Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 май куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган байрам – фашизм устидан қозонилган Ғалаба куни муносабати билан бир-бирларини табриклаб, мамлакатларимиз фахрийлари ва биродар халқларига тинчлик, сиҳат-саломатлик ва фаровонлик тиладилар.
Чегараолди ҳудудларда Сардоба сув омборидаги фавқулодда ҳодиса оқибатларини бартараф этиш мақсадида яқин ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жабр кўрган туманларда аҳолига манзилли ёрдам кўрсатиш ва инфратузилмани тиклаш бўйича навбатдаги қадамлар келишиб олинди.
Президентлар коронавирус инфекцияси тарқалиши билан боғлиқ жорий эпидемиологик вазиятни ҳам кўриб чиқдилар. Пандемияга қарши кураш, аҳоли ва бизнес учун чекловларни босқичма-босқич юмшатиш борасида мамлакатларимизда кўрилаётган чоралар қўллаб-қувватланди.
Мулоқот чоғида савдо-иқтисодий соҳада эришилган келишувларни тез фурсатларда амалга ошириш, жумладан, автомобилсозлик, қишлоқ хўжалиги, қайта ишлаш саноати, транспорт ва логистика, бошқа тармоқларда истиқболли лойиҳаларни тайёрлаш ва илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари халқаро аҳамиятга молик қатор масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Суҳбат якунида кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шерикликка асосланган кенг кўламли Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигини кенгайтиришга интилиш қатъий экани таъкидланди.

Сегодня, 8 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале разговора главы государств обменялись теплыми поздравлениями по случаю наступающего праздника – Дня Победы над фашизмом, пожелали ветеранам и братским народам двух стран мира, здоровья и благополучия.
Особое внимание было уделено продолжению тесного взаимодействия в целях ликвидации в приграничных регионах последствий чрезвычайного происшествия на Сардобинском водохранилище.
Согласованы дальнейшие первоочередные шаги по оказанию адресной помощи населению и восстановлению инфраструктуры в пострадавших районах.
Президенты также рассмотрели вопросы текущей эпидемиологической ситуации в связи с распространением коронавирусной инфекции. Выражена полная взаимная поддержка принимаемых на национальном уровне мер по борьбе с пандемией, с поэтапным смягчением ограничений для населения и бизнеса.
В ходе беседы подчеркнута важность скорейшей практической реализации договоренностей в торгово-экономической сфере, включая подготовку и продвижение перспективных проектов в области автомобилестроения, сельского хозяйства, перерабатывающей промышленности, транспорта и логистики, других отраслях.
Главы Узбекистана и Казахстана также обменялись мнениями по ряду вопросов международной повестки.
В завершение разговора выражена приверженность курсу на наращивание узбекско-казахстанского полномасштабного сотрудничества на основе многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.