«Замонавий қишлоқ» лойиҳаси муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятига сафари чоғида «Замонавий қишлоқ» лойиҳаси тақдимоти билан танишди.
Шу борада Пахтаобод тумани Бўстонобод қишлоғи ҳамда Қўрғонтепа тумани «Янги ҳаёт» маҳалласи учун дастлабки режа ишлаб чиқилган. Унга мувофиқ, қишлоқ ҳудудларга зарур муҳандислик коммуникациялари тортилиб, кўп қаватли уйлар қурилади. Улар, аввало, бир уйда кўпчилик яшаётган, муҳтож оилаларга берилади.
Давлатимиз раҳбари бу борада Андижон тажрибасини яратиш кераклигини таъкидлади. Бунинг учун алоҳида лойиҳа ишлаб чиқиш, «Замонавий қишлоқ»даги уйларни бошқа турар жойларга нисбатан арзон қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда вилоятда камбағалликни қисқартириш, ипотека кредитлари асосида якка тартибдаги уйларни қуриш-таъмирлаш лойиҳалари муҳокама қилинди.

В ходе поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта «Современное село».
Пилотные планы для реализации проекта разработаны для села Бустонобод Пахтаабадского района и махалли «Янги хаёт» Кургантепинского района. Согласно проекту, в сельской местности будет создана необходимая инженерно-коммуникационная инфраструктура и построены многоквартирные дома. Квартиры будут предоставляться в основном большим семьям, живущим на одной жилплощади, и малообеспеченным семьям.
Глава государства подчеркнул необходимость формирования андижанского опыта в этом направлении. Указано разработать отдельный проект, сделать так, чтобы дома в «Современном селе» были дешевле других.
Здесь же рассмотрены проекты по сокращению бедности в области, реновации индивидуальных домов на основе ипотечных кредитов.