Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари, Ўктам Барноев 20 сентябрь куни оғир хасталик туфайли вафот этган эди.
Президент Шавкат Мирзиёев 21 сентябрь куни таъзияли хонадонга ташриф буюрди. Қуръон тиловат қилинди.
Ўктам Барноев меҳнат фаолиятини ўзи туғилиб ўсган Бухоро вилоятида бошлаган. Кейинчалик Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигида, Вазирлар Маҳкамасида масъул лавозимларда ишлаган. 2008-2010 йилларда Самарқанд, 2016-2020 йилларда Бухоро вилояти ҳокими бўлган. У жорий йилдан Бош вазирнинг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари сифатида фаолият юритиб келаётган эди.
Ўктам Барноевнинг деярли бутун фаолияти қишлоқ ва сув хўжалиги билан боғлиқ бўлди. У ушбу соҳадаги ислоҳотларини амалга оширишда асосий ижрочилардан бири эди. Бу йўлда барча билим, тажриба ва кучини сафарбар қилди. Аграр тармоқни диверсификация қилиш, бозор механизмлари ва кооперация тизимини жорий этиш, ер ва сув муносабатларини такомиллаштириш, ҳосилдорликни ошириб, озиқ-овқат саноатини ривожлантиришга катта ҳисса қўшди.
Давлатимиз раҳбари бугун марҳумнинг онаси, рафиқаси ва фарзандларига ҳамдардлик билдириб, сабр-тоқат тилади.
– Ўктамжон олижаноб, забардаст, фидойи, ватанпарвар, ўрнак олишга арзигулик инсон эди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Бош вазир пайтларимда ҳам бирга ишладик. Гапирмасам ҳам мени тушунарди. Бир инсоннинг тарбияланиб, шундай кадр бўлиб етишиши осон эмас. Айниқса, охирги пайтлар оғир соҳани бериб, кўнглим тинчиб, кўп ишларни бошлаган эдик. Бу офат бутун дунёга келди. Қўлимиздан келган ҳамма нарсани қилдик. Лекин ўлим ҳақ. Аллоҳнинг иродаси экан. Бу ҳаммамизга мусибат. Жойи жаннатда бўлсин!
Президент марҳумнинг оиласи, фарзандлари доимий эътиборда бўлишини таъкидлади.
Ўктам Барноевнинг оила аъзолари давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдириб, халқимизга осойишталик, сиҳат-саломатлик тилаб дуо қилдилар.

Президент выразил соболезнования семье Уктама Барноева
Как известно, 20 сентября после тяжелой болезни скончался заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер, член Сената Олий Мажлиса Уктам Барноев.
Президент Шавкат Мирзиёев 21 сентября посетил дом покойного. Были прочитаны суры из Корана.
Уктам Барноев начал трудовую деятельность в родной Бухарской области. Затем занимал ответственные должности в Министерстве сельского и водного хозяйства, Кабинете Министров. В 2008-2010 годах возглавлял Самаркандскую область, в 2016-2020 годах – Бухарскую. С нынешнего года занимал должность заместителя Премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер.
Практически вся деятельность Уктама Барноева была связана с сельским и водным хозяйством. Он был одним из ключевых исполнителей реформ нашего государства в этом направлении. Вложил в это дело все свои знания, опыт и силы. Внес значительный вклад в диверсификацию аграрной отрасли, внедрение рыночных механизмов и системы кооперации, совершенствование земельных и водных отношений, повышение урожайности и развитие пищевой промышленности.
Глава государства выразил соболезнования матери, супруге и детям покойного, пожелал им сил и терпения.
– Уктамжон был благородным, сильным, самоотверженным, патриотичным, достойным подражания человеком, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Мы работали вместе еще в то время, когда я был Премьер-министром. Он понимал меня с полуслова. Получить такое воспитание, стать таким кадром – редкий случай. А в последнее время мы начали большую работу в тяжелой сфере, которую я ему доверил, а полагался я на него сполна. К сожалению, весь мир охватила эта беда. Мы сделали все возможное для его выздоровления. Но умереть всем суждено. Такова воля Аллаха. Это несчастье для всех нас. Да будет его место в раю!
Члены семьи Уктама Барноева выразили признательность главе государства и пожелали мира, спокойствия и благополучия нашему народу.