Давлатимиз раҳбари суҳбат аввалида Туркия Президентини таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик ва катта муваффақиятлар ҳамда биродар турк халқига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилади. Президент Эрдоғаннинг замонавий Туркиянинг барқарор тараққиётини таъминлаш, халқаро майдонда мамлакат нуфузини оширишдаги роли алоҳида қайд этилди.
Суҳбатда икки томонлама ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Икки мамлакат етакчилари олий даражадаги мунтазам мулоқотлар пандемиянинг мураккаб шароитларида кўп қиррали Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлигининг юқори суръатини сақлаб қолишга хизмат қилаётганини таъкидладилар.
Ўзбекистон Президенти Туркия ҳукумати томонидан мамлакатимизда коронавирус инфекцияси тарақалишига қарши курашишда кўрсатилаётган ёрдам ва амалий кўмак учун ўз ҳамкасбига яна бир бор миннатдорлик билдирди.
Савдо, саноат, энергетика, инфратузилма, транспорт, қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги қўшма лойиҳалар, таълим ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларининг амалга оширилиши ҳам кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш ва инвестицияларни кўпайтириш учун қулай шарт-шароитларни шакллантириш, шу жумладан Преференциал савдо тўғрисидаги битимни тез фурсатда тайёрлаш ва қабул қилиш муҳимлиги қайд этилди. Инвестиция муҳитини такомиллаштириш, ҳудудларни жадал индустриал ривожлантириш, махсус иқтисодий зоналар фаолиятини самарали ташкил этиш масалаларида Туркиянинг илғор тажрибасини ўрганиш ва жорий этишдаги ҳамкорлик фаоллашмоқда.
Давлат раҳбарлари таълим, кинематография, маданият ва туризм соҳаларида қатор аҳамиятли лойиҳаларни амалга ошириш муҳим эканини таъкидладилар.
Шунингдек, бўлажак олий ва юқори даражадаги икки ва кўп томонлама тадбир ва мулоқотлар режаси муҳокама қилинди, жумладан, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг бўлажак саммитига тайёргарликнинг бориши кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг суҳбати ҳар доимгидек очиқ, дўстона ва ўзаро ишонч руҳида ўтди.

В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Президента Турции с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья и больших успехов, а также мира, благополучия и процветания братскому турецкому народу. Особо отмечена роль Президента Эрдогана в обеспечении устойчивого развития Турции на современном этапе, повышении авторитета страны на международной арене.
В ходе разговора были обсуждены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Лидеры с удовлетворением отметили, что регулярные контакты на высшем уровне способствуют поддержанию высоких темпов узбекско-турецкого многопланового сотрудничества в непростых условиях пандемии.
Президент Узбекистана вновь выразил признательность своему коллеге за оказываемую поддержку и практическое содействие правительства Турции в борьбе с распространением коронавирусной инфекции в нашей стране.
Рассмотрен также ход реализации приоритетных совместных проектов в области торговли, промышленности, энергетики, инфраструктуры, транспорта, сельского хозяйства, программ образовательного и культурно-гуманитарного обмена.
Отмечена важность дальнейшего формирования благоприятных условий для роста взаимного товарооборота и инвестиций, включая скорейшую подготовку и принятие Соглашения о преференциальной торговле. Активизируется взаимодействие по изучению и внедрению передового турецкого опыта в вопросах совершенствования инвестиционного климата, опережающего индустриального развития регионов, эффективной организации деятельности специальных экономических зон.
Главы государств подчеркнули важность реализации ряда значимых проектов в сфере образования, кинематографии, культуры и туризма.
Лидеры также обсудили график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий и контактов на высшем и высоком уровнях, в том числе рассмотрели ход подготовки к предстоящему саммиту Организации экономического сотрудничества.
Беседа Президентов Узбекистана и Турции прошла в традиционно открытой, дружественной и доверительной атмосфере.