Яшнобод туманидаги 481-сайлов участкаси 24-сонли болалар мусиқа ва санъат мактабида жойлашган. Бу ер сайловчилар билан гавжум. Улар танлаган номзодига овоз беришга ошиқмоқда. Нуроний отахон неварасига нималардир деб, кириб келмоқда.
– Неварам 1-синфда ўқийди. Жуда қизиқувчан-да, сайловга бориб келамиз, десам, саволларни ёғдириб ташлади. Сайлов нима дегани, қандай сайлаймиз, кимга овоз берамиз, у киши кейин бизга нима беради? Шу саволларга жавоб бериб келаяпман, – дейди Азимжон ота Шорустамов. – Президентимиз таклифи билан жорий этилаётган пойтахтимиз туманлари халқ депутатлари Кенгашлари бизни хурсанд қилди, айни пайтда, ҳар биримизда фахр-ифтихор уйғотди, дахлдорлигимизни оширди. Демак, биз ҳам ўзимиз сайлаган вакиллар орқали туманимизни бошқаришда иштирок этиш имкониятига эга бўлаяпмиз. Биз овоз берган, сайлаган номзоддан умидимиз катта. Шу ҳудуд аҳолиси ташвишлари, муаммоларини биргаликда ҳал этишдан манфаатдормиз.
Азимжон ота овоз бериш учун кабина томон кетди. Биз бу ердаги жараён билан танишдик.
Мазкур сайлов участкасида 1 минг 700 дан ортиқ сайловчининг овоз бериши кутилмоқда. Уларнинг 7 нафари бу йил илк бор сайловда иштирок этаётган ёшлардир. Сайлов участкаси давлат рамзлари, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, зарур адабиёт ва қўлланмалар, овоз бериш кабина ва қутилари, она ва бола, тиббиёт хоналари учун зарур жиҳозлар билан таъминланган. Тошкент шаҳар халқ депутатлари Яшнобод туман Кенгаши депутатлигига номзодлар ҳақида маълумот, номзодлар дастури аҳолига ўз вақтида етказилди.
481-сайлов участкасида сайлов куни белгиланган жойга келолмайдиган фуқаролар ҳам эътиборга олинган. Хусусан, 4 ногирон рўйхатга олинган бўлиб, сайлов участкаси аъзолари уларнинг уйига бориб, тегишли тартибда овоз беришини ташкил қилмоқда.
Ҳар бир сайловчи кўзида ишонч ҳисси зоҳир. Зеро, улар турмуш фаровонлиги, оиласи, яқинлари, ўз ҳудуди ёруғ келажаги учун овоз бермоқда.

На территории 481-го избирательного участка Яшнабадского района расположена детская школа музыки и искусств № 24. Сегодня она полна избирателями, которые спешат проголосовать за самых достойных, по их мнению, кандидатов в депутаты районного Кенгаша народных депутатов. На участок пришел человек почтенного возраста, объясняя что-то следующему за ним мальчику.
– Мой внук учится в первом классе, очень любопытный. Сказал ему, что иду на выборы, так он засыпал меня вопросами. Что такое выборы, кого выбирают, зачем выбирают? Вот, как раз отвечаю на эти вопросы, – говорит Азимжон-ота Шорустамов. – Нас радует образование по предложению Президента нашей страны Кенгашей народных депутатов районов столицы. Это означает, что мы получаем возможность участвовать в управлении нашим районом через избранных нами представителей. Мы возлагаем большие надежды на нашего кандидата. Будем сообща решать заботы и проблемы жителей района.
Ожидается, что на этом избирательном участке проголосуют более 1,7 тысячи человек, в том числе 7 молодых избирателей, голосующих впервые. На избирательном участке имеется все необходимое – избирательные кабины и ящики, комната матери и ребенка, медицинский кабинет. Обеспечено широкое ознакомление населения с данными о кандидатах в депутаты Яшнабадского районного Кенгаша народных депутатов, их программами.
Не останутся в стороне и граждане, которые в день голосования не смогут прийти на избирательный участок. В частности, 4 зарегистрированных инвалидов навестят члены избирательной комиссии и организуют голосование на дому.
Пришедшие на участок избиратели воодушевлены — они голосуют за благополучную жизнь, светлое будущее своих семей, своего района.