Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 29 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларидан бир гуруҳи ҳарбий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
14 январь куни ана шу юксак мукофотларни топшириш маросими бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони йиғилганларни, барча ҳарбийларни, уларнинг оила аъзоларини байрам билан муборакбод этди.
Маросимда таъкидланганидек, ўз ҳаётини Ватан ҳимоясидек муқаддас ва масъулиятли ишга бағишлаган ва буни ҳар куни, ҳар дақиқада амалда исботлаётган аскар ва офицерларимиз бизнинг фахримиз ва ғуруримиздир. Айниқса, ўтган йили ўз вазифасини адо этиш билан бирга, халқимиз бошига тушган оғир синовларни мардона енгиб ўтишда уларнинг хизматлари нечоғли катта бўлганини эл-юртимиз яхши билади ва юксак қадрлайди.
Сўнгги йилларда мамлакатимиз мустақиллигини янада мустаҳкамлаш, халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини, сарҳадларимиз дахлсизлигини ишончли ҳимоя қилиш мақсадида ҳарбий соҳада кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани қайд этилди.
Илгари армия алоҳида, халқ алоҳида бир дунё эди. Президент Шавкат Мирзиёев илк кунлардан “халқ билан армия – бир тану бир жон” деган муҳим ғояни илгари сурди ва вазият тубдан ўзгарди.
Ҳарбий қисмлар эшиклари халқ учун, бўлажак Ватан посбонлари – ёш авлод учун ҳамиша очиқ бўлиши кераклиги таъкидланди.
Истиқлол ғояларига садоқатли, ватанпарвар ҳарбий кадрларнинг янги авлодини етиштиришга катта эътибор берилмоқда. Аскар ва офицерларнинг замонавий билим олиши, ҳарбий техника ва технологияларни мукаммал эгаллаши, ҳарбий-ватанпарварлик тарбияси бош мақсад этиб белгиланган.
– Армия фақат қурол ва аслаҳа билангина кучли ҳисобланмайди, балки она Ватан учун жонини аямайдиган ҳарбийлар – аскар ва офицерлар, генераллар билан қудратлидир, – дея таъкидлади Президент. – Армиямизнинг имкониятлари ва жанговар салоҳиятини белгилайдиган асосий омил мана шу, десам, ўйлайманки, сизлар ҳам бу фикрга қўшиласиз.
Маросимда бугун дунёнинг турли нуқталарида тинчлик ва осойишталикка таҳдид ва хатарлар, қарама-қаршилик ва тўқнашувлар юз бераётгани қайд этилди. Бундай ҳолатлар бутун инсоният қатори халқимизни ҳам безовта қилиши табиий. Ушбу хавфларга муносиб қарши тура олиш учун инсонда чинакам ватанпарварлик, юксак билим ва тафаккур, метин ирода бўлиши зарурлиги таъкидланди.
– Буюк саркарда Амир Темур бобомиз: “Аскарлари ботир эл қудратли бўлур”, деганларида айнан ана шу ҳақиқатни назарда тутган эдилар. Мен ҳар бир аскар, Ватаннинг ҳар бир посбони Амир Темур ва улуғ лашкарбошиларимиз ўгитларини, уларнинг ҳарбий меросини чуқур билиши керак, деб қайта-қайта таъкидлаб келаман. Бу ўлмас ва бебаҳо мерос ҳозирги кунда ҳам ҳар биримизнинг қалбимизга чексиз ғурур бахш этади, муқаддас тупроғимизга садоқат туйғуларини кучайтиради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз юксак давлат мукофотларига сазовор бўлган жасур ҳарбийларни ана шундай аждодларимизнинг чинакам ворислари, деб атади.
Маросимда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Миллий гвардия, божхона тизими ва ички ишлар органлари ходимлари иштирок этди.
Олий Бош Қўмондон йиғилганлар тимсолида бугун жойларда юксак давлат мукофотларини қабул қилиб олаётган барча ҳарбий хизматчиларни самимий табриклади.
Президент Шавкат Мирзиёев унвон тўғрисидаги гувоҳномаларни, орден ва медалларни тантанали равишда топширди. Ватан ҳимоячиларига сиҳат-саломатлик, зиммасидаги олижаноб вазифаларни самарали адо этишда улкан зафарлар тилади.
Мукофотланганлар юксак эътибор, ҳарбийлар ва уларнинг оила аъзолари қўллаб-қувватланаётгани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Указами Президента Республики Узбекистан в связи с Днем защитников Родины и 29-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан группа военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов была удостоена воинских званий, орденов и медалей.
14 января состоялась церемония вручения этих высоких наград.
Глава государства, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами поздравил собравшихся, а также всех военнослужащих нашей страны и их семьи с праздником.
Выступая на церемонии, Шавкат Мирзиёев отметил, что наш народ гордится солдатами и офицерами, посвятившими свою жизнь священному и ответственному делу защиты Родины, доказывающими это на практике каждый день, каждую минуту. Страна хорошо знает и высоко ценит большой вклад, который они, помимо выполнения своих непосредственных служебных задач, внесли в мужественное преодоление трудностей, павших на долю народа в прошлом году.
Как известно, широкомасштабные реформы проводятся и в военной сфере в целях дальнейшего укрепления независимости нашей страны, надежной защиты мирной и спокойной жизни, неприкосновенности границ государства.
Прежде армия и народ не были одним целым. Ситуация в корне изменилась после того, как с первых дней своей деятельности как главы государства Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул важную идею о том, что народ и армия едины.
На церемонии подчеркивалось, что двери воинских частей всегда должны быть открыты для народа, для молодого поколения – будущих защитников Родины.
При этом большое внимание уделяется воспитанию нового поколения военных кадров, преданных идеям независимости и патриотизма. Главной целью в этом процессе обозначено предоставление солдатам и офицерам современных знаний, безупречное владение ими военной техникой и технологиями, их военно-патриотическое воспитание.
– Армия сильна не только вооружением и техникой, но и военными – солдатами, офицерами, генералами, не щадящими себя ради Родины, – сказал Президент. – Это главный фактор, определяющий возможности и боевой потенциал наших вооруженных сил.
Отмечалось, что сегодня сохраняются угрозы и вызовы для мира и спокойствия, в различных точках мира все еще имеют место конфликты и столкновения. Эта ситуация, естественно, тревожит целое человечество и наш народ в частности.
Для достойного противостояния данным рискам человек должен обладать истинным патриотизмом, высокими знаниями и мышлением, твердой волей.
– Именно это имел в виду наш великий полководец Амир Темур, который говорил: «Сильна та страна, воины которой отважны». Я неоднократно подчеркивал, что каждый солдат, каждый защитник Родины должен глубоко знать уложения Амира Темура и наших великих полководцев, их военное искусство. Это бессмертное и бесценное наследие до сих пор наполняет наши сердца безмерной гордостью, укрепляет чувство преданности к нашей священной земле, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отважных военных, удостоенных высоких государственных наград, Президент назвал настоящими последователями великих предков.
На церемонии присутствовали также сотрудники Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, органов таможни и внутренних дел.
В лице собравшихся Верховный Главнокомандующий сердечно поздравил и всех наших военнослужащих, удостоенных высоких орденов и медалей государства, которые сегодня принимают эти награды на местах.
Президент Шавкат Мирзиёев торжественно вручил свидетельства о присвоении званий, ордена и медали группе военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, пожелал защитникам Родины крепкого здоровья и больших успехов в выполнении благородной миссии.
Награжденные искренне поблагодарили главу государства за высокое внимание, оказываемую поддержку военным и их семьям.