Давлат Абраев, кураш бўйича жаҳон чемпиони, Ёпиқ иншоотларда ва жанг санъатлари бўйича V Осиё ўйинлари ғолиби:
– Президентимиз томонидан биринчи марта мамлакатимиз парламенти – Олий Мажлисга Мурожаатномасини катта ҳаяжон билан кузатдик. Айниқса, 2017 йилда спорт соҳасини ривожлантириш борасида амалга оширилган улкан ислоҳотлар, спортчиларимизнинг эришаётган ютуқларини, миллий курашимиз тарихида ёрқин воқеа – Туркманистонда ўтган Осиё олимпия кенгаши бош ассамблеяси йиғилишида курашнинг Осиё ўйинлари дастурига расман киритилганини катта мамнуният билан эътироф этгани спортчи сифатида мени ғурурлантириб юборди.
Дарҳақиқат, мамлакатимизда спортни ривожлантириш, ёш авлоднинг жисмонан ва маънан соғлом бўлиб улғайишини таъминлашга доимий эътибор қаратилмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида бу борадаги ишлар юксак босқичга кўтарилди. Айниқса, давлатимиз раҳбарининг эътибори самараси спортчиларимизнинг халқаро майдонлардаги ғалабаларида ўз ифодасини топмоқда. Жорий йил Туркманистонда ўтган Ёпиқ иншоотларда ва жанг санъатлари бўйича V Осиё ўйинларида эришган натижалари бунинг яққол исботидир.
Гўзал Исматова, бокс бўйича Осиё чемпиони:
– Президентимизнинг Мурожаатномаси бошқалар қатори мени ҳам тўлқинлантириб юборди. Айниқса, спортчиларни Олимпиадага тайёрлашда мутлақо янгича ёндашув бўлиши, спортчиларга барча имкониятлар яратилиши ҳақидаги сўзлари менга ўзгача руҳ, куч-ғайрат бағишлади. Бу Президентимизнинг биз ёшларга билдираётган юксак ишончи, бизнинг эзгу орзуларимизни рўёбга чиқаришга қаратилаётган улкан эътиборидан далолатдир.
Давлатимиз раҳбарининг ишончини оқлаш, 2020 йили Япониянинг Токио шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларида юксак натижаларга эришиш учун бор куч ва имкониятимизни ишга соламиз.

Давлат Абраев, чемпион мира по курашу, победитель V Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам:
– Впервые в истории нашей страны Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил Послание парламенту страны — Олий Мажлису. Мы смотрели выступление главы нашего государства с большим вниманием. В частности, меня, как спортсмена, очень воодушевило то, что он с огромным удовлетворением отметил огромные реформы, осуществленные в 2017 году по развитию спорта, достижения наших спортсменов, такое яркое событие в истории национального кураша, как его официальное включение в программу Азиатских игр на состоявшемся в Туркменистане заседании генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии.
Действительно, в нашей стране постоянное внимание уделяется развитию спорта, воспитания молодого поколения физически крепким и духовно развитым. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева работа в данном направлении поднята на высокий уровень. В частности, результатом внимания главы государства становятся победы наших спортсменов на международной арене. Ярким тому подтверждением являются результаты, зафиксированные ими на прошедших в Туркменистане V Азиатских играх в закрытых помещениях и боевым искусствам.
Гузаль Исматова, чемпионка Азии по боксу:
– Послание Президента воодушевило меня, как и других моих соотечественников. В частности, его слова о том, что спортсменов к Олимпиаде будут готовить на основе совершенно нового подхода, что для них будут предоставлены необходимые возможности, придали нам совершенно другой настрой, силы и энергию. Это свидетельствует о высоком доверии Президента к нам, молодежи, его огромном внимании и поддержке осуществления наших заветных целей.
Мы задействуем все свои силы и энергию, чтобы оправдать доверие главы нашего государства, достичь высоких результатов на Олимпийских играх 2020 года в городе Токио (Япония).