мамлакатимиз вакиллари ЕОИИнинг кўп томонлама тадбирларида иштирок этмоқда. Жорий йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бирлашманинг Саноат сиёсати бўйича кенгаши йиғилиши ва халқаро “Иннопром” кўргазмаси ўтказилди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган Олий кенгашнинг навбатдаги йиғилишида кенгаш Фахрий Раиси, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев, Арманистон Республикаси Бош вазири вазифасини бажарувчиси Никол Пашинян, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, ЕОИИ ҳузуридаги кузатувчи давлат – Куба Президенти Мигель Бермудес ва Евроосиё иқтисодий комиссияси Ҳайъати Раиси Михаил Мясникович ҳам иштирок этди.
Тадбир кун тартибидан иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалий ҳамкорлик қилиш ҳамда ЕОИИ фаолиятини такомиллаштиришга доир долзарб масалалар ўрин олди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида ҳал этилиши ўзаро мувофиқлашган ёндашувларни талаб этувчи энг муҳим вазифаларга алоҳида тўхталди.
Хусусан, қуйидагилар алоҳида қайд этилди:
– савдо муносабатларини, шу жумладан тўсиқларни бартараф этиш ва савдони нотариф тартибга солиш чораларини яқинлаштириш орқали янада кенгайтириш учун салмоқли салоҳият мавжуд;
– мамлакатларимизнинг етакчи корхоналари ва ҳудудларнинг саноат кооперациясини мустаҳкамлаш, Евроосиё тараққиёт банкини жалб қилган ҳолда иқтисодиётнинг реал сектори тармоқларида ҳамда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳаларни илгари суриш муҳим аҳамиятга эга;
– транспорт-транзит соҳасидаги долзарб масалаларни ҳал қилиш ва юк ташиш ҳажмини ошириш мақсадида ўзаро имтиёзларни кенгайтириш лозим.
Эпидемиологик вазиятнинг барқарорлашуви ва аҳолини эмлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни ҳисобга олиб, минтақа мамлакатлари ўртасидаги мунтазам ҳаво ва темир йўл қатновини қайта тиклаш таклиф этилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг ЕОИИ солиқ ва божхона маъмуриятчилиги, саноат, меҳнат миграцияси ва туризм бўйича рақамли платформаларига уланиш имконияти кўриб чиқилмоқда, шунингдек, бошқа қатор устувор йўналишлар борасида ҳамкорлик қилиш имкониятлари ўрганилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сўзининг якунида мамлакатимизнинг кузатувчи давлат сифатида Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлигида аниқ ва сезиларли натижаларга эришиш муҳим эканини яна бир бор таъкидлади.

21 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в формате видеоконференции принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
Узбекистан получил статус государства-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе в ходе саммита этой Организации 11 декабря прошлого года.
За прошедший период был подписан Меморандум о взаимодействии с Евразийской экономической комиссией и трёхлетний План мероприятий по его реализации. Представители нашей страны участвуют в различных многосторонних мероприятиях ЕАЭС. В апреле этого года в городе Ташкенте проведены заседание Совета по промышленной политике объединения и международная выставка «Иннопром».
В нынешнем заседании Высшего совета, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также приняли участие Почётный Председатель Совета, Первый Президент Казахстана – Елбасы Нурсултан Назарбаев, исполняющий обязанности Премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Кубы – страны-наблюдателя при ЕАЭС Мигель Бермудес и Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
В повестку дня мероприятия вошли актуальные вопросы практического сотрудничества в различных отраслях экономики, а также совершенствования деятельности ЕАЭС.
В своем выступлении глава нашего государства отдельно остановился на наиболее важных задачах, решение которых требует скоординированных подходов.
В частности, особо отмечены:
— значительный потенциал для дальнейшего наращивания торговых отношений, в том числе путем устранения барьеров и сближения нетарифных мер регулирования торговли;
— важность углубления промышленной кооперации ведущих предприятий и регионов наших стран, продвижения проектов в отраслях реального сектора экономики и по обеспечению продовольственной безопасности, с привлечением Евразийского банка развития;
— решение актуальных вопросов в транспортно-транзитной сфере и расширение взаимных преференций в целях роста объёмов грузоперевозок.
С учетом стабилизации эпидемиологической ситуации и проводимых мер по вакцинации населения, предложено возобновить регулярное авиа- и железнодорожное сообщение между странами региона.
Кроме того, рассматривается возможность подключения Узбекистана к цифровым платформам ЕАЭС по налоговому и таможенному администрированию, промышленности, трудовой миграции и туризму, а также изучаются возможности сотрудничества по ряду других приоритетных направлений.
В заключение Президент Республики Узбекистан еще раз подчеркнул важность достижения конкретных и ощутимых результатов взаимодействия нашей страны с Евразийским экономическим союзом в качестве государства-наблюдателя.