Юртимиз мўмин-мусулмонлари ва бутун халқимизни ер юзидаги ислом уммати томонидан кенг нишонланаётган улуғ ва муборак айём – Рамазон ҳайити билан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Эл-юртимиз учун инсонпарварлик, сабр-қаноат, хайру саховат ва шукроналик тимсоли бўлган ушбу қутлуғ байрам кунларида барчангизга ўзимнинг чуқур ҳурмат-эҳтиромим ва эзгу тилакларимни билдираман.
Ҳаммамиз гувоҳи бўлиб турганимиздек, кейинги бир йилдан зиёд вақт давомида бутун дунё мамлакатлари қатори жонажон Ўзбекистонимиз ҳам пандемия билан боғлиқ мураккаб синовларни бошидан ўтказмоқда.
Бундай шароитда Рамазон ойи ва ҳайит байрамининг моҳиятида мужассам бўлган меҳр-мурувват, эҳтиёжманд тоифаларга ҳар томонлама кўмак ва ёрдам кўрсатиш, ҳаёт ташвишлари ва муаммоларини биргаликда, ўзаро елкадош бўлиб ҳал этишдек олижаноб қадриятлар айниқса муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўзининг миллий урф-одат ва анъаналарига содиқ, меҳнаткаш, ва саховатли халқимиз ана шундай юксак фазилатларни яққол намоён этиб, муқаддас Рамазон ойини тинчлик ва осойишталик, ўзаро ҳурмат ва ҳамжиҳатлик муҳитида ўтказгани ҳамда ушбу эъзозли айёмни катта шоду хуррамлик билан кутиб олаётгани унга алоҳида файзу шукуҳ бағишламоқда.
Бугунги кунда кенг кўламли ислоҳот ва туб ўзгаришлар натижасида янгиланиб бораётган юртимизда халқ билан мулоқот, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини, жумладан, виждон эркинлигини таъминлаш давлат сиёсати даражасига кўтарилиб, бу борада улкан чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, халқимизнинг бой ва қадимий диний-маънавий меросини тиклаш ва фаол тарғиб этиш, буюк аждодларимизнинг табаррук қадамжоларини обод қилиш бўйича олиб борилаётган салмоқли ишларни алоҳида таъкидлаш лозим.
Жумладан, Қашқадарё вилоятида – калом илмининг атоқли намояндаси Абу Муин Насафий, Наманган вилоятида – тасаввуф таълимотининг йирик вакили Султон Увайс Қараний, Тошкент шаҳрида Сузук ота ёдгорлик мажмуалари бунёд этилди. Кўплаб масжидлар, мадраса ва диний обидалар қайта қурилмоқда ва таъмирланмоқда, пойтахтимиздаги Ислом цивилизацияси маркази қурилиши жадал давом эттирилмоқда.
Муборак Рамазон ойида яна бир улкан хайрли ишни бошлаганимиз – буюк муҳаддис бобомиз Имом Бухорийнинг Самарқанд вилоятидаги ёдгорлик мажмуасини ул зотнинг мусулмон оламидаги беқиёс обрў-эътибори ва нуфузига муносиб ҳолда барпо этишга киришганимиз сизларга яхши маълум, албатта.
Миллий тарихимизда биринчи марта кўп жилдли “Ислом” энциклопедияси нашр этила бошлагани ҳам муқаддас динимизнинг асл мазмун ва моҳиятини халқимиз ўртасида кенг тарғиб этиш йўлидаги муҳим қадамдир.
Кўлами ва миқёси тобора кенгайиб бораётган бундай амалий ишларимиз янги Ўзбекистонни барпо этиш, мамлакатимизда Учинчи ренессанс пойдеворини яратиш, Ватанимиз равнақи, халқимиз фаровонлигини оширишдек эзгу мақсадларимизга уйғун ва ҳамоҳанг бўлиб, барча юртдошларимизни ана шу ғоялар атрофида янада бирлаштиришга хизмат қилаётгани айниқса эътиборлидир.
Бугунги шиддатли замон барча жабҳалар қатори диний-маърифий соҳада ҳам олдимизга янги-янги вазифаларни қўймоқда.
Айниқса, дунё миқёсида рақобат тобора кескин ва шафқатсиз тус олаётгани, барқарорликка нисбатан таҳдидлар жиддий тус олаётгани бизни доимо ҳушёр ва огоҳ бўлиб яшашга, фарзандларимизни жисмоний ва маънавий баркамол этиб тарбиялашдек ғоят масъулиятли ишга ҳар қачонгидан ҳам устувор аҳамият беришга даъват этмоқда.
Зеро, ислом дини – аввало, тинчлик ва дўстлик, аҳиллик ва бирдамлик, билим ва маърифат динидир. Мана шу олий ҳақиқатни ҳеч қачон эсимиздан чиқармаслигимиз лозим.
Бугунги осуда ҳаётимизнинг қадрига етиш, жамиятимизда ҳукм сураётган турли миллатлар ва элатлар, диний конфессиялар ўртасидаги бағрикенгликни, фуқаролар орасидаги ўзаро ҳурмат, меҳр-оқибат муҳитини янада мустаҳкамлаш барчамизнинг асосий бурчимиздир.
Маърифатпарвар бобомиз Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг “Дунёда турмоқ учун дунёвий фан ва илм лозимдур”, деган сўзлари бугун ҳам долзарб аҳамиятга эга.
Бинобарин, диний қадриятларимизни, миллий ўзлигимизни улуғлаб яшаш билан бирга, давр талаби бўлган замонавий илм-фан ютуқлари, ахборот технологияларини эгаллашга алоҳида эътибор қаратишимиз, ёш авлодимизни умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялашимиз керак.
Ҳурматли уламоларимиз, имом-хатибларимиз, ота-оналар, устоз-мураббийлар, муҳтарам нуронийларимиз – кенг жамоатчилик яқин ҳамкорликда бу борада янада фаол ва самарали иш олиб борадилар, деб ишонаман.
Аллоҳ таолонинг марҳамати ёғиладиган ушбу барокатли ва нурафшон кунда сизларни яна бир бор азизу мукаррам Ийд ул-Фитр билан чин дилдан табриклайман.
Дунёнинг узоқ-яқин мамлакатлари мусулмонларини ҳам самимий қутлаб, уларга тинчлик, бардавом тараққиёт ва фаровонлик ёр бўлишига тилакдошман.
Меҳнаткаш ва оқкўнгил халқимизнинг мўътабар моҳи Рамазонда қилган барча эзгу ният ва дуолари ижобат бўлсин!

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех мусульман нашей страны, весь наш народ с великим и священным праздником Рамазан хайит, который широко отмечается во всем исламском мире.
В эти благословенные праздничные дни, являющиеся для нашего народа символом гуманизма, милосердия, великодушия и благодарности, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Все мы являемся свидетелями того, как уже больше года наш родной Узбекистан наряду с другими странами мира преодолевает сложные испытания, связанные с пандемией.
В таких непростых условиях особенно важное значение имеют непреходящие ценности Рамазана – доброта и забота о ближних, всесторонняя поддержка тех, кто нуждается в помощи, совместное решение многих жизненных проблем.
Наш трудолюбивый и благородный народ, преданный своим национальным традициям и обычаям, провел священный месяц Рамазан в атмосфере мира и спокойствия, взаимного уважения и согласия и с большой радостью встречает этот замечательный праздник, наполняющийся еще более глубоким смыслом.
Сегодня в результате широкомасштабных реформ и коренных преобразований наша страна обновляется, на уровень государственной политики подняты диалог с народом, обеспечение прав и интересов человека, в том числе свободы совести. Для решения этих задач осуществляются большие практические меры.
Следует отметить проводимую весомую работу по возрождению и широкой популяризации богатого духовного наследия народа, благоустройству священных мест, связанных с именами наших великих предков.
В частности, в Кашкадарьинской области построен мемориальный комплекс в честь выдающегося мусульманского религиозного деятеля Абу Муина Насафи, в Наманганской области – яркого представителя суфизма Султона Увайс Карани, в городе Ташкенте – комплекс Сузук-ота. Возводится и реконструируется множество мечетей, медресе и культовых сооружений, в столице ускоренными темпами продолжается строительство Центра исламской цивилизации.
Всем вам известно, что в священный месяц Рамазан мы начали еще одно большое, благородное дело – возведение в Самаркандской области в честь великого ученого, мухаддиса Имама Бухари нового мемориального комплекса, соответствующего неоценимой роли и огромным заслугам этой уникальной личности в мусульманском мире.
Впервые в национальной истории начала издаваться многотомная энциклопедия «Ислом», что также стало важным шагом в доведении до широкой общественности гуманистической сути мусульманской религии.
Особого внимания заслуживает то, что эта духовно-просветительская работа, масштабы которой постоянно расширяются, полностью созвучна нашим практическим шагам с целью построения нового Узбекистана, нового Ренессанса, обеспечения процветания Родины, повышения благосостояния народа.
Нынешнее стремительно меняющееся время ставит перед нами все новые задачи в культурно-гуманитарной сфере, как и во всех других областях.
Усиливающаяся и приобретающая все более острый характер конкуренция на мировой арене, возникновение серьезных угроз стабильности общества требуют от всех нас быть особенно бдительными и чуткими, уделять приоритетное внимание воспитанию наших детей физически здоровыми и духовно зрелыми – гармонично развитыми личностями.
Ведь исламская религия – это религия мира и дружбы, согласия и единства, знаний и просвещения. Мы никогда не должны забывать эту важную истину.
Дорожить сегодняшней мирной и созидательной жизнью, укреплять царящую в нашем обществе атмосферу межнациональной и межконфессиональной толерантности, гражданского согласия, дружбы и взаимного уважения является первоочередным долгом для каждого из нас.
Мудрые слова известного узбекского просветителя Махмудходжи Бехбуди: «Чтобы полноценно жить в этом мире и быть равными другим народам, нам вместе с духовными ценностями необходимы светские знания и науки» – и сегодня не утратили своей актуальности.
Следовательно, наряду с возвеличиванием наших духовно-нравственных устоев, национальной самобытности мы должны уделять особое внимание освоению достижений современной науки, информационных технологий, востребованных самой жизнью, воспитывать молодое поколение в духе общечеловеческих ценностей.
Уверен, что наши уважаемые улемы, имам-хатибы, родители, учителя и наставники, ветераны, широкая общественность в тесном взаимодействии еще более активно и эффективно будут работать в данном направлении.
В эти благословенные, светлые дни еще раз от всей души поздравляю вас со священным Рамазан хайитом.
Искренне поздравляю также всех мусульман стран ближнего и дальнего зарубежья, желаю им мира, благополучия и процветания.