Тожикистон: "Ўзметкомбинат" 17 миллион долларлик экспорт шартномалари имзолади
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси делегацияси Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 7-йиғилишида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрига ташриф буюрди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси, Олмалиқ КМК АЖ ва «Ўзметкомбинат» акциядорлик жамияти вакиллари Тожикистонда жойлашган Шоҳқадамбулоқ темир-руда конига ҳам боришди.
Қайд этиш керакки, мазкур кон металл маҳсулотлари ишлаб чиқаришда зарур бўлган кўп йиллик темир рудаси захирасига эга эканлиги ва қулай географик жойлашуви билан аҳамиятли.
Сўнгра Ўзбекистон-Тожикистон ҳамкорлик алоқалари доирасидаги бизнес-форум давомида «Ўзметкомбинат» акциядорлик жамияти вакиллари импортёр корхоналар билан музокаралар ва учрашувлар ўтказди. Натижада қиймати 17 миллион доллардан ортиқ экспорт шартномалари имзоланди.
Маълумот ўрнида айтиш мумкин-ки, ушбу комбинат маҳсулотларига Тожикистон бозорида талаб етарлича мавжуд. Экспорт ҳажми сўнгги уч йилда 20 баробарга ортгани ҳам бунинг ёрқин исботидир. Ҳозирга қадар комбинатда ишлаб чиқарилаётган металл прокат маҳсулотларидан фойдаланган ҳолда Душанбе шаҳрида кўп қаватли бинолар қад ростлади. Яна 10 дан ортиқ бино-иншоатларнинг қурилиши давом этмокда.
Шунингдек, музокаралар давомида, сирланган пўлат идишлар, мих маҳсулотлари ва базальт плиталарини етказиб бериш бўйича узоқ муддатли экспорт шартномалари ҳамда келишувлар тузилди.
Ана шу мақсадда ташриф давомида комбинат ва комбинатнинг Тожикистон Республикасидаги Савдо уйи вакиллари Душанбе бозорларида ўз маҳсулотларини савдоси юзасидан маркетинг тадқиқоти ўтказди. Натижада кўплаб турдаги маҳсулотларнинг Тожикистон бозоридаги савдосини янада ошириш мумкинлиги аниқланди.

В ходе визита представители Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Республики Узбекистан, АО «Алмалыкский ГМК», АО «Узметкомбинат» посетили месторождение железной руды «Шохкадамбулак» в Республике Таджикистан.
Это месторождение важно своими долгосрочными запасами железной руды и удобным географическим положением, необходимым для производства металлопродукции.
Сегодня в рамках бизнес-форума представители АО «Узметкомбинат» провели переговоры и встречи с импортерами. В результате подписаны экспортные контракты на сумму более 17 миллионов долларов США.
Стоит отметить, что объем экспорта продукции комбината только на таджикский рынок за последние три года увеличился в 20 раз. В частности, в Душанбе возведены многоэтажные дома из металлических изделий, произведенных на АО «Узметкомбинат». В настоящее время ведется строительство еще более десяти домов.
Также в ходе переговоров были заключены долгосрочные экспортные контракты и соглашения на поставку стальной эмалированной посуды, метизных изделий и базальтовых плит. С этой целью представители комбината и Торгово-промышленной палаты Республики Таджикистан провели маркетинговое исследование по реализации своей продукции на рынках Душанбе. В результате было уточнено, что продажа многих видов продукции в соседней стране в дальнейшем может быть увеличена.