Тошкентда 7 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида ана шу юксак мукофотларни тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев бугун юртимизда амалга оширилаётган барча ислоҳотлар Конституциямиз ва Ҳаракатлар стратегиясига асосланишини алоҳида таъкидлади. Якунига етиб бораётган йилда амалга оширилган ишларга тўхталар экан, халқ билан мулоқотда бўлиб, одамларнинг оғирини енгил қилишга асосий эътибор қаратилганини қайд этди.
Дарҳақиқат, Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида оддий одамлар билан мулоқотнинг мутлақо янги ва самарали тизими йўлга қўйилди. Президентнинг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарига 1,5 миллиондан зиёд мурожаат келиб тушди ва уларнинг 1 миллиондан ортиғи ижобий ҳал этилди.
Бугунги кунда дунёдаги нуфузли эксперт ва мутахассислар ҳам халқ билан мулоқотнинг бундай усули катта самара бераётганини эътироф этмоқда.
Халқимиз Яратгандан аввало тинчлик-хотиржамликни сўрайди. Шундан сўнг ўз уйим, бошпанам бўлса, оилам, бола-чақам билан соғ-саломат яшасам, дейди. Биз халқимизнинг ана шундай орзу-ниятларини рўёбга чиқариш учун иккита масалага, яъни ички ишлар ва соғлиқни сақлаш тизимини ислоҳ қилишга алоҳида эътибор қаратаяпмиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борада, албатта, улкан ишлар амалга оширилди. Участка профилактика инспекторларига хизмат машиналари ва уй-жойлар ажратилмоқда. Ҳафтанинг ҳар пайшанба куни “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни” сифатида белгиланди. “Хавфсиз шаҳар” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Жорий йилда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи тузилиб, барча давлат органлари ва маҳаллаларда ёшлар масалалари бўйича раҳбар ўринбосари лавозимлари ташкил этилди.
Аёлни эъзозлаш, аёлга эҳтиром кўрсатиш халқимизнинг энг олижаноб қадриятларидан ҳисобланади. Шу маънода, Республика Хотин-қизлар қўмитаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолиятини жонлантириш, хотин-қизларнинг оила ва жамият ҳаётидаги ўрни ва таъсирини ошириш, уларнинг меҳнатини муносиб баҳолаш ва рағбатлантириш, ҳаётий манфаатларини таъминлаш масалалари давлатимизнинг доимий эътиборида бўлиб келмоқда.
Шу билан бирга, соғлиқни сақлаш соҳасида улкан янгиланишлар рўй берди. Дори-дармон таъминоти, тез тиббий ёрдам, қишлоқ врачлик пунктлари фаолиятини тубдан яхшилаш, ҳудудларда ихтисослаштирилган тиббий марказлар фаолиятини йўлга қўйиш билан боғлиқ муҳим вазифалар амалга оширилди. Қишлоқ врачлик пунктлари негизида 800 га яқин оилавий поликлиника, 400 дан ортиқ тез тиббий ёрдам шохобчаси ташкил этилди. Қишлоқда ишлайдиган 700 га яқин шифокор хизмат уйлари билан таъминланди.
Хориждаги нуфузли клиникаларда ишлаётган 60 га яқин ўзбекистонлик малакали шифокор юртимизга қайтди ва қулай шароитлар билан таъминланди. Улар аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йўлида хизмат қилмоқда. Шунингдек, хориждаги йирик тиббиёт масканларининг шифокорлари Ўзбекистонга келиб, мураккаб операцияларни амалга оширмоқда. Ҳудудларда республика ихтисослашган тиббиёт марказларининг филиаллари ташкил этилди. Патронаж ва скрининг масаласига энг асосий вазифа сифатида қаралмоқда.
Бугунги кунда юртимизда йўл-транспорт инфратузилмаси, коммунал хизмат даражасини яхшилашга ҳам алоҳида эътибор берилмоқда. Қишлоқ жойларга тоза ичимлик суви, табиий газ ва электр энергияси етказиб бериш бўйича катта-катта дастурлар амалга оширилмоқда. Ҳудудларда янги маданият ва истироҳат боғлари, дам олиш масканлари, кинотеатрлар, кўргазма заллари, кутубхоналар бунёд этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётни барқарор ривожлантириш мавзусига тўхталиб, ўнлаб янги саноат корхоналари бунёд этилаётгани, валюта бозори либераллаштирилиб, сўмнинг эркин конвертацияси йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлади.
Таъкидлаш жоизки, тадбиркорларга қўшимча имтиёз ва преференциялар бериш, бу соҳани жадал ривожлантиришга қаратилган амалий саъй-ҳаракатлар туфайли юртимизда янги-янги саноат корхоналари, хизмат ва сервис шохобчалари ташкил этилмоқда, энг муҳими, минглаб одамлар иш билан таъминланмоқда.
Бу йилги мавсумда мураккаб иқлим шароити, об-ҳаво инжиқликларига қарамасдан, миришкор деҳқон ва фермерларимиз улкан ғалла ва пахта хирмонлари кўтариб, барча қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил етиштиришга муваффақ бўлди. Шавкат Мирзиёев шуни таъкидлар экан, бу йил юртимизда Қишлоқ хўжалиги ходимлари кунини белгилаш тўғрисида қонун қабул қилингани, шу кунларда барча вилоят ва туманларда ана шу сана ҳосил байрами сифатида кенг нишонланаётганини қайд этди.
Илм-фан, адабиёт, санъат ва маданият соҳаларини ривожлантириш бўйича ҳам қатор қарорлар қабул қилинди. Давлатимиз раҳбари ушбу соҳалар вакиллари билан бир неча бор учрашиб, улар олдида турган долзарб масалаларни муҳокама қилди. Фанлар академиясининг илмий ва моддий-техник базасини мустаҳкамлашга зарур маблағ ва ресурслар ажратилди. Янги илмий марказлар, технопарклар ташкил этилди. Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этилгани бу борада муҳим янгилик бўлди.
Илм-фан – тараққиёт асоси, деди Шавкат Мирзиёев. Замонавий илм-фан ютуқларига, инновацион ғояларга таянмаган давлатнинг ҳам, жамиятнинг ҳам келажаги йўқ. Фақат илм ва маърифат, интеллектуал салоҳият, ҳар томонлама билимли кадрлар ҳисобидан Ўзбекистонни янги тараққиёт босқичига олиб чиқа оламиз.
Кейинги бир йилда юз берган ва яққол кўзга ташланадиган яна бир воқеа – қўшни мамлакатлар билан дўстлик ва ҳамкорлик муносабатлари янги босқичга кўтарилгани бўлди. Чегара масалаларида тарихий келишувларга эришилди. Юртимиздаги миллатлараро тотувлик ва ўзаро ҳурмат муҳити янада мустаҳкамланди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йилда амалга оширилган ишларни таҳлил қилиб, халқ билан бамаслаҳат иш олиб борган одам ҳам, давлат ҳам ҳеч қачон кам бўлмаслигига, ҳар қандай қийинчиликларни енгиб, ўзининг эзгу мақсад-муддаоларига албатта эришишига барчамиз кундалик ҳаётимизда ишонч ҳосил қилаётганимизни алоҳида таъкидлади.
Шундай экан, бу йўлда бошланган хайрли ишлар келгусида ҳам албатта давом этаверади.
Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби, адабиётшунос олим Иброҳим Ғофуров, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими, шоир Бахтиёр Генжемуратов, Давлат мукофоти совриндори, Республика фтизиатрия ва пульмонология илмий-амалий тиббиёт маркази бош врачи ўринбосари Вера Белоцерковец, «Эл-юрт ҳурмати» ордени соҳиблари – меҳнат фахрийси Каллибек Камалов, «Нуроний» жамғармасининг Наманган вилояти бўлими раиси Икромхон Нажмиддинов, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиблари – Иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш “Улуғбек” жамғармаси раҳбари Оқил Салимов, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети профессори Азмиддин Садриддинов, Бўз туманидаги 26-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернати директори Галина Цой, «Дўстлик» ордени соҳиби, «Нуроний» жамғармасининг Самарқанд вилояти бўлими раиси Ҳасан Нормуродов ва бошқалар камтарона меҳнатларини юқори баҳолаб, давлатимизнинг юксак мукофотларига муносиб кўргани учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.

Вручены высокие награды родины
Указами Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в честь 26-летия независимости Республики Узбекистан группа наших соотечественников, внесших большой вклад в развитие страны, проявивших самоотверженность в укреплении мира и спокойствия, достигших успехов в социально-экономической, научно-технической и духовно-просветительской сферах жизни общества, была удостоена высоких государственных наград – почетных званий, орденов и медалей.
В Ташкенте 7 декабря с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось торжественное вручение этих высоких наград Родины.
STU_6955.JPG
Глава нашего государства тепло поприветствовал собравшихся, удостоенных высоких наград. В их лице поздравил всех наших соотечественников с 25-летием принятия Конституции.
Президент нашей страны особо отметил, что все осуществляемые сегодня реформы базируются на Конституции и Стратегии действий. Остановившись на проделанной в завершающемся году работе, Шавкат Мирзиёев отметил особое внимание, уделенное диалогу с народом и облегчению забот людей.
Действительно, в Год диалога с народом и интересов человека была создана абсолютно новая и эффективная система диалога с народом. В Виртуальную приемную и Народные приемные Президента поступило свыше 1,5 миллиона обращений, более миллиона из них решены положительно.
Сегодня авторитетные международные эксперты и специалисты признают результативность задействования этой системы.
Наш народ желает прежде всего мира и спокойствия, и только затем — крыши над головой, здоровой и благополучной жизни для себя, семьи, детей. Для реализации этих целей и устремлений нашего народа мы уделяем огромное внимание двум вопросам, то есть реформированию системы органов внутренних дел и здравоохранения, сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом направлении осуществлена широкомасштабная работа. Участковым инспекторам по профилактике выделяются служебные машины и жилье. Каждый четверг недели объявлен Днем профилактики правонарушений. Реализуется проект «Безопасный город».
STU_7056.JPG
Примечательна проводимая масштабная работа в целях создания всех необходимых условий для молодежи, начиная со здорового рождения и до вступления в самостоятельную жизнь. Очередным важным шагом в этом направлении стало выдвижение главой нашего государства на состоявшейся в сентябре сессии Генеральной Ассамблеи ООН инициативы о принятии Международной конвенции о правах молодежи.
В текущем году организован Союз молодежи Узбекистана, во всех государственных органах и махаллях учреждена должность заместителя руководителя по вопросам молодежи.
Забота о женщинах, проявление уважения к ним являются самой благородной чертой нашего народа. Поэтому в центре постоянного внимания нашего государства находятся вопросы активизации деятельности Комитета женщин Узбекистана и его региональных отделений, повышения роли и влияния женщин в семье и жизни общества, достойной оценки и стимулирования их труда, обеспечения жизненных интересов.
Вместе с тем огромные изменения произошли в сфере здравоохранения. Выполнены важные задачи, связанные с кардинальным улучшением лекарственного обеспечения, службы скорой медицинской помощи, деятельности сельских врачебных пунктов, организацией деятельности специализированных медицинских центров в регионах. На базе сельских врачебных пунктов открыто более 800 семейных поликлиник, свыше 400 пунктов скорой медицинской помощи. Около 700 врачей, работающих на селе, обеспечены служебным жильем.
В страну вернулись около 60 квалифицированных наших соотечественников-врачей, работавших в престижных зарубежных клиниках, для них созданы все удобства. Сегодня они трудятся во имя укрепления здоровья своего народа. В Узбекистан приезжают и проводят сложные операции высококвалифицированные специалисты из ведущих зарубежных клиник. В регионах организуются филиалы республиканских специализированных медицинских центров. Одной из важнейших задач определен вопрос улучшения патронажа и услуг скрининга.
Особое внимание сегодня уделяется также дальнейшему совершенствованию дорожно-транспортной инфраструктуры, коммунального обслуживания. Реализуются масштабные программы по обеспечению сел чистой питьевой водой, природным газом и электроэнергией. На местах возводятся новые парки культуры и отдыха, центры досуга, кинотеатры, выставочные залы и библиотеки.
Глава нашего государства, затронув тему устойчивого развития экономики, особо отметил создание десятков новых промышленных предприятий, либерализацию валютного рынка и налаживание свободной конвертации национальной валюты.
Следует отметить, что благодаря предоставлению дополнительных льгот и преференций предпринимателям, практическим действиям по ускоренному развитию бизнеса открываются новые промышленные предприятия, пункты оказания услуг, самое важное, что тысячи людей обеспечиваются работой.
В нынешнем сельскохозяйственном сезоне наши умелые дехкане и фермеры, несмотря на сложные климатические условия и капризы погоды, смогли поднять высокие хирманы зерна и хлопка, вырастить богатый урожай плодоовощной продукции. Говоря об этом, Шавкат Мирзиёев отметил, что начиная с текущего года в нашей стране отмечается День работников сельского хозяйства, в связи с чем в эти дни во всех районах и областях проходят праздники урожая.
Был принят ряд важных решений касательно развития науки, литературы, искусства и культуры. Глава нашего государства провел несколько встреч с представителями этих сфер, обсудил с ними актуальные задачи. Выделены необходимые средства и ресурсы для укрепления научной и материально-технической базы Академии наук. Организованы новые научные центры, технопарки. Важным шагом стало создание Министерства инновационного развития.
Наука — основа прогресса, сказал Шавкат Мирзиёев. Государство и общество, не опирающиеся на достижения науки, инновационные идеи, не имеют будущего. Только за счет науки и просвещения, высокого интеллектуального потенциала, всесторонне образованных кадров мы сможем вывести Узбекистан на новый уровень развития.
Одно из важнейших событий этого года, результат чего очевиден, — выход на новый уровень отношений дружбы и сотрудничества с зарубежными странами, прежде всего с соседними государствами. Достигнуты исторические соглашения по пограничным вопросам.
Глава нашего государства, анализируя проделанную в 2017 году работу, особо отметил, что сама жизнь убедительно доказывает, что, проводя диалог с народом, советуясь с ним, государство только приобретает, преодолевает все трудности на своем пути и обязательно достигает намеченных благородных целей.
Поэтому начатые в этом году благие дела будут последовательно продолжены.
Выступившие на торжественной церемонии заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан, ученый-литературовед Ибрагим Гафуров, заслуженный работник культуры Республики Узбекистан, поэт Бахтияр Генжемуратов, лауреат Государственной премии, заместитель главврача Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии Вера Белоцерковец, кавалеры ордена «Эл-юрт ҳурмати» – ветеран труда Каллибек Камалов, председатель Наманганского областного отдела фонда «Нуроний» Икромхон Нажмиддинов, кавалеры ордена “Меҳнат шуҳрати” – руководитель Фонда по поддержке одаренной молодежи «Улугбек» Окил Салимов, профессор Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова Азмиддин Садриддинов, директор специализированной общеобразовательной школы-интерната № 26 Бозского района Галина Цой, кавалер ордена «Дустлик», председатель Самаркандского областного отдела фонда «Нуроний» Хасан Нормурадов и другие выразили Президенту нашей страны искреннюю благодарность за такую оценку их скромных заслуг и высокое признание Родины.